Soft Panniers for GSA

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Καλησπέρα σύντροχοι.
Αναζητώντας μια καλή λύση για μπαγάζια, κατέληξα ότι μάλλον οι μαλακές βαλίτσες είναι προτιμότερες από τις γνωστές σκληρές, κυρίως για τρεις λόγους:
1. Χαμηλότερη αντίσταση στον αέρα
2. Ασφάλεια (πέσιμο -->πόδια)
3. Δεν σπάνε, δεν χαλάνε σε πτώση ούτε οι βαλίτσες ούτε οι βάσεις της μηχανής.

Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις στο θέμα, ευχαρίστως να τις ακούσω.

Οι αξιόλογες λύσεις στην αγορά είναι αρκετές. BMW Atacama, Kriega, Givi, Mosko Moto, Motobags, Bumot...

Βλέποντας specs, τρόπο σύνδεσης στα racks της GSA, χώρο κλπ κατέληξα στις Bumot και πριν πατήσω το κουμπί είπα να ακούσω την γνώμη σας. Οι βαλίτσες είναι οι παρακάτω, παρακαλώ για τις απόψεις σας.

https://shop.bumot.eu/en/catalog/id/180.html

bumot1.PNG
bumot3.PNG

Pan-dvs

Active Member
Περιοχή
Iωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Πρωτα απ ολα οι συγκεκριμενες φαινονται παρα πολυ ποιοτικες και σιγουρα το μικρο βαρος ειναι πλεονεκτημα.

Γενικα ομως οι μαλακες,παντα κατα την αποψη μου και αφου εχω χρησιμοποιησει ολες τις λυσεις,εχουν μειονεκτηματα.Ο αερας αν δεν ειναι πολυ σφιχτα δεμενες τις κουναει.Επισης αν αφησεις καπου την μηχανη επειδη παραβιαζονται ευκολα με ενα ξυραφακι ,πρεπει να τις εχεις συνεχεια στον νου σου.

Aπ οτι ειδα δεν ειναι το εξωτερικο αδιαβροχο αλλα η εσωτερικη τσαντα.Αυτο σημαινει οτι θα γινονται μουσκεμα απ εξω και δυσκολα θα μπορεις να την βαλεις σε κλειστο χωρο μετα απο βροχη.

Εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ ακριβες γι αυτα που προσφερουν.

CourtSeater7

New Member
Περιοχή
Αθηνα (Βούλα - Ανάβυσσος )
Μοτοσυκλέτα
R1250 HP GSA
Καλησπέρα σύντροχοι.
Αναζητώντας μια καλή λύση για μπαγάζια, κατέληξα ότι μάλλον οι μαλακές βαλίτσες είναι προτιμότερες από τις γνωστές σκληρές, κυρίως για τρεις λόγους:
1. Χαμηλότερη αντίσταση στον αέρα
2. Ασφάλεια (πέσιμο -->πόδια)
3. Δεν σπάνε, δεν χαλάνε σε πτώση ούτε οι βαλίτσες ούτε οι βάσεις της μηχανής.

Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις στο θέμα, ευχαρίστως να τις ακούσω.

Οι αξιόλογες λύσεις στην αγορά είναι αρκετές. BMW Atacama, Kriega, Givi, Mosko Moto, Motobags, Bumot...

Βλέποντας specs, τρόπο σύνδεσης στα racks της GSA, χώρο κλπ κατέληξα στις Bumot και πριν πατήσω το κουμπί είπα να ακούσω την γνώμη σας. Οι βαλίτσες είναι οι παρακάτω, παρακαλώ για τις απόψεις σας.

https://shop.bumot.eu/en/catalog/id/180.html

View attachment 41760
View attachment 41761

Και εγω περιμενω να ανοιξουν τωρα παλι στις 26/8 για να παραγγειλω τις ιδιες της Bumot

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Πρωτα απ ολα οι συγκεκριμενες φαινονται παρα πολυ ποιοτικες και σιγουρα το μικρο βαρος ειναι πλεονεκτημα.

Γενικα ομως οι μαλακες,παντα κατα την αποψη μου και αφου εχω χρησιμοποιησει ολες τις λυσεις,εχουν μειονεκτηματα.Ο αερας αν δεν ειναι πολυ σφιχτα δεμενες τις κουναει.Επισης αν αφησεις καπου την μηχανη επειδη παραβιαζονται ευκολα με ενα ξυραφακι ,πρεπει να τις εχεις συνεχεια στον νου σου.

Aπ οτι ειδα δεν ειναι το εξωτερικο αδιαβροχο αλλα η εσωτερικη τσαντα.Αυτο σημαινει οτι θα γινονται μουσκεμα απ εξω και δυσκολα θα μπορεις να την βαλεις σε κλειστο χωρο μετα απο βροχη.

Εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ ακριβες γι αυτα που προσφερουν.
Νομίζω ότι ένα καλό σύστημα στήριξης δεν έχει θέματα με τον αέρα... το συγκεκριμένο φαίνεται και πολύ δεμένο γενικώς, δεν χρειάζεται extra βάση, κλειδώνει πάνω στα rack της μηχανής.
Σχεδόν όλα τα soft panniers έχουν ένα καλό υλικό που δεν σκίζεται εξωτερικά και ξεχωριστούς στεγανούς σάκους από μέσα, γιατί οι στεγανοί σκίζονται. Έχεις δίκιο στο ότι αν βραχούν όσο να ναι θα βαρύνουν λίγο. Επίσης το θέμα με το ξυραφάκι είναι ένα σημαντικό μεινοέκτημα, αν και οι συγκεκριμένες μπαινοβγαίνουν πάρα πολύ εύκολα οπότε τις πας βόλτα μαζί σου αν θες.

Όταν λες ακριβές εννοείς γενικώς οι μαλακές τσάντες σε σχέση με τα κουτιά?

karellen

Well-Known Member
Περιοχή
Καλαμάτα
Μοτοσυκλέτα
GS 1200 '09
KLR 600 '84
Dax 80 '90
Θεωρώ υπερβολικό το ποσόν των 502€ κατά τη δική μου άποψη.Δεν έχω λόγο να αμφισβητώ την εταιρία,μπορεί να είναι χρυσά και άγια.αλλά με 150 ευρώ παίρνεις αξιοπρεπέστατα σαμάρια της givi της kappa κλπ που κάνουν ακριβώς το ίδια πράγματα: και ημιαδιάβροχα είναι και τσαλακωμένα θα μπαινουν τα ρούχα σου και όλα γενικώς τα + - της μαλακής βαλίτσας.
Εντάξει μπορεί τα bumont να έχουν το συστημα του κουμπώματος αλλά και τα σαμάρια δένουν με velcro και απασφαλίζουν στο δευτερόλεπτο.

Pan-dvs

Active Member
Περιοχή
Iωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Νομίζω ότι ένα καλό σύστημα στήριξης δεν έχει θέματα με τον αέρα... το συγκεκριμένο φαίνεται και πολύ δεμένο γενικώς, δεν χρειάζεται extra βάση, κλειδώνει πάνω στα rack της μηχανής.
Σχεδόν όλα τα soft panniers έχουν ένα καλό υλικό που δεν σκίζεται εξωτερικά και ξεχωριστούς στεγανούς σάκους από μέσα, γιατί οι στεγανοί σκίζονται. Έχεις δίκιο στο ότι αν βραχούν όσο να ναι θα βαρύνουν λίγο. Επίσης το θέμα με το ξυραφάκι είναι ένα σημαντικό μεινοέκτημα, αν και οι συγκεκριμένες μπαινοβγαίνουν πάρα πολύ εύκολα οπότε τις πας βόλτα μαζί σου αν θες.

Όταν λες ακριβές εννοείς γενικώς οι μαλακές τσάντες σε σχέση με τα κουτιά?

Αν χρειαστει να αφησεις καπου την μηχανη και να πας λιγο πιο κατω για καφεδακι δεν ειναι πρακτικο να τις κουβαλας.

Οταν λεω ακριβες εννοω αυτο που λεει και ο Νικος παραπανω.Με 150 παιρνεις επωνυμες που κανουν σχεδον τα ιδια πραγματα και παραβλεπω το οτι με 500 βρισκεις μεταλλικες.

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Αν χρειαστει να αφησεις καπου την μηχανη και να πας λιγο πιο κατω για καφεδακι δεν ειναι πρακτικο να τις κουβαλας.
Οταν λεω ακριβες εννοω αυτο που λεει και ο Νικος παραπανω.Με 150 παιρνεις επωνυμες που κανουν σχεδον τα ιδια πραγματα και παραβλεπω το οτι με 500 βρισκεις μεταλλικες.
Θεωρώ υπερβολικό το ποσόν των 502€ κατά τη δική μου άποψη.Δεν έχω λόγο να αμφισβητώ την εταιρία,μπορεί να είναι χρυσά και άγια.αλλά με 150 ευρώ παίρνεις αξιοπρεπέστατα σαμάρια της givi της kappa κλπ που κάνουν ακριβώς το ίδια πράγματα: και ημιαδιάβροχα είναι και τσαλακωμένα θα μπαινουν τα ρούχα σου και όλα γενικώς τα + - της μαλακής βαλίτσας.
Εντάξει μπορεί τα bumont να έχουν το συστημα του κουμπώματος αλλά και τα σαμάρια δένουν με velcro και απασφαλίζουν στο δευτερόλεπτο.
Δεν υπάρχουν ρε σεις τόσο φθηνές πλαινές βαλίτσες μεγάλου όγκου. Που τις βρήκατε?
Με 150€ το πολύ να πάρεις 15 λίτρα βαλίτσες (τόσο είναι οι Givi που λέτε εσείς) και 15 λίτρα είναι σαν να έχεις ένα backpack. Εδώ μιλάμε για μια 40άρα και μια 36 λίτρα. Σε τέτοιου όγκου βαλίτσες, οι Bumot παίζει να είναι οι πιο φθηνές που υπάρχουν. Οι BMW (λίιιγο μικρότερου όγκου) έχουν 900€. Οι Mosko Moto είναι πιο ακριβές. Οι Kriega μαζί με τις απαραίτητες βάσεις έχουν πάνω από 600€. Οι αντίστοιχες Givi έχουν κι αυτές 500€ και δεν ταιριάζουν σωστά στις μηχανές μας... Γενικώς δεν είναι φθηνές οι μαλακές βαλίτσες.

Αν τα 500€ για μαλακές βαλίτσες με συστήματα πρόσδεσης, στεγανούς σάκους κλπ μας φαίνονται πολλά, τα 900€ για δύο BMW τενεκεδένια κουτιά χωρίς λουκέτα, χωρίς εσωτερικούς σάκους και χωρίς απόλυτη στεγανότητα τι είναι? smile smile

Η σύγκριση έχει νόημα σε επίπεδο χρήσης. Το κόστος όταν μιλάμε για αξεσουάρ μηχανής είναι ούτως η άλλως μεγάλο και μη δικαιολογημένο...

THANOSEOD

Well-Known Member
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS ADV '10
Παρεμπιπτόντως με 500€ που βρίσκεις μεταλικές?

Για LC ΠΟΥΘΕΝΑ . . . Θες τουλάχιστον 750-800€ πάντα για μεταχειρισμένες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

karellen

Well-Known Member
Περιοχή
Καλαμάτα
Μοτοσυκλέτα
GS 1200 '09
KLR 600 '84
Dax 80 '90
Δεν υπάρχουν ρε σεις τόσο φθηνές πλαινές βαλίτσες μεγάλου όγκου. Που τις βρήκατε?
Με 150€ το πολύ να πάρεις 15 λίτρα βαλίτσες (τόσο είναι οι Givi που λέτε εσείς) και 15 λίτρα είναι σαν να έχεις ένα backpack. Εδώ μιλάμε για μια 40άρα και μια 36 λίτρα..

...
Τα kappa σαμάρια μου είναι 22-28 λίτρων (μεταβλητού όγκου).
kappa_saddle_bag_tk714.jpg

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Στη τιμή πρόσθεσε και τις μετατροπές στα κάγκελα!

Εχει επιλογη να ερθουν με την μετατροπη στα +60euros!
Τρελη τιμουλα

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Ωραίες φαίνονται, δεν βλέπω όμως προσαρμογή για μηχανές με εξάτμιση δεξιά (ή αριστερά για παλαιότερες GS). Θα μπατάρει το σκάφος... smile smile

pimenas

New Member
Περιοχή
Αττικη
Μοτοσυκλέτα
R1150GS
Αν δε σκοπεύεις να κινηθεις αρκετα εκτος δρόμου, εγω θα σου πρότεινα να πας σε μεταλλικες. Μπορείς να βρεις ποιοτικες και οικονομικές εδω. Διαφορετικά, εαν σκοπέυεις να κινηθεις αρκετά εκτος δρόμου, θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο.

tamanaco

Well-Known Member
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
Αν δε σκοπεύεις να κινηθεις αρκετα εκτος δρόμου, εγω θα σου πρότεινα να πας σε μεταλλικες. Μπορείς να βρεις ποιοτικες και οικονομικές εδω. Διαφορετικά, εαν σκοπέυεις να κινηθεις αρκετά εκτος δρόμου, θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο.

Απλά στην περίπτωση των σάκων μπορεί να χρειαστείς και αυτό: https://mostwantedwarehouse.com/luggage/saddlebags/enduristan-inferno-heat-shield

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Απλά στην περίπτωση των σάκων μπορεί να χρειαστείς και αυτό: https://mostwantedwarehouse.com/luggage/saddlebags/enduristan-inferno-heat-shield
Σε GSA με μανισια κάγκελα για βαλίτσες θα μπουνε, συνεπώς υπάρχει αρκετός χώρος μεταξύ βαλίτσας και εξάτμισης. Καλούτσικες δείχνουν οι τσάντες αν και χωρίς ξεχωριστούς εσωτερικούς σάκους και εφόσον είναι ίδιου όγκου θα είναι λίγο στραβά στη μηχανή αλλά μικρό το κακό. Μου φαίνεται λίγο ανεπαρκής όμως ο τρόπος σύνδεσης με τα κάγκελα, βασικά δύο ιμάντες μόνο είναι... Τι έχει κανείς?