Μελλοντικος κατοχος r1150gs

omega

Active Member
Περιοχή
Πρέβεζα
Μοτοσυκλέτα
R1150GS Σαλίγκαρος edition
αλλα λογω φωτιας σε δασικη εκταση εδω στο νησι, δε μπορεσαμε να βρεθουμε σημερα... το καλο ειναι οτι ειναι υπο ελεγχο (απ'οτι μαθαινω) παρα τους ισχυρους ανεμους...
Έχουν βαλθεί να καταστρέψουν το πιο πλούσιο σε βλάστηση νησί μας..
Δεκαετίες τώρα.Κριμαααααα....

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Εχουν λυσσαξει αυτες τις μερες...ειναι η τριτη πυρκαϊα το τελευταιο 10ημερο! Λογω της εναρξης της αντιπυρικης περιοδου τη Δευτερα καινε οτι προλαβαινουν (οι αγροτες) για να καθαρισουν τα χωραφια τους απο κλαρια παρα τους δυνατους ανεμους των ημερων.
Αν οι ιδιοι δε προστατευουμε αυτο που εχουμε, ζητω που καηκαμε, με ολη τη σημασια δυστυχως.

omega

Active Member
Περιοχή
Πρέβεζα
Μοτοσυκλέτα
R1150GS Σαλίγκαρος edition
Εχουν λυσσαξει αυτες τις μερες...ειναι η τριτη πυρκαϊα το τελευταιο 10ημερο! Λογω της εναρξης της αντιπυρικης περιοδου τη Δευτερα καινε οτι προλαβαινουν (οι αγροτες) για να καθαρισουν τα χωραφια τους απο κλαρια παρα τους δυνατους ανεμους των ημερων.
Αν οι ιδιοι δε προστατευουμε αυτο που εχουμε, ζητω που καηκαμε, με ολη τη σημασια δυστυχως.
Μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας.

Περιμένουμε νέα...
Δες τα και τα δύο.

Kyriakospeir

Active Member
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
R1150GS adv
Καλησπέρα, καλώς ήρθες στη παρέα.
Να πάρεις ό,τι γουστάρεις κι αγαπάς από τη στιγμή που σου αρέσει και μπορείς να το υποστηρίξεις.
Τί εννοώ? Όσον αφορά στο πρώτο σκέλος, να το βλέπεις και να αδημονείς να το καβαλήσεις ή να κατεβαίνεις και να μη χορταίνεις να το βλέπεις!
Αυτό λέγεται έρωτας και η συγκεκριμένη μηχανή το αξίζει! Άλλωστε, φαίνεται ότι σου αρέσει!
Επίσης,να πιάνουν λίγο τα χέρια σου, διότι στο πανέμορφο νησί, θεωρώ ότι δεν υπάρχουν οι ίδιες δυνατότητες για τεχνική υποστήριξη με αυτές των αστικών κέντρων. Μη κολλάς, απλές μηχανικές γνώσεις,το ίδιο στα ηλεκτρολογικά και λιγότερο στα ηλεκτρονικά! Κι αυτό,από όσα διάβασα,το κατέχεις.
Οδηγικά τώρα,μιλάμε για μεγάλο βάρος (και το απλό),με τρομερό ζύγισμα όμως,που όταν το συνηθίσεις, καλό θα είναι να "έχεις το μυαλό μέσα στο κεφάλι σου" (χωρίς να θέλω να σε θίξω, μεταφορικά το λέω), διότι -όπως εγώ προσωπικά εκτιμώ-, η οδηγική απόλαυση εξαρτάται ΑΠΟΛΥΤΑ από την οδηγική ωριμότητα του καθενός!
Και ερχόμαστε στο χώμα, θεωρώ ότι δεν είναι μηχανή για δύσκολα μονοπάτια,εάν δεν υπάρχει η αντίστοιχη εμπειρία. Παράλληλα, για να το ευχαριστηθεις έστω και σε πατημένο χώμα, χρειάζεται να έχεις φέρει στα μέτρα σου τη μηχανή (δηλαδή τυχόν αποστάτες, αλλαγή μαρσπιέ, ρυθμίσεις αναρτήσεων κλπ).
Συμφωνόντας με τους συντρόχους που κατέθεσαν τις απόψεις τους, θεωρώ ότι θα σε αφήσει πολύ ικανοποιημένο σε μεγάλο ταξίδι, ειδικά φορτωμένος! Συμβουλή μου να αφήσεις το δίπλωμα στο σπίτι και να πάρεις μαζί σου το αντίστοιχο του.... τραίνου!!!!!!!! Αυτή είναι η αίσθηση που θα έχεις.

Όσον αφορά στις μηχανές που βρήκες στο νησί, κοιτάς για οξειδώσεις,που δε νομίζω να έχουν αποφευχθεί, ειδικά αν υπάρχει ακινησία, επίσης για όλα τα υγρά και τα λάδια,καθώς και για τα γρασαρισμενα μέρη που είτε θα έχουν στεγνώσει ή θα έχουν φθαρεί σε μεγάλο βαθμό.
Τα κρίνω ως τα πιο επίφοβα σε σχέση με τα μηχανικά μέρη.

Ό,τι κι αν αποφασίσεις,να είσαι πάντα καλά και να είσαι όρθιος!

Φιλικά, Κυριάκος!

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Καλησπερα σας!
Τελικα αγορασα το ενα απο τα δυο gs που ειχα βρει εδω στο νησι!
Ακομη δε την εχω στα χερια μου βεβαια, μιας και επρεπε χθες να περασει κτεο ενω εκκρεμουσε και η μεταβιβαση, η οποια τελικα θα γινει αυριο το πρωι.
Ειναι μοντελο 2002 με 44.500χλμ, με τα φρενα της brembo με το απλο abs. Εξωτερικα θελει καποια ψιλομαζεμματακια τα οποια θα ξεκινησω σταδιακα.
Βρισκεται σε εντελως εργοστασιακη κατασταση, κατι το οποιο εκτιμησα ιδιαιτερα, μιας και δεν ειμαι φαν των φανταχτερων εξτρα. Το μονο αφτερμαρκετ, ειναι ενα σετ σωληνακια υψηλης που αλλαχθηκαν, γιατι απ'οσο μου ειπε ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε ξεραθει μερος του ελαστικου τμηματος τους...
Παρ'τε και μια φωτο απο την βρωμικη χοντρουλα μου.
Αντε να καταφθασει και το κρανος μου για να αρχισω τις τσαρκες!

Attachments

• 20210427_171224.jpg
    20210427_171224.jpg
    272 KB · Προβολές: 75

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Καλησπερα σας!
Ακομη δε την εχω στα χερια μου βεβαια, μιας και επρεπε χθες να περασει κτεο ενω εκκρεμουσε και η μεταβιβαση, η οποια τελικα θα γινει αυριο το πρωι.
Ειναι μοντελο 2002 με 44.500χλμ, με τα φρενα της brembo με το απλο abs. Εξωτερικα θελει καποια ψιλομαζεμματακια τα οποια θα ξεκινησω σταδιακα.
Βρισκεται σε εντελως εργοστασιακη κατασταση, κατι το οποιο εκτιμησα ιδιαιτερα, μιας και δεν ειμαι φαν των φανταχτερων εξτρα. Το μονο αφτερμαρκετ, ειναι ενα σετ σωληνακια υψηλης που αλλαχθηκαν, γιατι απ'οσο μου ειπε ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε ξεραθει μερος του ελαστικου τμηματος τους...
Καλόταξιδος ,να την ευχαριστήθεις όσο δεν παει

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Να το χαρείς το νέο απόκτημα σου φίλε μου, τόσο εντός αλλά και εκτός νησιού. Είσαι και κοντά στο εξωτερικό.
Καλούς δρόμους.

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Καλησπερα σας!
Καλοτάξιδος, ευλογημένα χλμ να έχεις.
Καλορίζικη.

lampakias

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1250GS ADV 2019
Καλοτάξιδος και εύχομαι και εκτός νησιού να πας πολλά χιλιομετρα

JD_404

New Member
Περιοχή
Αθήνα
Να τη χαρείς την κούκλα σου και με το καλό να τα βολτάρουμε και παρέα το καλοκαιράκι που με το καλό θα έρθω πάλι στο νησί (της γιαγιάς) excited excited
Έχει πολύ πράμα ο Κέρκης και ο Καρβούνης!
Να και μια φωτό από το περσινό καλοκαίρι. Θέλω μαντεψιά να μου πεις που είναι τραβηγμένη!mikri.jpg

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Σημερα εκανα μερικες βολτιτσες εντος Καρλοβασου και δηλωνω φουλ καψουρης με την χοντρουλα μου! Η κοπελα μου βεβαια τη βαφτισε ακριδα, λογω του φτερου μπροστα

JD_404 Η φωτογραφια ειναι τραβηγμενη πανω απο το Βαθυ με φοντο το Νησι...σωστα;;;
Οποιος ερθει Σαμο, θα χαρω πολυ να πιουμε ενα καφε ή να φαμε ψαρακι ή ο,τι τραβηξει η ορεξη μας σε συνδυασμο με βολτα εντος ή εκτος δρομου!

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Σημερα εκανα μερικες βολτιτσες εντος Καρλοβασου και δηλωνω φουλ καψουρης με την χοντρουλα μου! Η κοπελα μου βεβαια τη βαφτισε ακριδα, λογω του φτερου μπροστα

να πεις στην κοπέλα ότι αυτές τις λέμε αγελάδες. Αν προσέξει καλά μπορεί να καταλάβει το γιατί, χαχαχαχα

καλές βόλτες φίλε, για να δούμε αν καταφέρω ποτέ να ερθω Σάμο

JD_404

New Member
Περιοχή
Αθήνα

JD_404 Η φωτογραφια ειναι τραβηγμενη πανω απο το Βαθυ με φοντο το Νησι...σωστα;;;
Οποιος ερθει Σαμο, θα χαρω πολυ να πιουμε ενα καφε ή να φαμε ψαρακι ή ο,τι τραβηξει η ορεξη μας σε συνδυασμο με βολτα εντος ή εκτος δρομου!
Μη νομίζεις ότι και γω τα ξέρω καλά! Νησί εννοείς εκεί που πάμε προς Λιβαδάκι;!

Η φωτό πάντως είναι στο χωματόδρομο από Μουρτιά προς μικρή Λάκκα και στο βάθος φυσικά Τουρκία!

Το καλοκαιράκι λοιπόν - που ήδη έχει μυρίσει - θα τα πούμε και από κοντά! Ξέρω και 2 παιδιά απ' το βαθύ με 1150 θα κανονίσουμε ωραίο βολταράκι με τις γριές!

jaws

Active Member
Περιοχή
Σάμος
Μη νομίζεις ότι και γω τα ξέρω καλά! Νησί εννοείς εκεί που πάμε προς Λιβαδάκι;!

Η φωτό πάντως είναι στο χωματόδρομο από Μουρτιά προς μικρή Λάκκα και στο βάθος φυσικά Τουρκία!

Το καλοκαιράκι λοιπόν - που ήδη έχει μυρίσει - θα τα πούμε και από κοντά! Ξέρω και 2 παιδιά απ' το βαθύ με 1150 θα κανονίσουμε ωραίο βολταράκι με τις γριές!
Οταν με το καλο ερθεις, ριξε συρμα! και εννοειται οποιοσδηποτε αλλος ερθει!!