Αλλαγη αξονα

Περιοχή
Αθηνα
Καλησπερα συντροχοι.Σε μοντέλο 03/17,1200 adv ,μετα από έλεγχο,βρέθηκε οξείδωση στον άξονα.Ολα τα service σε εξουσιοδοτημένο στην ώρα τους,με 23.000 χλμ.Ευτυχως με χαρτί στην εταιρεία,μου τον αλλάζουν χωρίς κόστος..Ο μηχανικός μου είπε αν μετα το πλύσιμο το πάω μια μεγάλη βολτα.Να πω την αληθεια,δεν το περιμενα να βγάλει άξονα.Το θεμα είναι ότι ο άξονας που βάζουν τωρα,είναι λεει πιο ενισχυμένος,αλλα οταν ρώτησα αν έχει εγγύηση,η απάντηση ήταν λίγο διφορούμενη.καποια συμβουλή για την προστασία του από δω και πέρα;ευχαριστω..

R2D2

Active Member
Περιοχή
Δράμα
Μοτοσυκλέτα
R1200GS LC
Καλησπερα συντροχε. Υπαρχει 40σελιδη αναλυση στο φορουμ οσον αφορα την.... διαφορικάρα που μας εβαλε η μαμα BMW στα υδροψυκτα!! εδω το λινκ αν εχεις ορεξη να διαβασεις μια ωρα ολοκληρη για σκουριες και λιπανσεις!
Απο κει και πέρα εγω θα σου πω: πρωτον να ελεγχθει και η γωνιακη μεταδοση (γνωστη κ ως διαφορικο) και αν υπαρχει εστω υποψια σκουριας να απαιτησεις κ εκει αντικατασταση δωρεαν, και δευτερον να ζητησεις το παραστατικο αλλαγής του αξονα ωστε να το εχεις σαν εγγύηση και σε περιπου 2 χρονια απο την αλλαγη να πας ξανα να τον ελεγξεις οσο θα ειναι σε ισχυ η 2ετης εγγύηση!

*για την οξειδωση δεν φταίνε ουτε τα πλυσιματα ουτε τιποτα... Απλώς οποτε αλλάζεις λάδια κλπ καλα ειναι να ζητας να το ανοιγει ο μηχανικος σου για εναν ελεγχο-λιπανση..

Περιοχή
Αθηνα
Το αποστήθισα σχεδόν..χαχαχα.αυτο που με χαλάει,είναι ότι δίνεις 25000 και εχεις τέτοια θέματα..

tzou

Well-Known Member
Περιοχή
Πετρουπολη
Καλώς ήρθες στο κλαμπ. Ότι σου άλλαξαν έχεις 2ετη εγγύηση. Οπότε έλεγχος και λίπανση σε κάθε σέρβις