Αλλαγή μπαταριας

Περιοχή
Αθηνα
Καλησπερα.Αν και το θεμα έχει ξανασυζητηθεί,θα θελα πιο πρόσφατες συμβουλές-προτασεισ,για αλλαγή μπαταρίας για lc του 2017,μιας και ηρθε και η δίκη μου ώρα για αλλαγή.Βεβαια,δεν με άφησε εντελώς,αλλα μου κανε μερικά κόλπα και δεν ειμαι σίγουρος ότι είναι μπαταρια.Απ την άλλη,έφτασε 4ετια,οποτε λογικα ηρθε η ώρα για αντικατάσταση.ευχαριστω συντροχοι...

Περιοχή
ΜΕΓΑΡΑ
Μοτοσυκλέτα
R1200 GS LC
εάν κράτησε 4 χρόνια θεωρείσαι και τυχερός εγώ από το 2016 έχω αλλάξει τρεις αυτό που θέλει προσοχή και ειδικά τον χειμώνα είναι η συντήρηση
με τον συντηρητή της bmw σε περίοδο ακινησίας έχω σώσει την κατάσταση

THANOSEOD

Well-Known Member
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS ADV '10
Πριν ένα μήνα άλλαξα την "μαμά",από 12/2015.

YUASA από Κυριάζης.

Sent from my iPhone using Tapatalk

pavoul

Member
Περιοχή
ΓΛΥΦΑΔΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GS 11
Θα σου πρότεινα να μη βάλεις λιθίου. Μπαταρία λιθίου Skyrich lfp4 plus αξίας 100€, με χρήση συντηρητή λιθίου, δεν άντεξε δεύτερο χειμώνα.

Johnda

Active Member
Περιοχή
Κερατσίνι
Συνήθως βάζουμε motobat ή odyssey το θέμα είναι αν υπάρχει και άλλη μάρκα ποιο ποιοτική στα ah ποιο μεγάλη...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Papadopaidi

Well-Known Member
Περιοχή
Patras
Μοτοσυκλέτα
R1150GS '00 (ABS)
Συνήθως βάζουμε motobat ή odyssey το θέμα είναι αν υπάρχει και άλλη μάρκα ποιο ποιοτική στα ah ποιο μεγάλη...

Συνήθως τα πιο πολλά Αh θέλουν κ περισσότερα χλμ ή ώρα φόρτισης οπότε σκέψου το.

Περιοχή
Αθηνα
Καλημερα παιδιά..πηγα σήμερα να αλλάξω μπαταρια.εχω ένα adventure 2017 class.ειχα αποφασίσει να βάλω την odysseyαλλα δυστυχως δεν χωρούσε λόγω πάχους.ο υπάλληλος μου είπε ότι του χε ξανατύχει σε lc.καποια έχουν πιο στενή θήκη.δεν μιλώ για το ύψος,με το μαξιλαράκι,αλλα για το πάχος παντα.εχει κάποιος γνώση η το χει ξανακούσει;

Johnda

Active Member
Περιοχή
Κερατσίνι
Καλημερα παιδιά..πηγα σήμερα να αλλάξω μπαταρια.εχω ένα adventure 2017 class.ειχα αποφασίσει να βάλω την odysseyαλλα δυστυχως δεν χωρούσε λόγω πάχους.ο υπάλληλος μου είπε ότι του χε ξανατύχει σε lc.καποια έχουν πιο στενή θήκη.δεν μιλώ για το ύψος,με το μαξιλαράκι,αλλα για το πάχος παντα.εχει κάποιος γνώση η το χει ξανακούσει;
Και τι έβαλες από μπαταρία ?

THANOSEOD

Well-Known Member
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS ADV '10
Καλή επιλογή είναι και η YUASA . . .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Περιοχή
Αθηνα
Διαβάζοντας όμως το manual ρε παιδιά,γράφει να βάζουμε μπαταρια μέχρι 12 Ah.ολοι λένε να βάλω 14;;;; Ξερει κάποιος τον τύπο μπαταρίας;

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Κυριαζη το ορθον

Τα ah έχουν να κάνουν με την χωρητικότητα της μπαταρίας.Όσο περισσότερα τόσο περισσότερες ανάγκες ενέργειας του οχήματος καλύπτει.Φυσικά τόσο και πιο δύσκολα χρονικά φορτίζει.Για την μηχανή μας μια χαρά είναι.

Περιοχή
Αθηνα
Δεν γνωρίζω και πολλά από ηλεκτρικά.δηλαδη να βάλω και 16 αν βρω και μπαίνει και δίνει μίνιμουμ 200 για εκκίνηση ;

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Δεν γνωρίζω και πολλά από ηλεκτρικά.δηλαδη να βάλω και 16 αν βρω και μπαίνει και δίνει μίνιμουμ 200 για εκκίνηση ;
To θέμα είναι να μπορεί να την φορτίζει το μανιατό .
Η μότοβατ πάντως είναι μία καλή και κοστολογικά σωστη λύση.
AGM να είναι ,σαφώς πάνω από 12 ah και να δείς τι δίνει στην εκκίνηση.