Κόκκινη περιοχή στροφομέτρου

Περιοχή
Αθηνα
Εγώ και κάνα δυο μέρες παρατηρώ ότι όταν βάζω εμπρός τη μηχανή, η κόκκινη περιοχή του στροφομέτρου είναι στις 9000 και όχι πιο χαμηλά όπως πρέπει όταν είναι κρύο. Μιλάω για 1200LC 2018. Γνωρίζει κανείς κάτι???

lampakias

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1250GS ADV 2019
Μάλλον έχει πρόβλημα ο αισθητήρας θερμοκρασίας και βλέπει ο εγκέφαλος ότι είναι ζέστη η μηχανη

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Εγώ και κάνα δυο μέρες παρατηρώ ότι όταν βάζω εμπρός τη μηχανή, η κόκκινη περιοχή του στροφομέτρου είναι στις 9000 και όχι πιο χαμηλά όπως πρέπει όταν είναι κρύο. Μιλάω για 1200LC 2018. Γνωρίζει κανείς κάτι???
Ψάξε μια στο net σίγουρα κάπου θα υπάρχει αναφορά στου εξωτερικού τα φόρουμ αν έχει παρουσιαστεί ξανά

JOHNGS1100

Well-Known Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
R1100GS
Φυσιολογικο ειναι.
Στη ψυχρη εκκινηση συνιως ο κοφτης ειναι πιο χαμηλα. Αλλαζει φυσικα κ ολη η χαρτογραφηση.
Ωστοσο αν εχει χαλασει καποιος αισθητηρας θερμοκρασιας θα το παρατηρησεις απο την αυξημενη καταναλωση.
Δηλ δε θα μεταβαινει ο χαρτης ψυχρης εκκινησης σε θερμη και θα ψεκαζει πολυ.
Αλλα γενικα δεν εχει παρατηρηθει καμια βλαβη σε τετοιους αισθητηρες ουτε σε μοτο ουτε αυτοκινητα.

Περιοχή
Αθηνα
Φυσιολογικο ειναι.
Στη ψυχρη εκκινηση συνιως ο κοφτης ειναι πιο χαμηλα. Αλλαζει φυσικα κ ολη η χαρτογραφηση.
Ωστοσο αν εχει χαλασει καποιος αισθητηρας θερμοκρασιας θα το παρατηρησεις απο την αυξημενη καταναλωση.
Δηλ δε θα μεταβαινει ο χαρτης ψυχρης εκκινησης σε θερμη και θα ψεκαζει πολυ.
Αλλα γενικα δεν εχει παρατηρηθει καμια βλαβη σε τετοιους αισθητηρες ουτε σε μοτο ουτε αυτοκινητα.

Περιοχή
Αθηνα
Εδώ στην ψυχρή εκκίνηση είναι στις 9000 στροφές. Δεν κατεβαίνει. Και δεν έχει ανάψει κάτι σαν βλάβη. Και στην οδήγηση μια χαρά είναι. Δεν ξέρω τι συμβαίνει Πρέπει να το πάω να το μπριζωσουν Κι έχει 7000χλμ μόνο

Περιοχή
Αθηνα
Μάλλον έχει πρόβλημα ο αισθητήρας θερμοκρασίας και βλέπει ο εγκέφαλος ότι είναι ζέστη η μηχανη
Δεν θα έπρεπε στο menu η θερμοκρασία να ειναι λανθασμένη??

Τελευταία επεξεργασία:

lampakias

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1250GS ADV 2019
Δες την θερμοκρασία όταν είναι κρύα η μηχανή τη λεει

JOHNGS1100

Well-Known Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
R1100GS
Κανε update το sofwtware στην αντιπροσωπεια. Συνεχεια κανει αναβαθμισεις η BMW ειδικα στα L
*ΠΡΟΣΟΧΗ.
Η προταση μου για αναβαθμιση software ισχυει μονο για τα LC και ολα τα μοντελα της bmw ΜΕΤΑ ΤΟ 2013.

Για τα παλαιοτερα δε το συνιστω με τιποτα καθως αλλαζουν τη χαρτογραφηση για συμορφωση στα πολυ αυστηρα euro4-5 με αποτελεσμα να κοβουν μιγματα κ ιπποδυναμεις κ να κλειδωνει η ecυ.

JOHNGS1100

Well-Known Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
R1100GS
Τοτε θα ειναι καμια αστοχια στο software. Τα βλεπει η ΒΜΒ αυτα για αυτο κ κανει συνεχεια αναβαθμισεις.

* Βασικα οι λογοι αστοχιας στην παραγωγη πολλων ευρωπαικων εργοστασιων ειναι οι εξης:
1. Προσπαθουν να προλαβουν τον ανταγωνισμο τοσο στη σχεδιαση οσο και στην τελικη παραγωγη.
2. Σχεδον εχκυν καταργησει την λεγομενη 2 γραμμη τσεκ στα εργοστασια ..τακτικη που κανουν οι κινεζοι εδω κ χρονια. Οι Κινεζοι δινουν ολοκληρωτικη εγγυηση αλλαγης ομως ..
3. Δε το κατεχουν.. πχ οι ιαπωνες ειναι πιο μποστα σε πολλα οι Γερμανοι ελαχιστα πισω οι κινεζοι αντιγραφουν κ ου το καθε εξης.
Οποτε η λυση που υιοθετησαν σχδον ολοι ελεω του τρελου ανταγωνισμου ειναι
'Παραξτε και βλεπουμε στη πορεια'
Φυσικο επακολουθο.και της 'σοφτερ-ποησης' των παντων με update service pack κλπ. Δηλ. οι εταιριες αυτοκινητων εξαρτιυνται πλεον απο εταιριες software.

Δε θα ξεχασω ποτε στη παρουσιαση των Wondows 10 οταν ο Βιλ ελεγε κατηγορωντας τη φορτ γιατι δεν υιοιθετει τα software της microsoft στα αυτοκινητα για να τα εξελιξει.
Η απαντηση της Ford Usa?
Ναι σκεφτομαστε να ακολουθησουμε δειχνωντας ενα βιντεο ενα τρακαρισμενο αυτοκινητο με ενδειξη στο παμπριζ (οθονη) :
Θελετε να ανοιξουμε τον αεροσακο?
Επιλεξετε (Ν/Ο) ?? #€@€* :)

Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Αθηνα
Δυστυχώς έτσι γίνεται όταν κάτι ηλεκτρονικοποιειται. Κάποιο πρόβλημα θα βγει κάποια στιγμή. Θα τους το πάω και θα δούμε. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

JOHNGS1100

Well-Known Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
R1100GS
Αν παρατηρησεις επισης στα RC 1250 η BMW δεν εβαλε οθονη οανελ αλλα καλσσικες ενδειξεις με.βελονες..

Μου θυμιζει την προσπαθεια στις αρχες τηε δεκαετιας 90 που βγηκε η μοδα να κανουν οθονες στα τανπλο ενδειξης χιλιομετρων στροφων κλπ.
βλ κατι φιατ κατι γαλλικα κλπ και το ξαναγυρισαν στα κλασσικα κοντερ.
Ειναι ευπαθη ειδικα στον ηλιο και εξαρτιωνται απο ηλεκτρονικα κ προγραμματα οπως ειπες και αυτο αποτελει ΠΡΟΒΛΗΜΑ aκομα και σημερα..
Προσωπικα απορρω γιατι βαζουν 'τηλεορασεις' στα μηχανακια οθονες πανελ κλπ τη στιγμη που λενε ακομα με 'προειδοποιησεις' σε αυτα... οτι αν αποσπαται η προσοχη του οδηγου ..ουδεμιαν ευθυνη φερουμε.
Προσωπικα εχω βαλει τσιροτο στο φορτ που εχει απλα μια οθονουλα τριπ χιλιομετρων γιατι μου τη σπαει ειδικα το βραδυ το κ@λοπορτκαλι χρωμα που με θαμπωμει και μου αποσπα τη προσοχη στην.οδηγηση.. Το δε gps το εχω στη τσεπη για να μη 'κολαω' σε αυτο.. το συμβουλευομαι τακτικα και το ξαναχωνω σε καμια τρυπα.. γιατι θα ξεχασω το δρομο την επομενη που θα τυχει να ξαναπαω.
Ξεχναω ακομα κ πως ειναι η εγνατια κ η τσιμισκη στη Θεσσ με αυτο το γαμ@ gps.

.Θα ανεβασω φωτο να δειτε γελιο..
Και ειμαι κ προγραμματιστης σε κομπιουτετ ολοι γελανε οταν βλεπουν τις πατεντες μου..
Στη μοτο εχω μια αρχη (οδηγωντας χρονια). Δε θελω τιποτα εοανω της να μου αποσπα την προσοχη. Θελω μονο τους καθρεπτες μου και μια κλεφτη ματια στο στροφομετρο κ.κοντερ. Ουτε φωτακια ουτε λεντακια ουτε σπαστικα 'βοηθηματα' θορυβοι τικ τικ απο φλας ..μπεκ και διαφορα 'εντυπωσιακα', ..που στο τελος κανουν ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ το ταξιδι !!

* Αλλωστε η μοτο ειναι για να 'ξεφευγεις' οχι να σε κουραζει σα να οδηγας μαχητικο αεροσκαφος..
Μου θυμιζει μια ρηση του Σεφερη:
'Φορτωσαμε τη τεχνη.. με τοσα πολλα μαλαματα που απο τα μαλαματα ΦΑΓΩΘΗΚΕ' το προσωπο της' η το 'θελω να μιλησω απλα ..'παρακαλω να μου δοθει αυτη η χαρη'..

Αλλα.με τη συχγρονη εποχη δε βγαζεις ακρη.

Χρειαζεσαι ενα δις πληροφοριες για να οδηγησεις απλα ενα οχημα η να δεις τηλεοραση.. εχουν κανει πολυπλοκα τα παντα.

*Θελω να πιστευω οτι θα γινει μια 'αναδιοργανωση' τοσο στο σκεπτικο των εργοστασιων οσο και στην πρακτικη με τα αντικειμενα που κατασκευαζουν ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ.
Δηλ. να.παρουν τα καλυτερα απο καθε εποχη κ να φτιαχνουν επιτελους αντικειμενα με.γνωμονα το αντιθετο απο οτι ισχυει σημερα 'οσο πιο νεα τεχνολογια τοσο πιο καλη'.
Αυτη η γραμμικοτητα της συνεχης εξελιξης (γνησιως αυξουσα στα μαθηματικα λεγομενη) εκτιμω οτι ειναι μεγα λαθος.
Ακουω παιδια ακομα να κοροιδευονται μεταξυ τους με τα κινητα κ τα τανπλετ τους ρωτωντας ο ενας τον αλλο πχ. ααα τι επεξεργαστη εχεις.. Ι3 απανταει.. αααα εχεις μεινει πισω!! του λενε. Και χειριζονται απλα ενα mesenger η ενα fb..

Απορρω ακομα σπαω το κεφαλι μου λεμε..κ.προσπαθω να θυμηθω ..για αναρωτηθειτε να δειτε:
Δηλ. παλια το 80 ας πουμε.που ειμασταν εμεις πιτσιρικαδες ΠΩΣ ΣΥΝΕΝΟΟΥΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΑΝ ΣΑ ΤΕΛΕΙΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΠΑΝΤΟΥ? και ΠΑΝΤΑ!

Σημερα τηλεφωνας 15 φορες στελβεις 150 μηνυνατα σε βιπερ μεσ σμσ κ σκ@τα για να δωσεις ενα απλο ραντεβου στο περιπτερο.. λεμε τωρα...
Σορρυ για το.μακροσχελες .. σεντονι μου 'και τα ορθογραφικα λαθη μου 'δε Μπρολαβαινω αλλα 'δε γινεται αλλιως..' που ελεγε καο ο.αυμνηστος Μαχαιριτσας.
'..Πηραμε λαθος δρομο'

Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Αθηνα
Αν παρατηρησεις επισης στα RC 1250 η BMW δεν εβαλε οθονη οανελ αλλα καλσσικες ενδειξεις με.βελονες..

Μου θυμιζει την προσπαθεια στις αρχες τηε δεκαετιας 90 που βγηκε η μοδα να κανουν οθονες στα τανπλο ενδειξης χιλιομετρων στροφων κλπ.
βλ κατι φιατ κατι γαλλικα κλπ και το ξαναγυρισαν στα κλασσικα κοντερ.
Ειναι ευπαθη ειδικα στον ηλιο και εξαρτιωνται απο ηλεκτρονικα κ προγραμματα οπως ειπες και αυτο αποτελει ΠΡΟΒΛΗΜΑ aκομα και σημερα..
Προσωπικα απορρω γιατι βαζουν 'τηλεορασεις' στα μηχανακια οθονες πανελ κλπ τη στιγμη που λενε ακομα με 'προειδοποιησεις' σε αυτα... οτι αν αποσπαται η προσοχη του οδηγου ..ουδεμιαν ευθυνη φερουμε.
Προσωπικα εχω βαλει τσιροτο στο φορτ που εχει απλα μια οθονουλα τριπ χιλιομετρων γιατι μου τη σπαει ειδικα το βραδυ το κ@λοπορτκαλι χρωμα που με θαμπωμει και μου αποσπα τη προσοχη στην.οδηγηση..
.Θα ανεβασω φωτο να δειτε γελιο..
Και ειμαι κ προγραμματιστης σε κομπιουτετ ολοι γελανε οταν βλεπουν τις πατεντες μου..
Στη μοτο εχω μια αρχη (οδηγωντας χρονια). Δε θελω τιποτα εοανω της να μου αποσπα την προσοχη. Θελω μονο τους καθρεπτες μου και μια κλεφτη ματια στο στροφομετρο κ.κοντερ. Ουτε φωτακια ουτε λεντακια ουτε σπαστικα 'βοηθηματα' θορυβοι τικ τικ απο φλας ..μπεκ και διαφορα 'εντυπωσιακα', ..που στο τελος κανουν ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ το ταξιδι !!

* Αλλωστε η μοτο ειναι για να 'ξεφευγεις' οχι να σε κουραζει σα να οδηγας μαχητικο αεροσκαφος..
Μου θυμιζει μια ρηση του Σεφερη:
'Φορτωσαμε τη τεχνη.. με τοσα πολλα μαλαματα που απο τα μαλαματα ΦΑΓΩΘΗΚΕ' το προσωπο της' η το 'θελω να μιλησω απλα ..'παρακαλω να μου δοθει αυτη η χαρη'..

Αλλα.με τη συχγρονη εποχη δε βγαζεις ακρη.

Χρειαζεσαι ενα δις πληροφοριες για να οδηγησεις απλα ενα οχημα η να δεις τηλεοραση.. εχουν κανει πολυπλοκα τα παντα.

*Θελω να πιστευω οτι θα γινει μια 'αναδιοργανωση' τοσο στο σκεπτικο των εργοστασιων οσο και στην πρακτικη με τα αντικειμενα που κατασκευαζουν ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ.
Δηλ. να.παρουν τα καλυτερα απο καθε εποχη κ να φτιαχνουν επιτελους αντικειμενα με.γνωμονα το αντιθετο απο οτι ισχυει σημερα 'οσο πιο νεα τεχνολογια τοσο πιο καλη'.
Αυτη η γραμμικοτητα της συνεχης εξελιξης (γνησιως αυξουσα στα μαθηματικα λεγομενη) εκτιμω οτι ειναι μεγα λαθος.
Ακουω παιδια ακομα να κοροιδευονται μεταξυ τους με τα κινητα κ τα τανπλετ τους ρωτωντας ο ενας τον αλλο πχ. ααα τι επεξεργαστη εχεις.. Ι3 απανταει.. αααα εχεις μεινει πισω!! του λενε. Και χειριζονται απλα ενα mesenger η ενα fb..

Σορρυ για το.μακροσχελες .. σεντονι μου αλλα δε γινεται αλλιως..
'..Πηραμε λαθος δρομο'
Δεν έχεις άδικο σε όσα λες απλά όσο προχωρά η τεχνολογία σε αυτό το κομμάτι μπορούν να κάνουν πλέον τη διαφορά(στα ηλεκτρονικά). Φαντάσου ότι εγώ την οθονη στο GS την ερωτεύτηκα μόλις την είδα. Τώρα οσον αφορά την απόσπαση προσοχής ελπίζω και πιστεύω ο καθένας μας να γνωρίζει για ποιο λόγο οδηγάει μηχανή και πως πρέπει να συνπεριφερεται για να είναι ασφαλής. Η οθόνη δεν είναι για να ασχολείσαι πολύ όταν οδηγείς. Γι αυτό κιόλας είναι απλη και έχει μόνο τα απαραίτητα. Ευτυχώς ή δυστυχώς η τεχνολογία προχωράει και αναγκαστηκά προσαρμοζόμαστε....

JOHNGS1100

Well-Known Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
R1100GS
Δηστυχως το τζι πι εσ δε σου αποσπα απλα. τη προσοχη αλλα σε 'εθιζει'.
Οπως το κινητο πχ. πουντους βλεπεις ολους σκυμενους. Και δεν ελεγχεται αυτο κατ ιδιαν .. απλα ΕΘΙΖΕΣΑΙ' κ αν μου επιτρεπετε να το παμε παραπερα
ΑΑΛΑΖΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΧΗΜΙΚΕς ΕΝΩΣΕΙς ΚΑΙ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ του ΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΕΓΓΕΦΑΛΟΥ.
Και συγχωρεστε με επισης για τη φιλοσοφια κ τη ποιηση που λατρευω..
οπως ειπε.ο Ελυτης.
ΔΕ ΜΕ.ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ.ΜΑΛΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ. ΔΕ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ..
'ΑΣ ΤΑ ΒΡΟΥΝΕ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ'
Μεχρι τοτε θα βαζω τσιροτα στις περιχαρεις μ@λακιες που βγαζουν.. και ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ στους μικροτερους πως θερω οτι ειμαι υποχρεωμενος 'σα μεγαλυτερος' ας πουμε.. που τους αγχωνει ακομα κ ενα 'κλειδι' που τους βγαζει στο ταμπλο η.μηχανη τους κ τους αποσΕντονιζει σε ΟΛΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ και τσαντιζονται..

'ΒΑΛΤΕ ΤΣΙΡΟΤΟΟΟΟΟ'

Τελευταία επεξεργασία:

JOHNGS1100

Well-Known Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
R1100GS
Και για να κλεισω το θεμα μου.. τεσπα
να πω και το εξης.
Προσωπικα συνεχιζω να πιστευω και ειμαι 'οπαδος' του μοντιφικεισιον λολ.

Στο Lc πχ θα ξηλωνα αυτη την οθονη και θα εβαζα του RC.. λεμε τωρα... θελει μελετη το ξερω.
και εοισης την εξατμιση τιυ LC που ειναι κυριολεκτικα σα σομπα στο ποδι σου. Πυρωνει. Το καταλαβε η bmw ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ και την διορθωσε... στο RC ωπου δε σηκωνουν πολλα πολλα οι αγοραστες racing riding .μοντελων' ουτε συγχωρουν λαθη.. γιατι απλα το πανε στα ορια ..αυτο ειναι το ταργκετ γκρουπ των αγωνιστικων κ ο.σκοπος παραγωγης τους.

Συνιστω αμεση αλλαγη της εξατμισης. Ξεκινα με αυτη πρωτα.. Θα σωθεις.
Για το ταμπλο μη το σκεφτεσαι ..οταν ερθει η ωρα κανε απντειτ :)
Οι αισθητηρες εντολης γοα αλλαγη χαρτη θερμοκρασιων ειναι 3.
Αισθητηρας θερμοκρασιας λαδιου.
Μαφ σενσορ.
Φουσκα ψυγειου.
και αυτοι δε παθαινουν τιποτα πεθαινουν τελευταιοι ..απο.οσο γνωριζω μεχρι 'προχτες'.

Τελευταία επεξεργασία:

JOHNGS1100

Well-Known Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
R1100GS
εδιτ: sorry για τα ορθογραφικα λαθη μου ..αυτα τα σουτζουκακια που εχω για δαχτυλα και τα μικρα τηλεφνα κινητα κλπ.. (η εγω γερναω sic ) που να χωρεσιυν ολα με τα πληκτρολογια.. λολ σε 6 ιντσες ..λεφωνο... και αυτο μου τη σπαει.

Ευτυχως πηρα αυτο το τηλεκοντρολ απο τα τζαμπο για τη τηλεοραση κ.σωθηκα :)

Attachments

• IMG_20210321_150159.jpg
    IMG_20210321_150159.jpg
    151,3 KB · Προβολές: 30
Τελευταία επεξεργασία: