Σφύριγμα φρένων - Αδυναμίες Εγγύησης

Και τα δικα μου σφυρανε (μοντ 2020) σε ελαφρυ πατημα της μανετας. Σε δυνατο φρεναρισμα οχι.Ξερω οτι το φαινομενο οφειλεται σε συντονισμο της επιφανειας του τακακιου πανω στο πιστονι της δαγκανας. Μονο με παστα χαλκου ή ενα ειδικο κεραμικο γρασσο στρωνει. Δυστυχως επειδη δεν μπορουμε να βαλουμε χερι το ανεχομαστε.
Εεεεεπ...γιατί να το ανεχόμαστε; Από τις ακριβότερες μοτο της αγοράς και θα το ανεχόμαστε; Ακριβώς αυτό κάνει και σε μένα, δεν σφυρίζει στο δυνατό φρενάρισμα και ούτε και έχει πρόβλημα πέδησης, τουλάχιστον όχι ακόμα. Και με τη φθορά των δισκόπλακων τι γίνεται; Μήπως λόγω του κακού (ακούστηκε και αυτό) τακακιού φθείρονται ταχύτερα; Και εαν πας και πεις φθάρθηκαν γρήγορα αλλάξτε δισκόπλακες με εγγύηση τότε....καλή επιτυχία! Εγώ περιμένω σε αυτό το μοντέλο ταχεία φθορά δισκόπλακας πάντως. Και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω χέρι και να βάλω εγώ το τακάκι που θέλω. Άλλωστε πάμε τις μοτο στην αντιπροσωπεία λόγω εγγύησης. Ποιας εγγύησης; Είχα σκοπό στο τέλος της 3ετιας να τη δώσω και να πάρω το τότε νέο μοντέλο. Τώρα αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Εξόφληση και τη μοτο στα χέρια μου να την κάνω όοοτι θέλω εγώ και σε όποιον θέλω εγώ χωρίς τις δεσμεύσεις τους.

artemis1806

New Member
Περιοχή
Ίλιον
6300 χλμ. Κι εγώ σκέφτηκα μήπως περιμένω κι άλλο. Κάνω και λίγα απότομα φρεναρίσματα μπας και αλλά δεν εως τώρα. Το θέμα είναι ότι στην προηγούμενη GSA (2007) δεν το έκανε ποτέ μα ποτέ. Ούτε και σε άλλες μάρκες το κάνει, τουλάχιστον στον περίγυρό μου ή σ' εμένα παλίοτερα. Συν το ότι είναι παααρα πολύ εκνευριστικό σε μοτο μηνών που λέγεται BMW να το ακούς και ακόμα πιο εκνευριστικό να ακούς τις απαντήσεις τους. Σήμερα πήρα και την προσφορά για τις δισκόπλακες. 460 ευρώ μπρος πίσω συν 50 εργασία. Δεν τα δίνω με τίποτα. Υπάρχει και άλλο θέμα με την TFT και την ανύπαρκτη συνδεσιμότητά της με Schuberth C4 και iphone 11 pro (APPLE and BMW are working on the problem). Πόοσα χρόνια θα πρέπει να working για να το λύσουν; 25000 ευρώ η μοτο και 1200 ευρώ το κινητό. Και οι αποσυνδέσεις έγιναν λατρεία πλέον. Είναι αστεία πράγματα αυτά από εταιρία που θα έπρεπε να φυσάει. Never again. Πληρώνεις, δεν απολαμβάνεις τουλάχιστον στο 100% και ακούς και σαχλαμάρες. 3ετής εγγύση και BMW Connectivity...βαρύγδουπες εκφράσεις παντελώς ανούσιες και θα έλεγα και ψεύτικες. Όπως κατάλαβες είμαι σκασμένος. Κι έχω και τη σύζυγο να φωνάζει που πήρα αυτή και όχι την Africa (δεν έχει κι άδικο έτσι όπως έχει γίνει το πράγμα).
Μη χάνεις την ψυχραιμία σου και μη σπαζεσαι ελπίζω να λυθουν τα προβλήματα σου αλλά δες και τα καλά που θα σου δώσει η μηχανή σου έχεις σκεφτεί μήπως βάλεις αλλά τακάκια σε κάποιο συνεργείο έτσι για να δέις πραγματικά με ενδιαφέρει το γεγονός αυτό γιατί βκαι γω περιμένω την δική μου από Γενάρη

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

anegis

Well-Known Member
Με το δίκιο σου τα έχεις πάρει
Εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα αλλα τακάκια να δω τι παίζει
Αν λυνόταν το πρόβλημα δεν θα έλεγα τίποτα στην BMW
Όταν ήταν να πάω για service θα έβαζα πάνω τα μαμά τακάκια να μη χάσω την εγγύηση…
Άλλωστε ποσο συχνά χρειάζεται να πας στην αντιπροσωπεία αν δεν έχεις πρόβλημα ;
Είχα κι εγω πρόβλημα με την οθόνη - όχι με το κινητό (iPhone 11 pro) αλλά με την ενδοεπικοινωνία
Απλά δεν τη συνδέω
Συνδέω μόνο κινητό με την Cardo
Τώρα εχω το 12 pro
Ούτε εχω ασχοληθεί να τη συνδέσω…

Sent from my iPhone using Tapatalk

Και τα δικα μου σφυρανε (μοντ 2020) σε ελαφρυ πατημα της μανετας. Σε δυνατο φρεναρισμα οχι.Ξερω οτι το φαινομενο οφειλεται σε συντονισμο της επιφανειας του τακακιου πανω στο πιστονι της δαγκανας. Μονο με παστα χαλκου ή ενα ειδικο κεραμικο γρασσο στρωνει. Δυστυχως επειδη δεν μπορουμε να βαλουμε χερι το ανεχομαστε.
Μη χάνεις την ψυχραιμία σου και μη σπαζεσαι ελπίζω να λυθουν τα προβλήματα σου αλλά δες και τα καλά που θα σου δώσει η μηχανή σου έχεις σκεφτεί μήπως βάλεις αλλά τακάκια σε κάποιο συνεργείο έτσι για να δέις πραγματικά με ενδιαφέρει το γεγονός αυτό γιατί βκαι γω περιμένω την δική μου από Γενάρη

Έχεις απόλυτο δίκιο φιλε μου. Μια φορά έχασα την ψυχραιμία μου όταν πήγα εκνευρισμένος στη βελμαρ όταν πήρα την απάντηση για τις πέτρες και άμμο...δεν άξιζε το παραδέχομαι. Και ναι συμφωνώ είναι καταπληκτική μοτοσυκλέτα στο δρόμο νομίζω δεν συγκρίνεται. Και για τακάκια άλλης φίρμας σε άλλο συνεργείο το σκέφτομαι βδομάδας τώρα

artemis1806

New Member
Περιοχή
Ίλιον
Όταν ήταν να πάω για service θα έβαζα πάνω τα μαμά τακάκια να μη χάσω την εγγύηση…
Είχα κι εγω πρόβλημα με την οθόνη - όχι με το κινητό (iPhone 11 pro) αλλά με την ενδοεπικοινωνία
Απλά δεν τη συνδέω
Τώρα εχω το 12 pro

Εγώ προσωπικά θα έκανα αυτό ακριβώς...

Απλά δεν τη συνδέω
Τώρα εχω το 12 pro

Συμφωνώ σε όλα. Κι εγώ τα σκέφτηκα όλα αυτά θα δω τι θα κάνω. Δεν πείθομαι ότι με την αλλαγή δισκοπλακας θα φύγει το σφύριγμα. Νομίζω τα τακακια είναι το πρόβλημα ή κάποια ρύθμιση της απόστασης. Και ναι το ξέρω, συνδέω το κινητό με το κράνος απευθείας. Ωστόσο πληρώσαμε για πράγματα που δεν απολαμβάνουμε που είναι και η βασική αρχή της κατανάλωσης αγαθών. Κι αυτό με τρελαίνει. Είναι κολοσσός δεν νοείται να απαντάει έτσι. Και εν πασει περιπτώσει, οκ δεν φτιάχνεται δεν μπορείτε δεν ξέρετε κλπ. Βίδες και μέταλλα είναι ας το δικαιολογήσουμε. After sales care? Πως θα ικανοποιήσετε τον πελάτη σας; Έλα πάρε δισκοπλακες σε τιμή κόστους για μοτοσυκλέτα μηνών και πληρώσε εσυ; 500 ευρώ; Δεν το δέχομαι.

artemis1806

New Member
Περιοχή
Ίλιον
Συμφωνώ σε όλα. Κι εγώ τα σκέφτηκα όλα αυτά θα δω τι θα κάνω. Δεν πείθομαι ότι με την αλλαγή δισκοπλακας θα φύγει το σφύριγμα. Νομίζω τα τακακια είναι το πρόβλημα ή κάποια ρύθμιση της απόστασης. Και ναι το ξέρω, συνδέω το κινητό με το κράνος απευθείας. Ωστόσο πληρώσαμε για πράγματα που δεν απολαμβάνουμε που είναι και η βασική αρχή της κατανάλωσης αγαθών. Κι αυτό με τρελαίνει. Είναι κολοσσός δεν νοείται να απαντάει έτσι. Και εν πασει περιπτώσει, οκ δεν φτιάχνεται δεν μπορείτε δεν ξέρετε κλπ. Βίδες και μέταλλα είναι ας το δικαιολογήσουμε. After sales care? Πως θα ικανοποιήσετε τον πελάτη σας; Έλα πάρε δισκοπλακες σε τιμή κόστους για μοτοσυκλέτα μηνών και πληρώσε εσυ; 500 ευρώ; Δεν το δέχομαι.
Άραγε πόσο είναι η λιανική των δισκοπλακων + εργασία? Δε θέλω να ξέρω πάντως δεν αξίζει να πληρώσεις ούτε ευρώ παραπάνω σε αντιπροσωπείες πέρα από αυτά της εγγύησης υπάρχουν λύσεις για πολύ δύσκολοτερα θέματα από καλούς μάστορες που δε θα χρειαστεί να δώσεις μια περιουσία

iliasp

New Member
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Αφού δε σου είπανε πως όλα έτσι κάνουν πάλι καλά
τιμή κόστους 500 φεύγα για τις δισκοπλακες με ξεπερναει
τα λύνεις, καθαρίζεις βάζεις λίγη παστα χαλκου στα σημεία επαφής τακακι δαγκανα και βλέπεις, σφύριγμα = συντονισμός

Πάντως αν έβλεπε η μαμά εταιρεία κράξιμο ανάλογο με του efood ίσως έβαζε μυαλό.

Από την άλλη, λες και μας έχει μαγέψει ο έλικας, αγοράζουμε και υφισταμεθα καταστάσεις αδιανόητες για σοβαρή εταιρεία. Εννοώ άξονες που σκουριάζουν, μπολ Τζοιντ, γκριπς που φθείρονται στο χρόνο, αντένα ριγκ και πολλά άλλα...

Άρα, δεν πρόκειται να βάλει μυαλό η μαμά. Γιατί αν ήταν σοβαρή και μεγάλη θα κράταγε τη μοτό μέσα μέχρι να λυθει το (επίμονο) πρόβλημα, θα παρείχε μοτό αντικατάστασης και θα έκανε και ένα δώρο για την ταλαιπωρία.

Υγ. Λέτε να μας διαβάζει κανείς από την εταιρεία;

artemis1806

New Member
Περιοχή
Ίλιον
Πάντως αν έβλεπε η μαμά εταιρεία κράξιμο ανάλογο με του efood ίσως έβαζε μυαλό.

Από την άλλη, λες και μας έχει μαγέψει ο έλικας, αγοράζουμε και υφισταμεθα καταστάσεις αδιανόητες για σοβαρή εταιρεία. Εννοώ άξονες που σκουριάζουν, μπολ Τζοιντ, γκριπς που φθείρονται στο χρόνο, αντένα ριγκ και πολλά άλλα...

Άρα, δεν πρόκειται να βάλει μυαλό η μαμά. Γιατί αν ήταν σοβαρή και μεγάλη θα κράταγε τη μοτό μέσα μέχρι να λυθει το (επίμονο) πρόβλημα, θα παρείχε μοτό αντικατάστασης και θα έκανε και ένα δώρο για την ταλαιπωρία.

Υγ. Λέτε να μας διαβάζει κανείς από την εταιρεία;
Μακάρι αλλά δεν νομίζω πάντως αυτό για τα γκριπ έχω διαβάσει ότι του είπαν από την μαμά εταιρεία ότι χρειάζεται γάντι χειμώνα καλοκαίρι γιατί λέει το λίπος από τα χέρια τα φθείρει χαχχαα δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια

gs1100n

Well-Known Member
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
R 1100 GS '94
Όπως επίσης φθείρει κ ο αέρας τα σίδερα γι'αυτό πρέπει να την έχεις μόνιμα σε αεροστεγές μέρος!
Έλεος δηλ με τις απαντήσεις τους!
Μήπως η Bmw τρολαρει τους αγοραστές? Αχχαχααα!

Grigoris GS

Well-Known Member
Περιοχή
patras
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS ADVE LC
Μακάρι αλλά δεν νομίζω πάντως αυτό για τα γκριπ έχω διαβάσει ότι του είπαν από την μαμά εταιρεία ότι χρειάζεται γάντι χειμώνα καλοκαίρι γιατί λέει το λίπος από τα χέρια τα φθείρει χαχχαα δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια

Είτε φορέσεις γάντι είτε όχι η φθορά τους είναι δεδομένη έχει να κάνει με το υλικό τους στο λέω με βεβαιότητα εκ πείρας ως κάτοχος 4 μοντέλων Gs από το 2009 μέχρι σήμερα όπου από το 2015 μέχρι σήμερα οδηγώ μόνο με γάντια ασχέτως αν ανεβαίνω για 200 μέτρα ή για ταξιδι. Το μόνο που σώζει την κατάσταση αν και αισθητικά δεν είναι ότι καλύτερο είναι η κορδέλα που βαζουν στις λαβές από τις ρακέτες του τένις.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

artemis1806

New Member
Περιοχή
Ίλιον
Είτε φορέσεις γάντι είτε όχι η φθορά τους είναι δεδομένη έχει να κάνει με το υλικό τους στο λέω με βεβαιότητα εκ πείρας ως κάτοχος 4 μοντέλων Gs από το 2009 μέχρι σήμερα όπου από το 2015 μέχρι σήμερα οδηγώ μόνο με γάντια ασχέτως αν ανεβαίνω για 200 μέτρα ή για ταξιδι. Το μόνο που σώζει την κατάσταση αν και αισθητικά δεν είναι ότι καλύτερο είναι η κορδέλα που βαζουν στις λαβές από τις ρακέτες του τένις.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι υλικό είναι αυτό που βάζουν τέλος πάντων ?
Γιατί δεν συμμορφώνονται βλέποντας τις άλλες εταιρίες? Με βλέπω να την τυλίγω με stretch film μετά από κάθε βόλτα

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18

Ισχύει αυτό. Όπως με πολλες επιφάνειες που ακουμπας γι ώρες (πχ θήκη κινητού).
Επίσης εντείνει το πρόβλημα η συνεχής χρήση της θέρμανσης.

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Τι υλικό είναι αυτό που βάζουν τέλος πάντων ?
Γιατί δεν συμμορφώνονται βλέποντας τις άλλες εταιρίες? Με βλέπω να την τυλίγω με stretch film μετά από κάθε βόλτα

Άλλοι κατασκευαστες πχ Ιταλοί φαίνεται να έχουν πολύ λιγότερη φθορά. Χωρις τα γκριπ τους να ειναι σκληρό πλαστικο.
Ωστόσο δεν έχουν αυτη την… βελούδινη αίσθηση των bmw.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Για εμένα το καλύτερο που κυκλοφορεί και χρησιμοποιώ φυσικά είναι αυτό.
https://www.motoraid.eu/grip-puppies

Πολύ καλύτερη αίσθησης στην λαβή και καμμία φθορά στα μαμά, 2 σε 1. Ο λόγος που τα φοράω είναι ξεκάθαρα η αίσθηση που δίνει στα χέρια μου.
Με το μαμά grip είναι σαν να κρατάς σκουπόξυλο.

giamar

Well-Known Member
Περιοχή
Κατερινη
Μοτοσυκλέτα
R 1200 GS

Astrea 100
Εντο με ταξί η ΜΑΚΑΝ είχε κάτι πάπιις,από Ιταλία εισαγωγή ,ολόιδια