Ένδειξη ews

Καλησπέρα,
όταν είχα πάει στην αντιπροσωπεία μου είχε πει ότι δεν είναι αντεναριγκ. Όσο η μηχανή ήταν σε κίνηση δεν ξαναεμφανίστηκε. Εμφανίζεται μετά από ακινησία.

Αυτό που προσπαθώ να πω για τη μίζα κ το ιμομπιλαιζερ είναι ότι προφανώς χρειάζεται περισσότερο ρεύμα η μίζα, αλλά έχει μεγαλύτερη ανοχή στην τάση που θα δουλέψει σαν αναλογικό μηχανήμα... Το ιμομπιλαιζερ όμως που είναι ψηφιακό μπορεί να έχει ένα κατώφλι τάσης που από κει και κάτω δεν προσπαθεί καν να λειτουργήσει.

Αυτό που λες για το θερμοσίφωνα ρώτησα και εγώ... Η απάντηση είναι αυτή που γράφω παραπάνω.

Τέλος πάντων...

Θα το παρακολουθήσω και αν μου το κάνει ξανά με γεμάτη μπαταρία, μέχρι να βρεθεί το πραγματικό πρόβλημα, ταξίδι δε κάνω :-)

Gasgs

Administrator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Kifisia
Μοτοσυκλέτα
R1200GS πρώην karatoybanos
Ακριβώς το ίδιο μου έκανε κι εμένα, τόσο καιρό που το κυκλοφορούσα καθημερινά σχεδόν, δεν είχα κανένα πρόβλημα, μόλις το άφησα κάνα δυο εβδομάδες με φορτιστή όλα καλά και πάλι . Όμως όταν το άφησα δέκα μέρες ακινησία χωρίς φορτιστή, με το που πήγα να ανοίξω διακόπτη, είδα το EWS από τότε επειδή το κυκλοφορώ συχνά δεν το ξανά εμφάνισε.
Η μπαταρία είναι odyssey πέντε ετών και παρατηρώ μια πολύ μικρή δυσκολία στην εκκίνηση στα τελευταία κρύα.

Ελπίζω λοιπόν να έχεις δίκιο και μη χρειαζόμαστε antena ring.

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Ακριβώς το ίδιο μου έκανε κι εμένα, τόσο καιρό που το κυκλοφορούσα καθημερινά σχεδόν, δεν είχα κανένα πρόβλημα, μόλις το άφησα κάνα δυο εβδομάδες με φορτιστή όλα καλά και πάλι . Όμως όταν το άφησα δέκα μέρες ακινησία χωρίς φορτιστή, με το που πήγα να ανοίξω διακόπτη, είδα το EWS από τότε επειδή το κυκλοφορώ συχνά δεν το ξανά εμφάνισε.
Η μπαταρία είναι odyssey πέντε ετών και παρατηρώ μια πολύ μικρή δυσκολία στην εκκίνηση στα τελευταία κρύα.

Ελπίζω λοιπόν να έχεις δίκιο και μη χρειαζόμαστε antena ring.

big_laugh

Τα ίδια και σήμερα. Μετά από 15+ μέρες και δεν έπαιρνε μπροστά και εμφάνιζε ews μαζί με χτύπημα συναγερμού.

Αφού φορτιστηκε η μπαταρία (με τον μαμά φορτιστή για 24 ώρες), εξαφανίστηκε το ews και πήρε τσακμακι... Άρα μια από τις αιτίες του ews είναι η χαμηλή τάση της μπαταρίας...

Επίσης το καλοκαίρι που η μηχανή ήταν σε διαρκή κίνηση στην το εμφάνισε ποτέ.

prioxxx

Active Member
Περιοχή
Patra
Μοτοσυκλέτα
GS 800
Κ η μπαταρία του συναγερμού επίσης το κάνει αυτό .