Το κράνος των 800 ευρώ

jmar

Well-Known Member
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS '09
Δεν το δοκιμασες πρωτα σε καποιο καταστημα;

Sent from my iPhone using Tapatalk
ειχε φιλος το Small και το ειχα δοκιμασει (small φορουσα και στο Arai Shoei κλπ) Και με τον αλλο φιλο που τα παραγγείλαμε πηρε οτι νουμερο φορούσε κι αυτος σε άλλα κράνη και του εκατσε καλά. Γενικά το συγκεκριμένο έχει κανονική προς φαρδια γραμμή κι επειδη εχει 2 shell sizes (S-M) και (L-XXL) μπορεις να παραγγείλεις και ξεχωριστα εξτρα εσωτερικα μαξιλαράκια (+10mm+15mm+20mm)

dnik

Member
εχει βγει πλεον και το krios pro, όμως ξεπερναει τα 600ευρώ.

Βεβαια, επειδη δεν θα ξεμπλέξουμε ευκολα μετον coronavirus εύκολα, μάλλον του χρονου που θα το χρειαστώ, θα έχει πέσει η τιμή αρκετά.!!

ktRinity

Active Member
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
800GS '18
καλησπερα , δεν υπάρχει κράνος full face η σπαστό στα 1100 γρ ούτε κάτω από 1350 σε αυτά τα γραμμάρια είναι νομίζω το σπαστό agv.

Πιστεύω πως κανεις λαθος .
Υπαρχουν αρκετα κρανη κατω απο τα γραμμάρια που αναφέρεις.
Nishua , hjc rpha11 , nolan 802 k 803

Mιλώντας μόνο για full face κράνος (τα σπαστά όσο και να βολεύουν δεν θέλω ούτε να τα βλέπω από πλευράς ασφάλειας -προσωπικό κόλλημα-), είχα από hjc πριν γίνουν γνωστά, shark (στις αρχές τους), shoei xr1000 και τώρα ένα caberg drift carbon. Έχω δοκιμάσει και κάποιο Rx από Arai.

Eίναι το τι θα ταιριάξει στο κεφάλι σου για τη χρήση που το θες. Θόρυβος, Βάρος, Αεροδυναμική, Ασφάλεια και κακά τα ψέματα Τι-σου-αρέσει-στο-μάτι..

Το caberg αυτη τη στιγμή ενώ στα χαρτιά δεν είναι ελαφρύ (το δίνουν στα 1250 γραμμάρια -1340 γρ. το απλό- ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ VISOR που κατεβαίνει σαν γυαλλιά ηλίου ας πούμε.) είναι ελαφρύτερο από το shoei μου αλλά δεν θα τα σύγκρινα από πλευράς -αποδεδειγμένης- ασφάλειας υπέρ του shoei. Ναί, στο ταξίδι (και στην πίστα) πιό άνετο για τον αυχένα.

Ok, να ψάχνουμε κάτι ελαφρύ, αλλά μετά από κάποιο όριο (που θεωρώ ότι για να είναι 1300γραμμάρια ένα ΚΑΛΟ carbon κράνος από 4-5 πρωτοπόρες εταιρίες, κάπου εκεί είμαστε) αρχίζεις και χάνεις σε ασφάλεια! Εκεί μέσα μπαίνει το κεφάλι σου. Είναι ΙΣΩΣ η διαφορά με το αν θα σε ξαναδούν τα παιδιά σου, οι φίλοι σου, αν θα ξαναπερπατήσεις και αν θα αναγνωρίζονται τα μούτρα σου. Μην κάνετε εκπτώσεις στην ΔΙΚΗ σας ασφάλεια..

Το ΜΕΣΟ βάρος από όλα τα full-face που δοκίμασε η SHARP, είναι 1480 γραμμάρια.

Μερικά παραδείγματα από τα ασφαλέστερα κράνη γνωστών εταιριών:
  • X-Lite X-1004 Ultra Carbon – 1600 grams
  • AGV Pista GP-R – 1430 grams
  • Arai RX-7V Carbon RC – 1400 grams (Το απλό φτάνει τα 1560 gr. σε Medium!)
  • Shoei RYD - 1360 grams
  • AGV SportModular Carbon – 1347 grams
  • Shark Spartan 1.2 Carbon – 1313 grams
  • Shoei X-14 (X-Spirit 3) - 1410 gramms
  • Shark Race-R Carbon Pro – 1305 grams
  • AGV AX-8 EVO – 1340 grams for size medium
  • Schuberth SR1 – 1550 grams for the medium/large

Oι δέκα εταιρίες με τα υψηλότερα σκορ σε τεστ του billyscrashhelmets.co.uk (οριακά μέχρι bell θα έβλεπα)

Διαβάστε εδώ σχετικά με τα Carbon κράνη.

Τελευταία επεξεργασία: