Πρέβεζα - Χαλκιδική - Καλαμάτα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σύντομες βόλτες' που ξεκίνησε από το μέλος Vasilis_st, στις 31 Ιουλίου 2017.

1. Vasilis_st

Vasilis_st New Member

Περιοχή:
    Ζωγραφου
    Λοιπόν το πρόγραμμα , τα ξενοδοχεία έχουν κλείσει οπότε τώρα μας μένουν ταβέρνες και παραλίες - αξιοθέατα και εδώ είναι ευπρόσδεκτες συμβουλές δικές σας και γενικά ότι θεωρείτε απαραίτητο για να περάσουμε ωραία και φέτος στις διακοπές μας . Τα ταξιδάκια είναι με σύντροχο γένους θηλυκού

Πρέβεζα : 4- 6 Αυγούστου ΠΣΚ δηλαδή !! Η διαμονή είναι μέσα στην Πρέβεζα και σίγουρα θέλω μια μέρα (μάλλον παρασκευή ) να πάω Αχέροντα και να αφιερώσω μια μέρα μιας και πιο παλιά που είχα πάει ήταν καταπληκτικά και ύστερα για Σύβοτα η Πάργα

Χαλκιδική 10- 17 Αυγούστου (το 17 παίζετε μιας και άνετα αν μου αρέσει το κάνω και μέχρι 20) . Έχουμε κλείσει camping 2 πόδι (Thalatta Camp ) είναι στο Καλαμίτσι για όσους γνωρίζουν . Από Χαλκιδική μου έχουν πει για Καβουρόπτρυπες αξίζει να πάω για μπανάκι . Γενικά Χαλκιδική δεν έχω πάει ξανά είναι η Αλήθεια οπότε θα ήθελα να την γυρίσω λίγο ...

mouratidislift likes this.
  2. Pan-dvs

Pan-dvs Active Member

Περιοχή:
    Iωαννινα
    Μοτοσυκλέτα:
    Bandit 650
    Πρεβεζα για φαγητο καλο και σε λογικες τιμες,Τρελλη γαριδα.
    Πιτογυρα και σουβλα στην περιοχη φορος,στον κομβο δεξια.Δεν θυμαμαι ονομα αλλα εχει δυο εισοδους.

Παραλιες τεραστιες,η μεγαλυτερη αν θυμαμαι καλα της Ελλαδας.Καστροσυκια,Βαλτος,Λυγια καθαρες και οργανωμενες.

Παργα για φαγητο.Οχι αυτο που ειναι στην διασταυρωση για παραλια Λυχνου ,αλλα το επομενο οπως φευγουμε απο Παργα.Λυχνος Πανοραμα. Ποιοτικο φαγητο,φυσαει παντα αερακι και εχει φανταστικη θεα.
    Πολυ καλο επισης για φρεσκα ψαρια και φθηνο το Διχτυ στην εξοδο της Ανθουσας.Παρε και κολοκυθακια τηγανητα,το αγαπημενο μου.

Παραλια Λυχνου,στην οποια μπαινεις απο το καμπινγκ και Βαλτος που γινεται το ελα να δεις.

Στην συνεχεια καλες παραλιες το Σαρακινικο,το Καραβοστασι και η παραλια Μπελα Βρακα πριν τα Συβοτα.Στα Συβοτα και Μεγα Αμμος.

Φαγητο ποιοτικο στα Συβοτα στο steak house.Λιγουλακι τσιμπημενες οι τιμες αλλα πολυ μεγαλες μεριδες και πραγματικα παγωμενη η μπυρα.

Αχερωντας
    Κατα προτιμηση οπως ανεβαινεις το ποταμι απο την αριστερη πλευρα το τελευταιο κοντα στις πηγες,θα βρεις ησυχια,δροσια και ποιοτικο φαγητο.Απο την δεξια που ειναι και η σκαλα της Τζαβελαινας γινεται του Κουτρουλη ο γαμος απο βαβουρα,βρωμα και σκονη.Καλυτερα να πας Παρασκευη γιατι το Σ-Κ μπορει να μην βρεις μερος ουτε να παρκαρεις.

Μυλοι Σουλιου για χαλαρωμα,οπως ανεβαινουμε για Σουλι.Δεν ειναι πολυ γνωστο το μερος,αλλα εγω οταν πηγαινω ποτε δεν βιαζομαι να φυγω.

Αυτα τα ολιγα απο εδω.Αν θελεις κατι αλλο ...

giamar, Alpe, vpentza and 2 others like this.
  3. Vasilis_st

Vasilis_st New Member

Περιοχή:
    Ζωγραφου
    Eντάξει τουριστικός οδηγός καλού φαγητού !!!! Ευχαριστώ πολύ θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις επιλογές σου ....

ευχαριστώ :)

4. mouratidislift

mouratidislift Active Member

Περιοχή:
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GS
    Typhoon 125
    modenas kris 115
    Χαλκιδική !!!! Ολοι οι Θεσσαλονικείς λενε σαν την χαλκιδικη δεν εχει !!! Απο την στιγμή που θα εισαι στο δεύτερο πόδι ο γύρος του ποδιού περιέχει πολλα
    Απο φαγητο θα πας στο πορτο κουφο στον Τζιτζικα μη διστασεις να πεις οτι σου το πρότεινα εγω τα παιδια εκει φίλοι καλοί !!! Μοτοσυκλετιστης ο ενας εκ τον αδερφών
    Σιγουρα μια επίσκεψη στον Παρθενώνα στον Ν μαρμαρα για καφε με θέα απο ψηλά !!!

Καλο θα ηταν να πας και μια βολτα στην Αμμουλιανη ειναι το μαργαριτάρι της χαλκιδικης οπως λενε αξίζει και να μείνεις εκει στο καμπινγκ αλυκές αφου θα πας για καμπινγκ αξίζει η παραλία εκει απλα μαγευτική

Μια βολτα στα αρχαία Σταγειρα στην πατρίδα του Αριστοτελη και να επιστρέψεις απο ορεινή χαλκιδικη περνώντας απο το Αγ πρόδρομο για τα γνωστά σουβλακια !!!!

Καλα να περασεις στα μέρη μας και γενικα όπου και να πας

Mouratidislift

giamar, Vasilis_st, vsnmic and 2 others like this.
  5. liakosantonios

liakosantonios New Member

Περιοχή:
    ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GSA
    [​IMG][​IMG][​IMG]

Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mike, makis67 and Pan-dvs like this.
  6. liakosantonios

Περιοχή:
    ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GSA
    Μυλοι Σουλιου

7. Thyrios

Thyrios New Member

Περιοχή:
    Καλαματα
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200gs adve
    Από Καλαματα ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!καλες διακοπές και βόλτες!

Vasilis_st and giamar like this.
  8. liakosantonios

Περιοχή:
    ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GSA
    Και αυτο ομως να ερχεστε μεχρι τον αχεροντα και να μην περνατε απο Παραμυθια, αφου σας εχω πει κερναω τα παρελκομενα

Vasilis_st and giamar like this.

Μοιραστείτε τη σελίδα

Users Viewing Thread (Users: 0, Guests: 0)

Free JavaScript from