αυτανάφλεξη

Jacek

Active Member
Περιοχή
Ellada
πιθανώς να είναι η αιτία του χτύπημα του αριστερού κυλίνδρου

Jacek

Active Member
Περιοχή
Ellada
Δεν ξέρω πώς θα γίνει αφού το μεταφράσει η Google.

μετά την οδήγηση με σταθερό αέριο (Etniki), το μακρύ τμήμα του κινητήρα είναι ζεστό, για παράδειγμα, μετά την οδήγηση κάτω από τη δίοδο, σπρώχνω τον συμπλέκτη, ο κινητήρας πέφτει από τις στροφές και υπάρχει ένα χτύπημα (περίπου 5 έως 8 φορές)

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Αν το μεταφρασεις στα αγγλικα, βγαινει πιο σωστο νοημα απο οτι στα ελληνικα. Αν και νομιζω εχω καταλαβει στο περιπου.

saitman

Well-Known Member
Δεν ξέρω πώς θα γίνει αφού το μεταφράσει η Google.

μετά την οδήγηση με σταθερό αέριο (Etniki), το μακρύ τμήμα του κινητήρα είναι ζεστό, για παράδειγμα, μετά την οδήγηση κάτω από τη δίοδο, σπρώχνω τον συμπλέκτη, ο κινητήρας πέφτει από τις στροφές και υπάρχει ένα χτύπημα (περίπου 5 έως 8 φορές)
Το ίδιο έχω και εγώ. Σαν να χτυπάει καδενα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zabounis

Active Member
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
αυταναφλεξη = πυρακια

Δηλαδη, το καυσιμο αναφλεγεται μονο του κατα την ανοδο του πιστονιου (συμπιεση) πριν το μπουζι δωσει σπινθήρα, με αποτελεσμα να γινεται η εκτονωση πριν τον προβλεπομενο χρονο.

Συνηθως απο χαμηλη ποιοτητα καυσιμου.

χ

Περιοχή
αθηνα
Μοτοσυκλέτα
f 650 gs
αυταναφλεξη = πυρακια

Δηλαδη, το καυσιμο αναφλεγεται μονο του κατα την ανοδο του πιστονιου (συμπιεση) πριν το μπουζι δωσει σπινθήρα, με αποτελεσμα να γινεται η εκτονωση πριν τον προβλεπομενο χρονο.

Συνηθως απο χαμηλη ποιοτητα καυσιμου.
αυτο λεγεται προαναφλεξη...

zabounis

Active Member
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
μαλλον εχεις δικιο...χαθηκαμε στη μεταφραση

• Like
Reactions: χ
Αυτοαναφλεξη είναι όταν το μίγμα αναφλέγεται μόνο του χωρίς σπινθήρα από το μπουζι και όχι στο σωστό σημείο του εμβόλου...δηλ αν πχ ο σπινθήρας δίδεται στις 40μοιρες πριν το άνω νεκρό σημείο αυτό μπορεί να προηγηθεί...συνήθως είναι η κακή ποιότητα καύσιμο κατά κύριο λόγο..όχι μόνο οκτάνια.. μπορεί να έχει νέφτι πχ μέσα όποτε αναφλέγεται σε άλλη θερμοκρασία και πίεση...
Μετά έχουμε τα Πειρακια.αυτα είναι που ακούγονται σαν μεταλλικά χτυπήματα... οφείλεται στην ικανότητα του καυσίμου να αντιστέκεται στην ανάφλεξη μέχρι τον σπινθήρα...εξαρτάται από τα οκτάνια...και φυσικά τις στροφές και την μέση πίεση κυλίνδρου...δηλ σε μια μηχανή 13-1πρεπει να βάζουμε κατοστραρα ενώ μια 10*1με απλή δεν έχει πρόβλημα...φυσικά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν όλα αυτά... θερμοκρασία αέρα ψηξη κινητήρα και κλπκλπ

Jacek

Active Member
Περιοχή
Ellada
Οι υποθέσεις μου επιβεβαιώνονται. Σας ευχαριστώ όλους

• Like
Reactions: bbk

Jacek

Active Member
Περιοχή
Ellada
Jacek αυτο σετ που το εχεις βρει; κοιταω και για το δικο μου.

αλλά δεν έχω παραγγείλει ακόμα ..... πρέπει να γδυθείς και να δεις τι χρειάζεσαι