Αμπούλες πεπιεσμένου αέρα

Περιοχή
ΜΕΓΑΡΑ
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS LC
όταν δεν έχεις κάτι να ασχοληθείς σου περνάν διάφορα από το μυαλό χωρίς λόγο και αίτια σε μια τέτοια στιγμή λοιπόν μου ήρθε μια απορία καθώς οδηγούσα το GS και ερωτώ τον εαυτό μου εάν τυχόν μείνω από λάστιχο σταματώ και το επισκευάζω με το κιτ που λίγο πολύ όλοι κουβαλάμε και κατόπιν φουσκώνω με τις αμπούλες που και αυτές έχουμε στα εργαλεία το ερώτημα είναι το πίσω ελαστικό πόσες αμπούλες χρειάζεται ώστε να μετακινηθείς με κάποια ασφάλεια στο πλησιέστερο βενζινάδικο
δεν μου έχει τύχει εάν κάποιος έχει εμπειρία ας με ενημερώσει τουλάχιστον να ξέρω πόσες να έχω μαζί μου
ευχαριστώ εκ των προτέρων

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Βασίλη οι 4 αμπούλες είναι περίπου 20 psi.
Οι οποίες μέσα περιέχουν διοξείδιο του άνθρακα και όχι ατμοσφαιρικό αέρα.
Είναι για να δώσεις λίγη πίεση μέχρι να φτάσεις κάπου κοντά για να επισκευαστεί το ελαστικό και όχι για να συνεχίσει κάποιος το ταξιδι.

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Είναι για να δώσεις λίγη πίεση μέχρι να φτάσεις κάπου κοντά για να επισκευαστεί το ελαστικό και όχι για να συνεχίσει κάποιος το ταξιδι.

Πάρε ένα airman.......

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Γιατρε μου καλησπέρα
και εμένα η γνώμη μου είναι να μην ανακατευτείς καθόλου με αμπούλες.
Πάρε ή το airman ή το xiaomi .
Φουσκώνεις τόσο όσο μέχρι να σε βγάλει για το επόμενο βουλκανιζατέρ.
Οι αμπούλες είναι ψιλοεπικινδυνες ,έχω ακούσει ότι μπορεί να σκάσουν το καλοκαίρι ,όπως επίσης και να λήξουν μετά από καποιο καιρό .
Τα σέβη μου και συγνώμη που δεν απαντώ στην ερώτηση που έθεσες.

Προδρομος

Well-Known Member
Περιοχή
ΒΥΡΩΝΑΣ
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Σωστος. Το πολυ 5.5 PSI η καθε μια

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Οι αμπούλες είναι χοντροεπικινδυνες ,έχω ακούσει ότι μπορεί να σκάσουν το καλοκαίρι ,όπως επίσης και να λήξουν μετά από καποιο καιρό .

Ισχυει ότι θέλουν προσοχή στην αποθήκευση όπως και κατα την μεταφορά στη μηχανή να μην είναι κοντά στην εξάτμιση ή σε μέρος που επηρεάζεται πολύ από την θερμοκρασία του καλοκαιριού μας.

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Οδική βοήθεια κ αφήστε τις ταρζανιές σετ επισκευής κ λάστιχα κ περιπέτειες στη ζούγκλα κ βγαίνει κ ο Ράμπο από τις φυλλωσιές (είχε πάει για πιπί του) με το σάντουιτς στο στόμα κ μπαλακλάβα GSmotoclub.gr κ άλλα τέτοια ωραία...
Τηλέφωνο την οδική κ αράααααζεις πίνοντας τον καφέ σου (πάντα μαζί μας σπαστό κ μην ακούσω τα σχόλια στη μέση του πουθενά με φίδια, καρχαρίες κ δεινόσαυρους)
Big laugh show teethtauntingbeerstick tongue
Καλομάθαμε τις οδικές κ τζάμπα πλερώ;;;
Προχθές εδώ φίλος πήρε καινούργιο τουτού, παραλαμβάνει κ αφού ελέγχουν τι παίρνει τον ρωτά τον πωλητή; Ρεζέρβα, κιτ να αλλάξω λάστιχο;
Απάντηση δεν σας χρειάζεται τηλέφωνο την οδική κ το είδα με τα μάτια μου.

paschalis

Well-Known Member
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS,MZ 660 Baghira
Οδική βοήθεια κ αφήστε τις ταρζανιές σετ επισκευής κ λάστιχα κ περιπέτειες στη ζούγκλα κ βγαίνει κ ο Ράμπο από τις φυλλωσιές (είχε πάει για πιπί του) με το σάντουιτς στο στόμα κ μπαλακλάβα GSmotoclub.gr κ άλλα τέτοια ωραία...
Τηλέφωνο την οδική κ αράααααζεις πίνοντας τον καφέ σου (πάντα μαζί μας σπαστό κ μην ακούσω τα σχόλια στη μέση του πουθενά με φίδια, καρχαρίες κ δεινόσαυρους)
Προχθές εδώ φίλος πήρε καινούργιο τουτού, παραλαμβάνει κ αφού ελέγχουν τι παίρνει τον ρωτά τον πωλητή; Ρεζέρβα, κιτ να αλλάξω λάστιχο;

Σετ επισκευής κι άσε τις ταρζανιές με την Οδική σε κανένα Λευκαδίτι η σε καμμία Αρτοτινα γιατί θα σε βρει η ΕΜΑΚ με υποθερμία...........

Κι αν τους πάρει η γυναίκα σου τηλέφωνο!

Send from the road

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Σετ επισκευής κι άσε τις ταρζανιές με την Οδική σε κανένα Λευκαδίτι η σε καμμία Αρτοτινα γιατί θα σε βρει η ΕΜΑΚ με υποθερμία...........

Send from the road
Κλαίω...
Big laugh big_laugh show teeth

lampakias

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
R1250GS ADV 2019
Σίγουρα κιτ επισκευής με κομπρεσέρ
Γιατί αν δεν είχε ο @Stratos67 κομπρεσέρ και ο @GeorgeTr κιτ επισκευής ακόμα θα ήμουν στο μοναστήρι στα Αγραφα
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100

Send from the road
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα.
Και να ναι αργά ,απογεμα Σαββάτου

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Σίγουρα κιτ επισκευής με κομπρεσέρ
Γιατί αν δεν είχε ο @Stratos67 κομπρεσέρ και ο @GeorgeTr κιτ επισκευής ακόμα θα ήμουν στο μοναστήρι στα Αγραφα
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Ανδρικό ή γυναικείο ήταν ; Big laugh

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
Αυτ
Αυτό αφορά αποκλειστικά όσους ταξιδεύουν σε κεντρικούς δρόμους και έχουν χρόνο να περισσεύει

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
Xiaomi!!! Το ζήλεψα και το αγόρασα!!! Νάνε καλά ο Γρηγόρης που το ''λανσάρισε''!!! Δεν είχα με τι να ασχοληθώ εν μέσω καραντίνας στο χωριό και το δοκίμαζα ξεφουσκώνοντας και φουσκώνοντας τα λάστιχα του αυτοκινήτου και της μπουμπούς. Ατέλειωτη η ικανότητά του και η διάρκεια της μπαταρίας, εν ώρα δράσης!!! Φυσικά πάντα έχω Fast γιά την δύσκολη στιγμή, αλλά και κανά δυό αμπούλες, γιά κανά ταλαίπωρο συνάδελφο μοτ/στή, αχρείαστες νά'νε!!! coffeegood morningnice day ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

DASKALOS

Member
....Παρασυρόμενος από το λανσάρισμα του Γρηγόρη αγόρασα κι εγώ το κομπρεσεράκι της Xiaomi σε μάλλον δελεαστική τιμή (29 ευρώ). Σε πρώτη φάση φαίνεται χρηστικό και ποιοτικό. Δύο ερωτήσεις για να μην ανοίγουμε καινούριο νήμα: Για την ακρίβεια της ένδειξης δεν είμαι βέβαιος, είχε διαφορά γύρω στα 1,5 psi από το πιεσόμετρο της michelin που χρησιμοποιώ χρόνια τώρα. Επίσης δεν κατανόησα αν μπορεί να αλλάξει στο μενού επιλογών τα bar για μοτοσυκλετιστική χρήση σε psi ή είναι προκαθορισμένο. Αν γνωρίζει κανείς, ας απαντήσει.

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
....Παρασυρόμενος από το λανσάρισμα του Γρηγόρη αγόρασα κι εγώ το κομπρεσεράκι της Xiaomi σε μάλλον δελεαστική τιμή (29 ευρώ). Σε πρώτη φάση φαίνεται χρηστικό και ποιοτικό. Δύο ερωτήσεις για να μην ανοίγουμε καινούριο νήμα: Για την ακρίβεια της ένδειξης δεν είμαι βέβαιος, είχε διαφορά γύρω στα 1,5 psi από το πιεσόμετρο της michelin που χρησιμοποιώ χρόνια τώρα. Επίσης δεν κατανόησα αν μπορεί να αλλάξει στο μενού επιλογών τα bar για μοτοσυκλετιστική χρήση σε psi ή είναι προκαθορισμένο. Αν γνωρίζει κανείς, ας απαντήσει.
Με ακριβείας μέτρηση, έχει διαφορά 0,70 psi (προς τα επάνω) Μπορείς να το αλλάξεις, ανεξάρτητα αν σου βγάζει ένδειξη ότι τα psi είναι γιά ποδήλατα. Φυσικά ρυθμίζεις και τον επιθυμητό αριθμό (psi η bar) που θέλεις, οπότε μόλις τον φτάσει, κόβει αυτόματα την διαδικασία φουσκώματος. Εξαιρετικο και πανχρήσιμο γκατζετάκι!!! Σοφή επιλογή!!! Ας είναι καλά ο Γρηγόρης που μας ενημέρωσε!!! Thumbs Upnice day ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!