Περί ανάρτησης

Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS ADVENTURE '08
Καλησπέρα σύντροχοι,

Εδώ και αρκετό καιρό αντιμετωπίζω προβλημα με την πίσω ανάρτηση (esa) της μηχανής (R1200GS Adventure μοντέλο 2008). Πέρα από διαρροή λαδιών, που επιδιορθώθηκε, το κύριο θέμα είναι ότι η ανάρτηση ήταν κούτσουρο, λακούβα και τα σωθικά μου κουνιούνται. Όποια ρύθμιση και να επέλεγα (comfort , normal, sport) η ανάρτηση δεν είχε καμία απολύτως διαφορά , σκληρή και η επαναφορά ανύπαρκτη. Διάγνωση: μη λειτουργία του κάτω αισθητήρας. Ο πάνω λειτουργεί κανονικά αυξομειώνοντας το ύψος.
Αποφάσισα να αλλάξω την ανάρτηση με μια μεταχειρισμένη και είδα το φως το αληθινό.
Τελικά μετά από περίπου δύο μήνες με τη νέα ανάρτηση, χθες πάλι κατάλαβα ότι είναι ξερή πάλι.
Είχατε παρόμοιο πρόβλημα; Έχετε κάποια συμβουλή;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Καλησπέρα σύντροχοι,

Εδώ και αρκετό καιρό αντιμετωπίζω προβλημα με την πίσω ανάρτηση (esa) της μηχανής (R1200GS Adventure μοντέλο 2008). Πέρα από διαρροή λαδιών, που επιδιορθώθηκε, το κύριο θέμα είναι ότι η ανάρτηση ήταν κούτσουρο, λακούβα και τα σωθικά μου κουνιούνται. Όποια ρύθμιση και να επέλεγα (comfort , normal, sport) η ανάρτηση δεν είχε καμία απολύτως διαφορά , σκληρή και η επαναφορά ανύπαρκτη. Διάγνωση: μη λειτουργία του κάτω αισθητήρας. Ο πάνω λειτουργεί κανονικά αυξομειώνοντας το ύψος.
Αποφάσισα να αλλάξω την ανάρτηση με μια μεταχειρισμένη και είδα το φως το αληθινό.
Τελικά μετά από περίπου δύο μήνες με τη νέα ανάρτηση, χθες πάλι κατάλαβα ότι είναι ξερή πάλι.
Είχατε παρόμοιο πρόβλημα; Έχετε κάποια συμβουλή;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Γιώργο καλημέρα.
Αυτά τα 1200ρια ειχαν θέμα γιαυτό κ η BMW άλλαξε προμηθευτή σε αναρτήσεις κ ησύχασε.
Αν η μεταχειρισμένη που πήρες έχεις απόδειξη σύμφωνα με την νομοθεσία της Ε. Ε. υπάρχει εγγύηση. Ψάξτο.

Αν πάλι δεν τότε ή βρίσκεις πάλι μεταχειρισμένη ή αν παίρνει επισκευή την επισκευάζεις.

Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS ADVENTURE '08
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Θα κοιτάξω για αλλαγή η επισκευή λοιπον, αν και νομίζω δε φτιάχνεται και ελπίζω να κρατήσει.

KostaSkyr

Active Member
Περιοχή
kalamata
Μοτοσυκλέτα
-vespa 150px 1981
-vespa 150px 1982
-vespa 125vna 1958
-GS 1200 Adv 2008
την έχω στείλει 3 φορές για επισκευή.....αλλίως πας σε νεα εταιρία οχ ohlins?