Έχουμε κάποιο update για βενζίνες ;;;;;

k13

Member
Καλημέρα, παίζει τίποτε καινούργιο;; Έβαλα AVIN 100 αλλά δεν έχω δει τίποτε τρομερό.

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Κάραβελ
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
τι καινούργιο να παίξει σύντροχε;

k13

Member
τι καινούργιο να παίξει σύντροχε;
μήπως δοκίμασε κανείς κάτι καινούργιο, όπως εγώ την AVIN. Μήπως κάποιος βάζει από συγκεκριμένο βενζινάδικο και έχει δει καλύτερη λειτουργία κινητήρα. Μήπως κάποιος έβαλε βενζίνη κάπου και το ''μετάνιωσε'' .

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Κάραβελ
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
ακόμα και σταθερά στο ίδιο πρατήριο να γεμίζεις... καμιά φορά βλέπεις διαφορές... η κατάσταση ειναι δραματική.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Ποτέ να ποτέ σε κανένα μηχάνημα που κατέχω δεν βάζω κάτι παραπάνω από αυτό που θέλει ο ίδιος ο κινητήρας.
Το θεωρώ ανώφελο.
Επίσης ποτέ δεν διάβασα κάπου με επιχειρήματα το τι παραπάνω σου προσφέρουν αυτές οι βενζίνες, κολοκύθια νομίζω είναι όλα αυτά.

Άποψη μου πάντα !

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Κάραβελ
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Ποτέ να ποτέ σε κανένα μηχάνημα που κατέχω δεν βάζω κάτι παραπάνω από αυτό που θέλει ο ίδιος ο κινητήρας.
Το θεωρώ ανώφελο.
Επίσης ποτέ δεν διάβασα κάπου με επιχειρήματα το τι παραπάνω σου προσφέρουν αυτές οι βενζίνες, κολοκύθια νομίζω είναι όλα αυτά.

Άποψη μου πάντα !
Σωστός... ωστόσο η 95άρα μας δεν ειναι 95. wink

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Κάραβελ
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Τι σημαίνει, ότι δεν λειτουργούν σωστά οι κινητήρες?
οταν βάζεις σωστή βενζίνη, κανονική... το καταλαβαίνεις. οπότε δεν λειτουργούν οσο σωστά θα έπρεπε αλλα ο μέσος οδηγός δεν το καταλαβαίνει πάντα.
επίσης παίζει αρκετή νοθεία και αυτή γίνεται κυρίως στις 95. είχε αναφερθεί κάποια στιγμή ο @JOHNGS1100 σε αυτό.

και γω 95 βάζω αλλά καμια φορά φυτιλιάζω και καμιά δήθεν 100άρα... lol lol συνήθως η λειτουργία ειναι πιο ομαλή...

υγ: το πράσινο πρατήριο κοντά στο ξενοδοχείο στην Καστοριά είχε βενζινάρα ή λάθος το κατάλαβα;

mdoctor

Well-Known Member
Περιοχή
kilkis
Μοτοσυκλέτα
GS 1250 ADV rallye
R 45 '78
οταν βάζεις σωστή βενζίνη, κανονική... το καταλαβαίνεις. οπότε δεν λειτουργούν οσο σωστά θα έπρεπε αλλα ο μέσος οδηγός δεν το καταλαβαίνει πάντα.
επίσης παίζει αρκετή νοθεία και αυτή γίνεται κυρίως στις 95. είχε αναφερθεί κάποια στιγμή ο @JOHNGS1100 σε αυτό.

και γω 95 βάζω αλλά καμια φορά φυτιλιάζω και καμιά δήθεν 100άρα... lol lol συνήθως η λειτουργία ειναι πιο ομαλή...

υγ: το πράσινο πρατήριο κοντά στο ξενοδοχείο στην Καστοριά είχε βενζινάρα ή λάθος το κατάλαβα;
Λάθος κατάλαβες. Ήταν το χέρι συνηθισμένο από την προηγούμενη μέρα.
Καλοοοοοοό

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Κάραβελ
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Λάθος κατάλαβες. Ήταν το χέρι συνηθισμένο από την προηγούμενη μέρα.
Καλοοοοοοό

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ρε αλεπού, 2 φορές έβαλα απο το συγκεκριμένο κατάστημα lol lol

kon/nos

Well-Known Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
1200GS
Εγω συνιθως 100αρα βαζω καθως βλεπω διαφορα στην λειτουργια.Σπανια βαζω 95αρα. 98 αρα δεν βαζω...
Ειναι ακριβη η κατοσταρα βεβαια αλλα εχει διαφορα.

stefZ1

Well-Known Member
Περιοχή
Ροδος
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200 GS 2009
Ούτε εγώ έχω δει κάποια διαφορά στο gs.νομιζω πως η διαφορά θα φανεί όταν ανοίξεις και δεις τις επικαθήσεις στον χώρο των βαλβίδων..θα προτιμούσα όπως και ήδη κάνω αρκετές φορές να βάζω ενισχυτικό οκτανίων από μόνος μου παρά να περιμένω από τις υποτιθέμενες κατοσταρες

sotosmaz

New Member
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα, εγώ να πω την αλήθεια προσπαθώ και βάζω πολλές φορές τόσο διαφορετική βενζίνη στην νέα μου μηχανή, όσο και στο αυτοκίνητό μου που είναι ντίζελ. Αυτούς τους δύο μήνες καταλαβαίνεται ότι λόγω απίστευτης όρεξης έκανα περίπου 3-4 χιλιάδες χλμ με την μηχανή. Ξεκίνησα με BP, μετά έβαλα SHELL και μετά AVIN. Όλα γεμίσματα με μηδενισμό το trip computer για να δω κατανάλωση-απόδοση-ήχο.
Σε όλες τις περιπτώσεις μου είχε με φυσιολογική οδήγηση 6.5-6.6 λίτρα/100 χλμ. Την προηγούμενη βδομάδα έτυχε να χρησιμοποιήσω την μηχανή αντί για το αμάξι σε καθημερινή χρήση (3 μέρες) για μια δουλειά που είχα στην πόλη της Κομοτηνής (Αλεξανδρούπολη-Κομοτηνή 118 χλμ καθημερινά). Αποφάσισα να αλλάξω σε σταθερή αξία για μένα ΕΚΟ Premium 98. Τελικά καταλήγοντας θα πω ότι για μένα γενικότερα η ΕΚΟ είναι πολύ δυνατή σαν εταιρεία, μου δίνει μια αίσθηση σιγουριάς για την καθαρότητα του καυσίμου (ειδικά στα πρατήρια ΕΚΟ KALYPSO), και στα χλμ που έκανα με την 98αρα είδα μειωμένη κατανάλωση (6.0-6.1) με την ίδια οδήγηση και με οδήγηση εντός πόλης και στο αυτί μου (ίσως) λίγο πιο ραφιναρισμένη λειτουργία και γουργουρητό.

Al Bandy

Well-Known Member
Περιοχή
Κρήτη
Μοτοσυκλέτα
R 1100 RT
Καλημέρα, παίζει τίποτε καινούργιο;; Έβαλα AVIN 100 αλλά δεν έχω δει τίποτε τρομερό.
Τι φοβερό περίμενες, δηλαδή, σύντροχε? thinking

Al Bandy

Well-Known Member
Περιοχή
Κρήτη
Μοτοσυκλέτα
R 1100 RT
Σωστός... ωστόσο η 95άρα μας δεν ειναι 95. wink
Γι' αυτό βάζω 98άρα για να υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι τουλάχιστον 95 και όχι επειδή έχει καμιά τρομερή διαφορά.

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Κάραβελ
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Γι' αυτό βάζω 98άρα για να υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι τουλάχιστον 95 και όχι επειδή έχει καμιά τρομερή διαφορά.
κάπως έτσι... lol lol

Al Bandy

Well-Known Member
Περιοχή
Κρήτη
Μοτοσυκλέτα
R 1100 RT
Μια που ανακινείτε ξανά το θέμα· θα το ξαναπώ άλλη μία φορά (κάποιοι νεότεροι ίσως δεν έχουν διαβάσει τα παλιά). Έχω κάνει μετρήσεις στις βενζίνες με μπλοκάκι και στυλό, κρατώντας σημειώσεις, με ίδιες διαδρομές, ίδιες ταχύτητες και κομπιουτεράκι μετά.
Δηλαδή, για να γίνω πιο σαφής, έκανα μια συγκεκριμένη διαδρομή με το άλφα καύσιμο. Έκανα μετά την ίδια διαδρομή με την ίδια οδήγηση, με την ίδια ταχύτητα και τα ίδια δεδομένα με το βήτα καύσιμο. Αυτό το έκανα αρκετές φορές επί μεγάλο διάστημα.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στα χιλιόμετρα που διανύεις. Τα ίδια ακριβώς χιλιόμετρα έκανα με όλα τα καύσιμα και μάλιστα με την 100άρα έκανα ελαφρώς λιγότερα!!! Και ούτε στην απόδοση είδα κάτι φοβερό.

Να διευκρινήσω ότι αυτό ισχύει για εμένα, για την δική μου οδήγηση και το δικό μου μηχανάκι. Δεν αποτελεί προτροπή ή συμβουλή για κανέναν να κάνει αυτό ή να κάνει το άλλο.

Άρα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώνω παραπάνω ένα καύσιμο που δεν μού προσφέρει τίποτα παραπάνω. Ο μόνος λόγος που βάζω 98άρα είναι για να υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι τουλάχιστον 95άρα και δεύτερον για τους διπλούς πόντους που μού δίνει η εταιρεία.
Την καλημέρα μου σε όλους.

stefZ1

Well-Known Member
Περιοχή
Ροδος
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200 GS 2009
Μια που ανακινείτε ξανά το θέμα· θα το ξαναπώ άλλη μία φορά (κάποιοι νεότεροι ίσως δεν έχουν διαβάσει τα παλιά). Έχω κάνει μετρήσεις στις βενζίνες με μπλοκάκι και στυλό, κρατώντας σημειώσεις, με ίδιες διαδρομές, ίδιες ταχύτητες και κομπιουτεράκι μετά.
Δηλαδή, για να γίνω πιο σαφής, έκανα μια συγκεκριμένη διαδρομή με το άλφα καύσιμο. Έκανα μετά την ίδια διαδρομή με την ίδια οδήγηση, με την ίδια ταχύτητα και τα ίδια δεδομένα με το βήτα καύσιμο. Αυτό το έκανα αρκετές φορές επί μεγάλο διάστημα.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στα χιλιόμετρα που διανύεις. Τα ίδια ακριβώς χιλιόμετρα έκανα με όλα τα καύσιμα και μάλιστα με την 100άρα έκανα ελαφρώς λιγότερα!!! Και ούτε στην απόδοση είδα κάτι φοβερό.

Να διευκρινήσω ότι αυτό ισχύει για εμένα, για την δική μου οδήγηση και το δικό μου μηχανάκι. Δεν αποτελεί προτροπή ή συμβουλή για κανέναν να κάνει αυτό ή να κάνει το άλλο.

Άρα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώνω παραπάνω ένα καύσιμο που δεν μού προσφέρει τίποτα παραπάνω. Ο μόνος λόγος που βάζω 98άρα είναι για να υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι τουλάχιστον 95άρα και δεύτερον για τους διπλούς πόντους που μού δίνει η εταιρεία.
Την καλημέρα μου σε όλους.
Συμφωνώ μαζί σου συντροχε..!!είχα διαβάσει τις μετρήσεις σου..η μόνη διαφορά όμως είναι η καθαρότερη καύση..το αποτέλεσμα όπως έγραψα φαίνεται στις επικαθήσεις των βαλβίδων..ουδέποτε μίλησα για παραπάνω χιλιομετρα