και γιατι οχι κινεζικο

makis67

Well-Known Member
Περιοχή
Khfhsia
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV 2008

ARGI

Well-Known Member
Περιοχή
Καρδίτσα
Μοτοσυκλέτα
Mια "Μαυρούλα" &
YAMAHA BW100
(Το επαγγελματικό μου...)
Αλλα και shipping 54 ευρω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πάντως όντως καρατούμπανο είναι....

makis67

Well-Known Member
Περιοχή
Khfhsia
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV 2008
Αλλα και shipping 54 ευρω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πάντως όντως καρατούμπανο είναι....

αν καλοψαξεις στο ali @ARGI θα το βρεις και με δωρεαν μεταφορικα ......το 90 % των πραγματων απο Κινα με δωρεαν ειναι .......ασχετου αξιας ......

kostas

Well-Known Member
Περιοχή
Ορεστιάδα
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Vespa lx
Από τις φωτογραφίες είναι πολύ καλό , από κοντά δεν ξέρω.

Όταν πρόκειται για ασφάλεια δεν ξέρω είμαι διστακτικός με τέτοιες επιλογές και προτιμώ επώνυμα προϊόντα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

makis67

Well-Known Member
Περιοχή
Khfhsia
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV 2008
Από τις φωτογραφίες είναι πολύ καλό , από κοντά δεν ξέρω.

Όταν πρόκειται για ασφάλεια δεν ξέρω είμαι διστακτικός με τέτοιες επιλογές και προτιμώ επώνυμα προϊόντα.

αυτο φιλε μου εκμεταλευεται και η καθε TOURATECH και σου λεει ....μπουφαν 1200 € .....τις χρυσες ραφες και τα κουμπια απο πλατινα δεν μας δειχνει ομως ........

kostas

Well-Known Member
Περιοχή
Ορεστιάδα
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Vespa lx
αυτο φιλε μου εκμεταλευεται και η καθε TOURATECH και σου λεει ....μπουφαν 1200 € .....τις χρυσες ραφες και τα κουμπια απο πλατινα δεν μας δειχνει ομως ........
Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά υπάρχουν προδιαγραφές,aftersales κτλ. Επειδή είναι κατι για την προσωπική μου ασφάλεια εγώ θα έπαιρνα κάτι επωνυμο με αυτά τα χρήματα η περισσότερα.
Βγάζουν και μηχανάκια οι Κινέζοι που κάνουν την ίδια δουλειά (κινούνται,φρενάρουν κτλ) αλλά δεν τα επιλέξαμε :)

asotosios

Well-Known Member
ΘΑ ελεγα...
ΑΝ σε πειθει...το αγοράζεις και το χρησιμοποιεις...και μονο αυτο θα σου δειξει κατα ποσο ανταποκρινετε στα γραπτα του...
Αυτος ειναι και ο μονος τροπος να μας φυγει ολων η δυσπιστια...γυρω απο τα κινεζικα...
Προσωπικά ξεκινησα με noname AGV Pro μπουφαν το οποιο με υπηρέτησε πιστα για μια 3ετια και υπηρετει φιλο αλλο 1 χρονο τωρα...
Πλεον χρησιμοποιω επωνυμο προιον και μπορω να πω οτι σε σχεση με το προηγουμενο ειναι κλασεις καλυτερο σε ολα...βεβαια σε τιμη μιλάμε για 3-4φορες πανω οποτε και σε αυτο το επιπεδο δεν μπορεις να συγκρινεις...
Ειμαι και εγω της αποψης οτι σε οτι αφορα την ασφαλεια με την μοτο, περνω οτι καλυτερο μπορώ την δεδομενη στιγμη...

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
αν καλοψαξεις στο ali @ARGI θα το βρεις και με δωρεαν μεταφορικα ......το 90 % των πραγματων απο Κινα με δωρεαν ειναι .......ασχετου αξιας ......
Ανεπρόκοπε,αχαΐρευτε, αλλόθρησκε
να μου στέλνεις μνμ στο viber ότι
βρίσκεις κατά προτίμηση δωρεάν
μεταφορικά.Με τελωνείο τι γίνεται;

makis67

Well-Known Member
Περιοχή
Khfhsia
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV 2008
Ανεπρόκοπε,αχαΐρευτε, αλλόθρησκε
να μου στέλνεις μνμ στο viber ότι
βρίσκεις κατά προτίμηση δωρεάν
μεταφορικά.Με τελωνείο τι γίνεται;

το τελωνειο ανεικει στην COSCO οποτε τιποτα Κινεζικο δεν περναει τελωνειο αν ερθει με ταχυδρομειο Κινας .......μονο αν κανεις το λαθος και το φερεις με courrier ........

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Αααα κ να βάλεις πορτοκαλί πλαστικό
νεροπίστολο στο προφίλ σου KTM κ όχι
να παραπλανείς τους συντρόχους με τη
πορτοκαλί σημαδούρα που πήγες κ πήρες...
hit my headBig laughdirt bike

makis67

Well-Known Member
Περιοχή
Khfhsia
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV 2008
Αααα κ να βάλεις πορτοκαλί πλαστικό
νεροπίστολο στο προφίλ σου KTM κ όχι
να παραπλανείς τους συντρόχους με τη
πορτοκαλί σημαδούρα που πήγες κ πήρες...
hit my headBig laughdirt bike

οπως παντα ιταμος και καταπτυστος ........για να μην σε αποκαλεσω κιναιδο και αμετροεπη show teethshow teeth

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
Η εμφάνιση, οι προδιαγραφές και η τιμή θαυμάσιες!!! Τα υλικά κατασκευής και ασφαλείας όμως;;; Χμ.... Πέρσι διαλέξαμε ένα παντελόνι γιά την Ειρήνη με γνώμονα την βολικότητα αλλά και το κόστος (γνωστής επώνυμης οικονομικής φίρμας). Το μετάνοιωσε πολλές φορές στο ταξείδι μας στο εξωτερικό με όλες τις αλλαγές των καιρικών συνθηκών αλλά και σε επίπεδο χρηστικότητας. Κανά δυό απ'αυτά αναφέρω. Αργούσε τόσο πολύ να στεγνώσει σε περιπτώσεις ξαφνικής νεροποντής αλλά και υγρασίας εννοήτε όταν δεν προλαβαίναμε να χρησιμοποιήσουμε τα αδιάβροχα και γινόταν τόσο άβολο και απεχθές σε παρατεταμένη ώρα οδήγησης. Γιά το υλικό των προστατευτικών;;; Καλύτερα να μην το αναφέρω και αχρείαστο ευτυχώς. Αποτέλεσμα;;; Ήταν απλά μιά λύση άμεσης ανάγκης που δεν θα επαναληφθεί ποτέ. Ήδη βρισκόμαστε σε διαδικασία εύρεσης νέας στολής, χωρίς κανένα συμβιβασμό πλέον. Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά αισθάνθηκα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας την κακή εμπειρία που είχαμε. thank you ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

Al Bandy

Well-Known Member
Περιοχή
Κρήτη
Μοτοσυκλέτα
R 1100 RT
Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως θέμα με τα κινέζικα! Αυτά περί δήθεν "κακών κινέζικων" και "καλών (πανάκριβων επώνυμων) ευρωπαϊκών" είναι ψευδείς κατευθύνσεις τού μάρκετινγκ για να μην αγοράζουμε από την Κίνα και να μας γδέρνουν αυτοί με την ησυχία τους.
Να βάλουν νερό στο κρασί τους και να εναρμονιστούν με τα νέα δεδομένα τής οικονομίας αν θέλουν να ανταγωνιστούν την φτηνή Κίνα.

Αλλά το συγκεκριμένο δεν το λες και φτηνό! Με τα μεταφορικά, μάλιστα, περνάει τα 200· φτάνει τα 219,73 εν προκειμένω.
Με αυτά τα λεφτά αγοράζεις αξιοπρεπέστατα μπουφανάκια ελληνικών εταιρειών όπως, πχ, τα nordcap.
Και βοηθάς την ανάπτυξη (βοηθώντας νέες ελληνικές επιχειρηματικές προσπάθειες) και μένουν τα λεφτά στην χώρα και όχι στην Κίνα.

ekos

Active Member
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200 GS
Η εμφάνιση, οι προδιαγραφές και η τιμή θαυμάσιες!!! Τα υλικά κατασκευής και ασφαλείας όμως;;; Χμ.... Πέρσι διαλέξαμε ένα παντελόνι γιά την Ειρήνη με γνώμονα την βολικότητα αλλά και το κόστος (γνωστής επώνυμης οικονομικής φίρμας). Το μετάνοιωσε πολλές φορές στο ταξείδι μας στο εξωτερικό με όλες τις αλλαγές των καιρικών συνθηκών αλλά και σε επίπεδο χρηστικότητας. Κανά δυό απ'αυτά αναφέρω. Αργούσε τόσο πολύ να στεγνώσει σε περιπτώσεις ξαφνικής νεροποντής αλλά και υγρασίας εννοήτε όταν δεν προλαβαίναμε να χρησιμοποιήσουμε τα αδιάβροχα και γινόταν τόσο άβολο και απεχθές σε παρατεταμένη ώρα οδήγησης. Γιά το υλικό των προστατευτικών;;; Καλύτερα να μην το αναφέρω και αχρείαστο ευτυχώς. Αποτέλεσμα;;; Ήταν απλά μιά λύση άμεσης ανάγκης που δεν θα επαναληφθεί ποτέ. Ήδη βρισκόμαστε σε διαδικασία εύρεσης νέας στολής, χωρίς κανένα συμβιβασμό πλέον. Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά αισθάνθηκα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας την κακή εμπειρία που είχαμε. thank you ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

Τεράστιο θέμα,
Ευτυχώς υπάρχουν πολλές επιλογές για να βρούμε αυτό που ταιριάζει στον καθένα

ARGI

Well-Known Member
Περιοχή
Καρδίτσα
Μοτοσυκλέτα
Mια "Μαυρούλα" &
YAMAHA BW100
Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως θέμα με τα κινέζικα! Αυτά περί δήθεν "κακών κινέζικων" και "καλών (πανάκριβων επώνυμων) ευρωπαϊκών" είναι ψευδείς κατευθύνσεις τού μάρκετινγκ για να μην αγοράζουμε από την Κίνα και να μας γδέρνουν αυτοί με την ησυχία τους.
Να βάλουν νερό στο κρασί τους και να εναρμονιστούν με τα νέα δεδομένα τής οικονομίας αν θέλουν να ανταγωνιστούν την φτηνή Κίνα.

Αλλά το συγκεκριμένο δεν το λες και φτηνό! Με τα μεταφορικά, μάλιστα, περνάει τα 200· φτάνει τα 219,73 εν προκειμένω.
Με αυτά τα λεφτά αγοράζεις αξιοπρεπέστατα μπουφανάκια ελληνικών εταιρειών όπως, πχ, τα nordcap.
Και βοηθάς την ανάπτυξη (βοηθώντας νέες ελληνικές επιχειρηματικές προσπάθειες) και μένουν τα λεφτά στην χώρα και όχι στην Κίνα.

Να συμπληρωσω οτι υπαρχει και Κυπριακη εταιρία Sigma, με εξίσου καλά προϊοντα.....

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Και η colori εβγαλε καινουρια σειρα .
Θα θελα να δοκιμασω παντως .
Ουτως ει αλλως ολοι μας εχουμε περαν του ενος ειτε μπουφαν ειτε πανταλονι

ARGI

Well-Known Member
Περιοχή
Καρδίτσα
Μοτοσυκλέτα
Mια "Μαυρούλα" &
YAMAHA BW100
Και η colori εβγαλε καινουρια σειρα .
Θα θελα να δοκιμασω παντως .
Ουτως ει αλλως ολοι μας εχουμε περαν του ενος ειτε μπουφαν ειτε πανταλονι

Xρονια φοράω Colori !!!
Το αγαπημένο μου μπουφάν....

ksts100

Active Member
Περιοχή
Glyfada
Το 95% των επωνυμων οικων ραβουν στην Κινα στην πολη Guangzhou ,με συγκεκριμενες προδιαγραφες και δεσμευσεις να μην διατηθενται στην Κινεζικη αγορα .
Οτι εχει να κανει με τεχνολογια κατασκευαζονται στην πολη Shenzhen , επισης ΕΑΝ νομιζετε οτι πωλουνται φθηνα καποια προιοντα στο Aliexpress .Τα ιδια προιοντα πωλουνται σε τοπικα κινεζικα Σιτε στο 1/3 της τιμης ..
Οποτε μην εχετε αυταπατες οτι τα ακριβα επωνυμα μπουφαν που φοραμε ,κατασκευζονται στην Γερμανια η στην Αυστρια κυριοι..
Καθε χρονο γινονται 2-3 εκθεσεις για τεχνολογια και ενδυματα ,οποιος εχει την τυχη να βρεθει εκει θα παθει πλακα...