ΜΑΛΑΚΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ-SOFT PANIERS ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

kostas

Well-Known Member
Περιοχή
Ορεστιάδα
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Vespa lx
Σε μια μεσαίου κυβισμού μοτοσυκλέτα που πάει χώμα και το βάρος είναι μεγάλος παράγοντας ναι θα τις προτιμούσα (αν και η ασφάλεια του κλειδώματος δεν συγκρίνεται).

Οι μαμά μεταλλικές έχουν έγκριση για 180 χλμ , για ταξίδι και μάλιστα διπλός νομίζω είναι αρκετά , αν είσαι μόνος μπορείς να παίξεις με top case ,tank bag και ένα σακί στην πλάτη όπως έχω κάνει με τον σάκο της BMW και δεν έχεις θέμα ούτε σε περάσματα από αυτοκίνητα εντος πόλης.

Χωρίς tank bag είχα ρούχα για 10 μέρες άνετα ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Σε μια μεσαίου κυβισμού μοτοσυκλέτα που πάει χώμα και το βάρος είναι μεγάλος παράγοντας ναι θα τις προτιμούσα (αν και η ασφάλεια του κλειδώματος δεν συγκρίνεται).

Οι μαμά μεταλλικές έχουν έγκριση για 180 χλμ , για ταξίδι και μάλιστα διπλός νομίζω είναι αρκετά , αν είσαι μόνος μπορείς να παίξεις με top case ,tank bag και ένα σακί στην πλάτη όπως έχω κάνει με τον σάκο της BMW και δεν έχεις θέμα ούτε σε περάσματα από αυτοκίνητα εντος πόλης.

Χωρίς tank bag είχα ρούχα για 10 μέρες άνετα ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι.
Ουσιαστικά με ένα λουκάνικο πίσω και ένα σάκο πλάτης είσαι ok.
Και είναι και το πιο σώφρων δλδ

Airhead

Active Member
Σόρι που θα σας το χαλάσω αλλά ειδικά οι αλουμινένιες -αλλά και οι περισσότερες πλαστικές- δεν προσφέρουν καμία σοβαρή ασφάλεια κατά κλοπής. Φίλων έχουν ανοίξει απλές πλαστικές με κατσαβίδι και σε τουρίστα αλουμινένιες με μια ...κοτρώνα. Ο συγχωρεμένος ο Καλφαρέτζος μάλιστα μου έλεγε ότι πήγε στην πιάτσα στην Μιχ/λου κάποτε μια "μούρη" να πουλήσει ένα σετ βαλίτσες που είχε φάει από bmw -μαμά πλαστικές- και όταν δεν τα κατάφερε τις κοπάνησε με μια κοτρώνα και τις άνοιξε εκεί στο πεζοδρόμιο, πήρε κάμερα που βρήκε και τις παράτησε εκεί. Αλουμίνιο δε σημαίνει πιο μαλακό υλικό, μόνο στα νευρώματα είναι δυνατό. Όταν πέσεις με αλουμινένια στραβώνει και ιδεν ξανακλείνει σωστά ποτέ. Αν πας σε εντελώς τετράγωνα κουτιά δεν έχεις καμία αεροδυναμική και αν πας σε πολύ χοντρά κουτιά για αντοχή στην ...κοτρώνα, πας σε άλλο βάρος. Εργοταξιακό. Αλουμινένιες που δεν έχουν τις flat γωνίες δε -όπως οι πολύγωνες μαμά bmw κ.α είναι επικίνδυνες για τους επιβάτες σε πτώση. Χτυπάνε άσχημα. Οι πλαστικές bmw είναι από τα πιο heavy duty της αγοράς -plus o μεταβλητός όγκος και το σχήμα που δίνουν μια αεροδυναμική λύση- αλλά ζυγίστε τες άδειες (το έκανα, 6,4 η κεντρική! μόνο) και θα καταλάβετε τι πληρώνετε σε βάρος (και επιδόσεις, κατανάλωση κλπ) για την ευκολία τους. Οι βαλίτσες είναι κυρίως ευκολία. Μεγάλη. Ένα σωστό σύστημα σάκων με ατσάλινο δίχτυ που κλειδώνει είναι πιο ασφαλές για κλοπή ανθεκτικό και ελαφρύ -το μόνο all terrain- αλλά βλαστημάς να βάλεις -βγάλεις κάτι. Ξεπερνάς -αν σου κόβει- το τι μούρη πουλάει κάθε είδος (αλουμινένια κεντρική φοράνε και τα σκούτερ πια, έλεος ρε αντβετσουράδες του ...Βόλου) και βάζεις ότι βολέψει ανάλογα τις συνθήκες. Όσο για μόδες και θύματα και εμένα το μηχανάκι μου γρατζουνάει τις γόβες, γιαυτό τις κρεμάω στο τιμόνι και οδηγάω μόνο με σαγιονάρα μπούφαλο που δε μασάει μία.

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Σόρι που θα σας το χαλάσω αλλά ειδικά οι αλουμινένιες -αλλά και οι περισσότερες πλαστικές- δεν προσφέρουν καμία σοβαρή ασφάλεια κατά κλοπής. Φίλων έχουν ανοίξει απλές πλαστικές με κατσαβίδι και σε τουρίστα αλουμινένιες με μια ...κοτρώνα. Ο συγχωρεμένος ο Καλφαρέτζος μάλιστα μου έλεγε ότι πήγε στην πιάτσα στην Μιχ/λου κάποτε μια "μούρη" να πουλήσει ένα σετ βαλίτσες που είχε φάει από bmw -μαμά πλαστικές- και όταν δεν τα κατάφερε τις κοπάνησε με μια κοτρώνα και τις άνοιξε εκεί στο πεζοδρόμιο, πήρε κάμερα που βρήκε και τις παράτησε εκεί. Αλουμίνιο δε σημαίνει πιο μαλακό υλικό, μόνο στα νευρώματα είναι δυνατό. Όταν πέσεις με αλουμινένια στραβώνει και ιδεν ξανακλείνει σωστά ποτέ. Αν πας σε εντελώς τετράγωνα κουτιά δεν έχεις καμία αεροδυναμική και αν πας σε πολύ χοντρά κουτιά για αντοχή στην ...κοτρώνα, πας σε άλλο βάρος. Εργοταξιακό. Αλουμινένιες που δεν έχουν τις flat γωνίες δε -όπως οι πολύγωνες μαμά bmw κ.α είναι επικίνδυνες για τους επιβάτες σε πτώση. Χτυπάνε άσχημα. Οι πλαστικές bmw είναι από τα πιο heavy duty της αγοράς -plus o μεταβλητός όγκος και το σχήμα που δίνουν μια αεροδυναμική λύση- αλλά ζυγίστε τες άδειες (το έκανα, 6,4 η κεντρική! μόνο) και θα καταλάβετε τι πληρώνετε σε βάρος (και επιδόσεις, κατανάλωση κλπ) για την ευκολία τους. Οι βαλίτσες είναι κυρίως ευκολία. Μεγάλη. Ένα σωστό σύστημα σάκων με ατσάλινο δίχτυ που κλειδώνει είναι πιο ασφαλές για κλοπή ανθεκτικό και ελαφρύ -το μόνο all terrain- αλλά βλαστημάς να βάλεις -βγάλεις κάτι. Ξεπερνάς -αν σου κόβει- το τι μούρη πουλάει κάθε είδος (αλουμινένια κεντρική φοράνε και τα σκούτερ πια, έλεος ρε αντβετσουράδες του ...Βόλου) και βάζεις ότι βολέψει ανάλογα τις συνθήκες. Όσο για μόδες και θύματα και εμένα το μηχανάκι μου γρατζουνάει τις γόβες, γιαυτό τις κρεμάω στο τιμόνι και οδηγάω μόνο με σαγιονάρα μπούφαλο που δε μασάει μία.
Βαγγέλη οτι έχεις δίκιο ,ναι έχεις.
Ο κλέφτης όμως θα σκεφτεί δίπλα να πάρει -σπασει μια μεταλλική ή πλαστική ,σε σχέση με ένα απλο σουγαδιασμα που χρειάζονται τα πάνινα δισκάκια.
Οπως και να το κάνουμε οι κανονικές πλαϊνές ,βάζουν σε μικροτερους πειρασμους τους ερασιτέχνες τουλάχιστον .
Προσωπικά είναι μια έγνοια λιγότερη η έστω υποτιθέμενη ασφάλεια των νορμάλ πλαϊνών σε ένα ταξίδι .

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Παιδιά αν αγοράζεται βαλίτσες με σκεπτικό ποιες ανοίγονται εύκολα ή ποιες παθαίνουν μεγαλύτερη ζημιά σε πτώση ένα θα πω.
Είναι καλύτερο το αυτοκίνητο.
Αλλά το σηκώνουν σε χρόνο ντε τε τα γυφτοπουλα (και όχι μόνο) ανά την Ελλάδα.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Απολαύστε τους φρέσκο φρέσκο σημερινό:

αλ τσαντιρι νιους!!!

Σπάσιμο χέρια, πόδια, δόντια και ξάπλα στο κρεβάτι για 2 χρόνια είναι η τιμωρία τους, να τρώνε σούπα με καλαμάκι.
Μήπως είμαι ρατσιστής?

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV

αλ τσαντιρι νιους!!!

Σπάσιμο χέρια, πόδια, δόντια και ξάπλα στο κρεβάτι για 2 χρόνια είναι η τιμωρία τους, να τρώνε σούπα με καλαμάκι.
Μήπως είμαι ρατσιστής?
Ναι!!! Big laughBig laughBig laugh ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΚ!!!

Gaft

Active Member
Περιοχή
thessalonikh
Μοτοσυκλέτα
GSA 1200 '18

αλ τσαντιρι νιους!!!

Μήπως είμαι ρατσιστής?
Κι όμως φίλε ήταν ΟΛΟΙ έλληνες, και οι 4

<<Δικογραφία το Τμήμα Ασφάλειας Θέρμης σχηματίσθηκε στο πλαίσιο του αυτοφώρου σε βάρος τεσσάρων ημεδαπών ηλικίας 21,52,39 και 25 ετών οι οποίοι την 07-03-2021 και ώρα 14:10, σε αγροτική περιοχή Ταγαράδων Θεσσαλονίκης...>>

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Κι όμως φίλε ήταν ΟΛΟΙ έλληνες, και οι 4

<<Δικογραφία το Τμήμα Ασφάλειας Θέρμης σχηματίσθηκε στο πλαίσιο του αυτοφώρου σε βάρος τεσσάρων ημεδαπών ηλικίας 21,52,39 και 25 ετών οι οποίοι την 07-03-2021 και ώρα 14:10, σε αγροτική περιοχή Ταγαράδων Θεσσαλονίκης...>>
Οι τσιγγάνοι θεωρούνται ξένοι ; Γιατί ημεδαποί είναι και αυτοί

JOHNGS1100

Well-Known Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
R1100GS
Μαλακες βαλιτσες .παντα.
1. αμα.βρουν καπου ενω τρεχεις.. το σωνεις.
αλλιως απογειωνεσαι..

2. Ζυγιζουν λιγοτερο κ.πανω στη μοτο.κ στα χερια μας.

3. Ειναι φθηνες. ελεος πια με κατι "παγκους κοπης κρεατων" που τις βαφτισαν πλαινες.. ειναι θεοβαρες κ κοστιζουν το μισο μηχαλακι..!!

4. Ειναι πασπαρτου πτυσομενες μικραινουν μεγαλωνουν βγαινουν μπαινουν στο πισω κασελακι κλπ.

5. Περνουν απαρατηρητες.. δε γυαλιζουν χεχε

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)

paschalis

Well-Known Member
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS,MZ 660 Baghira
Έχω και από τα δυο.Ο προορισμός , το ειδος διανυκτερευσης , οι ανάγκες σε εφόδια και η εποχή ορίζουν ποιο σετ θα επιλέξω.

Send from the road