Συμβουλές πέρι μακράς αποθήκευσης....

Περιοχή
ORESTIADA
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS Adv. 08
Καλησπέρα στο Forum...λόγο κάποιον απρόσμενων συνθηκών και μη έχοντας πολύ χρόνο έπρεπε να αποθηκεύσω την καλή μου ...(BMW R1200GS ADV 08') σε μικρό χρονικό διάστημα. Έτσι πριν μετακομίσω στο εξωτερικό μόλις νοικιάστηκε αποθήκη για τα πράγματα έβαλα και την καλή μου μέσα...τα μόνα πράγματα που πρόλαβα και μπόρεσα να κάνω είναι να αφαιρέσω την μπαταρία τελείως, να την τοποθετήσω στο διπλό σταντ και να την σκεπάσω (παρότι σε κλειστεί αποθήκη). Η πρώτη επαφή μαζί της θα είναι πιθανών σε ένα χρόνο το λιγότερο...και εδώ έρχονται τα ερωτήματα... :

1. Τι άλλο θα έπρεπε να κάνω πριν την αποθήκευση της...;;;;;
2. Τι θα πρέπει να κάνω πρίν την βάλω μπροστά για πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό...;;;

Αυτοί ειναι οι προβληματισμοί μου από την ώρα που αναχώρησα από Ελλάδα....

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Ότι και να κάνεις δυστυχώς η ακινησία σκοτώνει τις μηχανές αυτές. Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε δικός σου άνθρωπος μια στο τόσο να κάνει κανένα χιλιόμετρο εκεί κοντά στο χώρο που θα την έχεις. Θα γλυτώσεις μπελάδες που πιθανόν θα προκύψουν από την ακινησία.
Με το καλό να επιστρέψεις σπίτι σου

Περιοχή
ORESTIADA
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS Adv. 08
Ευχαριστώ πολύ και για την συμβουλή αλλά και για την ευχή....δυστυχώς αυτός ο άνθρωπος δεν υπάρχει οπότε θα επωμισθώ ότι προβλήματα προκύψουν...

lefteris48

Active Member
Περιοχή
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μοτοσυκλέτα
R1200GS SPECIAL EDITION- 2009
μάλλον η μπαταρία θα έχει χαλάσει λόγω αχρηστίας, αλλά εσύ πριν την πετάξεις κάνε της μια φόρτιση και δοκίμασέ την. Λάδια να αλλάξεις, φίλτρο απλά άδειασέ το και ξαναβάλτο.
βενζίνη δεν είναι υποχρεωτικό. εγώ το αυτοκίνητο το είχα 1,5 χρόνο ακίνητο και την βενζίνη την έκαψε κανονικά.

white angel

Well-Known Member
Περιοχή
Σαλαμινα
Μοτοσυκλέτα
DL 650 ABS
Και κάτι ακόμα
Βάλε κάτι κάτω από την πόδια ώστε να σηκωθεί ο τροχός λίγο μπροστά και βγάλε αέρα από τα λάστιχα...

Στάλθηκε από το Redmi 8A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περιοχή
ORESTIADA
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS Adv. 08
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές...Μπαταρία δεν με πειράζει γιατί είχα σκοπό να πάρω καινούρια...είναι ένα έξοδο που το είχα υπολογίσει...το ίδιο και λάδια - φίλτρο, λάστιχα τα έβαλα ένα χρόνο πρίν και δέν έχουν πάνω απο 1000χλμ...απλά δεν έβγαλα αέρα και άν και στο διπλό σταντ δεν σήκωσα την μπροστά ρόδα τελείως όπως είπε ο white angel..

white angel

Well-Known Member
Περιοχή
Σαλαμινα
Μοτοσυκλέτα
DL 650 ABS
Δές εδώ

Στάλθηκε από το Redmi 8A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iordanis

New Member
Περιοχή
Έδεσσα
Καλησπέρα! Σε τι αποσκοπεί με βάση τις παραπάνω οδηγίες οτι πρέπει το ρεζερβουάρ να είναι γεμάτο μέχρι επάνω;

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Καλησπέρα! Σε τι αποσκοπεί με βάση τις παραπάνω οδηγίες οτι πρέπει το ρεζερβουάρ να είναι γεμάτο μέχρι επάνω;
Για την αντλία το λέει
Να μην την ακούσει όντας στεγνη

azaxaropoulos

Active Member
Κατά την ταπεινή μου άποψη θα έλεγα βάζοντας την μηχανή στο διπλό Σταντ αρχικά για να μοιράζεται το βάρος και αν έχεις και τις βαλίτσες πίσω κούμπωσε τα, αφαίρεσε τον μαύρο πόλο από την μπαταρία σου, άλλαξε τα λάδια πριν την αποθήκευση ,βενζίνη στο ελάχιστο και όταν γυρίσεις βάλε μια φουλ οκτάνια και τέλος θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι όλα διορθώνονται.

Στάλθηκε από το Mi Note 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περιοχή
ORESTIADA
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS Adv. 08
Βενζίνη στο μισό πιστεύω ειναι καλά,τώρα το πως θα γυρνάω τις ρόδες λίγο δύσκολο άλλα κατι θα σκεφτώ.Λάδια φίλτρο θα τα αλλάξω αν και αυτά που έχει δεν έχουν ουτε 1000χλμ άλλα για καλό και και για κακό θα φάει ένα σέρβις...Τώρα σπρέι στις αρθρώσεις δεν έβαλα αλλά μ ετην πρώτη άνοδο Ελλάδα και Ορεστιάδα θα μεριμνήσω...

el-Gatto

Active Member
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
Και...ΠΩΣ ακριβώς θα οξειδωθεί ,το ΠΛΑΣΤΙΚΟ τεπόζιτο της BMW R1200GS ADV 08' ,για της οποίας την "αποθήκευση" ρωτάει ο νηματοθέτης ;

Βασικά ,απ'ότι γνωρίζω ,όλα τα GS(1200/650/800/850 κλπ) ,πλαστικά τεπόζιτα έχουν.

Η οξείδωση λόγω υγρασίας ,ΝΑΙ ,υφίσταται στα μεταλλικά τεπόζιτα παλαιού τύπου (α-γαλβάνιστα) ,αλλά αυτό αφορά αρκετά παλιές κ κυρίως Γιαμπανέζικες μοτοσυκλέτες ,μια κ οι περισσότερες Ευρωπαϊκές χρησιμοποιούν πλαστικά τεπόζιτα πλέον της 20ετίας.