Οι δεν πληρώνω και οι συνέπειες .

Συζήτηση στο φόρουμ 'Οδικό δίκτυο' που ξεκίνησε από το μέλος ntlaw, στις 1 Οκτωβρίου 2017.

1. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Το κείμενο που ανέβασα λέει στο τέλος και την πηγή του.
    Ως συνήθως τα διάφορα sites αναδημοσιεύουν το ίδιο κείμενο χωρίς να ελέγχουν και την ορθότητά του.

2. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    http://www.cnn.gr/news/politiki/sto...-ton-diodion-kai-perase-xoris-na-plirosei-vid

Με βίντεο που ανήρτησε στον προσωπικό της λογαριασμό στο facebook η πρώην πρόεδρος της Βουλής, Ζωή Κωνσταντοπούλου, διακρίνεται να σηκώνει τη μπάρα των διοδίων στην Καλαμάτα και να περνά χωρίς να πληρώσει.

Η επικεφαλής της Πλεύσης Ελευθερίας, σε μία πρώτη ανάρτησή της ενημέρωσε για το ταξίδι της προς την Καλαμάτα αναφέροντας χαρακτηριστικά: «Ξεκινάω από Αθήνα για Καλαμάτα για να στηρίξω τον Στράτο Δασκαρόλη, τον συμπολίτη μας που μπήκε στη φυλακή γιατί δεν πλήρωσε διόδια. Η σημερινή δράση είναι Δεν Πληρώνω τα Διόδια, στηρίζοντας την πράξη ανυπακοής του Στράτου».

ΥΓ Το παιγνίδι των media και της διασποράς ανακριβών ειδήσεων ορισμένοι το γνωρίζουν πολύ καλά.....φυσικά κανείς δεν μπήκε φυλακή......ούτε είναι ήρωας...ούτε είναι πράξη αντίστασης να σηκώσεις τη μπάρα και να περάσεις τα διόδια.

PetrosGS, Akis21 and giamar like this.
  3. skaios

skaios New Member

Καταλαβαίνω ότι δεν σου αρέσει η όλη φάση δεν πληρώνω και προτιμάς το πληρώνω.

4. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Λάθος κατάλαβες....δεν μου αρέσουν οι κινήσεις εντυπωσιασμού που δεν έχουν ουσιαστικά αποτελέσματα.Αυτό το "δεν πλερώνω" είναι ατελέσφορο.
    Ωραία δεν πληρώνουμε ....και μετά ?
    Τους δρόμους ποιός θα τους κατασκευάζει -συντηρεί ? Η ΜΟΜΑ ? Η το κράτος ? Με τι χρήμα ?
    Αν δεν υπάρχουν διόδια ποιός ιδιώτης θα ασχοληθεί να επενδύσει ?
    Το Δημόσιο Χρεωκόπησε -πτώχευσε-καταστράφηκε αγαπητέ ή μήπως δεν το αντιλήφθηκες ?
    Το Ελληνικό Δημόσιο πτώχευσε και τώρα με αυτούς τους εξωφρενικούς φόρους εξοντώνει και εξολοθρεύει και τον Ιδιωτικό τομέα γιά να μπορέσει να συντηρήσει όλο αυτό το σκηνικό που στήθηκε.

gs1100n, tzigis and PetrosGS like this.
  5. gs1100n

gs1100n Member

Περιοχή:
    ATHENS
    Μοτοσυκλέτα:
    R 1100 GS '94
    Αυτοι (με το αυτοι εννοω τις πολιτικαρες μας) που περνανε τα διοδια χωρις πληρωμη κ ξεσηκώνουν τον κοσμο να το πραξει αραγε κατηγορηθηκαν ποτε οπως ο απλος κ ταπεινος πολιτης που "παρασυρθηκε" απο τις προτροπες τους?
    Η μηπως παλι εμειναν στο απυροβλητο?
    Γιατι ετσι κανω κ εγω γ@μω τις επαναστασεις!! Αμα ξερω οτι ειμαι υπερανω νομων (ασχέτως αν ειναι σωστοι ή οχι) ..

6. kostas_366

kostas_366 Member

Μεγάλη κουβέντα και ατελείωτες συζητήσεις βαράει αυτό. Έναν ιδιώτη (είμαι υπέρ αν θες την γνώμη μου) που έκανε επένδυση, δηλ αγόρασε ή πλήρωσε την επιχείρηση, ή δεν ``εκμεταλεύτηκε`` σενάρια, μπορείς να ονομάσεις?

7. Pan-dvs

Pan-dvs Active Member

Περιοχή:
    Iωαννινα
    Μοτοσυκλέτα:
    Bandit 650
    Με το χρημα που επαιρνε,παιρνει και θα παιρνει απο εμας.Οσοι χρεωκοπησαν ενα ολοκληρο κρατος να τους στειλουμε στον γεροδιαολο και να ερθουνε αλλοι που θα μπορεσουνε να κανουνε δρομους με τα λεφτα μας.

Τι θα πει να επενδυσει ενας ιδιωτης?Δεν θα του βαλεις ορια αναλογα με την κατασταση που επικρατει?Θα επενδυσει αυτος και θα πρεπει εγω να τον βοηθησω να κανει αποσβεση σε πεντε χρονια?Και αν δεν θελει να επενδυσει ας μην το κανει και ας συντηρησει το κρατος το υπαρχον δικτυο.Εχει βαλει τον ιδιωτη να παιρνει κεφαλια και του κανει και πλατες απο πανω.Π.χ.οι νταλικες γιατι δεν επιτρεπεται να πανε απο το παραπλευρο δικτυο?για να προστατευσει αυτους που κινουνται σε αυτο η τα διαφυγοντα κερδη του ιδιωτη?

Το δημοσιο χρεωκοπησε,αλλα εγιναν παμπλουτοι αυτοι και δεν μπορω να το δεχτω ετσι στοικα.

Με τα καραγκοζιλικια της καβαλημενης δεν συμφωνω.Οπως και δεν συμφωνω με τον καθε καραγκιοζη που προτρεπει τον κοσμο να παρανομησει,μονο και μονο για να παρει πεντε ψηφαλακια παραπανω.Πρωην προεδρος της βουλης ΜΑΣ, παρανομει μπροστα σε καμερα και δεν ανοιγει ρουθουνι.Ειμαστε αξιοι της τυχης μας.

skaios likes this.
  8. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Πάμε πίσω στα βασικά.....
    Το χρήμα που παίρνει το κράτος από εμάς δεν επαρκεί ούτε γιά τους μισθούς των δημ. υπαλλήλων αλλά ούτε και γιά τις συντάξεις όσων βόλεψε τόσα χρόνια.
    Ξέρεις τι είναι να μισθοδοτείς μηνιαία 800.000 κόσμο με ποσά 2πλασια και 3πλασια απ΄αυτά της ιδιωτικής οικονομίας ?
    Δεν είναι πλέον τα πράγματα όπως πρίν από 30 ή 4ο χρόνια που η Ελλάδα ήταν ψωροκώσταινα αλλά είχε τη δυνατότητα να κατασκευάζει και να συντηρεί αυτό το υποτυπώδες οδικό δίκτυο που γνωρίζουμε και μεγαλώσαμε.
    Σήμερα όχι απλά δεν υπάρχει διαθέσιμο ούτε σάλιο.....χρωστάμε κι από πάνω.
    Δεν υπάρχουν κονδύλια γιά να διατεθούν ούτε γιά τα στοιχειώδη.
    Απόδειξη είναι ότι αναμένουν να συνταξιοδοτηθούν 320.000 κόσμος και δεν βγαίνουν οι συντάξεις τους από έλλειψη χρημάτων.
    Πες μου ποιά επιχείρηση παγκοσμίως έχει τόσο προσωπικό να μισθοδοτεί ...ποιά ? Η Mercedes η ΗΡ η Microsoft ?
    Αν δεν υπάρχει οικονομικό κίνητρο δεν πρόκειται να ασχοληθεί ο οποιοσδήποτε ιδιώτης με την εκμετάλλευση του οδικού δικτύου.
    Γιά ποιό λόγο να το κάνει ? Επειδή είναι φιλάνθρωπος ή γιά τη ψυχή της μαμάς του?

9. skaios

skaios New Member

Ποια αλλαγή έχει γίνει δίχως κόπο και ιδρώτα. Τι περισσότερες φορές και με αίμα. Αν έχουμε νοοτροπία καναπέ και ωχαδερφισμού δεν θα αλλάξει τίποτα, ο,τι μας λένε θα το κάνουμε.

Νομίζω πως αξίζει περισσότερο να ασχοληθούμε με αυτούς που μας αναγκάζουν να παρανομούμε παρα με αυτους που παρανομουνε.

Βλέπε πρόσφατο περιστατικό ανθρώπου που του κατάσχουν το σπίτι του για 1400€ ΕΝΦΙΑ.

10. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Ας έχουμε υπόψη μας πως όσα χτίστηκαν με αυτό που λες (ιδρώτα + αίμα) στην μεταπολεμική Ελλάδα δηλαδή σε 70 χρόνια έγιναν μπουρμπούτσαλα μέσα σε μιά 5ετία (2004-2009) και κολυμπηθρόξυλα στα επόμενα 7 χρόνια.
    Γιά ποιό ΕΝΦΙΑ λες ? Οι δανειστές απαιτούν τα λεφτά τους πίσω ....μέχρι τελευταίου ευρώ......και γιά να τα πάρουν είναι διατεθειμένοι να πάρουν και τα υπάρχοντά μας.
    Αν δεν τους τα δώσουμε θα μας καταστρέψουν ολοσχερώς.

11. skaios

skaios New Member

Εεε αυτή είναι η αδικία να σου δίνει 5 και να απαιτεί 15 και αν δεν έχεις να σου τα παίρνει όλα.

Στο θέμα μας όμως οι περισσότεροι δρόμοι φτιάχτηκαν με τα λεφτά μας αλλά ήρθαν οι έξυπνοι επενδυτές και επωφελούνται με τις επενδύσεις τους. Τρανταχτό παράδειγμα η Εγνατία οδός το μόνο πλήρως ολοκληρωμενο οδικο δίκτυο παραχωρείται για 40 χρόνια σε ιδιώτες για 100 εκατομμύρια ενώ το χρόνο αποφέρει τουλάχιστον 50 εκατομμύρια. Και εκτός αυτού θα αυξηθούν και απίστευτα.

Ποιος είναι το κορόιδο και ποιος ο παράνομος;

12. Pan-dvs

Pan-dvs Active Member

Περιοχή:
    Iωαννινα
    Μοτοσυκλέτα:
    Bandit 650
    Σε αυτα που λες δεν διαφωνω.Δεν ειμαι ομως εγω αυτος που εφαγα με χρυσα κουταλια.Πως να το πω,δεν ανεχομαι να τρωει καποιος στο εστιατοριο και εγω που τρωω πασατεμπο απ εξω να πληρωσω τον λογαριασμο.

Αυτο μου λενε να κανω και στους δρομους.Με ξεσχιζουνε στην φορολογια και με ξαναφορολογουν για κατι που επρεπε να μου το παρεχουνε δωρεαν,η τουλαχιστον με ενα τιμημα πολυ μικροτερο απο αυτο που πληρωνω.

Εγω λοιπον,γνωριζοντας ολα τα παραπανω σχετικα με την αδυναμια του κρατους μας,επιλεγω να μην ξαναφορολογηθω,γιατι εγω ετσι το βλεπω.Φυσικα δεν ειμαι υπερ του να το παιζω τζαμπα μαγκας,αλλα οπου μπορω πηγαινω απο "τον παλιο".Μου κοστιζει λιγοτερο,μου αρεσει περισσοτερο και τα ρεστα τσιπουρακια.

Το πηγαινε ελα στην πρωτευουσα απο την Ιονια, ειναι 800χλμ σε 8 ωρες.Απο τον παλιο και μεσω Ναυπακτου ειναι 1000 και 12 ωρες.Δηλαδη τα 200 χλμ που γλυτωνω και τις 4 ωρες τις πληρωνω 75 ευρω,η αν θελεις περιπου δυο μεροκαματα.

Ε οχι ρε φιλε δεν τους τα δινω,που να γυρισει ο κοσμος αναποδα.Αν αυτο που κανω εγω το κανανε και αρκετοι αλλοι,θα ειχαν κατεβασει τις τιμες των διοδιων απο χτες.

Boxer, kon/nos, giamar and 2 others like this.
  13. kostas_gs

kostas_gs

Περιοχή:
    athens
    Μοτοσυκλέτα:
    BMW F800 GS 2008
    Διαβαζω τοση ωρα ολα οσα γραφετε κ μενω εκπληκτος απο το πως κρινετε εναν ανθρωπο που δεν πληρωσε τα διοδια, δεν εχει σημασια φιλοι μου αν ηταν ανεργος η οχι. Και γω δεν ειμαι ανεργος κ εχω μια κ@υλ@, την μηχανη μου, στερουμαι απο οπου μπορω για να την κρατησω κ καπου καπου να την χαρω κιολας, ειναι κακο??? Μενω αθηνα και ειμαι απο καβαλα κ για πηγαινε ελα με το αυτοκινητο θελω 85€ αεριο και 75€ για διοδια, για κατσε ρε φιλε, 75 €??? Κ τα τελη κυκλ γιατι τα πληρωνω??? Οταν λοιπον με 850€ μισθο και ενοικιο 300€ εχω να παω τα χριστουγενα στο χωριο καθε φορα που περναω τα διοδια τους δινω την... καλησπερα μου. Δεν ξερω τι θα κανω αν μου ερθουν κλησεις ομως δεν θα δωσω ενα ποσο ισα με την αξια του καυσιμου στους μαλακες. Υποστηριζω τον κατηγορουμενο λοιπον. (Καποια στιγμη αφου τρωγομαστε μεταξυ μας, ακομα και αυτοι που δεν εχουν οικονομικο προβλημα τωρα, ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

gs

giamar and Boxer like this.
  14. johny_s
    On

johny_s

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GS
    Τα διοδια μας τσουζουν ολους εξισου. Πλεον το καυσιμο με την αξια των διοδιων ανερχεται σχεδον στο 50-50. ΟΜΩΣ.. Αν τα θεωρεις υπερβολικα περιορισε τις μετακινησεις σου, τραβα απο τον παλιο, παρε συγκοινωνια, κατσε σπιτι σου. Τον καφε στην καφετερια τον πληρωνεις? Αν τον θεωρεις ακριβο σηκωνεσαι και φευγεις? Ας παρουμε αποφαση πως οι καινουριοι δρομοι ειναι καλως ή κακως ιδιωτικοι και εχουν το αντιτιμο τους.

15. Pan-dvs

Pan-dvs Active Member

Περιοχή:
    Iωαννινα
    Μοτοσυκλέτα:
    Bandit 650

Δεν καταλαβα,γιατι να μην τον κρινουμε?Και αν θελεις δεν κρινουμε την δυνατοτητα καποιου να πληρωσει η οχι κατι,αλλα τον τροπο σκεψης του και τους χειρισμους του.

Να υποθεσω οτι το ιδιο θα υποστηριζες,αν καποιος δεν πληρωνε την ΔΕΗ η την Ιδρευση.

16. skaios

skaios New Member

Αυτό που στεναχωρεί είναι που έχετε αποδεχτεί ότι έτσι είναι η κατάσταση και ότι δεν αλλάζει.

Ετσι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα... αυτό μας αξίζει!!!

kon/nos likes this.
  17. ntlaw
    On

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Παλληκάρια με όλο το θάρρος και τη καλή διάθεση που εκ προοιμίου αναγνωρίζω σε όλους σας , όπως και εσείς ελπίζω προς το πρόσωπό μου.
    Παρακαλώ να περιορισθούμε σε σκέψεις και απόψεις επί του θέματος των διοδίων αποκλειστικά και όχι σε απόψεις και σκέψεις που πολιτικοποιούν την κατάσταση ή προκαλούν αντίδραση γιατί ο λόγος φέρνει τον αντίλογο και θα στεναχωρηθούμε χωρίς λόγο.
    Γνωρίζω πως αυτό είναι δύσκολο επειδή το θέμα είναι εκ φύσεως πολιτικό αλλά τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε.
    Ας έχουμε υπόψη μας πως όλοι μας (ή οι περισσότεροι) είμαστε υπεύθυνοι και συνειδητοποιημένοι πολίτες και μπορεί να βλέπουμε το κάθε ζήτημα από διαφορετική οπτική γωνία.
    Στην τελική στην εξουσία είναι οι υπέρμαχοι και πρωταγωνιστές του "δεν πληρώνω" και μπορούν αντί να ασχολούνται με το ζήτημα Μήτσος ή Δήμητρα , την Δευτέρα -μεθαύριο δηλαδή να φέρουν νομοσχέδιο στη Βουλή και να το υπερψηφίσουν .
    Το περιεχόμενο του Νόμου είναι απλό : Καταργούνται όλα τα τέλη διοδίων και η διακίνηση όλων των πολιτών είναι ελεύθερη.

Last edited: 7 Οκτωβρίου 2017
    Pan-dvs, gs1100n, kostas_gs and 4 others like this.

Μοιραστείτε τη σελίδα

Users Viewing Thread (Users: 0, Guests: 0)

Free JavaScript from