Ταξίδι από τα Lidl (Mugello, Δολομίτες, Δυτικά Βαλκάνια)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξίδια στο εξωτερικό (Ride reports)' που ξεκίνησε από το μέλος KostasXTZ, στις 29 Μαρτίου 2017.

1. Gasgs

Gasgs Administrator Staff Member

Περιοχή:
    Kifisia
    Μοτοσυκλέτα:
    R1100GS Karatubano
    Το GPS κι εμένα εκεί με είχε τρελάνει, να γυρίσω πίσω μου έλεγε συνέχεια. Και είδα.το καραβάκι κι έλεγα μήπως έπρεπε να το πάρω να περάσω απέναντι. Αλλά δεν τελικά, ποτέ δεν έμαθα αν περνάς με καραβάκι αντί να κάνεις όλο το γυρο

KostasXTZ likes this.
  2. KostasXTZ

KostasXTZ Active Member

Περάσαμε απέναντι στο Lepetane και χαράξαμε πορεία προς Butva μέσω του Ε80.

kotor (5).JPG

Τι το θέλαμε? (Αν και δεν είχαμε άλλη επιλογή)
    Έργα μέσα στην πόλη, νταλίκες, κίνησης της μουρλής, ζέστη, σκόνη.

vlcsnap-00009.jpg

Εντυπωσιακές ήταν και οι αντιθέσεις βέβαια, από τη μια τα Yugo και τα Lada και από την άλλη να βγαίνουν από ένα πάρκινγκ 3 Aston Martin. Και γενικά, πολλά καινούρια ακριβά αυτοκίνητα, κυρίως Mercedes.

vlcsnap-00010.jpg

Βγήκαμε μετά από ώρα από την Butva και αρχίσαμε να ανεβαίνουμε βουνά, σε ένα πολύ κακό οδικό δίκτυο. Απορούσα πραγματικά αν πηγαίναμε καλά.

vlcsnap-00011.jpg

Κατά τις 12:30 ήμασταν στο συνοριακό σταθμό Sukobin – Muriqan.

Αλβανία… Χειροτέρεψε η κατάσταση! Μια τεράστια ουρά από αυτοκίνητα που έμπαιναν στο Μαυροβούνιο, τα οποία είχαν κλείσει και τη δικιά μας λωρίδα, μαζί με τον κόσμο είχαν δημιουργήσει μια κωμικοτραγική φάση.

Περάσαμε από κει και πριν προλάβουμε να γκαζώσουμε μας την έπεσαν κάτι γύφτισσες ζητώντας λεφτά. Τις αποφύγαμε και αυτές, μαζί με κάτι μοσχάρια που βρίσκονταν στη μέση του δρόμου.

Τα πρώτα χωριά θύμιζαν εικόνες από ελληνικές ταινίες του ’60. Πολλά παιδιά να τρέχουν στους δρόμους, να γυρνούν με τα πόδια από το σχολείο, το οποίο ήταν χειρότερο από hotspot.
    Εικόνες που συγκλονίζουν και προβληματίζουν ταυτόχρονα, για μια χώρα με την οποία είμαστε τόσο κοντά, αλλά και τόσο «μακριά».

vlcsnap-00001.jpg

vlcsnap-00002.jpg

vlcsnap-00003.jpg

Τα χιλιόμετρα συνεχίστηκαν με γρήγορο ρυθμό, πολλές φορές αρκετά πάνω από τα όρια της κάθε περιοχής, με το νου μας πάντα μη μας κάνει μεροκάματο κανένας αστυνομικός ή αλοιφή κανένας Αλβανός πιλότος.
    Και όταν λέω πιλότος, ας’ τα να πάνε… Τρελοί τελείως, χωρίς συνείδηση, χωρίς παιδεία. Και σε συνδυασμό με το κακό οδόστρωμα, το οποίο πρέπει να το είχαν στρώσει με άσφαλτο μια φορά και έναν καιρό, έπρεπε να έχουμε τις αισθήσεις μας 200% στο δρόμο.

vlcsnap-00004.jpg

vlcsnap-00006.jpg

Μέσα στο Tepeleni, χαθήκαμε λόγω έργων στην πόλη και ένας Αλβανός με ένα ML, αφού είδε τις πινακίδες μας, μας μίλησε ελληνικά και προσφέρθηκε να μας βγάλει στον κεντρικό.

vlcsnap-00005.jpg

makis67, KostasMats and Akis like this.
  3. KostasXTZ

KostasXTZ Active Member

vlcsnap-00001.jpg

Στάση σε βενζινάδικο για ανεφοδιασμό και καφέ. Όσο ο Ηλίας ήταν πάνω στο KTM, τον πλησιάζω και τα μάτια του γυάλιζαν.
    Εγώ : Μ@λακα, γ@μάει η Αλβανία,ε?
    Ηλίας : Αυτοί εδώ είναι καταραμένοι από το Θεό ρε. Πάμε να φύγουμε! (Με είχε πιάσει νευρικό γέλιο!)

Παρόλο που σίγουρα τον είχε κουράσει το μονοκύλινδρο KTM, πρώτη φορά τον είδα τόσο αποφασισμένο και με τόσο πείσμα να θέλει να οδηγήσει κι άλλο.

Τα τελευταία 100 km μέχρι τα σύνορα στην Κακαβιά ήταν πολύ εύκολα, γρήγορα και ασφαλή.

vlcsnap-00002.jpg

vlcsnap-00003.jpg

vlcsnap-00004.jpg

vlcsnap-00005.jpg

vlcsnap-00006.jpg

Με πολύ σύντομες διαδικασίες εισήλθαμε στην πατρίδα και γκαζώσαμε για Ηγουμενίτσα. Προλάβαμε το ferry των 20:00 τελικά, 5 λεπτά πριν ξεκινήσει.

Η έκπληξη πήγε όπως την είχα σχεδιάσει και οι διακοπές συνεχίστηκαν στην Κέρκυρα, greekstyle, μπάνιο, καφέ, φαγητό και ποτό… Ο Ηλίας έμεινε τρεις μέρες, εγώ πέντε. Το ταξίδι είχε τελειώσει…

Km ημέρας : 630

day9.1.jpg

day9.2.jpg

Διαμονή : Φιλοξενούμενοι!!!

KostasMats likes this.
  4. KostasXTZ

KostasXTZ Active Member

Μερικές φωτό από Κέρκυρα

corfu (4).jpg

corfu (5).jpg

IMG_7585.JPG

IMG_7593.JPG

IMG_7620.JPG

IMG_7611.JPG

Επίλογος

Σίγουρα κάθε ταξίδι έχει τη χάρη του και κάτι να σου δώσει, κάτι να σε διδάξει. Αυτή τη φορά δεν είχα αυτό το συναίσθημα. Σαν να ήταν κάτι κενό, σαν να πήγα και να ήρθα χωρίς να το καταλάβω. Ακόμα και αυτό το ταξιδιωτικό, δύσκολα μου βγήκε. Το έγραψα απλά και μόνο για να υπάρχει σαν «οδηγός» για κάποιον που θα θελήσει να περάσει μια βόλτα από αυτά τα μέρη.

Καμία σχέση λοιπόν, με ότι άλλο έχω ζήσει στα προηγούμενα ταξίδια. Εξαίρεση αποτελούν οι εμπειρίες εκείνης της μέρας στους Δολομίτες.
    Ίσως να φταίει ότι οι υπόλοιπες μέρες δεν ήταν σαν και αυτή, ίσως ότι ήταν σχετικό σύντομο, ίσως οι ατυχίες που συνέβησαν, ίσως δε ξέρω τι άλλο…
    Δεν ήταν πάντως αυτό που ψάχνω στα ταξίδια που ονειρεύομαι!

Για τον Ηλία δε ξέρω, δε μου είπε ποτέ, γι αυτό και γράφω τον επίλογο σε α’ ενικό…

Καλούς δρόμους και καλά ταξίδια εύχομαι σε όλους, να ονειρεύεστε και να πραγματοποιείτε, να μη συμβιβάζεστε…

Στα επόμενα που έρχονται… Salud!

IMG_7606.JPG

EvangeloSKG, makis67, mper and 6 others like this.
  5. John_k

John_k

Περιοχή:
    Θεσσαλονίκηηηηηη
    Μοτοσυκλέτα:
    GS 1200 2009 μοντ. :-)
    Το περνεις και γλιτωνεις πολλα χιλιομετρα και κινηση που εχει σχεδον παντα στο Κοτορ....ειναι μια διαδρομη απ'οσο θυμαμαι περιπου 10 λεπτων

Gasgs likes this.
  6. Gasgs

Περιοχή:
    Kifisia
    Μοτοσυκλέτα:
    R1100GS Karatubano
    Σε ευχαριστούμε Κώστα που το μοιράστηκες μαζί μας, ωραία περιγραφή και φωτό όπως πάντα, να είσαι καλά και σύντομα στο επόμενο, που ξέρω ότι ετοιμάζεις!!!

KostasXTZ likes this.
  7. Grigoris GS

Grigoris GS Well-Known Member

Περιοχή:
    patras
    Μοτοσυκλέτα:
    ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ
    Mε το καλο και η επομενη εξορμηση ! Και λιγοτερο περιπετειωδης ευχομαι. Η γλαφυρη και διασκεδαστικη περιγραφη εκανε το ταξιδιωτικο ακομα πιο ενδιαφερον. Γραψε αν θες λιγο για το κοστος εισοδου στα πασσα και αν τα περισσοτερα απο αυτα τα ειχες βρει απο πριν (και αν ναι απο που) ή απλως κανατε αυτα που βρισκατε πανω στον δρομο που ειχατε να διανυσετε καθε μερα . Και παλι μπροβο πολυ ωραιοι με το καλο και η επομενη εξορμηση.

KostasXTZ and Gasgs like this.
  8. KostasXTZ

KostasXTZ Active Member

Ευχαριστω για τα καλα λογια και χαιρομαι που σου αρεσε...

Κοστος εισοδου? Αν και δεν καταλαβα καλα την ερωτηση, κοστος εισοδου στα passa δεν υπαρχει. Μονο στην Αυστρια πληρωνεις για δυο pass, το Grossglockner και το Gerlos pass. Στα υπολοιπα των Αλπεων και των Δολομιτων ειναι free η διασχιση.

Οσον αφορα τωρα για την οργανωση του ταξιδιου, θα σου πω τι εχω κανει εγω στις 3 φορες που εχω επισκεφτει τις Αλπεις και τους Δολομιτες. Ανοιγω αρχικα Google maps και το παρακατω λινκ που εχει ολα τα περασματα της περιοχης :
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_highest_paved_roads_in_Europe

Επειτα, βρισκω ολα τα pass που με ενδιαφερουν και τα σημειωνω σε ενα χαρτη της Michelin με μαρκαδορο. Αφου βρω οτι pass υπαρχει στην περιοχη που θα επισκεφτω, ψαχνω πληροφοριες για το καθενα ξεχωριστα (υψομετρο, ποιοτητα δρομου, αν διασχιζεται ή ειναι dead end). Στη συνεχεια, ενωνω τα pass με τους επαρχιακους δρομους που υπαρχουν μεταξυ τους, προσπαθωντας να χωρεσω στο προγραμμα οσο πιο πολλα μπορω ή να αποφυγω καποια ασημαντα!

Αφου βγει η διαδρομη στο χαρτη με το μαρκαδορο, την αντιγραφω στο google maps για να τσεκαρω αποστασεις και ωρες οδηγησης και κανω τις τελευταιες διορθωσεις.

Grigoris GS and Gasgs like this.
  9. KostasXTZ

KostasXTZ Active Member

Ένα βίντεο από το ταξίδι μας, δώρο από μια φίλη επαγγελματία...

Gasgs, mper, giamar and 2 others like this.
  10. vasilisb

vasilisb

Περιοχή:
    Κατερίνη
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GSA
    Βροχή Χιόνι Υψόμετρο Φύση Αγώνες όλα σε ένα !!!!!! Μπράβο έτσι όμορφα ταξίδια να έχεις πάντα !!!! και το βιντεάκι εξαιρετικό !!!!

KostasXTZ likes this.
  11. makis67

makis67 Well-Known Member

Περιοχή:
    Khfhsia
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW GS1200 ADV 2008
    πολυ ωραια βολτα και πολυ ωραιο βιντεο !!!!!!!!

KostasXTZ likes this.
  12. EvVas

EvVas New Member

Καλημέρα. Δεν μπορώ να δω το βίντεο. Λέει δεν είναι διαθέσιμο [​IMG]

R1200GSA "Frankie"

13. giamar
    On

giamar Well-Known Member

Περιοχή:
    Κατερινη
    Μοτοσυκλέτα:
    R 1200 GS

Astrea 100
    Καλημερα ,μεσα απο το φορουμ παιζει κανονικα ,αν το κλικαρεις δυο φορες και το πας yt οντως δεν παιζει

KostasXTZ likes this.
  14. Gous

Gous New Member

Περιοχή:
    Καλαμάτα
    Μοτοσυκλέτα:
    F800 Gs
    ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

KostasXTZ likes this.
  15. KostasXTZ

KostasXTZ Active Member

Πραγματικα δε ξερω για ποιο λογο δε παιζει... Απο το δικο μου κινητο παιζει κανονικα!

Κοιταξα και τις ρυθμισεις στο YouTube αλλά δε βρηκα κατι. Αν γνωριζει καποιος αλλος κατι, ας βοηθησει...

16. EvVas

EvVas New Member

Μπαίνοντας στο YouTube δεν το βλέπω. Αν μπω μέσω Chrome απευθείας από το forum το βλέπω κανονικά. Ποιος ξέρει τι παίζει.

R1200GSA "Frankie"

17. Gasgs

Περιοχή:
    Kifisia
    Μοτοσυκλέτα:
    R1100GS Karatubano
    Άμα δεν ξέρεις να ρωτάς δεν ειν κακό..... Χαχαχαχ

18. Gasgs

Περιοχή:
    Kifisia
    Μοτοσυκλέτα:
    R1100GS Karatubano
    Φταίει η κωδικοποίηση του βίντεο

Μοιραστείτε τη σελίδα

Users Viewing Thread (Users: 0, Guests: 0)

Free JavaScript from