Περί αναρτήσεων.....

LEONTAS

Active Member
Περιοχή
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Αγαπητοι φιλοι καλημερα σας!

Μηπως εχετε γνωση/ εμπειρία για καλο μαστορα που να επισκευαζει αναρτησεις , γιατι η μπροστινη (στο XMAX )τρεχει λαδι. Επισησ το κοστος 'που' μπορει να παιζει;
(μαστορες που θελουν τα αμορτισερ στο χερι, δεν με ενδιαφερουν/ θελω να παω τη μηχανη ,να την φτιαξει και να φυγω )

stavrouliasp

Active Member
Η μπροστινή ανάρτηση είναι κάτι πολύ απλό. Δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο. Πήγαινε σε οποιονδήποτε μάστορα. Επίσης εννοείται ότι δεν θέλει βγάλσιμο το μπροστινό. Κόστος γύρω στα 100€ για φουλ σερβις.

LEONTAS

Active Member
Περιοχή
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Καλημερα , ευχ για την αμεση απάντηση .Φουλ σερβις εμε ελατηρια ? Καποιον δοκιμασμενο μαστορα?

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Πρέπει να λύσει μπουκάλες ,νέα λαδακια ,τσιμουχες κλπ.
Κάνα 2ωρο δουλειά είναι ,συνήθως στο 80αρι παιρνουν

gs1100n

Well-Known Member
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
R 1100 GS '94
Μην ξυνετε πληγες!!
Στο 1100 κοστολογουν 70ευρω την μπουκάλα!! Που δεν εχει ουτε πλαστικα να λυσουν , ούτε ελατηρια..
Ας ρωτησει πρώτα μην βρεθει προ εκπληξεων..

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Μην ξυνετε πληγες!!
Στο 1100 κοστολογουν 70ευρω την μπουκάλα!! Που δεν εχει ουτε πλαστικα να λυσουν , ούτε ελατηρια..
Ας ρωτησει πρώτα μην βρεθει προ εκπληξεων..
Ε Νικολάκη πεμφε ρε φίλε.
Στα ταπεινοτερα μηχανάκια αν σε πει τόσο ο μαστορας δεν περνάς ούτε απ' έξω.

omega

Active Member
Περιοχή
Πρέβεζα
Μοτοσυκλέτα
R1150GS Σαλίγκαρος edition
Φίλε Δάσκαλε...

Σου εγραψαν και φίλοι παραπάνω...

Αν ήσουν βαρύς,το φόρτωνες του θανατά και το είχες γονατίσει θα σου έλεγα ψάξου για το καλύτερο των παραπάνω συστημάτων που αναφέρθηκαν.

Επειδή όμως δεν δουλεύουν υπερωρίες οι αναρτήσεις σου,κάνε μόνο σέρβις την πίσω στον πιο οικονομικό μάστορα κι άσε το μαμά ελατήριο.Αν βάλεις άλλο θα γλιτώσεις κλικ αλλά θα κοπανάς.

Τα λάδια μέσα στο φυσίγγιο έχουν γίνει κάτουρο.Μην κοιτάς που δεν σε προβλημάτισαν ή δεν έσκασε(μια χαρά είπαν στην αντιπροσωπεία τα μπουζούκια).Είναι διότι δεν ζοριστηκε.Το σέρβις το θέλει.

Το μπροστά αν δεν επισκευάζεται ΜΗΝ το πειράξεις.Θες να αλλάξεις λάδια στις μπουκάλες;Βοηθητικές είναι έτσι κι αλλιώς..
Θες να το αλλάξεις;Βάλε το πιο οικονομικό.Διαφορα με το ήδη υπάρχον δε θα δεις.

Κράτα τα λεφτά σου για βενζίνες και παστέλια και μην ψάχνεσαι γιατί με το δικό σου σωματότυπο και τα θέλω σου ΔΕΝ έχει να σου προσφέρει το παραμικρό μια ακριβή αντικατάσταση.

POG

Active Member
Περιοχή
Πατρα
Να επαναφέρω λιγο το θέμα περί αναρτήσεων. Σε 1200 adv 11' δε μου κάνει προφορτιση η esa. Πατώντας δηλαδή παρατεταμένα το κουμπί esa δεν κάνει τίποτα μένει στο 1 κράνος που είναι τώρα δεν αλλάζει πηγαίνοντας στα 2 κράνη κτλ.οταν το πατάω 1 φορά κάνει την αλλαγή από normal, sport,comfort. Δε βλέπω πουθενά να έχει σταξει λάδια η ανάρτηση. Πριν καμιά βδομάδα άλλαξα μπαταρία. Στα τελευταία της η προηγούμενη δυσκολεύτηκε πολύ μέχρι που δεν έπαιρνε μπροστά μου έβγαλε και ένδειξη ews και dwa.θα το τσεκάρω σε διαγνωστικό,υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με τη νεκρωση της μπαταρίας ή την αλλαγή μπαταρίας και να θέλει καποιο set up στο διαγνωστικό;

Dimisp

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS '09
Θα ήθελα και γω από τίς παλιοσειρες να μου πουν τελικά πού να εμπιστευτώ τό σέρβις τών αναρτήσεων..... έχει φτάσει ο καιρός να γίνουν καί πραγματικά δεν ξέρω πού να τις στείλω.. GS 1200 τού 09 με showa στοκ μπρος πίσω..

kon/nos

Well-Known Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS
Θα ήθελα και γω από τίς παλιοσειρες να μου πουν τελικά πού να εμπιστευτώ τό σέρβις τών αναρτήσεων..... έχει φτάσει ο καιρός να γίνουν καί πραγματικά δεν ξέρω πού να τις στείλω.. GS 1200 τού 09 με showa στοκ μπρος πίσω..
Σερβις μπροστα κανει μονο ο Ρεμουνδος. Αρα θα πας και την πισω εκει.
Το θεμα ειναι οτι ειναι Αθηνα

Dimisp

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS '09
Αυτό δεν είναι πρόβλημα Κώστα. Κάτι πού ξέχασα... ανακατασκευή τίς στοκ;;;.. ή αλλαγή με αφτερ μάρκετ;;; γιατί με μηχανικό πού μίλησα μου είπε ότι, ότι αφτερ μάρκετ επιλέξω... σίγουρα θα είναι καλύτερα από τις στοκ.

kon/nos

Well-Known Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS
Αυτό δεν είναι πρόβλημα Κώστα. Κάτι πού ξέχασα... ανακατασκευή τίς στοκ;;;.. ή αλλαγή με αφτερ μάρκετ;;; γιατί με μηχανικό πού μίλησα μου είπε ότι, ότι αφτερ μάρκετ επιλέξω... σίγουρα θα είναι καλύτερα από τις στοκ.
Εβαλα aftermarket WP, και aftermarket ohlins.
Ειναι πολυ ανώτερες απο τις μαμά με πρωτη και καλύτερη την ohlins.
Εγω στην θεση σου θα εβαζα ohlins.
Ειδα τεράστια διαφορα ειδικά πως δουλευει το μπροστινό συστημα.
Οτι θες παρε τηλ

el-Gatto

Active Member
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
Οπως τα λέει ο @kon/nos από πάνω ,είναι τα πράγματα.

Αλλά...

Αν δεν είσαι διατεθειμένος ,να επενδύσεις το σοβαρό ποσό που χρειάζεται η αγορά καινούργιων OHLINS
σίγουρα θα δεις μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο ,μ ένα σωστό service στις "μαμά",ίσως κ με εσωτερικό "πείραγμα" του υδραυλικού μέρους.
Αρκεί ,όλο το εγχείρημα ,να γίνει από άτομο που αποδεδειγμένα γνωρίζει.

Αυτός που αναφέρει ο Κωστής ,έχει φτιάξει πολλές ,κ τις ξέρει.
Προσωπική άποψη από δουλειά του ,δεν έχω.
Εχω ακούσει όμως καλά λόγια για τις δουλειές του.

DASKALOS

Member
Τελικά τι έκανες με τις αναρτήσεις σου δεν
μας έγραψες.
Ελέω πανδημίας πήγαν όλα πίσω...Και οι αναρτήσεις και τα ταξίδια. Εντούτοις να αναφέρω ότι επισκέφτηκα πριν ένα χρόνο γνωστό εξειδικευμένο κατάστημα επισκευής και συντήρησης αναρτήσεων και με ενημέρωσαν ότι παραδόξως - για τα χιλιόμετρα τους- οι αναρτήσεις είναι μάλλον ικανοποιητικές. Πρότειναν μια διαδικασία αλλαγής λαδιών- όχι ελατηρίων ακόμα. Σε αυτά μείναμε, το καλοκαίρι που σκέφτομαι να ξεμυτίσω εξωτερικό, ίσως το κάνω.

lefteris48

Active Member
Περιοχή
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μοτοσυκλέτα
R1200GS SPECIAL EDITION- 2009
Να επαναφέρω λιγο το θέμα περί αναρτήσεων. Σε 1200 adv 11' δε μου κάνει προφορτιση η esa. Πατώντας δηλαδή παρατεταμένα το κουμπί esa δεν κάνει τίποτα μένει στο 1 κράνος που είναι τώρα δεν αλλάζει πηγαίνοντας στα 2 κράνη κτλ.οταν το πατάω 1 φορά κάνει την αλλαγή από normal, sport,comfort. Δε βλέπω πουθενά να έχει σταξει λάδια η ανάρτηση. Πριν καμιά βδομάδα άλλαξα μπαταρία. Στα τελευταία της η προηγούμενη δυσκολεύτηκε πολύ μέχρι που δεν έπαιρνε μπροστά μου έβγαλε και ένδειξη ews και dwa.θα το τσεκάρω σε διαγνωστικό,υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με τη νεκρωση της μπαταρίας ή την αλλαγή μπαταρίας και να θέλει καποιο set up στο διαγνωστικό;
μου το είχε κάνει και εμένα. το διόρθωσαν σε επίσημο σερβισ με το διαγνωστικό.