Τι έκανες για την Μηχανη σου σήμερα ;

Nautilos

Active Member
Περιοχή
βαρη
Γιανα κατέβει ο Χρήστος Αθήνα πρέπει να γκρεμιστεί κανας φούρνος!
Μαύρη πέτρα έριξε! Ειδικά τωρα καλοκαίρι πολύ δύσκολα τον βλέπω να έρχεται!
Ευτυχώς ανεβαίνουμε εμείς προς τα κει!
Τότε θα ανέβω εγώ να τον δω....θα πάμε παρέα οποίος και οποτε υπάρχει διάθεση..

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Captainslow

Well-Known Member
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
peugeot2
Τότε θα ανέβω εγώ να τον δω....θα πάμε παρέα οποίος και οποτε υπάρχει διάθεση..

Τώρα που διαθέτω μοτορόδα.... Αν το κανονίσετε μέσα και εγώ.... Ετοίμασε καφέδες Χρήστο....

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nautilos

Active Member
Περιοχή
βαρη
Σήμερα έβγαλα μεροκάματο (μεταφορικά εννοείται) σε γνωστή αντιπροσωπεία των Νοτίων λόγω πολύωρης ρυθμισης βαλβίδων...και εξηγώ πολύ περιληπτικά λόγω ασχετοσυνης μου με τεχνικούς όρους και ορολογίες...

Προ ημερών με άφησε η μπαταρία η οποία καινούργια 1.5 ετών μετά από ακινησία 7.5 μηνών η οποία ήταν μόνιμα στο φορτιστή της μπεφε επανω στον ανταπτορα.. Αφότου με ξεκίνησε ο @TSEPETO με εκκίνητη , είπα την επομενη μερα να γίνω και γω @TSEPETO..show teeth... Βάζοντας το δικό μου εκκίνητη μόνιμα στη μπαγκαζιερα. Όντως χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω τον εκκίνητη αρκετές φορές τελευταίες μέρες.

Φτάνοντας λοιπόν στο συνεργείο για αλλαγή λαδιών και τοποθέτηση διπλού Σταντ, ενημέρωσα το συνεργείο για τα συμπτώματα και προ-εκπλήξεως μου, μου λένε ότι δεν είναι η μπαταρία αλλά απαιτείται ρύθμιση στις βαλβίδες. Οι βαλβίδες ρυθμίστηκαν λάθος από το εργοστάσιο. Ηταν ενήμεροι και γνώριζαν το πρόβλημα καθώς είναι συχνό φαινόμενο στο 1250 GS ... επιπλέον η BMW προτείνει αντικατάσταση μεγαλύτερης από την εργοστασιακή (170αρα) προς καλύτερη λειτουργία των ηλεκτρονικών και μελλοντικης επανεμφάνισης του προβλήματος. Μου ακούστηκε σαν είδος ανάκληση αλλά χωρίς καμία ενημέρωση από την εδώ BMW mottorad.

Η εργασία καλύπτεται από την εγγύηση αλλά η μπαταρία όχι.

Κόστος μπαταριας 170€.

Η μηχανή είναι μοντελο του 2021 1250 GS , rallye με 4000 χιλιόμετρα.

10:00 το πρωί και η ώρα πήγε 15:30 και ακόμη ρυθμίζονται... ΥΠΟΜΟΝΉ

gs1100n

Well-Known Member
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
R 1100 GS '94
Ελπίζω να σε περιποιήθηκαν τουλάχιστον, να προσφέρανε κανένα μεζέ κτλ.. χαχαχαχ!
Τι να πω υπομονή καθε εμπόδιο σε καλο..
Αν δεν μπορεις να το αποφυγεις απολαυσε το λενε..
Ακου εκει λαθος ρυθμισμένες βαλβιδες απο εργοστάσιο..το λενε λες κ ρυθμισαν τη μεγαλη σκαλα λιγο πιο χαμηλα..

takis ninja

Well-Known Member
Περιοχή
Mελίσσια
Μοτοσυκλέτα
GS1200LC 14 Adv
GS-1200R 09 Adv
zx 1100 ninja
XRV 650 africa Twin HRC
GSXR 1100
GPz 900 R ninja
GPz 550 καρχαριας
MBX 50
Σήμερα έβγαλα μεροκάματο (μεταφορικά εννοείται) σε γνωστή αντιπροσωπεία των Νοτίων λόγω πολύωρης ρυθμισης βαλβίδων...και εξηγώ πολύ περιληπτικά λόγω ασχετοσυνης μου με τεχνικούς όρους και ορολογίες...

Προ ημερών με άφησε η μπαταρία η οποία καινούργια 1.5 ετών μετά από ακινησία 7.5 μηνών η οποία ήταν μόνιμα στο φορτιστή της μπεφε επανω στον ανταπτορα.. Αφότου με ξεκίνησε ο @TSEPETO με εκκίνητη , είπα την επομενη μερα να γίνω και γω @TSEPETO..show teeth... Βάζοντας το δικό μου εκκίνητη μόνιμα στη μπαγκαζιερα. Όντως χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω τον εκκίνητη αρκετές φορές τελευταίες μέρες.

Φτάνοντας λοιπόν στο συνεργείο για αλλαγή λαδιών και τοποθέτηση διπλού Σταντ, ενημέρωσα το συνεργείο για τα συμπτώματα και προ-εκπλήξεως μου, μου λένε ότι δεν είναι η μπαταρία αλλά απαιτείται ρύθμιση στις βαλβίδες. Οι βαλβίδες ρυθμίστηκαν λάθος από το εργοστάσιο. Ηταν ενήμεροι και γνώριζαν το πρόβλημα καθώς είναι συχνό φαινόμενο στο 1250 GS ... επιπλέον η BMW προτείνει αντικατάσταση μεγαλύτερης από την εργοστασιακή (170αρα) προς καλύτερη λειτουργία των ηλεκτρονικών και μελλοντικης επανεμφάνισης του προβλήματος. Μου ακούστηκε σαν είδος ανάκληση αλλά χωρίς καμία ενημέρωση από την εδώ BMW mottorad.

Η εργασία καλύπτεται από την εγγύηση αλλά η μπαταρία όχι.

Κόστος μπαταριας 170€.

Η μηχανή είναι μοντελο του 2021 1250 GS , rallye με 4000 χιλιόμετρα.

10:00 το πρωί και η ώρα πήγε 15:30 και ακόμη ρυθμίζονται... ΥΠΟΜΟΝΉ

Παντως ενα τρίωρο σου έκανα παρέα.....μας ενώνει και το υγρό στοιχείο .. show teeth show teeth

Λαθος ρύθμιση βαλβίδων το ακούσαμε και αυτό...

Nautilos

Active Member
Περιοχή
βαρη
Παντως ενα τρίωρο σου έκανα παρέα.....μας ενώνει και το υγρό στοιχείο .. show teeth show teeth

Λαθος ρύθμιση βαλβίδων το ακούσαμε και αυτό...
Ναι ναι...το πρόβλημα δημιουργειτο όταν ήταν ζέστη η μηχανή λένε τα μαστοριά...Στις 5 έφυγα ...και μόλις μπήκα σπίτι...

Σε ευχαριστώ για την παρέα. .Το Gs Club και η θάλασσα πάντα ενώνουν..

Και γνώρισα και το μέλος @DIM-BOB Δημήτρης)...

Nautilos

Active Member
Περιοχή
βαρη
Ελπίζω να σε περιποιήθηκαν τουλάχιστον, να προσφέρανε κανένα μεζέ κτλ.. χαχαχαχ!
Τι να πω υπομονή καθε εμπόδιο σε καλο..
Αν δεν μπορεις να το αποφυγεις απολαυσε το λενε..
Ακου εκει λαθος ρυθμισμένες βαλβιδες απο εργοστάσιο..το λενε λες κ ρυθμισαν τη μεγαλη σκαλα λιγο πιο χαμηλα..
Η απόλαυση ήταν μεγάλη..χαχαχαχ...ούτε καφέ...

Grigoris GS

Well-Known Member
Περιοχή
patras
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS ADVE LC
@Νautilos έχω την αίσθηση ότι η μπαταρια αν και αναλώσιμο έχει (1) έναν χρόνο εγγύηση. Η μηχανή σου έχει κλείσει χρονο

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nautilos

Active Member
Περιοχή
βαρη
@Νautilos έχω την αίσθηση ότι η μπαταρια αν και αναλώσιμο έχει (1) έναν χρόνο εγγύηση. Η μηχανή σου έχει κλείσει χρονο

Γρηγόρη όπως μιλήσαμε και στο τηλέφωνο, όπου σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες που έδωσες, η μπαταρία έχει δύο χρόνια εγγύηση αλλά λόγω του ότι προτείνει η αντιπροσωπεία να τοποθετηθεί μεγαλύτερη μπαταρία, τη πλήρωσα γιατί δεν την κάλυπταν... Είναι απορίας άξιον εννοείται, εφόσον η αντιπροσωπεία πρότεινει τη τοποθέτηση μεγαλύτερης, τότε ναι θα έπρεπε να την τοποθετούν δωρεάν....Απ ότι καταλαβαίνω και μετά το τηλεφώνημα μας, επίσημη ανάκληση δεν έγινε ποτέ.

Ηδομεν...

sn1per

Active Member
Περιοχή
Αθηνα

6 μήνες απ όσο γνωρίζω δίνουν όλοι ακόμα και τα καταστήματα.

DASKALOS

Member
6 μήνες απ όσο γνωρίζω δίνουν όλοι ακόμα και τα καταστήματα.
Η αντιπροσωπεία bmw δίνει σίγουρα δύο...μου έχουν αντικαταστήσει πριν πέντε χρόνια....αρκεί βέβαια να έχεις κάνει κάποια χμ ώστε να επιβεβαιώνουν την κινητικότητα της μηχανής. Επίσης δεν παρέχουν εγγύηση στην εγγύηση. Κι αυτό μου έχει συμβεί, διότι η μπαταρία που μου έβαλαν άντεξε μόνο 11 μήνες (παρέδωσε πνεύμα ύστερα από ακινησία 25 χειμερινών ημερών)

pavlosGS

Well-Known Member
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Μοτοσυκλέτα
ΧΤΖ 1200 Super Tenere
Aλλαγη λαδιών σήμερα....

Attachments

• IMG_20220514_105400_9.jpg
    IMG_20220514_105400_9.jpg
    140,6 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20220514_093259_6.jpg