Μόνιμα αναμμένα φλάς σε 1250 ADV 2021

scarab1987

New Member
Περιοχή
Ξυλόκαστρο
Σήμερα πήρα επίσημη απάντηση από τα κεντρικά της Bmw οτι στις πρώτες μοτοσυκλέτες που δεν τα ειχαν εγκατεστημένα δεν μπορουν να μπουν γιατί δεν υπάρχουν οι αναμονες. Το ίδιο ισχύει και για τις θερμαινόμενες σελες. Μικρό το κακο..

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Fotis.tzava

Active Member
Περιοχή
Αθηνα
FF254D2D-7F1B-4CE4-A53F-C2576EABA470.jpeg61294926-1FDE-4B4B-A772-441F7CFF0CC7.jpegUpdate:
Έμαθα ότι μάλλον μπαίνουν αλλά δεν έχει κατέβει ακόμα το software update για να τα υποστηρίξει.
Όταν έχω νέα για κόστος τοποθέτησης θα ενημερώσω!!

Σας παραθέτω τιμες και κωδικούς:
D9193103-C30B-47D2-A1DC-3D65A5BBD548.png
0BA1A2EE-8673-4B23-9599-DC6A3413E125.png

Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: kf4

scarab1987

New Member
Περιοχή
Ξυλόκαστρο
View attachment 56411View attachment 56413Update:
Έμαθα ότι μάλλον μπαίνουν αλλά δεν έχει κατέβει ακόμα το software update για να τα υποστηρίξει.
Όταν έχω νέα για κόστος τοποθέτησης θα ενημερώσω!!

Σας παραθέτω τιμες και κωδικούς:
View attachment 56415
View attachment 56416
Δεν υπάρχουν καν οι φισες που έρχονται απο την πλεξούδα του υποπλαισιου στο δικό μου μοντέλο. Εχει φισες 2 καλωδίων όπως τα κλασικά φλας. Για να μπουν αυτά, τα τριπλής λειτουργίας θα πρέπει να έχει αναμονες για φισες με 4 καλώδια.

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Πακέτο dynamic light χρειάζεται, στα μοντέλα 21 και μετα και είναι μόνο μέσω του πακέτου από το εργοστάσιο,όπου περιλαμβάνει τα cruising light's, Dynamic head light's, welcome -turn and follow light's τριπλής λειτουργίας.

Attachments

• 20210710_113752.jpg
    20210710_113752.jpg
    260,8 KB · Προβολές: 78

scarab1987

New Member
Περιοχή
Ξυλόκαστρο

Εδώ είναι η άλλη πλευρά ξέχασα να την ανεβάσω. Πιθανόν δύο πριζάκια για φλάς, ένα πριζάκι για φανάρι και ένα πριζάκι για το κουτάκι αυτό λογικα απο RDC?
Δεν μπορούσα να ξαναπάω γιατί έχω δύο μέρες σπίτι λόγω εμβολίου για κορονοϊό!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλησπερα. Μήπως θα μπορούσες να δεις πόσα καλωδια εχουν τα μπροστινα φλας? Φαίνονται δεξια και αριστερά απο το φαναρι με έναν φακο.

krisberis

Active Member
Καλησπερα. Μήπως θα μπορούσες να δεις πόσα καλωδια εχουν τα μπροστινα φλας? Φαίνονται δεξια και αριστερά απο το φαναρι με έναν φακο.

Ναι φίλε μου θα δω αύριο!

kostas

Well-Known Member
Περιοχή
Ορεστιάδα
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Vespa lx

Υποθέτω πως θα είναι 3 , ένα σώμα και δυο θετικά για πορεία και φλας αντίστοιχα.

Με την πρώτη ευκαιρία θέλω να τα βάλω στο δικό μου 1250 ´20 με τα προηγούμενα φλας και τα πορείας να είναι συνεχώς ανάμενα μέρα νύχτα ασχέτως daylight - φως πορείας.

scarab1987

New Member
Περιοχή
Ξυλόκαστρο
Υποθέτω πως θα είναι 3 , ένα σώμα και δυο θετικά για πορεία και φλας αντίστοιχα.

Με την πρώτη ευκαιρία θέλω να τα βάλω στο δικό μου 1250 ´20 με τα προηγούμενα φλας και τα πορείας να είναι συνεχώς ανάμενα μέρα νύχτα ασχέτως daylight - φως πορείας.

Λοιπον πανω σε αυτο το θέμα βρήκα άκρη. Τα μπροστινα φλας ειναι ιδια σε ολα τα μοντέλα του 21 δηλαδή με 2 καλώδια οπως ολα τα φλας. Δηλαδή για να δουλέψουν ως cruising lights γίνεται μόνο μέσω του software και δεν χρειάζεται κανένα ανταλλακτικό. Προχθές πήγα στον Παναγιωτοπουλο και το βάλαμε στο διαγνωστικό αλλά δεν δίνει καμία επιλογή για να τα ενεργοποιηθουν τα μπροστινα cruising lights. Υπάρχει όμως αλλη λύση που προέρχεται από Γερμανία και φυσικά μπορεί να ενεργοποιηθεί σε όλα τα lc μοντέλα. Οι άνθρωποι κάνουν και άλλα Retrofittings, συνδέοντας ασύρματα στην μοτοσυκλέτα με ένα καλώδιο Εnet-OBD2, όπως βάζοντας το σήμα M στην εκκίνηση της μοτοσυκλέτας, βάζοντας τα γραφικά στην οθόνη απο το S1000RR, ακόμα και τα πισω φλας διπλης λειτουργίας με το απαραίτητο hardware βέβαια. Φυσικά σε κάθε software update της bmw ολα τα παραπάνω θα χάνονται και θελουν πέρασμα ξανά αλλά οπως λένε και στο site τους κοστολογουν φθηνότερα την ξανα ενεργοποίηση τους. Οπότε καλό θα ήταν να κάνετε οτι update υπάρχει και μετά να περαστούν, σημειωτέον οτι υπάρχει νέο 3ωρο update που έχει βγει μέσα στο τελευταίο 2μηνο.

Fotis.tzava

Active Member
Περιοχή
Αθηνα
Λοιπον πανω σε αυτο το θέμα βρήκα άκρη. Τα μπροστινα φλας ειναι ιδια σε ολα τα μοντέλα του 21 δηλαδή με 2 καλώδια οπως ολα τα φλας. Δηλαδή για να δουλέψουν ως cruising lights γίνεται μόνο μέσω του software και δεν χρειάζεται κανένα ανταλλακτικό. Προχθές πήγα στον Παναγιωτοπουλο και το βάλαμε στο διαγνωστικό αλλά δεν δίνει καμία επιλογή για να τα ενεργοποιηθουν τα μπροστινα cruising lights. Υπάρχει όμως αλλη λύση που προέρχεται από Γερμανία και φυσικά μπορεί να ενεργοποιηθεί σε όλα τα lc μοντέλα. Οι άνθρωποι κάνουν και άλλα Retrofittings, συνδέοντας ασύρματα στην μοτοσυκλέτα με ένα καλώδιο Εnet-OBD2, όπως βάζοντας το σήμα M στην εκκίνηση της μοτοσυκλέτας, βάζοντας τα γραφικά στην οθόνη απο το S1000RR, ακόμα και τα πισω φλας διπλης λειτουργίας με το απαραίτητο hardware βέβαια. Φυσικά σε κάθε software update της bmw ολα τα παραπάνω θα χάνονται και θελουν πέρασμα ξανά αλλά οπως λένε και στο site τους κοστολογουν φθηνότερα την ξανα ενεργοποίηση τους. Οπότε καλό θα ήταν να κάνετε οτι update υπάρχει και μετά να περαστούν, σημειωτέον οτι υπάρχει νέο 3ωρο update που έχει βγει μέσα στο τελευταίο 2μηνο.

Εύγε!
Επιβεβαιώνεται αυτό που ειχα αναφέρει οτι είναι εφικτό να τρέξει και με προηγούμενα μοντέλα,
Ενδιαφέρον και μπράβο για την διερεύνηση!!!

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη

Πάνω στο συγκεκριμένο θέμα επειδή ρώτησα στην αντιπροσωπεία που αγόρασα το 1250 21 που έχει cruising lights σαν πακέτο νούμερο 4 (τα οποια είναι ΜΕΣΑ στο πακέτο dynamic x lights δηλαδή λειτουργία follow me,turn over ,κατευθυνομενης δέσμης ανάλογα με την κλίση πανω κατω ,3 διαφορετικές λειτουργίες στα φλας :follow me,brake ,turn, και επίσης emergency DBC dynamic brake control) σχετικά με τα γραφικά στην tft xr,1000r εάν μπαίνουν και στο 1250 η απάντηση στην οποία την παραθέτω με pm εάν θες ηταν:ΟΧΙ.ειναι χακερια, όχι επίσημο, όχι εγκεκριμένο, βγαίνεις από εγγύηση κατευθείαν λογω παρέμβασης σε εργοστασιακο εγκέφαλο από μη αναγνωρισμενο update,tuning όπως θες πες το .

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Σήμερα πήρα επίσημη απάντηση από τα κεντρικά της Bmw οτι στις πρώτες μοτοσυκλέτες που δεν τα ειχαν εγκατεστημένα δεν μπορουν να μπουν γιατί δεν υπάρχουν οι αναμονες. Το ίδιο ισχύει και για τις θερμαινόμενες σελες. Μικρό το κακο..

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
Ισχύει και για τα φώτα γιατί είναι xlight dynamic package Προεγκατασταση από το εργοστάσιο και στις σελες που έρχονται το ιδιο.

Attachments

• 20210828_145455.jpg
    20210828_145455.jpg
    303,7 KB · Προβολές: 40
  • 20210721_145038.jpg
    20210721_145038.jpg
    182 KB · Προβολές: 40
  • 20210710_113727.jpg
    20210710_113727.jpg
    278,8 KB · Προβολές: 37

scarab1987

New Member
Περιοχή
Ξυλόκαστρο
Ισχύει και για τα φώτα γιατί είναι xlight dynamic package Προεγκατασταση από το εργοστάσιο και στις σελες που έρχονται το ιδιο.
Τα μπροστινα cruising lights ειναι εντελως ανεξάρτητα απο ολα τα πακέτα οπότε κακώς η bmw δεν τα δίνει σαν ενα απλό software, απο την στιγμη που ειναι software και τίποτα παραπάνω. Οσο για τα υπόλοιπα, η μοτο μου ηταν να ερθει με πλήρες light package αλλα δεν είχε τα cruising lights και τα πισω multifunctional lights που μου το είπαν αφού βγήκε η άδεια. Τέλος παντων.. Η απάντηση της bmw φυσικά και θα είναι αρνητική σε οποιαδήποτε λογισμικό δεν είναι γνήσιο άλλο αν μπορουν να το ανιχνευσουν ή όχι. Για να ανιχνευθεί πρέπει να είσαι πτογραμματιστης και το λογισμικό που χρησιμοποιουν οι εταιρίες δεν αρκεί για να το κάνουν αυτο. Επίσης για το ανιχνεύσεις πρέπει να ψάξεις επι τουτου για αυτό. Αλλο ενα ζήτημα ειναι οτι δεν είναι κάποιο κακόβουλο λογισμικό αλλα λογισμικό της ίδιας της bmw αλλα αντιγραμμένο σε αλλη μοτοσυκλέτα.

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Τα φώτα μπροστά και πίσω είναι μέρος του πακέτου head light pro .Είτε υπάρχει με όλες τις λειτουργίες είτε όχι.Οταν γίνεται η παραγγελία και παίρνεις το headlight pro package περιλαμβάνονται όλα.Δεν ξέρω τι εννοεις και πως γίνεται να έχεις παραγγελία και το headlight pro πακέτο και να ΜΗΝ υπάρχουν τα εμπρός και πίσω multifunctional turn signal lights .

Attachments

• Screenshot_20211212-144727_Chrome.jpg
    Screenshot_20211212-144727_Chrome.jpg
    124,5 KB · Προβολές: 16

scarab1987

New Member
Περιοχή
Ξυλόκαστρο
Τα φώτα μπροστά και πίσω είναι μέρος του πακέτου head light pro .Είτε υπάρχει με όλες τις λειτουργίες είτε όχι.Οταν γίνεται η παραγγελία και παίρνεις το headlight pro package περιλαμβάνονται όλα.Δεν ξέρω τι εννοεις και πως γίνεται να έχεις παραγγελία και το headlight pro πακέτο και να ΜΗΝ υπάρχουν τα εμπρός και πίσω multifunctional turn signal lights .
Και όμως έγινε στα πρώτα μοντέλα που βγήκαν απο το εργοστάσιο. Το δικό μου είναι μοντέλο 21 αλλα εχει βγει απο το εργοστάσιο Νοέμβριο 2020.

Επίσης τα cruising lights μπορείς να τα επιλέξεις και μονα τους χωρίς το headlight pro.

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Και όμως έγινε στα πρώτα μοντέλα που βγήκαν απο το εργοστάσιο. Το δικό μου είναι μοντέλο 21 αλλα εχει βγει απο το εργοστάσιο Νοέμβριο 2020.

Επίσης τα cruising lights μπορείς να τα επιλέξεις και μονα τους χωρίς το headlight pro.
Δεν το γνωρίζω αυτό, (το δικο μου είναι Απρίλιος του 21 με ημερομηνία παραγωγής 10-03-21).Επρεπε αυτό να στο πει η αντιπροσωπεία κατά την παραγγελία. To headlight pro ΔΕΝ είναι το πακέτο. Το πακέτο είναι το Dynamic lights package ως 4ο πακέτο στο οποίο αυτόματα περιλαμβάνονται και τα cruising lights.Ηeadight pro x light έχουν όλα τα μοντέλα 21 1250 .Αν κάποιος πάρει το Dynamic light package αυτόματα έχει μαζί και τα φλας ημέρας πολλαπλων λειτουργιών.Αυτο γνωρίζω ότι αν επιλέγει το Dynamic light package έχεις ΟΛΟ το πακέτο φωτισμού.

Attachments

• Screenshot_20211212-154301_Chrome.jpg
    Screenshot_20211212-154301_Chrome.jpg
    59 KB · Προβολές: 20

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Όπως και να έχει η λειτουργία τους είναι πραγματικά εκπληκτική και σαν εμφάνιση και σαν ενεργητική ασφάλεια και σαν τρόπο λειτουργίας σε ταξιδι η αστικό κύκλο.Για το θέμα των "updates"απο κάποια εταιρεία προσωπικά σε μηχανη 21 μοντελο 26000-29000ευρω ΔΕΝ θα το προτιμούσα ούτε θα το επέλεγα. Ότι και να λέει η συγκεκριμένη εταιρεία. Το τι λέει η bmw και εάν είναι αρνητική εγω ΔΕΝ το βλέπω έτσι.. Στηρίζομαι 100% στις συστάσεις της και ακολουθω ΜΟΝΟ ότι συνιστά επίσημα σε σέρβις, updates,προσθήκη πακέτου η εξοπλισμού ιδιαίτερα ΔΕ αν εχουν σχέση με ηλεκτρονικά,θέμα κινητήρα.Καλη επιτυχία εύχομαι με την "αναβάθμιση "

krisberis

Active Member
Απ’ ότι είδα δύο καλωδιάκια φεύγουν από το Φλάς εμπρός.

jliordos

Well-Known Member
Περιοχή
Πόλη του φραπέ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA TRIPLE BLACK
Σε ευχαριστώ. Αυτο περίμενα και εγω.
Γιώργο όντως αυτή την παρέμβαση στα φώτα δεν μπορεί να την ανιχνεύσει η μαμά εταιρία όταν την πας για ένα σέρβις, ας πούμε.
Θα πρέπει να συμβεί κάτι στο συγκεκριμένο θέμα για να πέσει στην αντίληψη τους.

Ενδιαφέρον έρευνα έκανες, πάλι.

paschalis

Well-Known Member
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
R 1250 GS,MZ 660 Baghira

Εχουμε ακριβώς την ίδια παραγωγή και κυκλοφορία και το ίδιο πακέτο φώτων.
Εγω πάλι το έψαχνα να είναι έτσι γιατί το θέαμα των αναμμένων πίσω κόκκινων φλας
με ενοχλούσε αισθητικά(καθαρά υποκειμενικό ζήτημα)