Περί αναρτήσεων.....

Perseas

Active Member
Περιοχή
Πειραιάς
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1150 GS ADVENTURE
Ρε παιδιά κανένα τσεκαρισμένο για συντήρηση έχετε να προτείνετε ή θα πάμε στην τύχη και ο Θεός βοηθός...

zampas

New Member
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
C650GT
Ρε παιδιά κανένα τσεκαρισμένο για συντήρηση έχετε να προτείνετε ή θα πάμε στην τύχη και ο Θεός βοηθός...
Kshock
οδός ραγκαβη 97 πίσω απ τη λεωφόρο Αλεξάνδρας.
Ασχολούνται αποκλειστικά και μονο με αναρτήσεις ........και τίποτα άλλο.
Κάνουν παρα πολυ καλή δουλειά. Αλλα πρεπει να τους πας τις αναρτήσεις στο χέρι.

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
2 μηχανάκια στο προαναφερθέν μαγαζί για σέρβις και αντικατάσταση ελατήρια Ε-Π. Επαγγελματική δουλειά και διαφορά στο στήσιμο της μηχανής μετα την επίσκεψη. Υπάρχουν και αλλοι στην Αθήνα που κανουν καλη δουλειά. Γνώμη μου σέρβις χτες στα αμορτισέρ, αλλαγή ελατηρίων με προοδευτικά και θα έχεις αλλο μηχανακι τουλάχιστον για τα επόμενα 50.000χλμ.

panGS

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS 05
2 μηχανάκια στο προαναφερθέν μαγαζί για σέρβις και αντικατάσταση ελατήρια Ε-Π. Επαγγελματική δουλειά και διαφορά στο στήσιμο της μηχανής μετα την επίσκεψη. Υπάρχουν και αλλοι στην Αθήνα που κανουν καλη δουλειά. Γνώμη μου σέρβις χτες στα αμορτισέρ, αλλαγή ελατηρίων με προοδευτικά και θα έχεις αλλο μηχανακι τουλάχιστον για τα επόμενα 50.000χλμ.
Νικόλα πόσο πήγε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Νικόλα πόσο πήγε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πανο το 2018 , Ε-Π ελατήρια στη μικρή, αγορά 190 (πισω μεταχειρισμένο), 200 σέρβις το πισω + 30 γιατί άφησα το μηχανάκι εκεί.

Τελευταία επεξεργασία:

captain slow

Active Member
Φίλοι μου ψαξτε κ τον Ρεμούνδο , εχω κανει δουλεια σε ολους με τις αναρτησεις .
Αλλου εχω μεινει ευχαριστημένος κ αλλου δυσαρεστημένος με κορυφαίο όλων εναν τυπο που εκανε σερβις σε μια αναρτηση , χαλασε την αναρτηση , δεν μπορουσε να την φτιαξει και στο τελος την πηγε αλλου και επρεπε να επικοινωνησω εγω με το επόμενο συνεργείο για το τι θα γινει και πως θα επανελθει .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DASKALOS

Member
....Χθες πέρασα μια βόλτα από επίσημη αντιπροσωπεία για να τσεκάρουν την ανάρτηση και να μουν πουν την άποψη τους. Με μια πρώτη ματιά δεν χρειάζεται ούτε αλλαγή ούτε επισκευή....Προβληματίζομαι, γιατί θα πρέπει να επιλέξω αυτόβουλα κι αυθαίρετα, αν κάνω επόμενη κίνηση. Από την άλλη είναι και μια μικρή πολυτέλεια να έχεις τέτοιους προβληματισμούς.

zampas

New Member
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
C650GT
....Χθες πέρασα μια βόλτα από επίσημη αντιπροσωπεία για να τσεκάρουν την ανάρτηση και να μουν πουν την άποψη τους. Με μια πρώτη ματιά δεν χρειάζεται ούτε αλλαγή ούτε επισκευή....Προβληματίζομαι, γιατί θα πρέπει να επιλέξω αυτόβουλα κι αυθαίρετα, αν κάνω επόμενη κίνηση. Από την άλλη είναι και μια μικρή πολυτέλεια να έχεις τέτοιους προβληματισμούς.
Προφανώς είδαν στην αντιπροσωπεία οτι απλα οι αναρτήσεις δεν ειναι χαλασμένες. Παρολαυτα τα χλμ που εχουν διανύσει ειναι παρα πολλα.
Παντως με σέρβις και αλλαγη των ελατηρίων σε προοδευτικά hyperpro θα δεις τεράστια διαφορά. Αυτο που σου ειπε ο spaniak. Απλα δεν ξερω αν παιρνει σέρβις η μπροστινή σου ανάρτηση.
Αν το κανείς, θα κάνεις την ποιο vfm επένδυση στη μηχανη σου.

Τελευταία επεξεργασία:

captain slow

Active Member
Ειδαν με το ματι του "αετου" χωρις αμορτισερομετρο μια αναρτηση με 180.000χλμ και σου ειπαν οτι ειναι οκ.
Δλδ απλα οτι δεν βλεπουν διαρροή .
Ουτε σε τι κατασταση ειναι τα σφραγιστικα , ουτε αν το λαδι εχει γινει σαν ηλιέλαιο που εχει τηγανίσει 1000 μεριδες πατατες .

Υγ μια συμβουλή , οπου κ να πας να κανεις την δουλεια , αν σου πουνε να σου κανουν ριβαλβινγκ , να αρνηθεις .
Να αφησεις το εργοστασιακο σετ απ , μονο λάδια -τσιμουχες και ελατήρια .

Περιπου 450+/- € για ολο το πακετο εμπρος πισω μαζι με τα ελατήρια.

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Ειδαν με το ματι του "αετου" χωρις αμορτισερομετρο μια αναρτηση με 180.000χλμ και σου ειπαν οτι ειναι οκ.
Δλδ απλα οτι δεν βλεπουν διαρροή .
Ουτε σε τι κατασταση ειναι τα σφραγιστικα , ουτε αν το λαδι εχει γινει σαν ηλιέλαιο που εχει τηγανίσει 1000 μεριδες πατατες .

Υγ μια συμβουλή , οπου κ να πας να κανεις την δουλεια , αν σου πουνε να σου κανουν ριβαλβινγκ , να αρνηθεις .
Να αφησεις το εργοστασιακο σετ απ , μονο λάδια -τσιμουχες και ελατήρια .

Περιπου 450+/- € για ολο το πακετο εμπρος πισω μαζι με τα ελατήρια.

Thumbs Up

DASKALOS

Member
Προφανώς κι ο έλεγχος δεν ήταν εξονυχιστικός...Απλώς μια πρώτη εκτίμηση από εμπειρο μηχανικό ήταν πως οι αναρτήσεις δείχνουν αρκετά σφιχτές για την ηλικία τους. Η "αμυντική" αντιμετώπιση του θέματος δεδομένου της μικρής μεταπωλητικής αξίας της μηχανής είναι μάλλον ορθολογιστική. Αν πάλι η λειτουργική αξία της είναι ανεκτίμητη για τον αναβάτη, τότε η αναβάθμιση δεν είναι ανούσια, προχωράς επιθετικά. Μάλλον αυτό ήταν το πνεύμα της συζήτησης που είχαμε.
Τα επιχειρήματα πάντως των περισσότερων συμφορουμιτών, είναι σίγουρα ισχυρά.

DASKALOS

Member
Νομίζω επίσης πως το μπροστινό δεν επισκευάζεται. Είναι wp, από τα πρώτης γενιάς που τοποθετήθηκαν σε 1200άρια

captain slow

Active Member
Παρε ενα τηλ σε αυτον που εγραψα και θα σου πει .

Επισης παλια κ ο τασουλης επισκεύαζε wp και το εμπρος .

Οποτε ολα γίνονται

stavrouliasp

Active Member
Μια σημείωση. Τα ελατήρια μετριούνται. Αν δεν έχουν κάτσει δεν τα αλλάζεις.

Προσωπικά, αν κάποιος μάστορας μου έλεγε ότι μια ανάρτηση στα 180.000κμ δεν χρειάζεται σέρβις, θα άλλαζα μάστορα.

DASKALOS

Member
Παρε ενα τηλ σε αυτον που εγραψα και θα σου πει .

Οποτε ολα γίνονται

Στον Τασούλη απευθύνθηκα πρώτα..Δεν έχει πλέον ούτε πλήρη ανάρτηση ούτε ελατήρια wp για το συγκεκριμένο μοντέλο...Πρότεινε ohlins...

DASKALOS

Member
Μια σημείωση. Τα ελατήρια μετριούνται. Αν δεν έχουν κάτσει δεν τα αλλάζεις.

Προσωπικά, αν κάποιος μάστορας μου έλεγε ότι μια ανάρτηση στα 180.000κμ δεν χρειάζεται σέρβις, θα άλλαζα μάστορα.
Ανεξαρτήτως, ο μάστορας είναι αξιόπιστος..15 χρόνια που ασχολείται με τη μηχανή μου, δεν είχα ποτέ παράπονο.

kon/nos

Well-Known Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS
Νομίζω επίσης πως το μπροστινό δεν επισκευάζεται. Είναι wp, από τα πρώτης γενιάς που τοποθετήθηκαν σε 1200άρια
Το ιδιο εχω μπροστα. Ρεμούνδος μονο. Τους έψαξα ολους

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Οποτε ολα γίνονται
Thumbs Up
Έτσι. Είπα να μην γράψω ονόματα. Και κατι ακομα φιλε δάσκαλε, δεν το θεωρώ αναβάθμιση αλλά ορθή συντήρηση του μηχανήματος που εμπιστευόμαστε την χαρά μας αλλα και την ασφάλεια μας.