Σβήσιμο σε κατέβασμα

Gous

Active Member
Περιοχή
Καλαμάτα
Μοτοσυκλέτα
Bmw R1200Gs Adventure 09
Καλημέρα μετά απο καιρό σε όλους.
Έχω ενα θέμα με το 1200 adve 09 μου...σε διάφορα κατεβάσματα απο 3 σε 2 ή απο 4 σε 3 και καπάκι 2 μου σβήνει η μηχανή και μετά μπορεί και να μην πάρει αμέσως ενώ η μίζα δουλεύει κανονικότατα. Μία βοήθεια θα ήταν απαραίτητη γιατι έχω γλυτώσει 2 φορές απο βέβαιο ατύχημα...ευχαριστώ σε όλους!

Alexnoize

Active Member
Περιοχή
Μακεδονία
Μοτοσυκλέτα
Kle500, Triumph Tiger 955i
Ήταν σε ακινησία η μπέμπα?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kon/nos

Well-Known Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS
Κατι αναλογο εκανε και το δικό μου όταν ειχαν αρχίσει να χαλάνε οι πολλαπλασιαστές.
Εκανα καιρο να το βρω.

Το ρελε αν δεν σε αφησει μια και εξω,θα στεγνώνει ψηλα και θα βγαζει κραδασμούς το μοτερ σαν να ρεταρει.
Και αυτο το ειχα παθει

gs1100n

Well-Known Member
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
R 1100 GS '94
Και το tps είναι ψηλα΄στον κατάλογο των υπόπτων.
Πολυ ψηλά θα λεγα!
Στo Tdm πηγα να σκοτωθώ πολλες φορες λογω tps..
Mε το που κατέβαζες ταχυτητα κ πεφταν οι στροφες (επειδη παταγες συμπλεκτη) εσβηνε..
Καμια φορα το εκανε κ στο ρελαντι αν του δινες ξερογκαζο..

el-Gatto

Active Member
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
Εχω την εντύπωση ,ότι όλα αυτά τα πιθανά mal functions που αναφέρονται ,καταγράφονται στην ECU σαν Error Codes ,οπότε ,ένα μπρίζωμα ,ίσως να ήταν σοφή προσέγγιση.

Gous

Active Member
Περιοχή
Καλαμάτα
Μοτοσυκλέτα
Bmw R1200Gs Adventure 09
Εχω την εντύπωση ,ότι όλα αυτά τα πιθανά mal functions που αναφέρονται ,καταγράφονται στην ECU σαν Error Codes ,οπότε ,ένα μπρίζωμα ,ίσως να ήταν σοφή προσέγγιση.
Έχω κάνει και δεν έβγαλε τίποτα..

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Πολυ ψηλά θα λεγα!
Στo Tdm πηγα να σκοτωθώ πολλες φορες λογω tps..
Mε το που κατέβαζες ταχυτητα κ πεφταν οι στροφες (επειδη παταγες συμπλεκτη) εσβηνε..
Καμια φορα το εκανε κ στο ρελαντι αν του δινες ξερογκαζο..
Ο Χριστός και οι 12 Απόστολοί Του.
Απίστευτο...
Δεν έχω ξανακούσει τέτοιο πράγμα.

Φρίκη...

Gasgs

Administrator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Kifisia
Μοτοσυκλέτα
R1200GS πρώην karatoybanos
Κάτι παρόμοιο κάνει σε εμένα, αφού έχει ζεσταθεί καλά η μηχανή κι έχω κάνει κάποια χιλιόμετρα, την ώρα που ανοίγω απότομα το γκάζι π.χ σε προσπέραση, κάνει διακοπή χωρίς φυσικά να σβήνει. Αλλά στο ρελαντί στο φανάρι μπορεί να σβήσει ξαφνικά.

Πήγα σε συνεργείο το έβαλαν στο διαγνωστικό δεν έδειξε τίποτα . Μου είπαν ότι είναι το tps. Πήρα ένα μεταχειρισμένο το έβαλα πάνω πάλι τα ίδια, ο μηχανικός βέβαια μου είπε ΜΗΝ βάλεις μεταχειρισμένο.
Θεωρεί ότι αν βάλω καινούριο θα λυθεί το πρόβλημα. Σε άλλο μηχανικο που το είπα μου απάντησε ότι μπορεί να είναι και πολλαπλασιαστής.
Δεν έχω προλάβει ακόμα να ασχοληθω να το βρω.

white angel

Well-Known Member
Περιοχή
Σαλαμινα
Μοτοσυκλέτα
DL 650 ABS
Βγάλτε τής μπουζοπιπες και βάλτε μια στρώση μονωτική Τένια. Ξέρετε η τσιμούχα που έχει και περναε με τα χρόνια λάδι με αποτέλεσμα να χάνετε η μόνωση τής πίπας και κάνει σώμα.

Στάλθηκε από το Redmi 8A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

paschalis

Well-Known Member
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS,MZ 660 Baghira
Έχω κάνει και δεν έβγαλε τίποτα..

Πάνω στα σώματα ψεκασμού υπάρχουν οι ρυθμιστές του ρελαντί που έχουν εσωτερικά ένα εμβολάκι.
Αν αυτό πιάσει βρωμιά δυσκολεύεται να βρεί τη σωστή θέση του όταν κλείνεις το γκάζι και σβήνει.
Βγαίνουν και καθαρίζονται σχετικά εύκολα μείναι κάτι που πρέπει να το ξέρει ήδη ο μηχανικός σου.

gs1100n

Well-Known Member
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
R 1100 GS '94
Ο Χριστός και οι 12 Απόστολοί Του.
Απίστευτο...
Δεν έχω ξανακούσει τέτοιο πράγμα.

Φρίκη...
Ευτυχώς η Γαμαχα εβγαλε ανακληση κ πήγα κ το αλλαξα..
Ηταν κλασικό προβλημα στα πρωτα tdm 900 ..
Μετα δεν εκαψε ουτε λαμπα

POG

Active Member
Περιοχή
Πατρα
Το πάθαινα στο 1150.θελει λίγο ψάξιμο tps μπορεί να θέλει ρύθμιση ή και αλλαγή. Πολλαπλασιαστης ή και αλλαγή καλωδίωσης. Θέλει λίγο ψάξιμο όμως

johny_s

Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Παιζει κατι τετοιο να οφειλεται σε ελευθερο φιλτρο κ εξατμιση; εχω την εντυπωση πως κ το δικο μου κανεικατι ψιλομπερδεματα, σκασιματα χαμηλα σε κατεβασματα απο 3η σε 2α ή 2α σε 1η, και κανα δυο φορες κοντεψε να σβησει απο τοτε που εβαλα πιο ελευθερη εξατμιση κ φιλτρο.

paschalis

Well-Known Member
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS,MZ 660 Baghira
Παιζει κατι τετοιο να οφειλεται σε ελευθερο φιλτρο κ εξατμιση; εχω την εντυπωση πως κ το δικο μου κανεικατι ψιλομπερδεματα, σκασιματα χαμηλα σε κατεβασματα απο 3η σε 2α ή 2α σε 1η, και κανα δυο φορες κοντεψε να σβησει απο τοτε που εβαλα πιο ελευθερη εξατμιση κ φιλτρο.
Με τη ελεύθερη και το φίλτρο είχα κάνει το μίγμα ακόμα πιό φτωχό στο 1200 του 2004.
Κανένα κερδος πέρα από τη μείωση βάρους.
....Κάνουμε μερικά πράγματα που είναι σχεδόν περιττά.