Καθαρισμός και γυάλισμα εξατμίσεων.

Grigoris GS

Well-Known Member
Περιοχή
patras
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS ADVE LC
Καλοτάξιδο φιλαράκι να το χαρείς όπως επιθυμείς καλές και όμορφες στιγμές να σου χαρίσει !!!
Άρη ευχαριστώ αλλά είναι περσινή η φωτο όταν αγόρασα την μηχανή και την έφερα στα δικά μου γούστα και στάνταρ. Παρόλα αυτά την συγκεκριμένη μηχανη την πούλησα φέτος τον Ιούνιο. Τίμιο καλό οικονομικό μηχανάκι πολύ εντάξει για την δουλειά που την αγόρασα, αλλά άμα έχεις συνηθίσει το Gs πέφτει πολύ σύγκριση και ζορίζεσαι και οδηγικα και σε ανεση. Οπότε είπα μένω με το Gs και πάω σε αναβάθμιση του.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία:

DoctorAbo

Member
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS 04
Πολύ ωραία και εύκολη διαδικασία.
Έχω τρεις ερωτήσεις ως εξής :
1 - Μετά τον καθαρισμό κράτησε το σύστημα για λίγο καιρό ? Η είχε την τάση να ξαναχτίζει υλικό επάνω στις επιφάνειες?
2 - Υπάρχει κάποιο πυρίμαχο χρώμα στυλ νίκες με το οποίο να τις περάσει κανεις μετά τον καθαρισμό ώστε να γίνει πιο sexy ?
3 - ξαναβάζοντας τους λαιμούς στη θέση τους χρειάστηκε να αλλάξεις φλάντζες στην έξοδο και ζουάν στο τελικό ?

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
1 - Μετά τον καθαρισμό κράτησε το σύστημα για λίγο καιρό ? Η είχε την τάση να ξαναχτίζει υλικό επάνω στις επιφάνειες?
2 - Υπάρχει κάποιο πυρίμαχο χρώμα στυλ νίκες με το οποίο να τις περάσει κανεις μετά τον καθαρισμό ώστε να γίνει πιο sexy ?
3 - ξαναβάζοντας τους λαιμούς στη θέση τους χρειάστηκε να αλλάξεις φλάντζες στην έξοδο και ζουάν στο τελικό ?
Αν θυμάμαι καλά ο Γρηγόρης το είχε πάρει καινούργιο αντί για scooter το κράτησε ένα χρόνο κ μετά το σούταρε οπότε δεν πρόλαβαν φλάτζες να φθαρούν.

Grigoris GS

Well-Known Member
Περιοχή
patras
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS ADVE LC
Το σύστημα κράτησε για όλο τον ένα χρόνο που την είχα στην κατοχή μου απλά για δικούς μου λόγους έπανελαβα την διαδικασία στο εξάμηνο. Για χρώμα δεν ξέρω κάτι ούτε έκανα κάτι. Τους λαιμους δεν τους έβγαλα πάνω από την μηχανη η όλη διαδικασία εγινε με πινέλο που αλοιφα το υγρό σφουγγαράκι scotch bright για το τρίψιμο και νερό για ξέβγαλμα. Μου είπαν ότι μπορούσα να περάσω τους λαιμους με αλοιφη glanol ή autosol για αστραφτερους λαιμους κάτι το οποίο δεν έκανα γιατι δεν είχα χρόνο και άλλη διάθεση +ότι ήμουν ήδη ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.
Τέλος την μηχανή την αγόρασα 12ετιας μτχ και όχι καινούργια.

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Το σύστημα κράτησε για όλο τον ένα χρόνο που την είχα στην κατοχή μου απλά για δικούς μου λόγους έπανελαβα την διαδικασία στο εξάμηνο. Για χρώμα δεν ξέρω κάτι ούτε έκανα κάτι. Τους λαιμοτς δεν τους έβγαλα πάνω από την μηχανη η όλη διαδικασία εγινε με πινέλο που αλοιφα το υγρό σφουγγαράκι scotch bright για το τρίψιμο και νερό για ξέβγαλμα. Μου είπαν ότι μπορούσα να περάσω τους λαιμός με αλοιφη glanol ή autosol για αστραφτερους λαιμός κάτι το οποίο δεν έκανα.
Τέλος την μηχανή την αγόρασα 12ετιας μτχ και όχι καινούργια.

Τι γέλιο είχα κάνει όταν σε είδα πάνω 1,94 λεβέντης με το τσουτσούνι...
taunting bon-voyage big_laugh

Grigoris GS

Well-Known Member
Περιοχή
patras
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS ADVE LC
Αν θυμάμαι καλά ο Γρηγόρης το είχε πάρει καινούργιο αντί για scooter το κράτησε ένα χρόνο κ μετά το σούταρε οπότε δεν πρόλαβαν φλάτζες να φθαρούν.
Παυλε την μηχανή την αγόρασα μτχ 12ετιας και όχι καινούργια. Παρόλα αυτά μια χαρά τίμιο οικονομικό και μπάνιο μηχανάκι ήταν για τον λόγο που το αγορασα(ως 2 για να μην κυκλοφορεί το Gs άσκοπα). Και μια χαρά φαινουμουν στην μηχανή όπως στο RT ένα πράγμα.

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Παυλε την μηχανή την αγόρασα μτχ 12ετιας και όχι καινούργια. Παρόλα αυτά μια χαρά τίμιο οικονομικό και μπάνιο μηχανάκι ήταν για τον λόγο που το αγορασα(ως 2 για να μην κυκλοφορεί το Gs άσκοπα). Και μια χαρά φαινουμουν στην μηχανή όπως στο RT ένα πράγμα.

Όχι ρε φιλαράκι πήγες σε παππουδιέρα;
show teethdirt bikeworship

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Loo

Ενώ το gs δεν είναι παπουδιέρα Big laugh
Γιάννη πλαστικό κουβαδάκι κ Χριστουγεννιάτικο δέντρο είναι όπως ανάβουν τα λαμπάκια κ τρελαίνονται οι αισθητήρες...

show teeth thumbtauntinglol lol

pavlosGS

Well-Known Member
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Μοτοσυκλέτα
ΧΤΖ 1200 Super Tenere

Ωραία φίλε μου καλορίζικη......
Να το χαρείς με πολλά χλμ.

Grigoris GS

Well-Known Member
Περιοχή
patras
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS ADVE LC
Ωραία φίλε μου καλορίζικη......
Να το χαρείς με πολλά χλμ.
Παίδες ευχαριστώ αλλά δεν έχω αγοράσει το RT ένα test ride το έκανα για να δω διάφορες με το Gs. Εξαιρετικό μηχανάκι με καλύτερη και πιο άνετη και σε θέση και σε οδήγηση σέλα από το Gs. Μεγαλύτερους χώρους και στον συνεπιβάτη. Καλύτερη προστασία από τον αέρα. Μεγαλύτερη χώροι για μπαγκάζια. Από εκει και πέρα φαίνεται πιο γρήγορο από το Gs στο φεύγα του για τα δικά μου δεδομένα. Με χαλάει ο πίνακας οργάνων και η τεραστια εξάτμιση του. Στην τελική όλα είναι θέμα γούστου και οπτικής του καθενος. Εγώ προσωπικά προς το παρόν θεωρώ ότι κουμπωνω καλύτερα στο GS. Iσως ειναι το γεγονός ότι το έχω συνηθίσει όντας κάτοχος GS από το 2009 μέχρι σήμερα. Προς το παρόν μένω με το Gs. Όταν πουληθεί με το καλό μάλλον σε Gs με βλέπω πάλι.

mdoctor

Well-Known Member
Περιοχή
kilkis
Μοτοσυκλέτα
GS 1250 ADV rallye
R 45 '78
Παίδες ευχαριστώ αλλά δεν έχω αγοράσει το RT ένα test ride το έκανα για να δω διάφορες με το Gs. Εξαιρετικό μηχανάκι με καλύτερη και πιο άνετη και σε θέση και σε οδήγηση σέλα από το Gs. Μεγαλύτερους χώρους και στον συνεπιβάτη. Καλύτερη προστασία από τον αέρα. Μεγαλύτερη χώροι για μπαγκάζια. Από εκει και πέρα φαίνεται πιο γρήγορο από το Gs στο φεύγα του για τα δικά μου δεδομένα. Με χαλάει ο πίνακας οργάνων και η τεραστια εξάτμιση του. Στην τελική όλα είναι θέμα γούστου και οπτικής του καθενος. Εγώ προσωπικά προς το παρόν θεωρώ ότι κουμπωνω καλύτερα στο GS. Iσως ειναι το γεγονός ότι το έχω συνηθίσει όντας κάτοχος GS από το 2009 μέχρι σήμερα. Προς το παρόν μένω με το Gs. Όταν πουληθεί με το καλό μάλλον σε Gs με βλέπω πάλι.

Σίγουρα σε gs θα πας.

takis ninja

Well-Known Member
Περιοχή
Mελίσσια
Μοτοσυκλέτα
GS1200LC 14 Adv
GS-1200R 09 Adv
zx 1100 ninja
XRV 650 africa Twin HRC
GSXR 1100
GPz 900 R ninja
GPz 550 καρχαριας
MBX 50
Ποιος ο λογος να πουλησεις την δικια σου που ειναι τελευταιο μοντελο για να παρεις το ιδιο ?

Είναι μια γενική απορία...Μαλλον θελει το επετειακό το μαυρο.

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)