επισκευη αξονα μετάδοσης

kostas

Well-Known Member
Περιοχή
Ορεστιάδα
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Vespa lx
Το παλιό το δικό σου;

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτο που αν ήταν adv δεν το κουνούσε με τίποτα από εδώ

Sent from my iPad using Tapatalk

peneofotistos

Well-Known Member
Περιοχή
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS ADV 2007
Αυτο που αν ήταν adv δεν το κουνούσε με τίποτα από εδώ

Sent from my iPad using Tapatalk
Ελα τελικα ταξίδεψε στην Κρήτη...

lampros22

Member
Θα σου ευχηθώ περαστικά κλείνοντας το μάτι, όταν σκεφτόσουν και απέρριψες το εξαιρετικό εκείνο μηχνακι με 11.000χλμ.

Πάρε 2η γνώμη οπωσδήποτε , η επισκευή δεν είναι το ίδιο καλή και αξιόπιστη λύση όπως ένας καλός αξονας !

Sent from my iPhone using Tapatalk
whistlewhistlewhistlewhistlewhistlewhistle Δίκαιο έχεις ,
αλλά ο πατέρας μου έλεγε κάτι που ακόμα και σήμερα το τηρώ ! «Μέχρι εκεί που φτάνουν τα χέρια σου» Εγώ δυστηχώς εκείνη την εποχή δεν έφτανα σε εσέναsmile .
Στο θέμα μας τώρα !
Όταν αγοράσα την μηχανή ελέγχθηκε όσο περισσότερο γίνονταν και μετά την αγορά της έγινε σέρβις ακινησίας με ότι συνεπάγεται καθώς κι όλες οι φούσκες και τα συναφή .Τοτε λοιπόν ήμουν μπροστά σε όλο το σερβις και τον έλεγχο του άξονα (το θυμάμαι σαν τώρα ) ο οποίος κατά τα λεγόμενα του τεχνικού ήταν άψογος !
Στον χρόνο πάνω έχω αυτό το θέμα που από ότι βλέπω εδώ μέσα έχουν περάσει και άλλοι και γενικά είναι θέμα σε παρά πολλά Bmw ! Άρα μάλλον ήταν να το περάσω και αυτό , υπομονή και πιστεύω μέχρι την άλλη εβδομάδα να έχω ξεμπλέξει αν καταφέρω να βρω καμία λογική τιμή επισκευής γιατί για μεταχειρισμένο δεν έχω βρει κάτι που έψαξα , μόνο κανα δύο επισκευασμένους !

lampros22

Member
Ελα τελικα ταξίδεψε στην Κρήτη...

Ναι και μετά ξαναγύρισε Αθήνα σε γνωστό αντιπρόσωπο και το ξανά ζαχάρωνα καθότι παίζει να ήταν από τα λίγα μηχανάκια σε αυτή την κατάσταση που κυκλοφόρησαν ως μεταχειρισμένα big grinbig grinbig grin

lampros22

Member
Μεταχειρισμένο σε άψογη κατάσταση...
Όχι επισκευασμενο..

έκανα μια έρευνα αλλά δεν έχω βρει κάτι δυστυχώς !

peneofotistos

Well-Known Member
Περιοχή
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS ADV 2007
έκανα μια έρευνα αλλά δεν έχω βρει κάτι δυστυχώς !
Έχει στο car έναν από rt του 12 με 3.000χλμ
Έπρεπε να τον είχες πάρει από χτες......

themischar

Active Member
Περιοχή
Νέα Φιλαδέλφεια
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS/04

Σωστάάά αν του ταιριάζει ;
Και ναι έπρεπε να τον είχε πάρει απο . . . , είναι απο τον Χάρη ( μέλος @sirax = εγγύηση ) .

yannis0030

Active Member
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200 2007
Ναι και μετά ξαναγύρισε Αθήνα σε γνωστό αντιπρόσωπο και το ξανά ζαχάρωνα καθότι παίζει να ήταν από τα λίγα μηχανάκια σε αυτή την κατάσταση που κυκλοφόρησαν ως μεταχειρισμένα big grinbig grinbig grin

Όντως άψογο μηχανάκι!!

kostas

Well-Known Member
Περιοχή
Ορεστιάδα
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Vespa lx
Μηπως να παρεις και μια δευτερη γνωμη μηχανικου?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το πρότεινα εξ αρχής και εγώ.

2 γνώμες σε κάθε περίπτωση, ακόμα και στην αγορά!

sirax

Well-Known Member
Περιοχή
Argos
Μοτοσυκλέτα
1200 adv '08

Σωστάάά αν του ταιριάζει ;
Και ναι έπρεπε να τον είχε πάρει απο . . . , είναι απο τον Χάρη ( μέλος @sirax = εγγύηση ) .

"Έφυγε" στο Βόλο.. οντως σαν καινούργιος..
Υπάρχει ακόμα ένας πολύ καλός, αλλά θα είναι διαθέσιμος σε 2 εβδομάδες.
Αν σε ενδιαφέρει μου λες

lampros22

Member
Μηπως να παρεις και μια δευτερη γνωμη μηχανικου?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το πρότεινα εξ αρχής και εγώ.

2 γνώμες σε κάθε περίπτωση, ακόμα και στην αγορά!

Πήρα τρεις !
Οι δύο είπαν άξονα και ο ένας -ίσως- και σασμάν απλά πρώτα και αυτός ήθελε να λύσει και να τσεκάρει άξονα !
Σήμερα πρωί το έλυσα μόνος ο πίσω κάνει ένα μάγκομα σαν σκαλοπάτι ενώ ο μπροστά παρά πολύ λίγο δείχνει να έχει χάσει την ροη της κινησης του !Διαφορικό άψογο Σκουριές , Νερά , Γρέζια ΠΟΥΘΕΝΑ ! Αύριο πρωί θα τον παω για επισκευή και ελπίζω να τελειώσει εκεί το πρόβλημα !

lampros22

Member
"Έφυγε" στο Βόλο.. οντως σαν καινούργιος..
Υπάρχει ακόμα ένας πολύ καλός, αλλά θα είναι διαθέσιμος σε 2 εβδομάδες.
Αν σε ενδιαφέρει μου λες
Ευχαριστώ , θα σε έχω στον μου μου καθώς πολλοί μέλη του φόρουμ και μη μου μίλησαν με τα καλύτερα για εσένα Thumbs Up

lampros22

Member
Επιστρέφω στο θέμα μετά από μέρες με το κορίτσι ετοιμοπόλεμο !show teeth

Λύθηκε και επισκευάστηκε ο άξονας μετάδοσης με αλλαγή του πίσω σταυρού μόνο καθώς ο μπροστά ήταν καλός, μπήκε σε τόρνο ζυγοσταθμίστηκε , μετρήθηκε και ήταν έτοιμος προς συναρμολόγηση και χρήση .
Χθες λοιπόν δέθηκε το κορίτσι , το δοκίμασα γράφοντας αρκετά χιλιόμετρα μέσα στην κίνηση και σε ανοιχτούς δρόμους αργά το βράδυ.
Στην αρχή φοβισμένος αλλά σιγά σιγά ανέβασα ρυθμούς ψάχνοντας αυτό το στιγμιαίο κροτάλισμα στην αλλαγή ταχύτητας με το άνοιγμα του γκαζιού μάταια όμως (για καλό αυτό ) δεν τον άκουγα πουθενά ! Βασικά στην αρχή πίστευα ότι το άκουγα αλλά ήταν όλα στο μυαλό μου (ψυχολογικό λέγεται αυτό angry ) !
Ενδεικτικό παράδειγμα η κατανάλωση που από το 6,2 που είχα στην αρχή έφτασε 8,1 στο τέλος της βραδιάς big grinbig grinbig grinbig grinbig grin
Το κόστος όλης της υπόθεσης ήταν -μηδέν ευρώ- γιατί οι φίλοι και συγγενείς στις δύσκολες στιγμές φαίνονται (ακόμα να το πιστέψω ) τρέξανε με βοήθησαν με λύσιμο , μηχανουργό και μου δάνεισαν αμάξι για τις καθημερινές μου μετακινήσεις !

Κλείνοντας να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους εδώ μέσα για τις συμβουλές τους δημόσια και με προσωπικά μηνύματα που βοήθησαν να βγάλω άκρη ! worshipworshipworship

ΥΓ 1 : Θα ψάχνω πολύ καιρό ακόμα για αυτόν τον ήχο που εύχομαι να μην ξανά ακούσω και να μην είναι κάτι άλλο !
ΥΓ 2 : Ψάξτε , ρωτάτε , πάρτε γνώμες και ελέγχεται μην πάτε σε τεχνικούς με κλειστά μάτια , ο καθένας όπου σε πιάσει και όπου σε βρει !
Το κόστος του σταυρού ήταν 9 ευρώ χονδρική , οι καλύτεροι στο εμπόριο 19χ48 της lobro είχαν 45 ευρώ ο ένας . Βγάλτε συμπεράσματα μόνοι σας και συγνώμη για το σεντόνι .

Boxer

Well-Known Member
Περιοχή
Ελλαδα
Μοτοσυκλέτα
BMW
Επιστρέφω στο θέμα μετά από μέρες με το κορίτσι ετοιμοπόλεμο !show teeth

Λύθηκε και επισκευάστηκε ο άξονας μετάδοσης με αλλαγή του πίσω σταυρού μόνο καθώς ο μπροστά ήταν καλός, μπήκε σε τόρνο ζυγοσταθμίστηκε , μετρήθηκε και ήταν έτοιμος προς συναρμολόγηση και χρήση .
Χθες λοιπόν δέθηκε το κορίτσι , το δοκίμασα γράφοντας αρκετά χιλιόμετρα μέσα στην κίνηση και σε ανοιχτούς δρόμους αργά το βράδυ.
Στην αρχή φοβισμένος αλλά σιγά σιγά ανέβασα ρυθμούς ψάχνοντας αυτό το στιγμιαίο κροτάλισμα στην αλλαγή ταχύτητας με το άνοιγμα του γκαζιού μάταια όμως (για καλό αυτό ) δεν τον άκουγα πουθενά ! Βασικά στην αρχή πίστευα ότι το άκουγα αλλά ήταν όλα στο μυαλό μου (ψυχολογικό λέγεται αυτό angry ) !
Ενδεικτικό παράδειγμα η κατανάλωση που από το 6,2 που είχα στην αρχή έφτασε 8,1 στο τέλος της βραδιάς big grinbig grinbig grinbig grinbig grin
Το κόστος όλης της υπόθεσης ήταν -μηδέν ευρώ- γιατί οι φίλοι και συγγενείς στις δύσκολες στιγμές φαίνονται (ακόμα να το πιστέψω ) τρέξανε με βοήθησαν με λύσιμο , μηχανουργό και μου δάνεισαν αμάξι για τις καθημερινές μου μετακινήσεις !

Κλείνοντας να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους εδώ μέσα για τις συμβουλές τους δημόσια και με προσωπικά μηνύματα που βοήθησαν να βγάλω άκρη ! worshipworshipworship

ΥΓ 1 : Θα ψάχνω πολύ καιρό ακόμα για αυτόν τον ήχο που εύχομαι να μην ξανά ακούσω και να μην είναι κάτι άλλο !
ΥΓ 2 : Ψάξτε , ρωτάτε , πάρτε γνώμες και ελέγχεται μην πάτε σε τεχνικούς με κλειστά μάτια , ο καθένας όπου σε πιάσει και όπου σε βρει !
Το κόστος του σταυρού ήταν 9 ευρώ χονδρική , οι καλύτεροι στο εμπόριο 19χ48 της lobro είχαν 45 ευρώ ο ένας . Βγάλτε συμπεράσματα μόνοι σας και συγνώμη για το σεντόνι .

Μια μόνο λέξη: Άψογος!!!!!!

kon/nos

Well-Known Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS
Μεγιες Μεγιες!!!! Ξερουμε σε πιο μηχανουργείο εγινε η δουλεια;

lampros22

Member
Μεγιες Μεγιες!!!! Ξερουμε σε πιο μηχανουργείο εγινε η δουλεια;
Με τα χίλια ζόρια ανέλαβε το δικό μου μετά από πολύ πίεση και είπε χαρακτηριστικά :
-Εγώ θα το φτιάξω αλλά εμένα αυτή ή δουλειά μου κάνει πολύ πρόχειρη ! θα το φέρεις πάλι πίσω οταν σιγουρευτείς ότι είναι αυτό και θα το στείλω Θεσσαλονίκη να πρεσαριστει όπως το εργοστασιακό ! Εμένα αυτές οι δουλειές δεν μου αρέσουν αν κοπεί θα τσακίστεις και θα έχω τύψεις χαχαχαχα

lampros22

Member
Οι διαστάσεις και η εταιρία του σταυρού που χρησιμοποίησα χωρίς το γρασαδωράκι ταπόθηκε γιατί ο χώρος ήταν οριακός για να περιστραφεί είπε !

Attachments

• D2F78431-8D09-40AD-B0A7-1169ADF43F80.jpeg
    D2F78431-8D09-40AD-B0A7-1169ADF43F80.jpeg
    561,4 KB · Προβολές: 163
  • BF9001A9-DAAF-401E-A435-CA96E8A82F0C.jpeg
    BF9001A9-DAAF-401E-A435-CA96E8A82F0C.jpeg
    441 KB · Προβολές: 158

saitman

Well-Known Member
Ναι είναι 2 οι τύποι..
Μέχρι το 07 που είναι 22/22
Και Μέχρι και το 13 που είναι 20/22
150 είναι η επισκευή αλλαγή των σταυρών και θέλει μετα ζυγισμα ( όχι απαραίτητα)
Πάρε έναν άλλο μεταχεορισμένο και καθάρισες....

19χ48 είναι στα πρώτα!!έχω 2 φορές επισκευάσει

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

peneofotistos

Well-Known Member
Περιοχή
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS ADV 2007
19χ48 είναι στα πρώτα!!έχω 2 φορές επισκευάσει

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μάλλον και οι 2 άξονες έχουν τους ίδιους σταυρούς....