Ένδειξη ews

Καλησπέρα,

Έχω ένα 1200gs 2008. Πριν ένα μήνα εμφανίστηκε η ένδειξη ews και δεν έπαιρνε μπροστά. Ανοιγοκλεισα διακόπτη έφυγε η ένδειξη, πήρε μπροστά.

Το ξανακανε 4-5 φορές κυρίως πρωί με κρύο. Με το άνοιξε κλείσε του κλειδιού, έστω και δύο φορές, πήρε όλες τις φορές.

Εδώ και δύο βδομάδες δεν έχει εμφανιστεί ξανά το πρόβλημα.

Προτείνετε προληπτική αλλαγή του antenna ring ή το αφήνω;

Ευχαριστώ

Υγ. Η μπαταρία είχε αλλαχτεί ένα μήνα πριν εμφανιστεί το πρόβλημα

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Κανε μερικές δοκιμές ,ίσως γλυτώσεις το αντένα ρινκ.
Απ’οτι είδα ένα 70αρι εουρος έχει.
Μήπως και το γλυτώσεις δηλ.
Από την άλλη το σώφρων είναι να πάρεις ένα να έχεις ως spare μιας που σου το έκανε μια δυο φορες

Κανε μερικές δοκιμές ,ίσως γλυτώσεις το αντένα ρινκ.
Απ’οτι είδα ένα 70αρι εουρος έχει.
Μήπως και το γλυτώσεις δηλ.
Από την άλλη το σώφρων είναι να πάρεις ένα να έχεις ως spare μιας που σου το έκανε μια δυο φορες
39€ μου είπαν κάνει το ανταλλακτικό.

Έχεις δίκιο, θα πάρω ένα να το έχω και βλέπουμε. Έχω δει ένας βίντεο πώς εκκινεί με το δεύτερο κλειδί.

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
39€ μου είπαν κάνει το ανταλλακτικό.

Έχεις δίκιο, θα πάρω ένα να το έχω και βλέπουμε. Έχω δει ένας βίντεο πώς εκκινεί με το δεύτερο κλειδί.
39€ Κάνει;

dimpap444

Active Member
Περιοχή
Πάτρα (αλλά αγαπώ Θεσνίκη)
Μοτοσυκλέτα
1250GS(2019)
Εμένα πάντως που η παλιά μου μηχανή (1200 του 2009) μου έβγαζε αυτήν την ένδειξη ήταν μετά από αλλαγή μπαταρίας η οποία όπως αποδείχθηκε ήταν ακατάλληλη. Μόλις την άλλαξα ξανά όλα δούλευαν ρολόι.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Εμένα πάντως που η παλιά μου μηχανή (1200 του 2009) μου έβγαζε αυτήν την ένδειξη ήταν μετά από αλλαγή μπαταρίας η οποία όπως αποδείχθηκε ήταν ακατάλληλη. Μόλις την άλλαξα ξανά όλα δούλευαν ρολόι.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι ,σωστός ,όταν δεν υπάρχει δυσλειτουργία εκκίνησης .
Τότε είναι μπαταριες συναγερμου

Ναι ,σωστός ,όταν δεν υπάρχει δυσλειτουργία εκκίνησης .
Τότε είναι μπαταριες συναγερμου
Καλημέρα, η αλήθεια είναι ότι βγάζει dwa και η μίζα γυρνά πολύ ζωντανά.

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Καλησπέρα,
Έχω ένα 1200gs 2008. Πριν ένα μήνα εμφανίστηκε η ένδειξη ews και δεν έπαιρνε μπροστά. Ανοιγοκλεισα διακόπτη έφυγε η ένδειξη, πήρε μπροστά.
Το ξανακανε 4-5 φορές κυρίως πρωί με κρύο. Με το άνοιξε κλείσε του κλειδιού, έστω και δύο φορές, πήρε όλες τις φορές.
Εδώ και δύο βδομάδες δεν έχει εμφανιστεί ξανά το πρόβλημα.
Προτείνετε προληπτική αλλαγή του antenna ring ή το αφήνω;
Ευχαριστώ
Υγ. Η μπαταρία είχε αλλαχτεί ένα μήνα πριν εμφανιστεί το πρόβλημα
Παθων φιλε απο ΑΝΤ1 ρινγκ, το ΣΚ της πίτας στην εθνικη εξω απο Βεροια. Εγω δεν ειχα παρομοια τυχη, δεν ξαναπηρε. Και οπως ειπε ο Γιαννης πιο πανω "Από την άλλη το σώφρων είναι να πάρεις ένα να έχεις ως spare μιας που σου το έκανε μια δυο φορες".

Update:

Καλησπέρα σε όλους.
Μετά από ένα μήνα ακινησία με συναγερμό επανήλθε η ένδειξη ews.
Μετά από δύο άνοιξε κλείσε του διακόπτη έφυγε και πήρε μπρος.

Η μίζα δεν έδειξε απρόθυμη άρα μπαταρία όχι πεθαμένη εντελώς.

Επίσης στη πρώτη φάση του προβλήματος την πήγα στο συνεργείο για τυχών κομμένο καλώδιο. Δε βρήκε τίποτα και μου είπε ότι δε φτάιει το αντεναριγκ. Μου είπε πιθανώς η μπαταρία που την είχα αλλάξει πρόσφατα.

Τέλος σήμερα μετά από φορτηση της μπαταρίας από το πριζακι με το φορτιστή. Δεν το εμφάνισε.

Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με τη μπαταρία τελικά...

Μια ερώτηση. Όταν έχω βάλει συναγερμό και την αφήσω ένα μήνα ακίνητη, ο συναγερμός από που τραβά ρεύμα από το δικες του μπαταρίες ή της μηχανής;

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Update:

Καλησπέρα σε όλους.
Μετά από ένα μήνα ακινησία με συναγερμό επανήλθε η ένδειξη ews.
Μετά από δύο άνοιξε κλείσε του διακόπτη έφυγε και πήρε μπρος.

Η μίζα δεν έδειξε απρόθυμη άρα μπαταρία όχι πεθαμένη εντελώς.

Επίσης στη πρώτη φάση του προβλήματος την πήγα στο συνεργείο για τυχών κομμένο καλώδιο. Δε βρήκε τίποτα και μου είπε ότι δε φτάιει το αντεναριγκ. Μου είπε πιθανώς η μπαταρία που την είχα αλλάξει πρόσφατα.

Τέλος σήμερα μετά από φορτηση της μπαταρίας από το πριζακι με το φορτιστή. Δεν το εμφάνισε.

Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με τη μπαταρία τελικά...

Μια ερώτηση. Όταν έχω βάλει συναγερμό και την αφήσω ένα μήνα ακίνητη, ο συναγερμός από που τραβά ρεύμα από το δικες του μπαταρίες ή της μηχανής;
Αναλόγως τι συναγερμό έχεις και πως είναι συνδεδεμένος.

Καλημέρα σε όλους.

Τελικά από τις αναρτήσεις που διάβασα κατέληξα ότι ews ένδειξη μπορεί να προέρχεται από:

1. Αντεναριγκ
2. Κομμένο καλώδιο
3. Προβληματικό κλειδί
4. Μπαταρία.

Στη δικιά μου περίπτωση μάλλον είναι το 4.

Μπορεί η μπαταρία να έχει τάση να γυρίσει τη μίζα αλλά όχι ικανή για να λειτουργεί σωστά το σύστημα ιμομπιλαιζερ. Μετά από συζήτηση με ένα φίλο μου εξήγησε ότι τα 1,2 άνοιξε κλείσε του κλειδιού "ξυπνάνε" την μπαταρία, για αυτό πιθανότατα φεύγει η ένδειξη...

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Καλημέρα σε όλους.

Τελικά από τις αναρτήσεις που διάβασα κατέληξα ότι ews ένδειξη μπορεί να προέρχεται από:

1. Αντεναριγκ
2. Κομμένο καλώδιο
3. Προβληματικό κλειδί
4. Μπαταρία.

Στη δικιά μου περίπτωση μάλλον είναι το 4.

Μπορεί η μπαταρία να έχει τάση να γυρίσει τη μίζα αλλά όχι ικανή για να λειτουργεί σωστά το σύστημα ιμομπιλαιζερ. Μετά από συζήτηση με ένα φίλο μου εξήγησε ότι τα 1,2 άνοιξε κλείσε του κλειδιού "ξυπνάνε" την μπαταρία, για αυτό πιθανότατα φεύγει η ένδειξη...

χχμμμμμμ......το εύχομαι...αλλά δεν νομίζω....θα δείξει.
Έτσι όπως το περιγράφεις ......τουλάχιστον...η μίζα απαιτεί την μεγαλύτερη δύναμη από την μπαταρία....
είναι σαν να λές έχω ρεύμα να ανάψω θερμοσίφωνα αλλά όχι να φορτίσω το κινητό μου..........μπαααααα.......
λοιπόν ,εγώ θα το ρισκάρω και θα σου βάλω στοιχημα ένα καφέ ότι είναι η ανάγνωση του κλειδιού από το imobilιzer......και αυτό συνήθως είναι το antena ring....θα σου πρότεινα να αφήσεις την επιλογή των απλών και μη κοστοβόρων απόψεων και να πας στην bmw να το δεις.
Αμέτρητοι φίλοι έχουν μείνει στο πουθενά από αυτό τον λόγο,είναι συνηθησμένη βλάβη και για αυτό όλοι είχαμε ένα spare. Εύχομαι να έχω άδικο ,όμως μην εφησυχαζεις ,πρόσεχε μην σε αφήσει τελείως.

Τελευταία επεξεργασία: