ΜΑΛΑΚΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ-SOFT PANIERS ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Σύντροχοι το σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα ,μήπως είναι πολυ καλή λύση αντί για τις μεταλικές;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Για πολλούς λόγους....................................

ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
Άλλη η αεροδυναμική με τις μαμίσιες (τεστ στην αεροσήραγγα) Μήτσο και άλλη η ροή με τις ''universal'' soft. Ειδικά στους ελιγμούς και κυρίως συμπεριφορά στις υψηλές ταχύτητες!!! coffeenice day ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Πρώτον βάλε μικρά γράμματα και τόνους στον τίτλο γιατί παρερμηνεύεται εύκολα.

Δεύτερον κάνεις χώμα;
Αν δεν κανείς, για εμένα είναι παντελώς άχρηστες και κακόγουστες !

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Άλλη η αεροδυναμική με τις μαμίσιες (τεστ στην αεροσήραγγα) Μήτσο και άλλη η ροή με τις ''universal'' soft. Ειδικά στους ελιγμούς και κυρίως συμπεριφορά στις υψηλές ταχύτητες!!! coffeenice day ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

Τα κουτιά;;;;;;;αερoδυναμική;;;;;;;σήραγγες;;;;;;;;;;;;;;; ξέρεις η Bmw έχει βγάλει και τις atacama soft panniers
Καλό πάντως .....σηραγγες-αεροδυναμική με τα κουτιά....... lol lol lol lol lol lol lol lol
  • lol lol

tamanaco

Active Member
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
Εγώ είμαι υπέρ πάντως αλλά υπό προϋποθέσεις.
Εάν οι διαμονές μου στο ταξίδι θα είναι σε ξενοδοχείο ναι.
Εάν έχω σκοπό να κάνω συχνές στάσεις και να μένω σε σκηνή όπου θα είναι συνεχώς εκτεθειμένες, τότε μεταλλικές.
Το ιδανικό θα ήταν να έχει κάποιος και τις δύο.
Εγώ πάντως πριν αντικαταστήσω το κλεμμένο μου μηχανάκι παρήγγειλα ένα σετ mosko moto reckless 40lt

Στάλθηκε από το SM-A217F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
Τα κουτιά;;;;;;;αερoδυναμική;;;;;;;σήραγγες;;;;;;;;;;;;;;; ξέρεις η Bmw έχει βγάλει και τις atacama soft panniers
Καλό πάντως .....σηραγγες-αεροδυναμική με τα κουτιά....... lol lol lol lol lol lol lol lol
  • lol lol
Και όμως Μήτσο!!! Η μαμά το ψάχνει πολύ το θέμα!!! Προσωπικά, όξω, που οι ταχύτητες (ειδικά σε Autobahn) είναι υψηλές, νοιώθεις σχεδόν ευγνωμοσύνη γιά αυτό. winkbeerΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!! s_idecar

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Πρώτον βάλε μικρά γράμματα και τόνους στον τίτλο γιατί παρερμηνεύεται εύκολα.

Δεύτερον κάνεις χώμα;
Αν δεν κανείς, για εμένα είναι παντελώς άχρηστες και κακόγουστες !

Γιάννη σκότωσε την μύγα.....μυγιάστηκες με τα κεφαλαία.
Είναι κακόγουστες ενω τα οστεοφυλάκια κουβαλαμε είναι καλόγουστα..............τετράγωνα αλουμινένια κουτιά είναι.........που είναι η ομορφιά;;;;;;;;;
ας ξεπατωθούμε όλοι να βάζουμε αυτοκόλλητα ή να τις ντύνουμε σαν σχολικά βιβλία.....
ααααα και να μην ξεχάσω αν τυχόν ακουμπήσει ,όχι αν πέσει, τι θα πάθουν ................
Γιάννη δεν συμφωνώ, νομίζω ότι είσαι fashion victim

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Και όμως Μήτσο!!! Η μαμά το ψάχνει πολύ το θέμα!!! Προσωπικά, όξω, που οι ταχύτητες (ειδικά σε Autobahn) είναι υψηλές, νοιώθεις σχεδόν ευγνωμοσύνη γιά αυτό. winkbeerΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!! s_idecar

Ξανασκέψου το ,γιατί δεν τις κατασκευάζει λόγω της αεροδυναμικής τους απλά τις μετράει ,για αυτό και σου βάζει όριο ταχύτητας.........
τα gs ειναι μηχανές τουρισμού όχι Hayabusa.....μπερδεύεσαι,μην ξεκινήσω να απαριθμώ τι έχει μελετήσει η bmw.
Δεν είναι κακό να σου αρέσει κάτι αλλά μην το μυθοποιείς κιόλας.

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
Ξανασκέψου το ,γιατί δεν τις κατασκευάζει λόγω της αεροδυναμικής τους απλά τις μετράει ,για αυτό και σου βάζει όριο ταχύτητας.........
τα gs ειναι μηχανές τουρισμού όχι Hayabusa.....μπερδεύεσαι,μην ξεκινήσω να απαριθμώ τι έχει μελετήσει η bmw.
Δεν είναι κακό να σου αρέσει κάτι αλλά μην το μυθοποιείς κιόλας.
Μακάρι να υπήρχε τρόπος να τις δοκιμάσεις!!! Άλλο όμως ο ''μύθος'' και άλλη η πραγματικότητα στο δρόμο. Είναι κάτι σαν την βασιλόπιτα που θα κόψουμε προσεχώς!!! confused confusedcool coolΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

vasilisb

Active Member
Περιοχή
Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
R1250GSA
Δημήτρη με την βροχή τι γίνεται? Έχεις εμπιστοσύνη ότι δεν θα τραβήξει υγρασία? Το ύφασμα όσο αδιάβροχο και αν είναι εγώ προσωπικά δεν το έχω εμπιστοσύνη.... ιδίως μετά από μερικά χρόνια..... μερικές χρήσεις κλπ

Και μην ξεχνάς την ασφάλεια..... πόσο σίγουρος θα αισθάνεσαι ότι δεν θα κάνουν φτερά.....στην πρώτη στάση όπου η μηχανή θα είναι μακριά από τα μάτια σου....
Πόσο εύκολα μπαίνουν και βγαίνουν..... σε ένα ταξίδι με διανυκτέρευση σε διαφορετικά ξενοδοχεία ίσως σου σπάσουν τα νεύρα....

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Δεν ξέρω αν έμαθες ποτέ ότι τα γούστα είναι υποκειμενικά.
ο τίτλος φασιον βικτιμ δεν μου ταιριάζει γιατί δεν ψωνίζω με τα μπράντς αλλά με το μάτι μου.

Ναι για εμένα οι μαλακες υφασμάτινες τσάντες σε μηχανή όπως το GS είναι σαν να φοράει η γιαγιά μου (που συγχωρέθηκε) στρινγκ.
Εντελώς αντιτουριστικές δηλαδή.

Για τα γούστα μου πιο κακογουστιά από αυτές δεν υπάρχει και ναι οι μεταλλικές ταιριάζουν απόλυτα στην μηχανή σαν το GS ADVENTURE με τις γωνιές και τον όγκο που έχει ως μηχανή.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Είναι κακόγουστες ενω τα οστεοφυλάκια κουβαλαμε είναι καλόγουστα..............τετράγωνα αλουμινένια κουτιά είναι.........που είναι η ομορφιά;;;;;;;;;

Αν ξέρεις κανέναν να φοράει αυτές στο GS πες μου ποιος είναι να του ρίξω γιαούρτια. Αυτές είναι εκείνο το έκτρωμα που περιγράφεις
1B98A800-B66C-46E0-AFB9-76819CD647FF.jpeg

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Συγκριτικά αν σου αρέσουν οι πάνινες πάω πάσο.

C369734E-DCB8-420A-B119-23747B0B8581.jpeg

VS

A7BF36F1-3DF4-4513-94BA-6B8124F7C093.jpeg

Ξαναλέω όμως ότι πάνινες είναι καλές για εκείνους που κάνουν ταξίδια και επιλέγουν αρκετό χώμα. Για εσένα που δεν πας ούτε σε παραλία, απλά είναι κάπως. Βεβαια περί ορέξεως, σπανακοτυροπιτομουγάτσα που λέει και ένας φίλος από το φορούν

δίας

Active Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
F800GS
Στο μόνο πράγμα που πλεονεκτούν οι μεταλλικές είναι στο θέμα ασφάλειας, αφού δεν μπορεί κάποιος να τις σκίσει με ένα μαχαίρι όπως τις υφασμάτινες. Σε όλα τα άλλα όπως αδιαβροχοποίηση, αυξομείωση όγκου, εξωτερικές θήκες, ζημιά σε μικρή ή και μεγάλη πτώση, επισκευή, κόστος και άλλα υπερτερούν. Το θέμα ομορφιάς είναι σχετικό για αυτό δεν το αναφέρω. Στο 800 είχα και τις μαμά μεταλλικές και αυτές που τις προτείνω ανεπιφύλακτα για την ποιότητα σε σχέση πάντα και με την τιμή τους (@dretsas αν σκέφτεσαι για κάτι οικονομικό, τις έχουν πάρει πολλοί γνωστοί μου και εγώ και έχουν δοκιμαστεί)
http://www.21brothers.eu/21brothers.eu/strona_glowna.html

Προσωπικά με κάλυπταν στα πάντα και αν δεν έδινα την μηχανή, έτοιμος ήμουνα να τις πουλήσω τις μεταλλικές.

ΥΓ Οι mosko που αναφέρει ο @tamanaco παραπάνω είναι από τις κορυφαίες μάρκες.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Ποτέ δεν αγόρασα κάτι με σκεπτικό ότι αν πέσω να έχω την λιγότερη ζημιά.
Αν είναι έτσι κάθομαι στον καναπέ μου και όλα είναι άψογα. m_otorsport

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Γιατί δεν είμαστε όλοι μας΄;;;;μέχρι και εσώρουχα bmw φοράμε..... lol lol lol lol lol lol
Μην μπερδεύεις τους όρους γιατί με το να έχεις ρούχα bmw δεν σε καθιστά θύμα της μόδας και ότι την ακολουθείς.
Προσωπικά αν δω κανέναν με εσώρουχα bmw είναι ντεκαβλέ εντελώς όμως.
Οι βαλιτσες bmw αλουμινίου στα GS ADVENTURE δεν είναι μόδα. Είναι κάτι απαραίτητο, σαν το τιμόνι ένα πράγμα.

Αγαπητέ Δημήτρη το fashion victim είναι αυτός που ακολουθεί τις τάσεις της μόδας χωρίς να έχει γούστο και άποψη και κυρίως χωρίς να ξέρει ότι αυτό που λανσάρει, ως ρούχο ή αξεσουάρ δεν του ταιριάζει. Οπότε που με βρήκες εμένα μέσα σε αυτό ?

tamanaco

Active Member
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
R1200GSA
Δημήτρη με την βροχή τι γίνεται? Έχεις εμπιστοσύνη ότι δεν θα τραβήξει υγρασία? Το ύφασμα όσο αδιάβροχο και αν είναι εγώ προσωπικά δεν το έχω εμπιστοσύνη.... ιδίως μετά από μερικά χρόνια..... μερικές χρήσεις κλπ

Και μην ξεχνάς την ασφάλεια..... πόσο σίγουρος θα αισθάνεσαι ότι δεν θα κάνουν φτερά.....στην πρώτη στάση όπου η μηχανή θα είναι μακριά από τα μάτια σου....
Πόσο εύκολα μπαίνουν και βγαίνουν..... σε ένα ταξίδι με διανυκτέρευση σε διαφορετικά ξενοδοχεία ίσως σου σπάσουν τα νεύρα....

Πληρως αδιαβροχες και βγαίνουν όπως και οι βαλίτσες

Στάλθηκε από το SM-A217F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk