Ορθογραφικό λάθος σε άδεια κυκλοφορίας και ασφάλεια κλοπής.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Απαραίτητα έγγραφα' που ξεκίνησε από το μέλος Prog29, στις 30 Οκτωβρίου 2017.

1. Prog29

Prog29

Περιοχή:
    Αθήνα
    Καλησπέρα στην παρέα.

Όταν πριν κάποιους μήνες πήρα την μόνιμη άδεια κυκλοφορίας στα χέρια μου, η κυρία στο υπουργείο καθώς έγραφε, έτρωγε και πίτσα με εκλέρ εναλλάξ.
    Αποτέλεσμα; Ορθογραφικό λάθος στη διεύθυνση που αναγράφεται στην άδεια.

Μίλησα με τον ασφαλιστή και με διαβεβαίωσε ότι δεν έχω κανένα απολύτως θέμα σε περίπτωση κλοπής. Στο υπουργείο που ξαναπήγα τις προάλλες ήταν απόλυτοι ότι δεν θα έχω θέμα σε περίπτωση κλοπής και ότι κανείς δεν ασχολείται με διεύθυνση παρά μόνο με όχημα και ιδιοκτήτη. Τονίζω το 'περίπτωση κλοπής', γιατί στην προκειμένη εκεί είναι το θέμα μου, θέλω να είμαι σίγουρος ότι αφού δίνω τα γαμησι@τικα, αν γίνει η στραβή θα είμαι καλλυμένος.
    Θα ήταν προτιμότερο να αναγράφεται στην ασφάλεια η σωστή διεύθυνση και ας μην είναι η ίδια με την άδεια;
    Να αναφέρω ότι η διεύθυνση είναι χωριού και χωρίς αρίθμηση και επισήμως φαίνεται μόνο σε λογαριασμούς.

Κάθε γνώμη-συμβουλή ευπρόσδεκτη wink

pavlosGS likes this.
  2. DASKALOS

DASKALOS New Member

Τυχερός είσαι...εμένα κάναν λάθος στο επώνυμο και το διορθώσανε με στυλό από πάνω. Τραγελαφικό;

pavlosGS, Prog29 and giamar like this.
  3. makis67

makis67 Well-Known Member

Περιοχή:
    Khfhsia
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW GS1200 ADV 2008
    δεν ξερω και δεν θελω να κανω το προπετη αλλα θεωρω οτι η μηχανη μπορει να κλαπει απο οπουδηποτε οποτε τι ρολο μπορει να παιζει η δ/νση ????

VAGGOS, pavlosGS and Al Bandy like this.
  4. koncha1981

koncha1981 Member

Περιοχή:
    ΝΙΚΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW 1200GS ADV 2013
    Δηλαδή αν αλλάξεις σπίτι θα αλλάξεις και την άδεια κυκλοφορίας; Διακοπές με την μηχανή δεν θα πας ποτέ; Όλοι αυτοί που φυλάνε τις μηχανές σε κλειστά γκαράζ εκτός πολυκατοικίας;

pavlosGS and makis67 like this.
  5. kostas

kostas Well-Known Member

Περιοχή:
    Ορεστιάδα
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GS
    Vespa lx
    Δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο πιστεύω η διεύθυνση κατοικίας γιατί η κλοπή μπορεί να γίνει οπουδήποτε εκτός από εκεί ακόμα και σε άλλη πόλη.
    Η διεύθυνση και τα στοιχεία νομίζω περνάνε σύμφωνα με τον AΦΜ μήπως είναι από εκεί το πρόβλημα;
    Καλό θα ήταν να το διορθώσεις

Sent from my iPhone using Tapatalk

pavlosGS likes this.
  6. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Αυτό που έχει σημασία είναι η διεύθυνση κατοικίας που δηλώνει ο ασφαλισμένος στην ασφαλιστική εταιρεία να είναι σωστά γιά να υπολογίζονται τα ασφάλιστρα.
    Αν κάποιος είναι κάτοικος Αθηνών γιά παράδειγμα και δηλώνει αναληθώς κάτοικος Άνω Χρυσοπηγής γιά να πληρώνει λιγότερα ασφάλιστρα και το "πιάσει" η ασφαλιστική εταιρεία ......τότε θα μείνε ακάλυπτος ασφαλιστικά.

Last edited: 30 Οκτωβρίου 2017
  7. Eftixis

Eftixis Administrator Staff Member

Περιοχή:
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200 RT
    Είσαι τυχερός που έγραψαν λάθος την Διευθηνση κατοικίας διότι οι περισσότερες κλεψιές γίνονται από στοιχεία που αντλούν οι Διαρρήκτες από τις ασφαλιστικές και από το υπουργείο
    Οπότε στην Διευθηνση που σου έχουν γράψει δεν θα βρούν την μηχανή

Εδώ άλλοι παρακαλούν να δώσουν λάθος Διευθηνση για να κοιμούνται ήσυχοι

Αυτά τα γράφω έχοντας ενυμερωθει από αστυνομικές πήγες

8. Prog29

Prog29

Περιοχή:
    Αθήνα
    Το ζητούμενο είναι να μπορείς να αποδείξεις ότι όντως έχεις σπίτι και δεν άνοιξες απλά google maps να βρεις ένα γραφικό χωριό για μειωμένα ασφάλιστρα. Το ορθογραφικό με προβληματίζει για αυτόν ακριβώς το λόγο, σπίτι προφανώς και υπάρχει, αλλά όχι στην ανύπαρκτη διεύθυνση που έγραψε η αγαπητή. Αν δεν ήταν η ασφάλεια κλοπής στη μέση, δε θα με απασχολούσε καν.

Στην επόμενη μηχανή θα πάω στην κυρία στο υπουργείο μια ολόκληρη πίτσα δώρο, για να κάνει ορθογραφικό και στο επίθετο lol

Eftixis, kostas and Al Bandy like this.
  9. Al Bandy
    On

Al Bandy Well-Known Member

Περιοχή:
    Κρήτη
    Μοτοσυκλέτα:
    R 1100 RT
    Ελλαδάρα (ακόμη εν έτει 2017) το μεγαλείο σου!

Prog29 likes this.
  10. EvangeloSKG
    On

EvangeloSKG New Member

Περιοχή:
    Thessaloniki
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GS (K25)
    Γενικά είναι απαράδεκτο σε επίσημο έγγραφο - οποιοδήποτε κι αν είναι, όσο μικρή ή μεγάλη αξία κι αν έχει - να υπάρχουν λάθη: γι'αυτό πληρώνονται κάποιοι, να διπλοτσεκάρουν. Κι αν υπάρξει λάθος, που είναι ανθρώπινο, οφείλει να διορθώνεται πάραυτα και άνευ χρονοτριβής!

giamar likes this.
  11. koncha1981

koncha1981 Member

Περιοχή:
    ΝΙΚΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW 1200GS ADV 2013
    Δεν νομίζω ότι μένει ακάλυπτος ασφαλιστικά. Πιο πιθανόν μου φαίνεται να γίνεται αναπροσαρμογή των ασφαλίστρων.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

12. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Αλλο πράγμα λέω.
    Λέω πως σε περίπτωση επέλευσης του ασφαλιστικού κινδύνου -ατυχήματος δηλαδή- η ασφαλιστική αν διαπιστώσει και αποδείξει στο δικαστήριο πως ο ασφαλισμένος δήλωνε ως κατοικία άλλη από την πραγματική και αυτό έχει ως αποτέλεσμα την καταβολή απώλειας ασφαλίστρων- τότε η ασφαλιστική πιθανότατα θα απαλλαγεί από την καταβολή του ασφαλιστέου ποσού.
    Με λίγα λόγια αυτό που κάνουν πιθανά κάποιοι με το να δηλώνουν ως τόπο κατοικίας επαρχιακή πόλη ενώ διαβούν σε αστικά κέντρα , είναι επικίνδυνο.

giamar likes this.
  13. koncha1981

koncha1981 Member

Περιοχή:
    ΝΙΚΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW 1200GS ADV 2013
    Δεν θέλω να ανοίξω κάποια αντιπαράθεση μαζί σου αλλά είσαι ασφαλιστής; Καλό θα ήταν να μας απαντήσει σε αυτό κάποιος ασφαλιστής. Όλο και κάποιος θα υπάρχει εδώ.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

14. Prog29

Prog29

Περιοχή:
    Αθήνα
    Όταν έχεις σπίτι στην επαρχία, δε βρίσκω ένα λόγο να μη δηλώσεις εκεί το όχημα.
    Η ασφαλιστική τι μπορεί να σου πει; ''Έμενες 8 μήνες στην Αθήνα και 4 στην πέρα ραχούλα το έτος που μας πέρασε, οπότε θα σε τιμωρήσω.''; Αποδεικνύεται;

15. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Οχι δεν είμαι ασφαλιστής.
    Λυπάμαι που θα σε απαγοητεύσω αλλά είμαι απλά δικηγόρος ........ρώτα καλύτερα κανένα ασφαλιστή να πάρεις σίγουρες πληροφορίες.

Last edited: 31 Οκτωβρίου 2017
  16. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Όλοι έχουν και κάποιο σπίτι στην επαρχία.......καταγωγή από το Κολωνάκι έχουν ελάχιστοι.
    Αν ήταν έτσι όπως τα λες οι ασφαλιστικές εταιρείς θα είχαν φαληρίσει....ο καθένας έχει εξοχικό και μπορεί να δηλώνει στην ασφάλεια σαν διεύθυνση την επαρχία γιά να γλυτώνει ασφάλιστρα.
    Όλα καλα και άγια.....μέχρι τη στιγμή που θα κληθεί ασφαλιστική να πληρώσει την ασφαλιστική αποζημίωση.
    Ο τόπος κατοικίας αποδεικνύεται από τον τόπο εργασίας , από τα εκκαθαριστικά της εφορίας , από μάρτυρες κλπ.
    Κατοικία σύμφωνα με το Νόμο είναι το μέρος όπου το κάθε πρόσωπο έχει ΚΥΡΙΩΣ συνδυασμό από τις βασικές δραστηριότητές του ......πχ όπου εργάζεται -πηγαίνουν σχολείο τα παιδιά του-ενοικιάζει κύρια κατοικία - ο τόπος που του αποστέλλονται λογαριασμοί κινητού τηλεφώνου....ενδεικτικά όλα αυτά τα αναφέρω-υπάρχουν και άλλα στοιχεία που λαμβάνονται υπόψη σωρευτικά.
    Αν παει κάποιος σε επαρχιακή πόλη και μείνει εκεί γιά 1-2-3 μήνες το χρόνο , αυτός ο τόπος ονομάζεται σαν τόπος ΔΙΑΜΟΝΗΣ και όχι ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.
    Κάθε άνθρωπος σύμφωνα με το νόμο ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑ σε κάθε δεδομένη χρονική στιγμή .

Last edited: 31 Οκτωβρίου 2017
  17. gs1100n

gs1100n Active Member

Περιοχή:
    ATHENS
    Μοτοσυκλέτα:
    R 1100 GS '94
    Παιδια οτι και να σας πει ο καθε ασφαλιστης ... ζητηστε το εγγραφως...

18. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Εγώ αυτό που έχω να πω είναι να δίνετε μεγάλη προσοχή στις λεπτομέρειες των συμβάσεων που υπογράφετε και στις πρόσθετες πράξεις που ακολουθούν γιατί οι ασφαλισμένοι εκτός από δικαιώματα αναλαμβάνουν και υποχρεώσεις .

Μοιραστείτε τη σελίδα

Users Viewing Thread (Users: 0, Guests: 0)

Free JavaScript from