Απαγορευση αναβαθμισεων - ενημερωσεων ή μεγαλο ψεμα

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Δηλαδη ,ας πουμε οτι δινω την ασπρουλα και παω να παρω ενα του '13-'16 (μεταχειρισμενο).
Αν τους το παω να το μπριζωσουν για ελεγχο κλπ,θα πρεπει να υπογραψει ο ιδιοκτητης (πωλητης) υπευθυνη δηλωση αναληψης ευθυνης σε περιπτωση που συμβει στραβη;
Λυστε μου την απορια πλιζζζthinking

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Δηλαδη ,ας πουμε οτι δινω την ασπρουλα και παω να παρω ενα του '13-'16 (μεταχειρισμενο).
Αν τους το παω να το μπριζωσουν για ελεγχο κλπ,θα πρεπει να υπογραψει ο ιδιοκτητης (πωλητης) υπευθυνη δηλωση αναληψης ευθυνης σε περιπτωση που συμβει στραβη;
Λυστε μου την απορια πλιζζζthinking
Ναι αυτό λέει ο Αλέξανδρος, σύμφωνα με την αντιπροσωπεία και αυτό μου είπε και εμένα η ΒΕΛΜΑΡ. Δεν μου είπε ότι υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση αν θέλεις να το μπριζωσεις αλλά ότι δεν το μπριζωνουν χωρίς λόγο, αν δεν τρέχει αναβάθμιση δλδ.
Τώρα στο ενδεχόμενο που λες σύμφωνα με όσα είπαν στην Πάτρα ναι θα πρέπει να υπογράψει αυτός που το ελέγχει(υποψήφιος αγοραστής), υπεύθυνη δήλωση .
Δλδ μπλέξιμο χωρίς λόγο

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Η Βελμαρ παντως δεν γνωρίζει για υπεύθυνη δήλωση που κάνει ο πελάτης. Δεν υπάρχει τέτοια οδηγία μου είπαν.

Άβυσσος η ψυχη της BMW!!!

ekos

Active Member
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200 GS
Σε σημερινή επίσκεψη στην αντιπροσωπεία Πάτρας έθεσα το συγκεκριμενο θέμα.
Μου είπαν λοιπόν ότι ΙΣΧΥΕΙ η υπεύθυνη δήλωση υπό ορισμένες συνθήκες.

Δηλαδή για αποφυγή παρεξηγήσεων,
Από το καλοκαίρι έχει αλλάξει η πολιτική της μαμάς εταιρείας η οποία ενημέρωσε τις αντιπροσωπείες καθώς κ τους εξουσιοδοτημένους ότι εφόσον δεν συντρέχει λόγος αναβάθμισης η λόγος εμφάνισης μηνύματος στην οθόνη όπου υποχρεωτικά συνδέεται ο εγκέφαλος με την φυσα, να ΜΗΝ συνδέεται σε καμία άλλη περίπτωση κ για προαιρετικους λόγους ο εγκέφαλος με την φυσα.
Προφανώς διαπιστώθηκαν κάποια τεχνικά προβλήματα. Όπως τους ενημέρωσε η μαμά όταν ο εγκέφαλος συνδέεται με την φυσα πάντοτε υπάρχει ο κίνδυνος ο εγκέφαλος να τα τινάξει όπου σημαίνει κοστος 1000€ με 1200€. Άρα για να μην αναλάβει αυτό το κόστος η μαμά ρίχνει το μπαλάκι στον κάτοχο. Γιαυτο λοιπόν υιοθέτησε την πολιτική η μαμά όταν κάποιος θέλει να πριζωσει για ασήμαντη αφορμή την μηχανή, ο κάτοχος να παίρνει τον ρίσκο. Εξού κ η υπεύθυνη δήλωση.
Υπό άλλες περιπτώσεις πχ αναβάθμιση ή μήνυμα σφάλματος κατά την σύνδεση του εγκεφάλου στέλνεται με αλγόριθμο ticket αίτησης προς επιβεβαίωση του νέου λογισμικού η παράκαμψης του σφάλματος.

Ένα κατακλείδι ο εν λόγω αντιπρόσωπος όσο κ αν μας φαίνεται κουφό κ παράλογο έπραξε τα δέοντα κατά τις οδηγίες της BMW HELLAS

Τραγικη απαντηση
Πολυ θα ηθελα μια υπευθηνη απαντηση απο την BMW Hellas ή ακομα καλυτερα απο την BMW Motorad

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
Μάλιστα!!!eek.........Μόλις αποφάσισα ότι δεν θα ξαναπάρω BMW.....(Αλήθεια το λέω...δεν κάνω πλάκα)hello hello
Από ταινία ''Τα κόκκινα φανάρια'' Όχι Πέτρο!!! Μη!!! Κάτσε καλά Πέτρο!!! Θα φαρμακωθώ!!! Big laughcool cool ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

Υστ. Έχω την αίσθηση, ότι η ''μαμά'', το τερματίζει σιγά σιγά. Με τέτοιες ''πολιτικές'' και όχι μόνον, γυρεύοντας πηγαίνει!!!

Υστ 2. Μήπως να αρχίσω να ξανακοιτάω εκείνο το σκραμπλεράκι της '' Θριάμβου'' Λέω εγώ τώρα. teeth

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Το thread εδώ θα μπορούσε κάλλιστα να παίξει για πρωταπριλιάτικο αστείο...
Δεν είμαστε καλά!
Οτι δεν ειμαστε καλα ειναι σιγουρο.
Αφου οτι και να μας κανουν ,παλι πεμφε θα παρουμε.
Ψυχιατρειο και αγληγορα ......

Bmw. Η Apple της Ευρώπης. Ένα πράγμα που θαυμάζω σε αυτή την εταιρία είναι το marketing που έχει. Και χωρίς να δίνει εγγύηση πάλι θα πουλάει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

omega

Active Member
Περιοχή
Πρέβεζα
Μοτοσυκλέτα
R1150GS Σαλίγκαρος edition
-Καλημέρα σας!!
-Καλημέρα.. Τι θα θέλατε;
--Είμαι εκείνος που είχα δώσει. ?????€ για αγορά και πληρώνω ??? ή και ???? για διάφορα άλλα..

-.....

maikon

Active Member
Περιοχή
ηρακλειο κρητης
Μοτοσυκλέτα
1200 gs adventure '11
Καλησπερα φιλοι, προσφατα εκανα το σερβις των 20000 χλμ σε αντιπροσωπεια απο την οποια ειμαι καθόλα ευχαριστημενος, αλλα... πανω στην ενημερωση και καθως ρωτησα αν ολα πηγαν καλα η αν υπηρξαν αναβαθμισεις που χρειαστηκε να γινουν, μου απαντησαν οτι πλεων για να κινηθει αυτη η διαδηκασια πρεπει να υπογραψω μια υπευθ δηλωση οτι αναλαμβανω εγω την ευθηνη αν σε περιπτωση παει κατι στραβα με τον εγκεφαλο.
θα θελα λοιπον αν εχει και καποιος αλλος την ιδια ενημερωση - απαντηση να την παραθεσει για να δουμε τι τελικα ισχυει.
ευχαριστω πολυ!!!!
Καλησπέρα συντροχοι...Σήμερα πήγα για πλήρη αναβάθμιση λογισμικού και ταμπλετας στο adventure lc μου του 18 και δεν μου είπαν τέτοια πράγματα. Η αναβάθμιση έγινε κανονικά και μάλιστα η μηχανή άλλαξε και πολύ προς το καλύτερο.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Καλησπέρα συντροχοι...Σήμερα πήγα για πλήρη αναβάθμιση λογισμικού και ταμπλετας στο adventure lc μου του 18 και δεν μου είπαν τέτοια πράγματα. Η αναβάθμιση έγινε κανονικά και μάλιστα η μηχανή άλλαξε και πολύ προς το καλύτερο.
Μιχάλη δες ποια έκδοση σου πέρασαν στην ταμπλέτα

Boxer

Well-Known Member
Περιοχή
Ελλαδα
Μοτοσυκλέτα
BMW
Σήμερα πήγα για πλήρη αναβάθμιση λογισμικού και ταμπλετας στο adventure lc μου του 18 και δεν μου είπαν τέτοια πράγματα. Η αναβάθμιση έγινε κανονικά ......

Μήπως για αυτό δεν σου είπαν τίποτα;;;;

..... η ΒΕΛΜΑΡ. Δεν μου είπε ότι υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση αν θέλεις να το μπριζωσεις αλλά ότι δεν το μπριζωνουν χωρίς λόγο, αν δεν τρέχει αναβάθμιση δλδ.

Gasgs

Administrator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Kifisia
Μοτοσυκλέτα
R1200GS πρώην karatoybanos
Ο Παναγιώτης Μέλος μας και φίλος διαβάζοντας όλα αυτά, πήρε την απόφαση και έγραψε στη BMW MOTORRAD για το θέμα .
Σας παραθέτω την αλληλογραφία που είχε μαζί τους. Όπως θα δείτε δεν του απάντησε η Γερμανία, του απάντησε η BMW Ελλάδος.

Θέμα: Dealers Directive
Προς: motorrad@bmw.de <motorrad@bmw.de>

Hello,

In a large Greek bmw motorcycle forum, I mention Greek because it is the country I live in and I am a member of the forum, a discussion has started that has bothered motorbike members and owners, especially gs owners.

The discussion is as follows: That there is an official instruction from the parent company, BMW Germany to local dealers and authorized BMW dealers, not to put the motorbikes on their electronic brain preventively, unless there is a fault in the dial or a formal recall due to the fact that there is a possibility of damage to the motorcycle's electronic brain.After the directive, the owners if they wish to preventively connect their motorcycles electronic brains, to sign a responsible statement that they themselves request the connection and in the event of a damage they will be held responsibility. Is this confirmed?

Thank you.

--------------------------------

Dear Mr.
Thank you for your e-mail. We appreciate your efforts to direct your request to us.
We have forwarded your e-mail to the relevant subsidiary, BMW Hellas AE, for further assessment. You will be contacted as soon as possible.
Kind Regards,
--
BMW Motorrad Direct
80788 München
Mail: motorrad@bmw.de
Web: http://www.bmw-motorrad.com
-------------------------------------------------------------

Και η απάντηση της BMW HELLAS

Καλησπέρα κύριε ,
Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με το τμήμα της εξυπηρέτησης πελατών της BMW Hellas.
Σε απάντηση του τεχνικού ερωτήματός σας, υπάρχει σαφή οδηγία από την BMW AG να μην πραγματοποιείτε καμία αναβάθμιση λειτουργικού προγράμματος σε ηλεκτρονικές μονάδες των μοτοσυκλετών, εκτός της περίπτωσης που υπάρχει κάποια βλάβη που πρέπει το συνεργείο να επιδιορθώσει ή εφόσον υπάρχει τεχνική οδηγία από το εργοστάσιο.
Είναι ξεκάθαρο ότι εφόσον υπάρχει τεχνική οδηγία του εργοστασίου που ορίζει μία διαδικασία, οποιαδήποτε άλλη χρήση των αναβαθμίσεων λειτουργικών συστημάτων καταρχήν βαρύνει σαν κόστος τον εντολέα και επιπλέον σε πιθανή αστοχία κατά την διάρκεια της αναβάθμισης, το εργοστάσιο καθώς επίσης και ο αντιπρόσωπος δεν φέρει καμία ευθύνη.

Η παραπάνω οδηγία αφορά αναβαθμίσεις λειτουργικών προγραμμάτων και σε καμία περίπτωση την σύνδεση της εκάστοτε μοτοσυκλέτας με το διαγνωστικό μηχάνημα για το έλεγχο βλαβών και πιθανή διάγνωση. Η σύνδεση του διαγνωστικού μηχανήματος με την μοτοσυκλέτα για έλεγχο, είναι μία πάγια διαδικασία σχεδόν σε κάθε διέλευση των μοτοσυκλετών από τα επίσημα συνεργεία της BMW Hellas.

Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση, είμαι στην διάθεσή σας.
Με εκτίμηση

--
BMW Group
Hellas

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Ευχαριστώ τον Παναγιώτη που το μοιράστηκε μαζί μας!!!

Alexandros gs

Active Member
Περιοχή
Κερκυρα
Μοτοσυκλέτα
Gs adv 1250 ‘19
Σε σημερινή επίσκεψη στην αντιπροσωπεία Πάτρας έθεσα το συγκεκριμενο θέμα.
Μου είπαν λοιπόν ότι ΙΣΧΥΕΙ η υπεύθυνη δήλωση υπό ορισμένες συνθήκες.

Δηλαδή για αποφυγή παρεξηγήσεων,
Από το καλοκαίρι έχει αλλάξει η πολιτική της μαμάς εταιρείας η οποία ενημέρωσε τις αντιπροσωπείες καθώς κ τους εξουσιοδοτημένους ότι εφόσον δεν συντρέχει λόγος αναβάθμισης η λόγος εμφάνισης μηνύματος στην οθόνη όπου υποχρεωτικά συνδέεται ο εγκέφαλος με την φυσα, να ΜΗΝ συνδέεται σε καμία άλλη περίπτωση κ για προαιρετικους λόγους ο εγκέφαλος με την φυσα.
Προφανώς διαπιστώθηκαν κάποια τεχνικά προβλήματα. Όπως τους ενημέρωσε η μαμά όταν ο εγκέφαλος συνδέεται με την φυσα πάντοτε υπάρχει ο κίνδυνος ο εγκέφαλος να τα τινάξει όπου σημαίνει κοστος 1000€ με 1200€. Άρα για να μην αναλάβει αυτό το κόστος η μαμά ρίχνει το μπαλάκι στον κάτοχο. Γιαυτο λοιπόν υιοθέτησε την πολιτική η μαμά όταν κάποιος θέλει να πριζωσει για ασήμαντη αφορμή την μηχανή, ο κάτοχος να παίρνει τον ρίσκο. Εξού κ η υπεύθυνη δήλωση.
Υπό άλλες περιπτώσεις πχ αναβάθμιση ή μήνυμα σφάλματος κατά την σύνδεση του εγκεφάλου στέλνεται με αλγόριθμο ticket αίτησης προς επιβεβαίωση του νέου λογισμικού η παράκαμψης του σφάλματος.

Ένα κατακλείδι ο εν λόγω αντιπρόσωπος όσο κ αν μας φαίνεται κουφό κ παράλογο έπραξε τα δέοντα κατά τις οδηγίες της BMW HELLAS

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα , πριν δυο εβδομάδες έκανα στη Πάτρα το σέρβις των πρώτων 1000 χλμ , η μηχανή μπήκε κανονικά στον εγκέφαλο περαστικών όλα τα στοιχεία , μου τα έδειξαν στη ταμπλέτα ένα προς ένα ακόμα και σε ποσά χλμ η την ημερομηνία που θα πρέπει να κάνω το επόμενο σέρβις , δεν υπέγραψα τίποτα πλήρωσα τα αναλώσιμα και έφυγα . Επειδή διάβασα όλο το ποστ συγγνώμη αλλά μου φαίνονται πολύ παράξενα κάποια πράγματα , όπως πολύ παράξενο μου φαίνεται ότι σε πολλές αναρτήσεις εξισώνονται οι επίσημοι αντιπρόσωποι με τον κάθε μηχανικό που βάζει χέρι στα μηχανάκια μας . Και ειδικά σε όσα έχουν ηλεκτρονικά καλούδια πάσης φύσεως από τα ποιο απλά έως τα ποιο σύνθετα . Και μετά αρχίζουν τα τρεξίματα οι γνώμες οι απόψεις οι δοκιμές εξεύρεσης λύση , φαύλος κύκλος . Πας εκεί που πρέπει κάνουν αυτά που πρέπει και αν στραβώσει κάτι τους τρέχεις επίσημα και με τον νόμο ένα μαραθώνιο την εβδομάδα , έχω παραδείγματα δυο γνωστών μου συντρόφων .

Alexandros gs

Active Member
Περιοχή
Κερκυρα
Μοτοσυκλέτα
Gs adv 1250 ‘19
Ο Παναγιώτης Μέλος μας και φίλος διαβάζοντας όλα αυτά, πήρε την απόφαση και έγραψε στη BMW MOTORRAD για το θέμα .
Σας παραθέτω την αλληλογραφία που είχε μαζί τους. Όπως θα δείτε δεν του απάντησε η Γερμανία, του απάντησε η BMW Ελλάδος.

Θέμα: Dealers Directive
Προς: motorrad@bmw.de <motorrad@bmw.de>

Hello,

In a large Greek bmw motorcycle forum, I mention Greek because it is the country I live in and I am a member of the forum, a discussion has started that has bothered motorbike members and owners, especially gs owners.

The discussion is as follows: That there is an official instruction from the parent company, BMW Germany to local dealers and authorized BMW dealers, not to put the motorbikes on their electronic brain preventively, unless there is a fault in the dial or a formal recall due to the fact that there is a possibility of damage to the motorcycle's electronic brain.After the directive, the owners if they wish to preventively connect their motorcycles electronic brains, to sign a responsible statement that they themselves request the connection and in the event of a damage they will be held responsibility. Is this confirmed?

Thank you.

--------------------------------

Dear Mr.
Thank you for your e-mail. We appreciate your efforts to direct your request to us.
We have forwarded your e-mail to the relevant subsidiary, BMW Hellas AE, for further assessment. You will be contacted as soon as possible.
Kind Regards,
--
BMW Motorrad Direct
80788 München
Mail: motorrad@bmw.de
Web: http://www.bmw-motorrad.com
-------------------------------------------------------------

Και η απάντηση της BMW HELLAS

Καλησπέρα κύριε ,
Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με το τμήμα της εξυπηρέτησης πελατών της BMW Hellas.
Σε απάντηση του τεχνικού ερωτήματός σας, υπάρχει σαφή οδηγία από την BMW AG να μην πραγματοποιείτε καμία αναβάθμιση λειτουργικού προγράμματος σε ηλεκτρονικές μονάδες των μοτοσυκλετών, εκτός της περίπτωσης που υπάρχει κάποια βλάβη που πρέπει το συνεργείο να επιδιορθώσει ή εφόσον υπάρχει τεχνική οδηγία από το εργοστάσιο.
Είναι ξεκάθαρο ότι εφόσον υπάρχει τεχνική οδηγία του εργοστασίου που ορίζει μία διαδικασία, οποιαδήποτε άλλη χρήση των αναβαθμίσεων λειτουργικών συστημάτων καταρχήν βαρύνει σαν κόστος τον εντολέα και επιπλέον σε πιθανή αστοχία κατά την διάρκεια της αναβάθμισης, το εργοστάσιο καθώς επίσης και ο αντιπρόσωπος δεν φέρει καμία ευθύνη.

Η παραπάνω οδηγία αφορά αναβαθμίσεις λειτουργικών προγραμμάτων και σε καμία περίπτωση την σύνδεση της εκάστοτε μοτοσυκλέτας με το διαγνωστικό μηχάνημα για το έλεγχο βλαβών και πιθανή διάγνωση. Η σύνδεση του διαγνωστικού μηχανήματος με την μοτοσυκλέτα για έλεγχο, είναι μία πάγια διαδικασία σχεδόν σε κάθε διέλευση των μοτοσυκλετών από τα επίσημα συνεργεία της BMW Hellas.

Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση, είμαι στην διάθεσή σας.
Με εκτίμηση

--
BMW Group
Hellas

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Ευχαριστώ τον Παναγιώτη που το μοιράστηκε μαζί μας!!!

Ποιο ξεκάθαρη κατατοπιστική απάντηση δεν γινόταν .
Αν κάποιος θέλει να παίζει με τα ηλεκτρικά ηλεκτρονικά καλούδια της μηχανής του ας αναλάβει και το ανάλογο ρίσκο , μηχανές αγοράσαμε για βόλτες ας τις χαρούμε λοιπόν και ας οδηγούμε εμείς και οι τεχνικοί ας τις συντηρουνε .

omega

Active Member
Περιοχή
Πρέβεζα
Μοτοσυκλέτα
R1150GS Σαλίγκαρος edition
Ξέρουμε τι πληρώνουμε,μην τα ξαναλέμε...
Πάγια τακτική πλέον,το φισάρισμα,τα ειδικά εργαλεία,οι καινοτόμες βίδες,οι μ@λ@κισμένες ζημιές..τσικ,έμεινα,το φόρτωσα.. κλπ.

Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιους κώλους κι ανάλογη τσέπη..

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
Μετά τις επίσημες εξηγήσεις, μου ήρθε μιά επιθυμία αντί γιά '' αναβάθμιση να κάνω ''υποβάθμιση'' κατά το μπρίζωμα!!! Είμαι καλά γιατρέ μου ΄η΄....... spam excited excitedroll eye ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

Υστ. Αυτά παθαίνεις βραδιάτικα αν καταναλώσεις μιά μπουκάλα κρασί, δώρο από την'' κάβα '' του συμφορουμίτη ΑργυρόπουλοςΚΟ!!! beer