XJR 1300 Injection πρόβλημα στην εκκίνηση.

gs1100n

Well-Known Member
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
R 1100 GS '94
Παιδιά καλησπέρα, έχω κ ένα XJR 1300 του 2008 ψεκαστο, το οποίο απέκτησε ένα πρόβλημα κ δεν παίρνει μπρος..
Στο μηχανακι εριξα σε ενα γεμάτο ρεζερβουάρ μιση δοση απο ενα καθαριστικο injection της liqui Moly..
Δεν εκανα πολλά χλμ κ το πήγα για μια μικρη περιποίηση όπου τελικά έμεινε ακίνητο για κανα μηνα..
Στο μηχανακι με την ευκαιρία αλλαχτηκαν μπουζί..
Τωρα οταν πας να το βαλεις μπροστά δεν παίρνει..
Γυρνάει η μιζα αλλα σαν να μην εχει βενζινη κανει, παει να σκασει ή δουλεύει ελαχιστα κ σβήνει..
Αν δώσεις κ κρατησεις γκαζι κατι θα κανεις κ θα δουλεψει με πολυ προσπαθεια κ απαξ κ ξεκινησει στο δρόμο δεν εχεις θέμα δουλεύει κανονικα , αλλα μπορει να σβησει στο φαναρι πχ..
Μπαταρια καινουργια.
Μπουζί καινούργια.
Πιθανον χανει καπου ρευμα γιατί την εχω σε φορτιστη κ καθε 5 λεπτά την φορτίζει ενω στα αλλα μηχανακια δεν το κανει ποτέ..
Για πείτε καμιά γνώμη γιατί δε θελω να μπλεκω παλι με μάστορες...
Προτιμώ να την καψω μόνος μου..

Michael75

Well-Known Member
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
R1200 GSA '07
Δυναμό ,ανορθωτή τι έχουν αυτά δεν ξέρω …..τα κοίταξες ;

gs1100n

Well-Known Member
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
R 1100 GS '94
Εχουν δυναμο..
Οταν το βαλεις μπρος φορτίζει κανονικα η μπαταρία την μετραγα με πολύμετρο..
Έδινε μεχρι κ 14.5 στις 4 χιλιάδες στροφές..

gs1100n

Well-Known Member
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
R 1100 GS '94
Αν ειχε πάρει νερά κάπου, δεν θα έπρεπε να εχουν φύγει εφόσων δούλεψε ηδη για κανα 15 λεπτο κ έκανε 10χλμ ?
Ζεστάθηκε δηλ αρκετά..

Kyriakospeir

Active Member
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
R1150GS adv
Νικόλα,μου "βρωμάει" ότι το δίτροχο ήταν σε ακινησία με γεμάτο ρεζερβουάρ για ένα μήνα περίπου. Είναι αρκετός καιρός για να κάτσουν τα όποια κατακάθια και να σου κόψει/μπουκωσει τη παροχή καυσίμου, έστω και αν έριξες το καθαριστικό. Δυστυχώς το τελευταίο διάστημα έχω ακούσει πολλά κρούσματα για κακό καύσιμο. Η άποψή μου είναι αυτή, επειδή είσαι οκ με ρεύματα κλπ. Κι εγώ που έβαζα από συγκεκριμένα πρατήρια, παρατήρησα μια μεγάλη διαφορά σε ποιότητα ήχου και απόδοση χιλιομέτρων από το καλοκαίρι που εκτινάχθηκαν οι τιμές,σε ιδιωτικά και επαγγελματικά οχήματα.
Ελπίζω να είναι κάτι πιο απλό.

Φιλικά Κυριάκος.

gs1100n

Well-Known Member
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
R 1100 GS '94
Επειδή αμα παρει μπρος με το ζόρι με γκαζι δηλ στην εκκίνηση, μετά δουλεύει κανονικά..
Αυτό με παραξενευει..
Αλλιως κ εγω σκέφτηκα τρόμπα βενζινης ή κατακαθια..
Πχ στο busa οταν ειχε σκουπιδακια κ βουλωσε η αντλια απλα δεν ανεβαζε πανω απο 6000 στροφες..αλλα επαιρνε μπρος κανονικα..
Κακο καυσιμο αμα ηταν ή τρομπα βεμζινης, λογικα κ οταν το δουλευα στο δρομο δεν θα πρεπε να κανει διακοπές κτλ ?
Το μονο του προβλημα ειναι η εκκίνηση κ το ρελαντί..

Kyriakospeir

Active Member
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
R1150GS adv
Σε "κούφιες ή ξερές" με πολύ άνοιγμα γκαζιού, δίνει ανέβασμα στροφών και κράτημα στις ψηλές,που δείχνει ότι έχει τουλάχιστον ροή καυσίμου? Φυσικά και θα έπρεπε να κομπιαζει όπως είπες.Αν εκεί δείχνει τα εμφανή, τότε πας για άλλα ψαξιματα, απλά με αυτά που έχουν δει τα μάτια μου, είναι το πρώτο που υποψιάζομαι πλέον.
Χωρίς τιμωρία, τα πρατήρια προσπαθούν να βγάλουν όλη τη χασούρα από τα lock down και το απότομο ξεπόρτισμα του κόσμου.

VAGGOS

Well-Known Member
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1150 GS
Νομίζω ότι δεν είναι θέμα καυσίμου γιατί αν ήταν τότε θα είχε προβλήματα και στις υψηλές στροφές.

Πες μου ότι είναι και μπλε χρώμα να μου πέσει το σαγόνι.
Έρωτας αυτό το μοντέλο

gs1100n

Well-Known Member
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
R 1100 GS '94
Μολις γυρισα απο μια βόλτα έκανα 70χλμ γιανα δω τι γίνεται..
Λοιπόν στο δρόμο οπως ειπα δεν κοβει πουθενα δουλευει κ αρπάζει μια χαρά..
Κ σε κουφιες μια χαρα ανεβαζει..
Οταν ζεσταθεί πολύ κρατάει πλέον κ ρελαντί οπότε δε σβήνει..
Αν πας να το βαλεις ομως μπροστά παλι δε παίρνει χωρις γκαζι..
Το εβαλα στο self diagnostic κ δειχνει οτι το tps δουλευει μια χαρά σύμφωνα με το YouTube!χαχχαα! Δειχνει δηλ με σβηστό το μηχανακι 16 στο κλειστό γκαζι κ οταν ανοιγεις το γκαζι ανεβαζει ομαλα μεχρι το 100 στο τέρμα γκαζι..
Μια μπουζοπιπα την βλεπω λιγο πιο χαλαρη σε σχέση με τις αλλες αλλα δείχνει να δουλεύει χωρις να χανει ρεύμα..
Επίσης μέτρησα με πολύμετρο κ δεν βρηκα να χάνει ρεύμα απο κάπου η μηχανή , ίσως λόγω immobiliser να παίρνει μπροστα ο συντηρητής καθε 5 λεπτά..
Αυριο μαλλον θα την παω στην Yamaha ..
Δεν το γλιτώνω..

gs1100n

Well-Known Member
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
R 1100 GS '94
Νομίζω ότι δεν είναι θέμα καυσίμου γιατί αν ήταν τότε θα είχε προβλήματα και στις υψηλές στροφές.

Πες μου ότι είναι και μπλε χρώμα να μου πέσει το σαγόνι.
Έρωτας αυτό το μοντέλο
Καμιά βλακεία ελπίζω να είναι γιανα μην πονέσω.. ήδη πόνεσα αρκετά με τα υπόλοιπα!

Οχι δεν είναι μπλέ!
Δε βγαίνει ψεκαστο μπλέ, τα προηγούμενα ήταν μπλε τα λεγόμενα SP που ηταν καρμπυρατέρ..