Φανάρι hella Vs Led Kίνας για F800gs

macan-f-

Member
Περιοχή
ζωγραφου
Μοτοσυκλέτα
kazer115
sym symphony
kymco people 300
sym gts 300 f4
bmw f800gs
bmw r1150gs
Mάλλον ήταν άτυχοι οι φίλοι σου όπως εγώ με τη μπαμπέ.. lol lol

Δεν πάω για Άγγλο. Πιθανότατα Ιάπωνα.. beer

Attachments

• received_10213070437371373.jpeg
    received_10213070437371373.jpeg
    26,2 KB · Προβολές: 32

stourn

New Member
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS '08
Παιδιά καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι κι εγώ να πάω στο led αλλά έχω μια βασική ερώτηση.

Στο μαμά φανάρι (αν δούλευε σωστά και δεν έκαιγε όλο τον ανακλαστήρα) όταν καεί η λάμπα δίνεις 10 ευρώ (ή 50-60 ανάλογα με το τι θες) και έχεις καινούρια λάμπα. Στο led τι κάνεις? Δίνεις 200 ευρώ το αγοράζεις, οκ. Μετά τι? Όταν καεί τι κάνουμε? Άλλα 200? Δεν ξέρω καθόλου τη συμπεριφορά του led γενικώς ακόμη και στα εργοστασιακά πλέον που μπαίνει συχνά. Καίγεται πιο σπάνια? έχει ανταλλακτικά ή το αγοράζεις όλο? Προσωπικά σε bmw f650gs twin 08 , έχω αλλάξει περίπου 5-6 λάμπες σε διάστημα 5ετίας γιαυτό ρωτάω.

Εναλλακτικά σκέφτομαι μια λύση με μαμά καινούριο φανάρι ή της hella, κατευθείαν ακριβή "ψυχρή" λάμπα του 50ευρου να μην έχει θέματα υπερθέρμανσης ή τη γνωστή μετατροπή με led/ψύκτρες για να είμαι σίγουρος ότι θα έχω ανταλλακτικά ανά πάσα στιγμή.

Δλδ νομίζω είναι 2 τα θέματα με το φανάρι : 1) ποιότητα φωτισμού, 2) αξιοπιστία after sales

Όποιος έχει εμπειρία με το led ή με συνδιασμό λάμπας με το μαμά παρακαλώ ας δώσει τα φώτα του! Ευχαριστώ πολύ

ΥΓ: Είναι ευχάριστο που πλέον υπάρχουν λύσεις στο θέμα, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι για ακόμη μία φορά η BMW μας βάζει να χώσουμε το χέρι στην τσέπη με 200++ ευρώ έξτρα αχρείαστο έξοδο από Κίνα.. Και γιαυτό με ενδιαφέρει κάθε πότε θα ξαναβάλω το χέρι στην τσέπη στο μέλλον!

prioxxx

Active Member
Περιοχή
Patra
Μοτοσυκλέτα
GS 800
Πέρα από την εμφάνιση έχεις κ καλύτερο φως . Δηλαδή πάλι θα το αγόραζα κ να μην είχα Καμμένο φανάρι. Τώρα για το αν καίγεται το led ; Τα led πάνε με ώρες λειτουργίας . Πολλοί το έχουμε εδώ κ τρία χρόνια σχεδόν από όταν βγήκε . Χωρίς πρόβλημα . Αν καεί θα το πάρω πάλι. Αλλά εγώ δν έδωσα 200 , προσφορά στα 120 το είχα βρει . Άλλοι έχουν δώσει κ 400 όμως.

ktRinity

Active Member
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
800GS '18
Η "ψυχρή" λαμπα που βαζαμε παλιά και στα αυτοκίνητα, ειναι κοινή λάμπα η οποία συνήθως ειναι και περισσότερα watt και λιωνανε καλωδιώσεις στα αυτοκίνητα. Το χρώμα ηταν ψυχρό, οχι η θερμοκρασία που ανέπτυσε η λαμπα.
Για εμενα βάζεις σε μαμα φανάρι λαμπα led (δεν ξέρω τι παίζει με can-bus) ή παίρνεις κατευθείαν ledοφάναρο που είναι ωραίο..

stourn

New Member
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS '08
Παιδιά το φανάρι παραγγέλθηκε μόλις από Ali express! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..

Ελπίζω να δω λίγο φως, γιατί η τελευταία βραδινή κατάβαση από κεντρική Εύβοια το ΣΚ ήταν ολίγον επικίνδυνη..Ευτυχώς που είχα παρέα ένα Africa twin '96 και μου φώτιζε το δρόμο!

ktRinity

Active Member
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
800GS '18
Καλορίζικο! Θα δεις απίστευτη διαφορά! Μετά θα φωτίζεις εσύ το δρόμο στους άλλους..
Δεν θα το μετανοιώσεις..

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Παιδιά το φανάρι παραγγέλθηκε μόλις από Ali express! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..

Ελπίζω να δω λίγο φως, γιατί η τελευταία βραδινή κατάβαση από κεντρική Εύβοια το ΣΚ ήταν ολίγον επικίνδυνη..Ευτυχώς που είχα παρέα ένα Africa twin '96 και μου φώτιζε το δρόμο!
Να συνυπολογίζεις στο κόστος και το πιθανόν τελωνείο που θα υποστείς.
Με το καλό η παραλαβή

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100

Και πολύ καλά έκανες.
Είναι από τις λίγες φορές που ένα κινέζικο προϊόν είναι κατά πολύ ανώτερο από το μαμά.
Στα συν ότι δεν ενοχλείς τους απέναντι

stourn

New Member
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS '08
Να συνυπολογίζεις στο κόστος και το πιθανόν τελωνείο που θα υποστείς.
Με το καλό η παραλαβή
Είχε επιλογή από Κίνα, Γαλλία, Ισπάνία και άλλες 2 που δε θυμάμαι. To έβαλα αποστολή από Γαλλία. Λες να έχω πάλι πρόβλημα? έγραφε έξτρα έξοδα γύρω στα 4,5 ευρώ.
Είμαι παντελώς άσχετος από τέτοιες αγορές από alibaba,express etc sites! Αν έχω κάνει μεγάλη @!$##@!$$# πες το μου με τρόπο..
Πάντως πήρα αυτό με τα περισσότερα θετικά reviews, και όλοι ανέφεραν ότι δεν είχαν κάποιο πρόβλημα ειδικά με το shipment..

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Είχε επιλογή από Κίνα, Γαλλία, Ισπάνία και άλλες 2 που δε θυμάμαι. To έβαλα αποστολή από Γαλλία. Λες να έχω πάλι πρόβλημα? έγραφε έξτρα έξοδα γύρω στα 4,5 ευρώ.
Είμαι παντελώς άσχετος από τέτοιες αγορές από alibaba,express etc sites! Αν έχω κάνει μεγάλη @!$##@!$$# πες το μου με τρόπο..
Πάντως πήρα αυτό με τα περισσότερα θετικά reviews, και όλοι ανέφεραν ότι δεν είχαν κάποιο πρόβλημα ειδικά με το shipment..
Να το καλόδεχτείς το φανάρι σου, ίσως να μην έχει τελωνείο αν έχει αποθήκη Ευρώπη. Πάντως ένα είναι σίγουρο θα δεις το φως το αληθινό. Είναι υπό εξέταση και από μένα η αναβάθμιση του.

ktRinity

Active Member
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
800GS '18
Απο Ευρώπη δεν έχεις τελωνείο καθόλου.
@spaniak μην το εξετάζεις, ΠΑΡΤΟΟΟΟΟ

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Να το καλόδεχτείς το φανάρι σου, ίσως να μην έχει τελωνείο αν έχει αποθήκη Ευρώπη. Πάντως ένα είναι σίγουρο θα δεις το φως το αληθινό. Είναι υπό εξέταση και από μένα η αναβάθμιση του.
Σε βάζω φωτο.Αν μπορείς να αντισταθείς σε αυτή τη Μουτσούνα με λες @Btls Μήτσο τι λέει ρε ο φίλος;

Attachments

• IMG-a995ec89e9499a8b1c6bb6da35ab28ce-V.jpg
    IMG-a995ec89e9499a8b1c6bb6da35ab28ce-V.jpg
    180,7 KB · Προβολές: 22

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Σε βάζω φωτο.Αν μπορείς να αντισταθείς σε αυτή τη Μουτσούνα με λες @Btls Μήτσο τι λέει ρε ο φίλος;
Το χει κάνει μπιμπελο ο Μήτσος πεστονε.

spaniak

Well-Known Member
Περιοχή
Λευκάδα
Μοτοσυκλέτα
F800 GS, 2008
Ρίξτο πάνω μην το σκέφτεσαι.
Μιλάμε για φως.
Η μεγάλη σκάλα σκοτωνει
Γιάννη το γνωρίζω, είναι μονόδρομος, απλά δεν οδηγώ βράδυ φίλε σχεδόν ποτέ, μέχρι να διορθωθούν τα βιολογικά φανάρια hit my head , οπότε αναβάλλεται για το μέλλον όταν και εάν.

prioxxx

Active Member
Περιοχή
Patra
Μοτοσυκλέτα
GS 800
Υπάρχει τρόπος να μείνει ανοιχτό μόνο το δαχτυλίδι . Απλά όταν ξεκινάς να φύγει το canbus διορθώνει το σφάλμα κ ανοίγει κανονικά το φανάρι. Αλλιώς πρέπει να παίξω σε μοντες με καλώδια κ διακόπτες . Αλλά δεν είναι εύκολο .

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Κανονικά όταν ένα δέμα έρχεται από Ευρώπη δεν παίρνει τελωνείο. Επειδή εργάζομαι σε θέση να βλέπω τα εισερχόμενα δέματα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ τις τελευταίες ημέρες έχω δει αρκετά που το tracking number τελειώνει σε NL (δλδ χώρα προέλευσης Ολλανδία) να έχουν χρέωση τελωνειακών δασμών κανονικά σαν να έρχονται από την Γκουανγκζου.

@ktRinity αυτές είναι οι τελευταίες εξελίξεις.

Βέβαια μην το περνιέται δεδομένο, απλή ενημέρωση είναι.
Το τι κάνει το τελωνείο? είναι όπως η άβυσσος πλέον.

iliasp

New Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ενδιαμεσος σταθμος ειναι η NL, προσφατα την εβγαλα καθαρη χωρις δασμους σε οθονη και touch panel για Nav VI
Εαν το δεμα εχει ογκο μπορει ομως να τους κανει να το ψαξουν και να το εκτελωνισουν κανονικα

stourn

New Member
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS '08
Να βρω κάποια άλλη λύση με φανάρι δύσκολο, να βρω το ledoφάναρο μεταχειρισμένο πολύ φτηνότερο στην ελλάδα επίσης δύσκολο, να το βρω από aliexpress πιο κοντά από Γαλλία επίσης αδύνατον, και εφόσον τα λεφτά τα έχω σκάσει....Θα κάτσω και θα το απολαύσω και ότι έιναι να κάνει το τελωνείο θα το κάνει! ούτως ή άλλως σόλα αυτά δεν ορίζουμε τίποτα δυστυχώς..