Συμβουλή για συνδυασμό βαλίτσας.

Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
gs 1200r,honda innova 125i,piaggio mp3 400,yamaha xt 600,suzuki gn 250 scrabler,yamaha xv 950r,
Καλησπέρα σας.Ετοιμαζω το πρώτο μεγάλο σχετικά ταξίδι και δεν έχω καθόλου μπαγκαζιερες.Η σκέψη είναι η εξής:2 πλαϊνές των 36 λίτρων και έναν σάκο 60-80 λίτρα ο οποίος θα ακουμπά κεντρικά στην ουρά της μηχανής και στο πλάι πάνω στις πλαϊνές βαλίτσες για να μην κρεμάει.Ειναι εφικτό;Είναι πρακτικό κάτι τέτοιο;Θα είμαστε 2 άτομα στην μηχανή.Οι πλαϊνές σκέφτομαι αλουμινίου ή μήπως καλύτερα υφασμάτινες;Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;Σας ευχαριστώ.

kf4

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
R1250 GS2019
Καλησπέρα σας.Ετοιμαζω το πρώτο μεγάλο σχετικά ταξίδι και δεν έχω καθόλου μπαγκαζιερες.Η σκέψη είναι η εξής:2 πλαϊνές των 36 λίτρων και έναν σάκο 60-80 λίτρα ο οποίος θα ακουμπά κεντρικά στην ουρά της μηχανής και στο πλάι πάνω στις πλαϊνές βαλίτσες για να μην κρεμάει.Ειναι εφικτό;Είναι πρακτικό κάτι τέτοιο;Θα είμαστε 2 άτομα στην μηχανή.Οι πλαϊνές σκέφτομαι αλουμινίου ή μήπως καλύτερα υφασμάτινες;Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;Σας ευχαριστώ.
Σε τι μηχανή αναφέρεσαι;

Λογικά αυτό που περιγράφεις δεν είναι εφικτό καθώς ο σάκος είναι πιο πίσω σε σχέση με τις πλαϊνές.

Η επιλογή είναι περισσότερο θέμα ασφάλειας και πρακτικότητας.

Οι μεταλλικές έχουν παρά πολλά πλεονεκτήματα αλλά από θέμα ασφάλειας προτιμάς τις υφασμάτινες.

Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
gs 1200r,honda innova 125i,piaggio mp3 400,yamaha xt 600,suzuki gn 250 scrabler,yamaha xv 950r,
Η μηχανή είναι ένα adv 2009...και πρωτίστως με ενδιαφέρει η ασφάλεια στο ταξίδι και η πρακτικότητα.Απλα βρίσκεις εύκολα ακόμα και μεταχειρισμένες αλουμινίου.Οποτε η σκέψη είναι γιατί κυκλοφορούν κυρίως αλουμινίου ενώ προσωπικά νομιζω δύο πλαϊνές υφασμάτινες θα είναι πιο άνετες για συνεπιβάτη,πιο ελαφριές και λιγότερος όγκος...Και πάλι τονίζω δεν έχω κάνει ταξίδι με πλαϊνές βαλίτσες παρά μόνο με κεντρική μικρή και σακίδιο πλάτης.

kf4

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
R1250 GS2019
Η μηχανή είναι ένα adv 2009...και πρωτίστως με ενδιαφέρει η ασφάλεια στο ταξίδι και η πρακτικότητα.Απλα βρίσκεις εύκολα ακόμα και μεταχειρισμένες αλουμινίου.Οποτε η σκέψη είναι γιατί κυκλοφορούν κυρίως αλουμινίου ενώ προσωπικά νομιζω δύο πλαϊνές υφασμάτινες θα είναι πιο άνετες για συνεπιβάτη,πιο ελαφριές και λιγότερος όγκος...Και πάλι τονίζω δεν έχω κάνει ταξίδι με πλαϊνές βαλίτσες παρά μόνο με κεντρική μικρή και σακίδιο πλάτης.
Εάν έχεις κάγκελα γνήσια πας σε βαλίτσες γνήσιες.
Επίσης υπάρχει δυνατότητα να κουμπώσει πάνω υφασμάτινες που πλέον είναι σε άλλο επίπεδο όπως mosco lonerider κτλ. Το κόστος σχεδόν ίδιο.

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Για μενα πάρε αλουμινίου εφοσον μπορείς εύκολα να βρείς. Θεωρώ οτι έχεις κάγκελα μαμα στο adve σου.

Εαν ήσουν μονος το σακίδιο πίσω ειναι μια χαρά. Με συνεπιβάτη είναι διαφορετικά οσο αφορα την τοποθέτηση οπως γράφει ο @kf4

εαν υπάρχει ήδη ο σάκος, μετα που θα βάλεις τις βαλίτσες πάνω πειραματίσου.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Για μενα πάρε αλουμινίου εφοσον μπορείς εύκολα να βρείς. Θεωρώ οτι έχεις κάγκελα μαμα στο adve σου.

Εαν ήσουν μονος το σακίδιο πίσω ειναι μια χαρά. Με συνεπιβάτη είναι διαφορετικά οσο αφορα την τοποθέτηση οπως γράφει ο @kf4

εαν υπάρχει ήδη ο σάκος, μετα που θα βάλεις τις βαλίτσες πάνω πειραματίσου.
Πάντως ομολογώ πως είναι από τα πιο δύσκολα αξεσουάρ να βρει κάποιος, οι πλαϊνές μαμά βαλίτσες είτε για LC είτε για παλαιότερα adventure. Δεν ξέρω πως ο σύντροχος μπορεί να βρει εύκολα, εκτός και τις πληρώσει πιο ακριβές από καινούργιες

R2D2

Active Member
Περιοχή
Δράμα
Μοτοσυκλέτα
R1200GS LC
Συντροχε καλο ταξίδι αρχικά και να ειναι το πρωτο απο πολλά!
στις μεταλλικές θελει προσοχή η μάρκα/συμβατότητα, η κατασταση τους, η στεγανότητα σε βροχή που θα τη χρειαστείς στην πραξη.. Όχι οτι δε βρίσκεις βεβαια, αλλά το "εύκολα" που γράφεις δεν νομίζω να σου βγει πολύ φθηνά..
Οι υφασμάτινες έχουν γίνει "τάση" τελευταία και οχι τυχαία. αν θελεις ασφάλεια και πρακτικότητα περισσότερο απο την ομορφιά, θα δεις οτι ειναι all around καλύτερη λύση οι υφασμάτινες..

Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Ναι τα κάγκελα είναι τα "μαμά".Το ύφασμα μπορώ να πω ότι το προτιμώ καθώς έριξα μια ματιά και βρήκα κάτι givi στα 500 ευρώ.Εριξα και μια ματιά στις lone rider και μου φάνηκαν φανταστικές αλλά 1000 ευρώ.Κατι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω...μια 36-37 λίτρα αλουμινίου σε σχέση με μια 47 λίτρα έχει διαφορά σε αίσθηση στον δρόμο και ο συνεπιβάτης κάθεται το ίδιο εύκολα;Συγνώμη που ρωτάω τέτοιες λεπτομέρειες αλλά κοιτάω πράγματα που θα μου κάνουν το ταξίδι πιο εύκολο για εμένα και την γυναίκα...Η σύζυγος οδηγεί μηχανή αλλά σε αυτήν την περίπτωση αν υπάρχει γκρίνια... φαντάζεστε,,,

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Πάντως ομολογώ πως είναι από τα πιο δύσκολα αξεσουάρ να βρει κάποιος, οι πλαϊνές μαμά βαλίτσες είτε για LC είτε για παλαιότερα adventure. Δεν ξέρω πως ο σύντροχος μπορεί να βρει εύκολα, εκτός και τις πληρώσει πιο ακριβές από καινούργιες
Γιάννη συχνά βλέπω αγγελίες για αερόψυκτα

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Οκ πάσο, πάντως για Lc ούτε για δείγμα
Ναι ισχύει αυτο.

για αερόψυκτο γραφει ο σύντροχος. Υπήρχαν ενα σετ στα social, τωρα τσεκαρα και λεει sold. Αλλα οκ.

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Ναι τα κάγκελα είναι τα "μαμά".Το ύφασμα μπορώ να πω ότι το προτιμώ καθώς έριξα μια ματιά και βρήκα κάτι givi στα 500 ευρώ.Εριξα και μια ματιά στις lone rider και μου φάνηκαν φανταστικές αλλά 1000 ευρώ.Κατι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω...μια 36-37 λίτρα αλουμινίου σε σχέση με μια 47 λίτρα έχει διαφορά σε αίσθηση στον δρόμο και ο συνεπιβάτης κάθεται το ίδιο εύκολα;Συγνώμη που ρωτάω τέτοιες λεπτομέρειες αλλά κοιτάω πράγματα που θα μου κάνουν το ταξίδι πιο εύκολο για εμένα και την γυναίκα...Η σύζυγος οδηγεί μηχανή αλλά σε αυτήν την περίπτωση αν υπάρχει γκρίνια... φαντάζεστε,,,
Εαν πας στο σετ μαμά, δεν θα εχεις κανένα θεμα σε τιποτα