hill start assistant

nikosgorilla

New Member
Περιοχή
athens
Μοτοσυκλέτα
GS 1200 ADVENTURE LC 2016
Οντως θα ειναι πολυ βολικό!!! Αμα περνάει και σε μοντέλο του ´16 θα το σκεφτώ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

dimitris_chania

New Member
Σε lc gs του 2017 πως μπορω να διαπιστωσω αν εχει hill assist?

ntlaw

Well-Known Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
R1150GS ADV
Περνά και σε μοντέλα του 2015 ..... κόστος περίπου 350 €.

απαιτείται ICOM hardware και ISTA -D & ESys software.
Στο ESys, προστίθεται η εργοστασιακή επιλογή για Hill Assist, πας στο ISTA D και κάνεις αναπρογραμματισμό γιά ABS module, αυτό ενεργοποιεί το ABS module και προσθέτει την ένδειξη Hill Assist στο Instrument panel.

ακολουθησε τη διαδικασία του βίντεο και αν δεις στο καντραν την ένδειξη Η τότε η μηχανή σου έχει το Hill Assist

και η διαδικασία ενεργοποίησης-προγραμματισμός σε 1200 GS του 2013 ????? αν κατάλαβα καλά .....τελικά πάει σε όλα ??? ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΣΠΕΥΣΑΤΕ ....ψάξτε το ....καλό μου ακούγεται .
http://bmwklubben.se/forum/viewtopic.php?f=218&t=25463

Τελευταία επεξεργασία:

ntlaw

Well-Known Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
R1150GS ADV
Φυσικά λησμόνησα να πω ότι το hill assist δεν προσφέρει τίποτε ουσιώδες σε όσους έχουν servo υποβοήθηση (και να ήταν δυνατή η τοποθέτησή του σε παλιότερα μοντέλα) γιατί με το σύστημα servo κρατιέται η μηχανή ακίνητη χωρίς καμία προσπάθεια με το μικρό δαχτυλάκι , όχι μόνο σε λόφο αλλά και στη μεγαλύτερη κλίση εδάφους που θα μπορούσε να συναντήσει ένας αναβάτης...........
Γι' αυτό το λόγο ακόμη και στα πλέον σύγχρονα μοντέλα το σύστημα πέδησης είναι επι πλέον partially integral.

stavroulis

Well-Known Member
Εγώ που το έχω,περιττό είναι για την ώρα,μόνο αν θέλω να σταματήσω σε έδαφος με κλίση και να αφήσω τα χέρια από το τιμόνι με βοηθάει,άσε που για να ξεκινήσω μου σπάει τα νεύρα,θέλει εκμάθηση

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

makis67

Well-Known Member
Περιοχή
Khfhsia
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV 2008
Ας πω κι εγω την γνωμη μου που το εχω στην μηχανη μου ......σαφως ενεργοποιειται με το φρενο στην πρωτη ταχυτητα και η δουλεια του ειναι για 4 με 5 δευτερολεπτα να μην σε παρει η μηχανη πιθσω οταν αφησεις το φρενο για να ξεκινησεις .......ενταξει ...δεν το λες και ΤΟΝ εξοπλισμο για μηχανη αλλα αν υπαρχει καλο ειναι ......

dimitris_chania

New Member
Ρωτησα σημερα στην τοπικη αντιπροσωπεια και μου παν οτι το κοστος ειναι περιπου 300€
Αρα εκτος απο προγραμματισμο κατι θα προσθετουν.
Σημειωση οτι το μηχανακι μου ειναι 10/2017

Vasilis_st

New Member
Περιοχή
Ζωγραφου
Καλημέρα , απο όσο ξέρω δεν προσθέτουν κάτι απλά ξεκλειδώνουν τον εγκέφαλο για αυτή την λειτουργία και το περνάν σαν αναβάθμιση

Adventure boy

Well-Known Member
Περιοχή
Διδυμοτειχο
Μοτοσυκλέτα
Adv lc 16
Στο σερβις των 20000 τον αλλο μηνα θα τοποθετηθει σε gsa lc 2016 και θεωρω οτι βοηθαει ιδιως σε εκινηση σε ανηφορες με την μηχανη τερμα φορτωμενη.ιδιως μεσα σε πολεις

Rigel72

Member
Περιοχή
Πειραιάς
Μοτοσυκλέτα
R1200GS LC ADV 2014
Καλημέρα,

Σήμερα μπήκε το Hill Assist σε 1200 GSA LC του '14.

Δεν ήξερα ότι μπαίνει αλλά μετά από επικοινωνία με Σφακιανάκη και με ένα μόνο Software Key και 270 Ευρώ έγινε ενεργοποίηση.

Adventure boy

Well-Known Member
Περιοχή
Διδυμοτειχο
Μοτοσυκλέτα
Adv lc 16
Καλημέρα,

Σήμερα μπήκε το Hill Assist σε 1200 GSA LC του '14.

Δεν ήξερα ότι μπαίνει αλλά μετά από επικοινωνία με Σφακιανάκη και με ένα μόνο Software Key και 270 Ευρώ έγινε ενεργοποίηση.
Πες μου εντυπωσεις

Rigel72

Member
Περιοχή
Πειραιάς
Μοτοσυκλέτα
R1200GS LC ADV 2014
Το έκανα μια δοκιμή σε ανηφόρα και η μηχανή κολλάει σαν να βάζεις χειρόφρενο . Με λίγο Γκάζι ξεμπλοκαρουν τα φρένα και φεύγει πανευκολα. Πολύ ωραιο έξτρα σε βοηθά ειδικά με δεύτερο άτομο επάνω . Επίσης σε απότομη κατηφόρα το δοκίμασα και με το βάρος μηχανής και δικό μου τα φρένα κρατούν δυνατά την μηχανή .

manos_kar

New Member
Περιοχή
Ιεραπετρα
Aπο Σφακιανακη πηρα κει εγω τη μηχανη! Πηγες απο εκει να φανταστω και το φισωσαν ?
Πως λειτουργει ?Γιατι κατεβαινω/ανεβαινω για να τη βαλω στο γκαραζ και ισως μου χρειαστει!

Rigel72

Member
Περιοχή
Πειραιάς
Μοτοσυκλέτα
R1200GS LC ADV 2014
Ναι από Σφακιανακη, με ένα απλό update γίνεται ενεργοποίηση . Πάρε ένα τηλ γιατί κάνει 2-3 μέρες να πάρουν τον κωδικό . Η λειτουργία πολύ απλή όπως στο βίντεο πιέζεις δυνατά το μπροστινό φρένο ανάβει η ένδειξη Η και απλά μετά παίζεις με γκάζι συμπλέκτη και το απελευθερώνει το φρένο μόνη της.

kon

Well-Known Member
Περιοχή
ΘΡΑΚΗ
Μοτοσυκλέτα
Zundapp KS 50 1969
Γιατί μου φαίνεται ότι ακόμη μια φορά μας τον πιάνει; Πολλά τα λεφτά για έναν "κωδικό" που για μένα, θα έπρεπε να είναι standard σε όλα τα μηχανάκια..

Spirtas

Well-Known Member
Περιοχή
Κρήτη
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Aπο Σφακιανακη πηρα κει εγω τη μηχανη! Πηγες απο εκει να φανταστω και το φισωσαν ?
Πως λειτουργει ?Γιατι κατεβαινω/ανεβαινω για να τη βαλω στο γκαραζ και ισως μου χρειαστει!
Έχω την εντυπωση ότι στο νεκρό, κρατάει για λίγο και μετά βγαίνει η λειτουργία....,(για δευτερολεπτα αναφέρομαι..)