Καλιμπράρισμα rdc

karellen

Well-Known Member
Περιοχή
Καλαμάτα
Μοτοσυκλέτα
GS 1200 '09
KLR 600 '84
Dax 80 '90
Υπάρχει περίπτωση να μην δείχνει σωστά τις πιέσεις των ελαστικών το καντράν της μηχανής?
Εδώ και μερικές μέρες μού έδειχνε 2,2 Εμπρός και 2,5 Πίσω,λέω ας συμπληρώσω λίγο ακόμα να έρθω σ αυτά που λέει η μαμά.Κοτσάρω λοιπόν το φυσούνι του βενζινάδικου και αυτομάτως το ρολόι του κομπρεσέρ μου δείχνει ήδη 2,5 και 2,9 όσο λένε δηλ. τα βιβλία.
Λεω ας βάλω λίγο ακόμα να δω τι θα δείξει το trip computer και τουμπανιάζω 2,9 Ε και 3,1Π. Ανεβαίνω κάνω μερικά μέτρα και η ένδειξη 2,4 - 2,6!

Ερωτώ λοιπόν,υπαρχει πιθανότης το rdc να μετράει λαθος ή λάθος λένε τα υπόλοιπα όργανα?

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Υπάρχει περίπτωση να μην δείχνει σωστά τις πιέσεις των ελαστικών το καντράν της μηχανής?
Εδώ και μερικές μέρες μού έδειχνε 2,2 Εμπρός και 2,5 Πίσω,λέω ας συμπληρώσω λίγο ακόμα να έρθω σ αυτά που λέει η μαμά.Κοτσάρω λοιπόν το φυσούνι του βενζινάδικου και αυτομάτως το ρολόι του κομπρεσέρ μου δείχνει ήδη 2,5 και 2,9 όσο λένε δηλ. τα βιβλία.
Λεω ας βάλω λίγο ακόμα να δω τι θα δείξει το trip computer και τουμπανιάζω 2,9 Ε και 3,1Π. Ανεβαίνω κάνω μερικά μέτρα και η ένδειξη 2,4 - 2,6!

Ερωτώ λοιπόν,υπαρχει πιθανότης το rdc να μετράει λαθος ή λάθος λένε τα υπόλοιπα όργανα?
Νίκο οι πιέσεις που μετρούν στα πρατήρια(τα περισσότερα δλδ)είναι απλά για τα μπάζα. Το είδα και εγώ 2 φορές το ίδιο έργο.
Είχα 35, έβαλα 1 και έδειχνε 38, χαχαχαχα
Ελλαδάρα εγγύηση .

Το μόνο βέβαιο είναι ότι η μηχανή σου δείχνει σωστά, να υπολογίζεις όμως και τον παράγοντα καιρικές συνθήκες στην ένδειξη. Ενδέχεται να παίζει μερικές φορές

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Τα ελαστικά σωστό είναι να τα μετράμε κρύα, στην θερμοκρασία περιβάλλοντος δλδ και όχι μέσα σε υπόγεια γκαράζ.
Βέβαια ο μετρητής στις μηχανές μας για να πάρει ένδειξη, θέλει λίγο κίνηση.

tzou

Well-Known Member
Περιοχή
Πετρουπολη
Γενικά τα μανόμετρα στα βενζινάδικα είναι ότι ναναι δοκίμασε και σε άλλο. Αν θυμάμαι καλά το μηχανάκι σου είναι εισαγωγής. Μήπως δεν μετράει μπαρ; αν είναι από Αγγλία ίσως μετράει λιμπρες.

tzou

Well-Known Member
Περιοχή
Πετρουπολη
Τα ελαστικά σωστό είναι να τα μετράμε κρύα, στην θερμοκρασία περιβάλλοντος δλδ και όχι μέσα σε υπόγεια γκαράζ.
Βέβαια ο μετρητής στις μηχανές μας για να πάρει ένδειξη, θέλει λίγο κίνηση.
Γιάννη αν θυμάμαι καλά η σωστή μετριση είναι γύρω στους 20 βαθμούς Κελσίου.

karellen

Well-Known Member
Περιοχή
Καλαμάτα
Μοτοσυκλέτα
GS 1200 '09
KLR 600 '84
Dax 80 '90
Γενικά τα μανόμετρα στα βενζινάδικα είναι ότι ναναι δοκίμασε και σε άλλο. Αν θυμάμαι καλά το μηχανάκι σου είναι εισαγωγής. Μήπως δεν μετράει μπαρ; αν είναι από Αγγλία ίσως μετράει λιμπρες.
Μπαρ ειναι σίγουρα,το γραφει και το manual.
Θα δοκιμάσω σε βουλκανιζατέρ φίλου που τα μανόμετρα είναι ακριβή.

karellen

Well-Known Member
Περιοχή
Καλαμάτα
Μοτοσυκλέτα
GS 1200 '09
KLR 600 '84
Dax 80 '90
Νίκο οι πιέσεις που μετρούν στα πρατήρια(τα περισσότερα δλδ)είναι απλά για τα μπάζα. Το είδα και εγώ 2 φορές το ίδιο έργο.
Είχα 35, έβαλα 1 και έδειχνε 38, χαχαχαχα
Ελλαδάρα εγγύηση .
.....
Όντως του βενζινάδικου ήταν για τα μπάζα.
Οι πιέσεις του trip επαληθεύτηκαν σε σοβαρό μανόμετρο και ήταν αληθείς.
Μέχρι και το ταπεινό σκατουλάκι των 5€ του Λιντλ σωστά έδειχνε!

tsak8

Well-Known Member
Περιοχή
Χαλάνδρι
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS
Νίκο ναι, το παπαρακι του Lidl μετράει καλά. Σωστός!

Στάλθηκε από το LM-V405 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περιοχή
ΜΕΓΑΡΑ
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS LC
συμβαίνει καμιά φορά όντως να έχεις εσφαλμένη ένδειξη από το rdc μου έχει συμβεί στο παρελθόν
το επιβεβαίωσα με το πιεσόμετρο στο βουλκανιζατέρ το οποίο ήταν της michelen
το μόνο που έκανα ήταν να φουσκώσω τα ελαστικά και να τα ξεφουσκώσω επανειλημμένα μετά την διαδικασία αυτή το rdc επανήλθε με κανονικές ενδείξεις

karellen

Well-Known Member
Περιοχή
Καλαμάτα
Μοτοσυκλέτα
GS 1200 '09
KLR 600 '84
Dax 80 '90
Δεν το αποκλείω να παθαίνουν κοκομπλόκο καμμιά φορά.Πρόπερσυ μου άναψε το κόκκινο τρίγωνο και καλά οτι οι πιέσεις είχαν πέσει σε κρίσιμο επίπεδο!Κατεβαίνω κοιτάζω τα λάστιχα μια χαρά.Με την επανεκκίνηση της μηχανής ήρθε ξανά στη θέση του.

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Τα μανόμετρα των βενζινάδικων είναι για την πλάκα.Έχω κομπρεσερ σπίτι ,το έχω ψάξει με τα μανόμετρα.Τα αξιόπιστα υπάρχουν μόνο στα βουλκανιζατερ και το κόστος αγοράς τους είναι άνω των 90 ευρώ.
Μάλιστα ο διακόπτης τους είναι σαν τον μοχλό του κόφτη.
Συμπέρασμα μην εμπιστέυεσαι τα μανόμετρα στα βενζινάδικα,βάζε αέρα και θα σε συμβούλευα να βάζεις την διαφορά.

Eftixis

Administrator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Μοτοσυκλέτα
R1200 RT
Εγώ έτσι την πάτησα και αντί να βάζω αέρα έβγαζα και είδα ότι τα λάστιχα ήταν empty
Φώναξα τον βεντζινά μου το έφτιαξε και ναι μου είπε ότι δείχνει 2 bar λιγότερες από τις πραγματικές
Εγώ εμπιστεύομαι το σύστημα της μηχανούλας μου

takis ninja

Well-Known Member
Περιοχή
Mελίσσια
Μοτοσυκλέτα
GS1200LC 14 Adv
GS-1200R 09 Adv
zx 1100 ninja
XRV 650 africa Twin HRC
GSXR 1100
GPz 900 R ninja
GPz 550 καρχαριας
MBX 50
Νίκο ότι λέει το καντράν της μηχανής..

Περιοχή
ΜΕΓΑΡΑ
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS LC
το έχω ξαναγράψει παλαιότερα συμβαίνει καμιά φορά όντως να έχεις εσφαλμένη ένδειξη από το rdc μου έχει συμβεί στο παρελθόν
το επιβεβαίωσα με το πιεσόμετρο στο βουλκανιζατέρ το οποίο ήταν της michelen
το μόνο που έκανα ήταν να φουσκώσω τα ελαστικά και να τα ξεφουσκώσω επανειλημμένα μετά την διαδικασία αυτή το rdc επανήλθε με κανονικές ενδείξεις

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
σε gs 1200 του 2008

Θα ανεβάσω αύριο φωτογραφίες για να φανεί το πόσο μπούρδα είναι η ένδειξη των πρατηρίων.
Επαναλαμβάνω μόνο τα βουλκανιζατέρ έχουν πιστή μέτρηση.
Και καταλήγω,όταν πάμε για αέρα σε πρατήριο βάζουμε και κοιτάμε την διαφορά,δηλαδή αν χρειαζόμαστε μπροστά ή πίσω 0,2 κοιτάμε στον μετρητή του πρατηρίου να γράψει +0,2 από αυτό που δείχνει χωρίς να δώσουμε σημασία στό συνολικό νούμερο.
Τό ίδιο που κάνουμε με τις ζυγαριές ,κοιτάμε την διαφορά και όχι το σύνολο από την μία συσκευή στην άλλη.