F800gs - 2014 Σβησίματα στο ρελαντί & εν κινήσει

Περιοχή
Χανιά
Γειά σας τζιμάνια.
Δυστυχώς το πρώτο θέμα μου είναι ζημιάρικο.

Πήρα ένα μεταχειρισμένο 800άρι που ενώ στο testdrive ήταν όλα μια χαρά, όταν το πήρα άρχισε τα σβησίματα. Δεν έδωσα σημασία, λέω παλιά μπαταρία θα χε, παλιά βενζίνη, δεν το οδηγούσε καιρό, τπτ παροδικό θα 'ναι. Είχε και εγγύηση μέχρι την περασμένη εβδομάδα οπότε αν είχε κάτι η μηχανή θα την είχε φτιάξει.
αμ δε ΓΚΑΝΤΕΜΟΣΑΥΡΕ
-Ανοίγω, (αναβοσβήνει ABS) μιζάρω (αναβοσβήνει ABS και το τριγωνάκι απο επάνω) κρατάει ρελαντί μερικά δευτερόλεπτα και τσουφ.
-Ξανανοίγω (αναβοσβήνει ABS) μιζάρω (αναβοσβήνει ABS και το τριγωνάκι απο επάνω) βάζω πρώτη ξεκινάω (σβήνουν τα σύμβολα) μερικά μέτρα και τσουφ.
-Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γυρίζω κλειδί για να ξαναμιζάρει.
-Ξανακάνω μερικά μέτρα και συνήθως με την τρίτη παίρνει και όλα κομπλέ.
-Έχει σβήσει με 6η και κλειστό γκάζι.
-Πετάει και ένα EWS μετά την δεύτερη φορά

Στο βίντεο φαίνονται τα ρεύματα με τη μηχανή στη διπλόστεκα & μικρή βόλτα με την ιεροτελεστία κάθε μέρα:

Την έβαλα ένα βράδυ στον φορτιστή μπας και είναι μπαταρία αλλά τζίφος.

Εχω διαβάσει για αντλίες, για regulators και stator, για σωληνάκια εξαέρωσης κλπ αλλά δεν έχω την πείρα να εντοπίσω ακριβώς το πρόβλημα

Πριν πάω στο συνεργείο και την πληρώσω καινούρια (Γερμανία είμαστε) ζητώ τα φώτα σας.

Χαιρετισμούς, καλώς σας βρήκα.

tzou

Well-Known Member
Περιοχή
Πετρουπολη
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Καλορίζικο το νέο απόκτημα, όλα καλά θα πάνε θα φτιαχτεί το εργαλείο. Θετική σκέψη και ίσως το καλύψουν σε εγγύηση μιας και είσαι κοντά στην λήξη της. Οπότε κάνε μια επίσκεψη στον εξουσιοδοτημενο που το αγόρασες. Αν και δεν σκαμπάζω από 800αρι ίσως είναι το αντένα ριγκ που έχω ακούσει ότι έχει θέμα σε αρκετά. Ότι και να λέμε όμως αν δεν μπει διαγνωστικό δεν θα γίνει δουλειά

macan-f-

Member
Περιοχή
ζωγραφου
Μοτοσυκλέτα
kazer115
sym symphony
kymco people 300
sym gts 300 f4
bmw f800gs
bmw r1150gs
Τα σωληνάκια υποπίεσης θα έχουν κοπεί άλλαξες τα 35 ευρώ έχουν Κάι τα δύο! καλόταξιδο!

throdo

Active Member
Μοτοσυκλέτα
F800GS
Είχα παρόμοιο πρόβλημα και αφού άλλαξα πρώτα τα σωληνάκια υποπίεσης και μετά το antenna ring διορθώθηκε...
Για τα σωληνάκια σου βάζω μερικές εικόνες πως ήταν τα δικά μου ώστε να τα τσεκάρεις ο ίδιος.

Attachments

• relanti-1.jpg
    relanti-1.jpg
    122,1 KB · Προβολές: 49
  • relanti-2.jpg
    relanti-2.jpg
    89,2 KB · Προβολές: 49
  • relanti-3.jpg
    relanti-3.jpg
    63,2 KB · Προβολές: 49
  • relanti-4.jpg
    relanti-4.jpg
    87,4 KB · Προβολές: 49
  • relanti-5.jpg
    relanti-5.jpg
    35,4 KB · Προβολές: 48

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Γειά σας τζιμάνια.

Πήρα ένα μεταχειρισμένο 800άρι που ενώ στο testdrive ήταν όλα μια χαρά, όταν το πήρα άρχισε τα σβησίματα. Δεν έδωσα σημασία, λέω παλιά μπαταρία θα χε, παλιά βενζίνη, δεν το οδηγούσε καιρό, τπτ παροδικό θα 'ναι. Είχε και εγγύηση μέχρι την περασμένη εβδομάδα οπότε αν είχε κάτι η μηχανή θα την είχε φτιάξει.
αμ δε ΓΚΑΝΤΕΜΟΣΑΥΡΕ
-Ανοίγω, (αναβοσβήνει ABS) μιζάρω (αναβοσβήνει ABS και το τριγωνάκι απο επάνω) κρατάει ρελαντί μερικά δευτερόλεπτα και τσουφ.
-Ξανανοίγω (αναβοσβήνει ABS) μιζάρω (αναβοσβήνει ABS και το τριγωνάκι απο επάνω) βάζω πρώτη ξεκινάω (σβήνουν τα σύμβολα) μερικά μέτρα και τσουφ.

Στο βίντεο φαίνονται τα ρεύματα με τη μηχανή στη διπλόστεκα & μικρή βόλτα με την ιεροτελεστία κάθε μέρα:

Εχω διαβάσει για αντλίες, για regulators και stator, για σωληνάκια εξαέρωσης κλπ αλλά δεν έχω την πείρα να εντοπίσω ακριβώς το πρόβλημα

Πριν πάω στο συνεργείο και την πληρώσω καινούρια (Γερμανία είμαστε) ζητώ τα φώτα σας.

Πολλά μπορεί να το προκαλούν, χλμ που έχεις?
Φίλτρο βενζίνης, σωληνάκια υποπίεσης, μπεκ, σωληνάκι εξαερωση τεποζιτου, διακόπτης.

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
Όλα τα ανωτέρω στις ''εκτιμήσεις'' των συντρόχων ανωτέρω, πλήν των πηνίων. Αυτά απλά σε αφήνουν ''αμιζάριστο'' μιά και καλή!!! Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!! Πάντως με το ''οκτακοσάρι'' (όταν με το καλό λυθούν τα προβλήματα), θα περάσεις όμορφες στιγμές!!! Είναι ''τσαχπίνα'' μπουμπού και το δείχνει!!! Thumbs Upgood morningnice day ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Γειά σας τζιμάνια.

αμ δε ΓΚΑΝΤΕΜΟΣΑΥΡΕ

Φίλε μου από ότι βλέπω τα βολτ σου είναι σχεδόν κανονικά, για τροφοδοσία μου κάνει κάτι, τσέκαρε το με ανοικτή ταπα βενζίνης και επίσης ρωτα αν εχει αλλάξει ποτέ φίλτρο βενζίνης. Διακοπτακι του σταντ ελεγξε επίσης.

Περιοχή
Χανιά
Φίλε μου από ότι βλέπω τα βολτ σου είναι σχεδόν κανονικά, για τροφοδοσία μου κάνει κάτι, τσέκαρε το με ανοικτή ταπα βενζίνης και επίσης ρωτα αν εχει αλλάξει ποτέ φίλτρο βενζίνης. Διακοπτακι του σταντ ελεγξε επίσης.
Δοκίμασα με ανοικτή τάπα βενζίνης, τζίφος. Την αντλία την έβγαλα προχθές δοκιμαστικά, απο εμφάνιση δεν μπορώ να πω τπτ. Απο το φίλτρο έτρεχε βενζίνη κανονικά όταν το γύρισα ανάποδα.

Περιοχή
Χανιά
Μια λεπτομέρεια, όταν το πάθει εν κινήσει, το μοτέρ μπλοκάρει τον πίσω τροχό με κίνδυνο απώλειας ελέγχου αν δεν τραβήξω συμπλέκτη.

prioxxx

Active Member
Περιοχή
Patra
Μοτοσυκλέτα
GS 800
Είναι παρά πολλά που μπορούν να συμβαίνουν. Από βαλβίδα σταντ μέχρι πηνίο. Ξεκινα να αποκλείεις . Αν δν το κατέχεις πρέπει να πας συνεργείο. Δν μας είπες όμως στο κάνει όταν είναι ζεστή η μηχανή ; Η από την αρχή;

Περιοχή
Χανιά
Είναι παρά πολλά που μπορούν να συμβαίνουν. Από βαλβίδα σταντ μέχρι πηνίο. Ξεκινα να αποκλείεις . Αν δν το κατέχεις πρέπει να πας συνεργείο. Δν μας είπες όμως στο κάνει όταν είναι ζεστή η μηχανή ; Η από την αρχή;
Ναι, το κάνει και όταν είναι ζεστή. Μπορώ να κάνω τις περισσότερες εργασίες μόνος μου, αρκεί να βρω τι είναι. wink

macan-f-

Member
Περιοχή
ζωγραφου
Μοτοσυκλέτα
kazer115
sym symphony
kymco people 300
sym gts 300 f4
bmw f800gs
bmw r1150gs
τα σωληνακια υποπιεσης τα ειδες?

Drones5

Active Member
Περιοχή
ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Μοτοσυκλέτα
F650GS (Twin)
Εμένα εν κινήσει, με μπλοκάρισμα τροχού, μου το έκανε από νοθευμένη βενζίνη. Την πήγα στην αντιπροσωπεία -τότε στη Λάρισα- την έβαλε στον εγκέφαλο και έτσι βρέθηκε.
Παλιότερα μου έσβηνε, με πρόβλημα στο πλαϊνό σταντ, αλλά δεν μπλόκαρε ο τροχός.
Καλά ξεμπερδέματα.

Περιοχή
Χανιά
Mini Update:

Τσέκαρα τα σωληνάκια υποπίεσης, βγάζοντας τα πλαϊνά καπάκια φαίνονται σε καλή κατάσταση και στην αφή ελαστικά χωρίς ρωγμές.
Επίσης μέτρησα τον Regulator αφού είναι στο πλάι και βγαίνει εύκολα, πέρασε το τεστ.
Ανέβασα βιντεάκι με τους ήχους που κάνει η μηχανή όταν γυρίζει το κλειδί, πλέον υποπτεύομαι αντλία ή ηλεκτρονική καυσίμου.

Fro(g)y

Well-Known Member
Περιοχή
Ηλιούπολη - Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F800 GS ADV
Αν αυτός ο ήχος είναι απ την τρόμπα, τότε θέτει πρώτη προτεραιότητα για το πρόβλημα!!! Απλά ακούγεται το ''σύρσιμο'', δείγμα ότι προσπαθεί να γυρίσει, αλλά μάταια!!! ΚΟΥΑΞ!!! ΚΟΥΑΞ!!!

Περιοχή
Χανιά
Τελικά ο τρόμπας άλλαξε την τρόμπα και ΔΟΥΛΕΥΕΙ.
Πέρα την πλάκα, 15€ ανταλλακτικό και μιά ώρα δουλειά, στο youtube υπάρχουν σαφείς οδηγίες.
Με την πρώτη ευκαιρία θα το βάλουμε στην φύσα να δούμε τι βγάζει.
Σας ευχαριστώ όλους για τις επισημάνσεις.

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Τελικά ο τρόμπας άλλαξε την τρόμπα και ΔΟΥΛΕΥΕΙ.
Πέρα την πλάκα, 15€ ανταλλακτικό και μιά ώρα δουλειά, στο youtube υπάρχουν σαφείς οδηγίες.
Με την πρώτη ευκαιρία θα το βάλουμε στην φύσα να δούμε τι βγάζει.
Σας ευχαριστώ όλους για τις επισημάνσεις.
Όλα καλά, θα σου πρότεινα και την αλλαγή της ελαστικής μαύρης φλατζας για σιγουριά. Ελπίζω έκανες και αλλαγή φίλτρου. Καλούς δρόμους.