επισκευη αξονα μετάδοσης

alkinoos

Member
Δε μπαίνει γρασαδορακι. Δεν χωράει να περιστραφεί μέσα στο ψαλίδι ο άξονας με γρασαδορακι.
Ειδικά από τη πλευρά του σασμάν. Τα χω δει, τα έχω κάνει, τα έχω πληρώσει.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lampros22

Member
Γ@μ@ της γης τον άξονα !
Πήγα σήμερα στο μηχανικό μου με τα παραπάνω προβλήματα, στιγμιαίο θόρυβο στο άνοιγμα του γκαζιού και μου είπε ότι είναι άξονας οι σταυροί βασικά . Σύνηθες φαινόμενο λέει στα 1200 κόστος επισκευής 160€ η κάθε πλευρά ή 320€ και οι δυο ανάλογα ποια έχει το θέμα και 40€ εργατικά . Για πείτε οι παθόντες γνώμες , η επισκευή είναι σίγουρα μονόδρομος ,να κοιτάξω για καινούργιο , να επισκευάσω τον παλιό , αν έχει η μια πλευρά μόνο θέμα φτιάχνω την μια ή και τις δυο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο !

Boxer

Well-Known Member
Περιοχή
Ελλαδα
Μοτοσυκλέτα
BMW
..... κόστος επισκευής 160€ η κάθε πλευρά ή 320€ και οι δυο ανάλογα ποια έχει το θέμα και 40€ εργατικά .

Αυτές οι τιμές ονομάζονται "η ληστεία του αιώνα"Angry!!!!!! Δεκαπέντε ευρώ κάνει ο σταυρός στο εμπόριο.. ..

lampros22

Member
Αυτές οι τιμές ονομάζονται "η ληστεία του αιώνα"Angry!!!!!! Δεκαπέντε ευρώ κάνει ο σταυρός στο εμπόριο.. ..

Για πείτε ρε παιδιά γτ και εμένα μου φάνηκε υπερβολική η τιμή !
Συνφρονιμητης μου έστειλε πμ ότι το έφτιαξε στα μισά χρήματα και ειναι απροβλημάτιστο εδώ και πολλά χλμ

Boxer

Well-Known Member
Περιοχή
Ελλαδα
Μοτοσυκλέτα
BMW
Για πείτε ρε παιδιά γτ και εμένα μου φάνηκε υπερβολική η τιμή !
Συνφρονιμητης μου έστειλε πμ ότι το έφτιαξε στα μισά χρήματα και ειναι απροβλημάτιστο εδώ και πολλά χλμ

Τι να πούμε; Ότι πήραν χαμπάρι ότι έχει "ψωμί" το θέμα άξονες και μπεμβεδακιδες, και στείλανε τις τιμές στο διάολο;;;;

Boxer

Well-Known Member
Περιοχή
Ελλαδα
Μοτοσυκλέτα
BMW

Και τα μισά που σου είπε ο σύντροχος, πάλι πολλά είναι. Αυτή είναι η άποψη μου σαν μηχανικός!!!

andreas.kris

Well-Known Member
Εχω την εντυπωση πως το κοστος επισκευης και αν δεν κανω λαθος μαζι με την εργασια πρεπει να παιζει καπου στα 200€ η ισως κατι παραπανω... τα 15 ευρω που ο καθε αξονας ναι καπου εκει ισως να κοστιζει στο εμποριο αλλα για αξονες οπου μπαινοβγαινουν οι σταυροι οπου τους αλλαζεις και ξεμπερδευεις...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lampros22

Member
Εχω την εντυπωση πως το κοστος επισκευης και αν δεν κανω λαθος μαζι με την εργασια πρεπει να παιζει καπου στα 200€ η ισως κατι παραπανω... τα 15 ευρω που ο καθε αξονας ναι καπου εκει ισως να κοστιζει στο εμποριο αλλα για αξονες οπου μπαινοβγαινουν οι σταυροι οπου τους αλλαζεις και ξεμπερδευεις...

Δηλαδή υπάρχουν δύο ειδών άξονες ;
Η δίκη μου είναι μοντέλο του 11’ αν βοηθάει αυτό .

andreas.kris

Well-Known Member
Οι αξονες της bmw κανονικα δεν αλλαζουν οι σταυροι... ο εκαστοτε μηχανικος εκτος αντιπροσωπιας ομως στελνει τον αξονα σε ενα μηχανουργιο οπου εκει ξεμονταρουν τους σταυρους,βαζουν καινουργιους,τους γαζωνουν-κολανε,ζυγιζουν-ευθιγραμιζουν τον αξονα και ειναι ετοιμος... θεωριτικα εχει μεγαλο ποσοστο επιτυχιας και με νορμαλ χρηση βγαζουν 40.000-50.000 χιλιομετρα...

peneofotistos

Well-Known Member
Περιοχή
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS ADV 2007
Ναι είναι 2 οι τύποι..
Μέχρι το 07 που είναι 22/22
Και Μέχρι και το 13 που είναι 20/22
150 είναι η επισκευή αλλαγή των σταυρών και θέλει μετα ζυγισμα ( όχι απαραίτητα)
Πάρε έναν άλλο μεταχεορισμένο και καθάρισες....

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lampros22

Member
Ναι είναι 2 οι τύποι..
Μέχρι το 07 που είναι 22/22
Και Μέχρι και το 13 που είναι 20/22
150 είναι η επισκευή αλλαγή των σταυρών και θέλει μετα ζυγισμα ( όχι απαραίτητα)
Πάρε έναν άλλο μεταχεορισμένο και καθάρισες....

μεταχειρισμένο επισκευασμένο εννοείς ?

Boxer

Well-Known Member
Περιοχή
Ελλαδα
Μοτοσυκλέτα
BMW
..... τα 15 ευρω που ο καθε αξονας ναι καπου εκει ισως να κοστιζει στο εμποριο αλλα για αξονες οπου μπαινοβγαινουν οι σταυροι οπου τους αλλαζεις και ξεμπερδευεις...

Αντρέα, δεν διαφέρουν σε τίποτα οι άξονες μας από άλλους! Αυτά που γράφεις ισχύουν και στους δικούς μας. Αλλά είπαμε.... βρήκαν παπά και θα τους θάψουν όλους!!!!!

Boxer

Well-Known Member
Περιοχή
Ελλαδα
Μοτοσυκλέτα
BMW
θεωριτικα εχει μεγαλο ποσοστο επιτυχιας και με νορμαλ χρηση βγαζουν 40.000-50.000 χιλιομετρα...

Θεωρητικά αλλά και πρακτικά, στον ίδιο οδηγό με την ιδία χρήση, θα του βγάλουν τα ίδια χιλιόμετρα.
Με σωστή τοποθέτηση, εχουμε το ίδιο αποτέλεσμα.
Δεν είναι επιστήμη η τοποθέτηση νέων σταυρών. Πείρα θέλει και κυρίως..... φιλότιμους μαστόρους!!!!

kostas

Well-Known Member
Περιοχή
Ορεστιάδα
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Vespa lx
Γ@μ@ της γης τον άξονα !
Πήγα σήμερα στο μηχανικό μου με τα παραπάνω προβλήματα, στιγμιαίο θόρυβο στο άνοιγμα του γκαζιού και μου είπε ότι είναι άξονας οι σταυροί βασικά . Σύνηθες φαινόμενο λέει στα 1200 κόστος επισκευής 160€ η κάθε πλευρά ή 320€ και οι δυο ανάλογα ποια έχει το θέμα και 40€ εργατικά . Για πείτε οι παθόντες γνώμες , η επισκευή είναι σίγουρα μονόδρομος ,να κοιτάξω για καινούργιο , να επισκευάσω τον παλιό , αν έχει η μια πλευρά μόνο θέμα φτιάχνω την μια ή και τις δυο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο !
Θα σου ευχηθώ περαστικά κλείνοντας το μάτι, όταν σκεφτόσουν και απέρριψες το εξαιρετικό εκείνο μηχνακι με 11.000χλμ.

Πάρε 2η γνώμη οπωσδήποτε , η επισκευή δεν είναι το ίδιο καλή και αξιόπιστη λύση όπως ένας καλός αξονας !

Sent from my iPhone using Tapatalk

peneofotistos

Well-Known Member
Περιοχή
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS ADV 2007
μεταχειρισμένο επισκευασμένο εννοείς ?
Μεταχειρισμένο σε άψογη κατάσταση...
Όχι επισκευασμενο..

peneofotistos

Well-Known Member
Περιοχή
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-ΛΑΓΟΝΗΣΙ
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS ADV 2007
Θα σου ευχηθώ περαστικά κλείνοντας το μάτι, όταν σκεφτόσουν και απέρριψες το εξαιρετικό εκείνο μηχνακι με 11.000χλμ.

Πάρε 2η γνώμη οπωσδήποτε , η επισκευή δεν είναι το ίδιο καλή και αξιόπιστη λύση όπως ένας καλός αξονας !

Sent from my iPhone using Tapatalk
Το παλιό το δικό σου;