BMW Σφακιανάκης VS interamerican Ασφαλιστική

Συζήτηση στο φόρουμ 'Εξειδικευμένα συνεργεία BMW' που ξεκίνησε από το μέλος SERLOUK, στις 13 Δεκεμβρίου 2017.

1. SERLOUK

SERLOUK

Περιοχή:
    17673
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW F 800 GS (2009)
    Καλησπέρα παιδιά .
    Ήρθα για μία ακόμα φορά να ταράξω τα ήρεμα νερά αυτού του FOROUM .
    Ξεκινάω την ιστορία :
    Ένας μ@λ@κ@ς έκανε όπισθεν και μου έριξε την μηχανή .
    Ζημίες : Στράβωσε το κάγκελο και χάλασε η μπαγκαζιέρα .
    Τα αποδέχτηκε όλα ο προαναφερθέν τύπος και μου κάνει δήλωση φιλική .
    Όλα καλά μέχρι εδώ
    Τραβώ τον δρόμο για τον Σφακιανάκη για να την φτιάξω , έρχεται και ο πραγματογνώμονας μου λέει αλλαγή τα πάντα αλλά μόνο στην μπαγκαζιέρα θα έχω ένα κόστος επιβάρυνσης 20% . Το δέχτηκα γιατί όντος ήταν ταλαιπωρημένη . Μιλάω με τον Σφακιανάκη και των ρωτώ αν τα αναλαμβάνει όλα αυτά ??
    Μου απαντά θετικά αλλά μου λέει ότι επειδή η βαλίτσα δεν είναι BMW δεν μπορεί να την αντικαταστήσει .
    Πάω λοιπόν να φύγω και να βρω κάποιον άλλον που να τα αναλαμβάνει όλα , όμως με σταματούν και με διαβεβαιώνουν ότι θα συνεννοηθούν οι ίδιοι με την ασφαλιστική και θα μου περάσουν και την μπαγκαζίερα .
    ΟΚ λέω και εγώ .
    Τελικά έχει εκδοθεί τιμολόγιο από την BMW μόνο για το κάγκελο και για την μπαγκαζίερα μου λένε να πάω να την αγοράσω εγώ με ονομαστική απόδειξη, να την προσκομίσω στην BMW και αυτή με την σειρά της να την συμπεριλάβει στα έξοδα της επισκευής . Όταν εγκριθούν τα λεφτά από την ασφαλιστική να μου δώσει τα λεφτά της βαλίτσας πίσω .
    Η ασφαλιστική από την άλλη δέχεται μόνο ένα τιμολόγιο για κάθε ζημία .
    Εμείς εδώ έχουμε ένα τιμολόγιο και μία ονομαστική απόδειξη .
    Το θέμα είναι ποιόν να εμπιστευτώ τώρα ???
    Την ασφαλιστική την BMW ή την συμφωνία μεταξύ ασφαλιστική και BMW ??
    Αν εγκριθούν τα λεφτά μόνο για το κάγκελο γιατί έχουν τιμολόγιο , εγώ από που θα πάρω τα λεφτά της μπαγκαζίερας (300€) ??
    ΒΟΉΘΕΙΑ .......................

Fro(g)y and pavlosGS like this.
  2. gs1100n
    On

gs1100n Active Member

Περιοχή:
    ATHENS
    Μοτοσυκλέτα:
    R 1100 GS '94
    Ολα αυτα που ειπες εδω καντα ενα ωραιο email κ στειλτο στον υπευθυνο του φακελου σου στην Ιντεραμερικαν...
    Τα εγγραφα μενουν ... τα προφορικα ειναι να χαμε να λεγαμε...
    Καλα ξεμπερδεματα...

3. PetrosGS

PetrosGS Active Member

Περιοχή:
    Αττική
    Όπως σου είπε τα γραπτά μένουν. Να στείλεις ένα email και να πάρεις απάντηση επίσημη πριν κάνεις εσύ οποιαδήποτε αγορά . Ρώτα και τον ασφαλιστή σου.
    Τίποτα προφορικό !

4. sirax
    On

sirax Well-Known Member

Περιοχή:
    Argos
    Μοτοσυκλέτα:
    1200 adv '08
    Πολύ σωστές συμβουλές... Αλλά αυτοί εκεί στο Σφακιανάκη, πόσο ουγκανα είναι??? Γιατί δεν αγοράζουν την μπαγκαζιερα να βγάλουν και ένα κέρδος??? Μήπως είναι δύσκολο να βρουν τον εισαγωγέα... Η ακόμα ακόμα γιατί δεν σου τοποθετούν μια vario βαλίτσα? Μήπως θα κοιτάξει μάρκες η ασφαλιστική?...

PetrosGS, dretsas, Eftixis and 3 others like this.
  5. lunatic

lunatic

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Και τον ασφαλιστη τι τον έχεις? Εκείνος θα αναλάβει να το λύσει.

Last edited: 13 Δεκεμβρίου 2017
  6. Pan-dvs
    On

Pan-dvs Active Member

Περιοχή:
    Iωαννινα
    Μοτοσυκλέτα:
    Bandit 650
    Ρωτα τον δικο σου ασφαλιστη.

dretsas, SERLOUK and giamar like this.
  7. SERLOUK

SERLOUK

Περιοχή:
    17673
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW F 800 GS (2009)
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας . Αφού ρώτησα και δικηγόρο και ασφαλιστή μου είπαν τα ίδια πράγματα .
    Ξέχασα να σας πω , η μηχανή είναι τρεις εβδομάδες στο συνεργείο και πάμε για την τέταρτη .............

PetrosGS and giamar like this.
  8. stavros6771

stavros6771 Active Member

Περιοχή:
    ATHENS
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW R1200GS LC ADVENTURE
    Γιατι προφανως, θα φτιαξουν τα δικα τους (για να μην χασουν τον πελατη) και μετα να του χωσουν την μπαγκαζιερα με διαφορες δικαιολογιες!! Αυτο εξαλλου του το ειπαν και στην αρχη.... και μολις εκανε να φυγει ο ΠΕΛΑΤΗΣ.....αρχισαν τα παραμυθια!! Αθανατος/Αιωνιος Σφακιανακης!!
    Μακαρι να ξεμπλεξει ομορφα ο συντροχος με αυτους!

SERLOUK likes this.
  9. dretsas

dretsas Well-Known Member

Περιοχή:
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μοτοσυκλέτα:
    1200 GS
    Thumbs Up

SERLOUK likes this.
  10. Papadopaidi
    On

Papadopaidi Well-Known Member

Περιοχή:
    Patras
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS '00 (ABS)
    Λέωε ρε συ...τι να κάνει ο
    άνθρωπος,σε ασφαλιστική
    δουλεύεις νομικός σύμβουλος.

Mumm Ra and dretsas like this.
  11. SERLOUK

SERLOUK

Περιοχή:
    17673
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW F 800 GS (2009)
    Η ιστορία έχει ευχάριστο τέλος .
    Σήμερα πήγα από τον Σφακιανάκη παίζοντας τα τελευταία χαρτιά μου για να πάρω την μηχανή .
    Λοιπόν αυτά που θα πω παρακάτω δεν περίμενα ποτέ να τα πω , αλλά πρέπει να είμαστε δίκαιοι όταν μας φέρονται δίκαια. Να είμαστε σωστοί άνθρωποι εμείς , και ας είναι οι άλλοι ότι θέλουν .
    9:15 Έφτασα στην αντιπροσωπία της BMW ( μπορώ να πώ σαν ταύρος σε υαλοπωλείο) έτοιμος να τσακωθώ με τους πάντες .
    ΌΜΩΣ
    Όλοι με υποδέχτηκαν ευγενικά , άκουσαν το πρόβλημά μου και προθυμοποιηθήκαν να με βοηθήσουν.
    Τελικά η αντιπροσωπία αγόρασε με δικό της τιμολόγιο την βαλίτσα εκείνη την ώρα , και απλά εγώ έδωσα την διαφορά .
    Η ασφαλιστική έδρασε ύπουλα και άλλα έλεγε σε έμενα και άλλα στην αντιπροσωπία, με σκοπό να επωμισθώ εγώ το κόστος της μπαγκαζιέρας . Ποτέ δεν δέχτηκε να μου στείλει επίσημα ότι το κόστος της βαλίτσας επιβαρύνει την ασφαλιστική . Καταλαβαίνετε τι έγινε .......
    Θέλω να ευχαριστήσω τον Δημήτρη Αλ. απο το τμήμα service που έγινε θυσία για να με εξυπηρέτησή , και όλο το προσωπικό στο συνεργείο ( Θανάσης - Γιώργος - Γιάννης....... ) .
    Αν και ο Σφακιανάκης είναι μια μεγάλη αντιπροσωπία, το προσωπικό του υπερασπίζεται άψογα το όνομά του .

Δεν κάνω πολιτική εδώ , απλά παραθέτω τα γεγονότα έτσι όπως είναι . Μην ξεκινήσετε να γιουχάρετε ...... Κατανοούμε όλοι, ότι άλλοι τυροσούζες δικυκλιστές του foroum απλά εξαπατήθηκαν από τις εκάστοτε αντιπροσωπείες και ασφαλιστικές .

Ευχαριστώ θερμά για την βοήθεια σας .

12. dretsas

dretsas Well-Known Member

Περιοχή:
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μοτοσυκλέτα:
    1200 GS
    Δεν ξέρω ακριβώς για ποια Εταιρεία μιλάς ,χαίρομαι ιδιαίτερα που έλυσες το πρόβλημα, ΑΛΛΑ να ξέρεις πιο πολλές πιθανότητες (να μην πω σίγουρα) την <<παρεξήγηση>> να την δημιούργησε το συνεργείο.
    Σωστές κινήσεις και ενδεδειγμένες είναι η επικοινωνία με την ασφαλιστική,πραγματογνώμονας, συμβουλές από τον ασφαλιστή μας,και πάντα εμείς κατευθείαν όχι μέσω τρίτου και μάλιστα του επισκευαστή.

giamar and SERLOUK like this.

Μοιραστείτε τη σελίδα

Users Viewing Thread (Users: 0, Guests: 0)

Free JavaScript from