Κάνουν αυτά τα φώτα;

Περιοχή
Αθήνα
Τις καλησπέρες μου.
Έχω δει αυτά τα φώτα για το gs (2007), τα οποία μου αρέσουν πολύ και είναι και ψιλοοικονομικά.
Τα έχει βάλει κανείς; Έχει ακούσει κάποιος κάτι;

ΠΛΙΖ ΚΛΙΚ ΧΙΑΡ
ΠΛΙΖ ΚΛΙΚ ΧΙΑΡ 2

και ΑΥΤΟ από Γαλλία (υποθέτω στα παραπάνω τρως τελωνείο με αγάπη)

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Τις καλησπέρες μου.
Έχω δει αυτά τα φώτα για το gs (2007), τα οποία μου αρέσουν πολύ και είναι και ψιλοοικονομικά.

ΠΛΙΖ ΚΛΙΚ ΧΙΑΡ
ΠΛΙΖ ΚΛΙΚ ΧΙΑΡ 2

Καλησπέρα.
Καλώς υποθέτεις ότι εκτός ΕΕ έχει τελωνείο. Προσωπικά τα έχω δει σε πολλά 1200 ρια κ μου αρέσουν.

• Like
Reactions: bbk

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Τις καλησπέρες μου.

ΠΛΙΖ ΚΛΙΚ ΧΙΑΡ
ΠΛΙΖ ΚΛΙΚ ΧΙΑΡ 2

Έξτρα χρεώσεις ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού, πλέον υπάρχουν από όπου και αν προέρχονται, ας είναι και εντός Ευρώπης.

• Like
Reactions: bbk
Περιοχή
Αθήνα
Έξτρα χρεώσεις ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού, πλέον υπάρχουν από όπου και αν προέρχονται, ας είναι και εντός Ευρώπης.
Αλήθεια; Δηλαδή αν αγοράσω αυτό που είναι από Γαλλία, πάλι τρώω όλο το πακέτο;

Περιοχή
Athens
Τις καλησπέρες μου.

ΠΛΙΖ ΚΛΙΚ ΧΙΑΡ
ΠΛΙΖ ΚΛΙΚ ΧΙΑΡ 2

Εχουν στηριξη μονο στις δυο πλαινες βιδες και οχι στον τριτο ελαστικο συνδεσμο χαμηλα και πλεον δεν ρυθμιζουν ως προς το υψος οπως τα μαμα με την πλαστικη πισω βιδα, τουλαχιστον αυτα που ειχε αγορασει ενας φιλος. Απο look παντως σκιζουν! :) Αν σε ενδιαφερει περισσοτερο η λειτουργικοτητα παρα το look, ισως ενα set led λαμπες μικρης και μεγαλης σκαλας στο μαμα φαναρι, πληρως συμβατα με CanBus να ειναι η πιο σωστη επιλογη.

Περιοχή
Αθήνα
Γειά σου sparky! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Η αλήθεια είναι ότι με ενδιέφερε το look, γιατί η μηχανή έχει ήδη led λάμπες.
Είναι πολύ όμορφο μούτρο πάντως ρε παιδάκιμου...

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Αλήθεια; Δηλαδή αν αγοράσω αυτό που είναι από Γαλλία, πάλι τρώω όλο το πακέτο;
Ναι θα έχει έξτρα χρεώσεις, δεν ξέρω πόσο θα είναι αλλά πλέον σπάνια περνούν ελεύθερα πακέτα ειδικά από Ιντερνετομαγαζα…

Τις προάλλες ήρθε γνωστού δαχτυλίδι από Γερμανία, το κόστος του περίπου 200 ευρώ και δυστυχώς το τσίμπησαν και του έβαλαν έξτρα χρέωση 74 ευρώ ως επιπλέον ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού.

Μπορεί βέβαια να περάσει κανένα ελεύθερο αλλά είναι πολύ λίγες οι πιθανότητες αυτές πλέον.

Περιοχή
Athens
Γειά σου sparky! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Η αλήθεια είναι ότι με ενδιέφερε το look, γιατί η μηχανή έχει ήδη led λάμπες.
Είναι πολύ όμορφο μούτρο πάντως ρε παιδάκιμου...
:) χαχα σε νιωθω, εχεις "ψηθει" ηδη! "Χτυπα" το, ειναι οντως πολυ ομορφο.Σιγουρεψου οτι εχουν πανω τους τη σταμπα Ε9 certification.

Περιοχή
Athens
Εχω βαλει κι εγω αυτο: https://www.aliexpress.com/item/1005001489976133.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.345e4c4dLIOMnq
Το οποιο το πηρα τον Ιουνιο στα 135 με το προστατευτικο και ηταν στη πορτα μου με δωρεαν μεταφορικα FedEx σε 4 μερες (δε πληρωσα τιποτα στο τελωνειο και η αποστολη ηταν απο Κινα). Βλεπω εχει ακριβυνει λιγο. Τοποθετηση ευκολη, ρυθμιση θελει λιγη μανουρα αλλα το βρισκεις στο τελος. Αλλαζει ολο το μηχανακι οπτικα. Απο φωτισμο οκ, περιμενα περισσοτερα. Canbus κανενα error. Απο εμενα ειναι ναι. Μου κανει εντυπωση για τους δασμους που αναφερει καποιος απο ΕΕ, δε το εχω ξανακουσει. Btw αυτο που εχεις στειλει απο Γαλλια δεν ειναι τοσο ωραιο οπτικα, δε δενει με το μουτρο το ιδιο καλαIMG_20210703_114615.jpgIMG_20210703_114625.jpg

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Μου κανει εντυπωση για τους δασμους που αναφερει καποιος απο ΕΕ, δε το εχω ξανακουσει.

λογικά αν αφιερώσεις 3 λεπτά δεν θα σου κάνει άλλη εντύπωση. https://www.protothema.gr/economy/a...ernet-apo-to-exoteriko-ti-allazei-apo-simera/

Εσένα η αγορα έγινε μέσα στον Ιούνιο όπως γραφεις, δες από πότε ισχύει η αλλαγή.
Η αλλαγή είναι κυρίως στο ΦΠΑ από Ευρώπη αλλά και τα έξοδα εκτελωνισμού που μπαίνουν καπέλο πάνω σε αυτό.

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Εγώ θα δοκίμαζα από wish.
Μέχρι εδώ ακόμη και τώρα δεν έχει τελωνείο ή τέλη ΕΛΤΑ.

Σαν φανάρι να μην πω δυο κατηγορίες πάνω ,αλλά μία είναι σίγουρα.
Θέλει ρύθμιση αρχικά ,το μόνο μείον είναι ότι δεν ρυθμίζεται όπως το μαμά στο δικαβαλο για παράδειγμα ,αλλά ως αγορά αξίζει μέχρι και το τελευταίο σεντς που θα δώσεις.

Περιοχή
Athens
λογικά αν αφιερώσεις 3 λεπτά δεν θα σου κάνει άλλη εντύπωση. https://www.protothema.gr/economy/a...ernet-apo-to-exoteriko-ti-allazei-apo-simera/

Εσένα η αγορα έγινε μέσα στον Ιούνιο όπως γραφεις, δες από πότε ισχύει η αλλαγή.
Η αλλαγή είναι κυρίως στο ΦΠΑ από Ευρώπη αλλά και τα έξοδα εκτελωνισμού που μπαίνουν καπέλο πάνω σε αυτό.
Αν προσέξεις το άρθρο που έστειλες θα δεις οτι αναφέρει ΕΕ παντού. Τρίτες χώρες θεωρούνται ολα τα κράτη εκτός ΕΕ. Δεν υπάρχουν δασμοί για αποστολή δεμάτων απο ένα κράτος μέλος σε άλλο κράτος μέλος. Η περίπτωση του φίλου με το δαχτυλίδι πιθανό να ήταν φάση οπως του AliExpress που λεει αποστολή απο Ισπανία και το στέλνει από Κίνα τελικά.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Αν προσέξεις το άρθρο που έστειλες θα δεις οτι αναφέρει ΕΕ παντού. Τρίτες χώρες θεωρούνται ολα τα κράτη εκτός ΕΕ. Δεν υπάρχουν δασμοί για αποστολή δεμάτων απο ένα κράτος μέλος σε άλλο κράτος μέλος. Η περίπτωση του φίλου με το δαχτυλίδι πιθανό να ήταν φάση οπως του AliExpress που λεει αποστολή απο Ισπανία και το στέλνει από Κίνα τελικά.
Το άρθρο αφορούσε την απορία σου για τους δασμούς (που ανέφερα) ανάμεσα σε χώρες της ΕΕ.
Ας αλλάξω λοιπόν τα γραπτά μου και σου ξαναλέω διάβασε το χωρίς να έχεις στο μυαλό σου την λέξη δασμός. Υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις ανάμεσα στα κράτη μέλη της ΕΕ και σε όποιο ΦΠΑ θα προστίθεται θα μπαίνουν παραπάνω και έξτρα χρεώσεις για έξοδα εκτελωνισμού από το τελωνειο. Τα έξοδα αφορούν ότι κάποιος υπάλληλος ασχολήθηκε με το δέμα ώστε να βάλει ότι φόρους(ΦΠΑ στην προκειμένη) αναλογούν.
Τώρα να το πούμε δασμό, καπέλο, νταβατζιλίκι, το αποτέλεσμα είναι ίδιο τέλος πάντων.

Για εκτός ΕΕ έχει καταργηθεί το μέχρι 23 ευρώ που έρχονταν αφορολόγητα, πλέον δειγματοληπτικά όλα είναι εν δυνάμη δέματα για έλεγχο.

Έχουν αλλάξει πολλά στις εισαγωγές πακέτων από 1/7/21 και καλό είναι να κάνεις μια έρευνα να ενημερωθείς ώστε να ξέρεις την επόμενη τι μπορεί να συναντήσεις.

Η περίπτωση του φίλου με το δαχτυλίδι που ανέφερα ήταν αγορα από ηλεκτρονικό μαγαζί της Γερμανίας, όχι κινεζικό που έχει δήθεν αποθήκες στην Ευρώπη.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
https://www.sofokleousin.gr/telos-i-apallagi-apo-ton-fpa-ton-agoron-apo-to-eksoteriko-aksias-

Περιοχή
Αθήνα
Εγώ θα δοκίμαζα από wish.
Μέχρι εδώ ακόμη και τώρα δεν έχει τελωνείο ή τέλη ΕΛΤΑ.

Μπήκα στη wish και φαίνεται ότι ισχύει η νέα πολιτική που λέει ο jliordos, με τη διαφορά ότι η wish αναφέρει ότι κανονίζει αυτή τα φπα, τελωνεία κλπ. Ίσως το δούμε και από άλλα καταστήματα τύπου ali; Πάντως ρε παιδιά άντε πες οκ να εισπράτεις τον ΦΠΑ από χώρες εκτός ΕΕ, αλλά το να εισπράτεις τη διαφορά του ΦΠΑ εντός των κρατών μελών της ΕΕ, είναι ενδεικτικό της ποιότητας της ένωσης αυτής...

wish.jpg

Black dog

New Member
Περιοχή
Πειραιάς
Μπαίνουν πολύ εύκολα
Τα έβαλα φέτος Αν πιάνουν τά χέρια σου κάντο
Θέλει μία ροδέλα από πλαστικό στην κάτω πλευρά του για να κρατά το φανάρι σταθερό καί πού θα σού κρατάει την δέσμη εκεί πού θέλεις δεδομένου ότι ο ρυθμιστής της δέσμης πού ήδη υπάρχει θά μείνει επάνω στο μαμά φανάρι
Φωταρες.....

sirax

Well-Known Member
Περιοχή
Argos
Μοτοσυκλέτα
1200 adv '08

Μπαίνουν πολύ εύκολα
Τα έβαλα φέτος Αν πιάνουν τά χέρια σου κάντο
Θέλει μία ροδέλα από πλαστικό στην κάτω πλευρά του για να κρατά το φανάρι σταθερό καί πού θα σού κρατάει την δέσμη εκεί πού θέλεις δεδομένου ότι ο ρυθμιστής της δέσμης πού ήδη υπάρχει θά μείνει επάνω στο μαμά φανάρι
Φωταρες.....
Μπορείς να βάλεις φωτογραφία της λεπτομέρειας με την ροδέλα κλπ?
Επειδή θέλω να το εγκαταστήσω στην μηχανή και θέλω να ρυθμίζετε