Περίεργη ένδειξη ολικού χιλιομετρητή

Συζήτηση στο φόρουμ 'R 850 - 1100 -1150 GS / ADVENTURE / R / RS / RT/ S' που ξεκίνησε από το μέλος ALX, στις 8 Νοεμβρίου 2017.

1. ALX

ALX Active Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS
    Επειδή κρατώ ημερολόγιο μέσω εφαρμογής για τα πάντα στη μπουμπού, έτσι κρατώ και για τα καύσιμα.
    Χτες λοιπόν που πήγα να βάλω βενζίνη (έχοντας φάει ένα ολόκληρο ρεζερβουάρ κάνοντας 290χιλ) φουλάρω ξανά.
    Περνάω τα χιλιόμετρα και το κόστος στην εφαρμογή και μου βγάζει κατανάλωση 28.5 λίτρα / 100χιλ eek
    Λέω δεν μπορεί... αυτή είναι κατανάλωση λαμποργκίνι σε φουλ γκάζια big grin. Πρέπει να σημείωσα λάθος τα χιλιόμετρα. Ξανακατεβαίνω στη μοτοσυκλέτα και κοιτάζω. Τα χιλιόμετρα ήταν όντως όσα είχα περάσει στην εφαρμογή, όμως από το προηγούμενο γέμισμα η εφαρμογή επέμενε (και σωστά όπως είδα) να λέει ότι με ένα ολόκληρο ρεζερβουάρ έκανα μόλις 73χιλ.eek
    Αυτές ήταν οι ενδείξεις του ολικού χιλιομετρητή. Η προηγούμενη και η τελευταία.
    Έλα όμως που ο μερικός είχε γράψει κανονικά τα χιλιόμετρα!
    Συνολικά με δύο καταναλωμένα ρεζερβουάρ ειχε γράψει 588χιλ (είχα ξεχάσει να τον μηδενίσω στο προηγούμενο γέμισμα και τον άφησα να μετράει και το επόμενο)
    Τα 588 είναι σωστά γιατί τόσα έκανα.

Κι αναρωτιέμαι τώρα... πώς έγινε αυτό? Εδώ λείπουν τουλάχιστον 200χιλ από τον ολικό χιλιομετρητή σε σχέση με τον μερικό (όπως και με τις καταχωρήσεις στην εφαρμογή)
    Υπάρχει πιθανότητα να μην γύρισε για κάποιο λόγο ο αριθμός της εκατοντάδας στον ολικό και να γυρίσανε όλα τα άλλα?
    Από χτες που έβαλα βενζίνη πάντως το ελέγχω και δείχνει να μετράει κανονικά. Έχω κάνει 21 χιλιόμετρα και τα έχει γράψει κανονικά και ο ολικός και ο μερικός.
    Τι κουλά είναι αυτά ρε φίλε?confused

2. mentzof

mentzof New Member

Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS 01
    άρχισε η μπέμπα να παίρνει πρωτοβουλίες....
    κ σου αυξάνει την μέση κατανάλωση....
    εγω με το προηγούμενο κοντέρ ειχα θέματα....
    ελπίζω να μην έχεις κ εσύ τα ίδια...

ALX likes this.
  3. emstef61

emstef61 New Member

Περιοχή:
    Αιγαλεω Αττικης
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW R 1150 GS
    Μηπως η προηγουμενη ενδειξη που ειχες κρατησει ηταν λαθος; Μηπως δηλαδη εσυ δεν την εγραψες σωστα;

4. ALX

ALX Active Member

Περιοχή:
    Αθήνα
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS
    Σήμερα γύρισε κανονικά η ένδειξη της εκατοντάδας. Δεν μπορώ να καταλάβω, αλλά μακάρι να έχω κάνει εγώ λάθος καταχώρηση. Θα είναι φθηνότερο το λάθος μου :P

mentzof, Papadopaidi and Georg_it like this.
  5. emstef61

emstef61 New Member

Περιοχή:
    Αιγαλεω Αττικης
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW R 1150 GS
    ΟΚ μαλλον αυτο εχει γινει. Ολα καλα ευχομαι...

ALX likes this.
  6. Papadopaidi

Papadopaidi Well-Known Member

Περιοχή:
    Patras
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS '00 (ABS)
    Μακάρι να μην είναι τπτ.

ALX likes this.

Μοιραστείτε τη σελίδα

Users Viewing Thread (Users: 0, Guests: 0)

Free JavaScript from