Μεταβιβαση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Απαραίτητα έγγραφα' που ξεκίνησε από το μέλος vagio, στις 30 Μαϊου 2014.

1. gs1100n
    On

gs1100n Active Member

Περιοχή:
    ATHENS
    Μοτοσυκλέτα:
    R 1100 GS '94
    Τα ΚΕΠ βολευουν αλλα καμια φορα δημιουργουνται προβληματα κ βρισκεσαι εκτεθειμενος..
    Ειναι διαμεσολαβητές τα ΚΕΠ κ οχι αρμοδιοι γιαυτο κ δεν φερουν ευθυνη για το οτιδηποτε..
    Γενικα ακυρος ο λογος ύπαρξης των ΚΕΠ..με την υφισταμενη μορφη.,
    Εγω τα αποφευγω οσο μπορω κ απευθυνομαι στα κατα τοπους αρμοδια ΥΜΕ

Boxer likes this.
  2. Zami
    On

Zami New Member

Χρειάστηκε να πουλήσω-παραδώσω την παλαιά μου μοτό Κυριακή καθώς ο αγοραστής ήρθε με συγκοινωνία απο επαρχία στην Αθήνα και δεν τον βόλευε καμία άλλη ημέρα. Ετοιμάσαμε δύο εξουσιοδοτήσεις - Υπεύθυνες δηλώσεις (όπως αυτές που αναφέρονται παραπάνω-χωρίς νομικές λεπτομέρειες όπως περί μετάκλησης δηλώσεως). Πήγαμε στο Τοπικό Αστυνομικό Τμήμα και τις Θεωρήσαμε ως προς το γνήσιο της υπογραφής. Εκεί, επίτηδες, ζήτησα να συμπληρωθεί στο κείμενο της ΥΔ του αγοραστή το παρακάτω :
    "Θα πάω το συντομότερο δυνατόν και το αργότερο σε 5 εργάσιμες ημέρες να μεταβιβάσω την μοτό στην αρμόδια υπηρεσία και μέχρι τότε αναλαμβάνω κάθε ευθύνη (αστική, ποινική κλπ) για ότι προκύψει συνεπεία της κυκλοφορίας της"
    Ο Αξ.Υπ τότε μου είπε ότι δεν χρειάζεται και ότι με βάση ένα-σχετικά πρόσφατο- νόμο, τον οποίο δυστυχώς δεν συγκράτησα, ο αγοραστής έχει την υποχρέωση να μεταβιβάσει το όχημα μέσα σε 30 ημέρες. Μου παρότρυνε, αν θέλω, να μεταβώ στο Τμήμα την 31 ημέρα με τον αριθμό κυκλοφορίας και εάν φαινόταν ακόμη στο όνομά μου, μου παρέχονταν το δικαίωμα απο τον νόμο αυτόν να την ξαναπάρω πίσω (χωρίς φυσικά να επιστρέψω τα χρήματα). Περιττό να σας πώ ότι σε δυο εργάσιμες η μοτό είχε μεταβιβαστεί...

3. ntlaw

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    Δεν υπάρχει τέτοιος Νόμος. Υπήρχε ένα νομθετικό διάταγμα του 1977 το οποίο είναι ανεφάρμοστο , με βάση το οποίο αν ο νέος ιδιοκτήτης του οχήματος δεν προέβαινε στη μεταβίβαση και στην έκδοση νέας άδειας κυκλοφορίας εντός 30 ημερών από την παράδοση του οχήματος , τότε ο παλαιός ιδιοκτήτης μπορούσε να κάνει καταγγελία στο Υπουργείο Συγκοινωνιών και να ζητήσει την ακύρωση και διαγραφή του οχήματος από τα μητρώψα του υπουργείου και την ανάκληση της άδειας κυκλοφορίας.
    Αν πας στο υπουργείο και τους πεις πως θες την διαγραφή του οχήματος με βάση το εν λόγω ν.δ θα σε κοιτάξουν παράξενα και με συμπάθεια.
    Κάτι άλλο μήπως ήθελε να σου πει ο αστυνομικός ? Μήπως είχε υπόψη του το άρθρο 89 ΚΟΚ ?
    Αυτό λέει κάτι διαφορετικό ......όχι πάντως και να πάρεις πίσω το όχημα ΚΑΙ να μην επιστρέψεις τα χρήματα.

Last edited: 23 Δεκεμβρίου 2017
  4. Zami
    On

Zami New Member

Ισως να εννοουσε αυτο που βρηκα με μια προχειρη αναζητηση στον ιστο «είναι η υπ'αριθμ 3005/4/1κ απο 28/2/2014 διαταγη ΑΕΑ με την οποία τροποποιείται η ΚΔ 2/1985 και πλέον καταχωρείται, μετα απο σχετική έγκληση του πωλητη στην τροχαία, το όχημα που δεν μεταβιβάστηκε ως αναζητούμενο στον τερματικό (για παρ 89ΚΟΚ).»

5. liakosantonios

liakosantonios Member

Περιοχή:
    ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GSA
    Επειδη θα μεταβιβασω ενα αυτοκινητο την τεταρτη, αυτες οι υπευθυνες δηλωσεις που λενε την αξια του οχηματος για την εφορια πρεπει να τις παμε για γνησιο της υπογραφης?

Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6. ntlaw

ntlaw Well-Known Member

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1150GS ADV
    καλού-κακού κάνε το.δεν χάνεις κάτι. αντιθέτως μπορεί να γλυτώσεις από ενδεχόμενα προβλήματα μελλοντικά.

7. liakosantonios

liakosantonios Member

Περιοχή:
    ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ
    Μοτοσυκλέτα:
    R1200GSA
    Οκ, ευχαριστω πολυ

Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μοιραστείτε τη σελίδα

Users Viewing Thread (Users: 0, Guests: 0)

Free JavaScript from