Αλλαγή μπαταρίας σε αισθητήρα πίεσης

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Καλησπέρα σύντροχοι!

Δεν έχει καιρό που η ένδειξη για το πίσω ελαστικό άρχισε να κάνει νερά, να μην έρχεται γρήγορα, να χάνεται κλπ. Προφανώς η μπαταρία άρχισε να τα παίζει, το μηχανάκι είναι του 2014. 157€ με τα μεταφορικά από Ελλάδα το κόστος, 185€ στην Κύπρο, οπότε τον πήρα και τους τον έδωσα να τον αλλάξουν και να τον σετάρουν. Αργά ή γρήγορα όμως το ίδιο σενάριο θα παίξει και με τον αισθητήρα του εμπρός ελαστικού οπότε είπα να κάνω την εγχείρηση, να αλλάξω την μπαταρία και να τον έχω έτοιμο για το μοιραίο.

Ξεκίνησα χθες, θα τελειώσω σε κανα μήνα όπως το πάω γιατί δεν υπάρχει χρόνος αλλά θα ενημερώνω για να δείτε λίγο τα steps και να πούμε άλλη μια φορά όλοι μαζί πόσο μαλάκες είναι οι Γερμανοί...

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Το υλικό πάνω από την μπαταρία είναι πολύ μαλακό, χρησιμοποίησα ένα από κοπίδι, φυσικά με πολλή με προσοχή. Η μπαταρία είναι στο κέντρο ακριβώς. Σημειώστε ότι όπως βλέπετε την φωτογραφία, αν κόψετε κατά λάθος και το υλικό προς την μεριά της βαλβίδας, το πιθανότερο είναι να χαλάσει ο σένσορας μιας και έχει κάποια ηλεκτρονικά από κάτω.

20200922_130730.jpg

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Προφανώς όλο αυτό θα μπορούσε να είναι σε ένα πλαστικό που μπορείς να ανοιγοκλείσεις και να αλλάξεις την μπαταρία αλλά οι μαλάκες οι Γερμανοί θέλουν να πουλάνε 150€ σένσορες που τους κοστίζουν 10€...

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Η μπαταρία είναι φυσικά... κολλημένη με ελάσματα και χρειάζεται μεγάλη προσοχή για να μην το σπάσει κανείς. Με υπομονή και το κοπιδάκι γίνεται έτσι...
20200923_114555.jpg

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Και πάνω που λες ντάξει δεν το έσπασα τραβάω την μπαταρία και βγαίνει, ο Γερμανός σου ξαναθυμίζει πόσο μαλάκας είναι που έχει κολλήσει την μπαταρία και από την κάτω μεριά. Οπότε σηκώνεις ελαφρά την μπαταρία και κάνεις ριφιφί για να ξεκολλήσεις και το έλασμα που βρίσκεται από κάτω. Πολύ προσεκτικά λοιπόν και από κάτω για να πάρεις την μπαταρία στο χέρι.

20200923_120437.jpg

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Το μόνο καλό στην σχεδίαση είναι η μπαταρία η ο ποία είναι 3βολτη CR2050HR της Maxell (νομίζω είναι λιθίου).

20200923_120542.jpg

Amberjack

Member
Περιοχή
Κύπρος
Θα ακολουθήσει τοποθέτηση νέας, όπως το βλέπω επειδή τα ελάσματα δεν εγγυώνται καλή επαφή θα χρειαστεί κόλληση (πάνω κάτω) και στο τέλος κάλυψη όλου του κενού με ζεστή σιλικόνη, εκτός αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε...

Michael75

Well-Known Member
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
R1200 GSA '07
Έχει ανεβεί το ίδιο θέμα αρκετές φορές φίλε μου ....θα μπορούσες να το ψάξεις και να σου γίνει πολύ πιο εύκολο όλο αυτό ....

takis ninja

Well-Known Member
Περιοχή
Mελίσσια
Μοτοσυκλέτα
GS1200LC 14 Adv
GS-1200R 09 Adv
zx 1100 ninja
XRV 650 africa Twin HRC
GSXR 1100
GPz 900 R ninja
GPz 550 καρχαριας
MBX 50
Ψαχτο εδώ μέσα υπάρχει το θέμα η YouTube...η μεταχειρα βρες γύρω στα 30ευ

Περιοχή
preveza
θα προτεινα η κοληση να μη γινει με καλαι αν δεν υπαρχει εμπειρια αλλα με ηλεκτροποντα για μπαταριες, ετσι αποφευγουμε τις μεγαλες θερμοκρασιες και την καταστροφη της μπαταριας

Sprs

Active Member
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
Bmw gs 1200 adv
Το εχω κανει εγω με μεγαλη επιτυχια στο παρελθον .Ακομα.μετα απο 3 χρονια δουλευει μια χαρα.Αν θες συμβουλες πες το

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk