Λαδι motul 7100 5 40

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
και το 15-50 shell λεει οτι ειναι... για ποια αεροελαιόψυκτα μιλάμε;
Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα εγω προτιμώ τα μαμα λαδια είτε εντός είτε εκτός εγγύησης. Προσωπικά και μεγάλες αποστάσεις 1000-1400 χλμ έχω κάνει αυθημερόν καλοκαίρι, και εντός Αθήνας έχω κινηθει καλοκαίρι και ταχύτατα έχω κινηθεί με τελικες σε εθνικό δίκτυο παρατεταμένα και χειμωνα με - την έχω κυκλοφορήσει και λειτουργήσει και από την μικρή μου εμπειρία σχετικά με "λαδι "η μηχανη ήταν πάντα σε άριστη κατάσταση λειτουργίας.Απο εκεί είναι προσωπική επιλογή του καθενός το τι λαδι και πότε θα συμπληρώσει.
στο παραπανω ποστ που γινεται αναφορά στα λάδια λεει αναπτυξη σε συνεργασία με την shell advantec ultimate 5-40 και advantec pro 15-50. το 15-50 εννοείται οτι ειναι για τα ελαιοψυκτα... και σωστά ειναι shell. μπορεί το 2010 ή το 2008 το 15-50 να ηταν castrol, σημερα ομως το αντιστοιχο oem ειναι shell και αυτο θα χρησιμοποιηθεί.

μέχρι πριν ενα ετος που ειχα 2010 αεροψυκτο αυτο το λάδι μου εβαζε μεσα ο εξουσιοδοτημένος. το μπλέ μπουκάλι BMW. οι αντιπροσωπείες το έχουν σε βαρέλια. η συσκευασία ειναι μια. δεν υπάρχει bmw castrol, bmw shell, bmw mobil κτλ.

στο manual του δεκαριού αεροελαιόψυκτου έλεγε οτι η bmw προτείνει λάδι castrol. προφανώς πριν μια δεκαετία η bmw ειχε συνεργασία με την castrol και τέτοιο λάδι έσταζε μέσα.

το 2025 μπορεί το λάδι να μην ειναι shell και να ειναι απο αλλη συνεργασία.

αυτά για να κλεισει το θέμα μαμά λιπαντικό 2021.

Στο θέμα του MOTUL τώρα,
όσο αφορά τις ενδιάμεσες απο τα προγραμματισμένα service αλλαγές δεν θα διαφωνούσα για ενα λάδι τρίτου κατασκευαστή. εαν τηρεί τις προδιαγραφές δεν υπάρχει κάποιο θέμα. πολλές φορές εχω αναφέρει οτι εχω χρησιμοποιήσει και ευχαριστηθεί στο παρελθόν το λαδάκι της liqui moly. οπότε ναι, θα το

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Σύντροχοι εκεί πήγαινε και το <<νομίζω>>.
Κρίμα όμως γιατί σε ότι τέστ έχω διαβάσει το mobil βγαίνει πρώτο....
Εγώ προσωπικά στα σέρβις αφήνω τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό και βάζει το advantec και καθε 5000 αλλάζω μόνος μου με liqui moly.
Η άποψη μου είναι πάντως ότι όταν αλλάζεις κάθε 5000 χιλ. λάδια και Καλαμών να βάζεις ,όλα μια χαρά....

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
στο παραπανω ποστ που γινεται αναφορά στα λάδια λεει αναπτυξη σε συνεργασία με την shell advantec ultimate 5-40 και advantec pro 15-50. το 15-50 εννοείται οτι ειναι για τα ελαιοψυκτα... και σωστά ειναι shell. μπορεί το 2010 ή το 2008 το 15-50 να ηταν castrol, σημερα ομως το αντιστοιχο oem ειναι shell και αυτο θα χρησιμοποιηθεί.

μέχρι πριν ενα ετος που ειχα 2010 αεροψυκτο αυτο το λάδι μου εβαζε μεσα ο εξουσιοδοτημένος. το μπλέ μπουκάλι BMW. οι αντιπροσωπείες το έχουν σε βαρέλια. η συσκευασία ειναι μια. δεν υπάρχει bmw castrol, bmw shell, bmw mobil κτλ.

στο manual του δεκαριού αεροελαιόψυκτου έλεγε οτι η bmw προτείνει λάδι castrol. προφανώς πριν μια δεκαετία η bmw ειχε συνεργασία με την castrol και τέτοιο λάδι έσταζε μέσα.

το 2025 μπορεί το λάδι να μην ειναι shell και να ειναι απο αλλη συνεργασία.

αυτά για να κλεισει το θέμα μαμά λιπαντικό 2021.

Στο θέμα του MOTUL τώρα,
όσο αφορά τις ενδιάμεσες απο τα προγραμματισμένα service αλλαγές δεν θα διαφωνούσα για ενα λάδι τρίτου κατασκευαστή. εαν τηρεί τις προδιαγραφές δεν υπάρχει κάποιο θέμα. πολλές φορές εχω αναφέρει οτι εχω χρησιμοποιήσει και ευχαριστηθεί στο παρελθόν το λαδάκι της liqui moly. οπότε ναι, θα το δοκίμαζα.
Διευκρινίζω οι παραπάνω εταιρείες ανάπτυξαν λαδια για την bmw με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή..Η shell για τα lc και η castrol και mobil για τα προηγούμενα μοντέλα.Δεν είπα ότι τα λαδια γράφουν πάνω bmw shell.Bmw motorrad αναγράφουν φυσικά ως εργοστασιακο αναλώσιμο.Αλλα η bmw ΔΕΝ κατασκεύασε ποτέ λάδι μονη της.

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Σύντροχοι εκεί πήγαινε και το <<νομίζω>>.
Κρίμα όμως γιατί σε ότι τέστ έχω διαβάσει το mobil βγαίνει πρώτο....
Εγώ προσωπικά στα σέρβις αφήνω τον εξουσιοδοτημένο τεχνικό και βάζει το advantec και καθε 5000 αλλάζω μόνος μου με liqui moly.
Η άποψη μου είναι πάντως ότι όταν αλλάζεις κάθε 5000 χιλ. λάδια και Καλαμών να βάζεις ,όλα μια χαρά....
mobil 1 λαδάρα απο τις λίγες.
ισχύει αυτό για το λάδι απο την Πελοπόννησο.

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Διευκρινίζω οι παραπάνω εταιρείες ανάπτυξαν λαδια για την bmw με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή..Η shell για τα lc και η castrol και mobil για τα προηγούμενα μοντέλα.Δεν είπα ότι τα λαδια γράφουν πάνω bmw shell.Bmw motorrad αναγράφουν φυσικά ως εργοστασιακο αναλώσιμο.Αλλα η bmw ΔΕΝ κατασκεύασε ποτέ λάδι μονη της.
ναι δεν διαφωνούμε. δεν εγραψε κάποιος οτι η bmw κατασκευάζει λάδι... confused confused

το 15-50 το τωρινό ομως ειναι shell. αρα και η shell μαζι με τις castrol και mobil ανέπτυξε λάδι για τα προηγούμενα μοντέλα. σωστα;

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Εχω μια απορία:Η αντιπροσωπεία σε προγραμματισμένη σερβις στην αλλαγή λαδιων ,εφόσον ο κάτοχος δεν θέλει τα oem bmw λαδια και τους πάει τα χ..Ψ...ω λαδια .Και γίνει η αλλαγή λαδιων, σφραγίζεται κανονικά το βιβλίο;;αναγράφεται κάπου ότι τοποθετήθηκαν αλλά λαδια από αυτά που συνιστά η εταιρία;;και αν ναι σε περίπτωση μηχανικής βλάβης καλύπτεται;;

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
ναι δεν διαφωνούμε. δεν εγραψε κάποιος οτι η bmw κατασκευάζει λάδι... confused confused

το 15-50 το τωρινό ομως ειναι shell. αρα και η shell μαζι με τις castrol και mobil ανέπτυξε λάδι για τα προηγούμενα μοντέλα. σωστα;

Το ιδιο λέμε. Και το έγραψα ότι τα λαδια lc. 1200-1250 είναι shell.Παρατηρηση:τα λάδια των bmw βρίσκονται και διανέμονται σε συσκευασία του 1 λίτρου και έτσι γίνεται η χρέωση, όχι σε βαρέλια χύμα 100-200 λίτρων .

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Εχω μια απορία:Η αντιπροσωπεία σε προγραμματισμένη σερβις στην αλλαγή λαδιων ,εφόσον ο κάτοχος δεν θέλει τα oem bmw λαδια και τους πάει τα χ..Ψ...ω λαδια .Και γίνει η αλλαγή λαδιων, σφραγίζεται κανονικά το βιβλίο;;αναγράφεται κάπου ότι τοποθετήθηκαν αλλά λαδια από αυτά που συνιστά η εταιρία;;και αν ναι σε περίπτωση μηχανικής βλάβης καλύπτεται;;

Σφραγίζει,αλλά σε χρεώνει τις κατά πρωτόκολο εργατοώρες.Φυσικά όχι το αναλώσιμο.
Το έχω κάνει σε ετήσιο σέρβις που άλλαξα μόνο τα υγρά των φρένων (αλλάζω κάθε χρόνο)

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Σφραγίζει,αλλά σε χρεώνει τις κατά πρωτόκολο εργατοώρες.Φυσικά όχι το αναλώσιμο.
Το έχω κάνει σε ετήσιο σέρβις που άλλαξα μόνο τα υγρά των φρένων (αλλάζω κάθε χρόνο)
Δεν το κατάλαβα?για την χρέωση. Ποια η διαφορά με σερβις με τα συνιστομενα αναλώσιμα που πάλι χρεώνει εργατικά σύμφωνα με κατάλογο bmw

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
εγώ ζήτησα μόνο αλλαγή υγρών φρένων, (επειδή λόγω της παρελευσης μονο 5000 χλμ. είχα αλλάξει λάδια,φίλτρο,βαλβολίνες μόνος μου) αλλά επειδή έκλεινε και χρόνος μου μηδένισε την ένδειξη και πλήρωσα το κόστος του κανονικού ετήσιου σέρβις σε εργατοώρα.

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Δεν χρεώνει το λάδι οκ.Εργατοωρες Δεν κατάλαβα την παρατήρηση. Επίσης σε περίπτωση μηχανικής βλάβης εντός εγγύησης χωρίς τοποθέτηση εργοστασιακων λαδιων τι γίνεται;;Γιατί από ότι ξέρω η εγγύηση ισχύει μόνο όταν σφραγίζεται το βιβλίο με το αντίστοιχο check list ,που φαίνονται τα αναλώσιμα της εταιρείας

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
εγώ ζήτησα μόνο αλλαγή υγρών φρένων, (επειδή λόγω της παρελευσης μονο 5000 χλμ. είχα αλλάξει λάδια,φίλτρο,βαλβολίνες μόνος μου) αλλά επειδή έκλεινε και χρόνος μου μηδένισε την ένδειξη και πλήρωσα το κόστος του κανονικού ετήσιου σέρβις σε εργατοώρα.
Οκ κατανοητό αλλά η ερώτηση μου ήταν άλλη

dretsas

Well-Known Member
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
1200 GS
Δεν χρεώνει το λάδι οκ.Εργατοωρες Δεν κατάλαβα την παρατήρηση. Επίσης σε περίπτωση μηχανικής βλάβης εντός εγγύησης χωρίς τοποθέτηση εργοστασιακων λαδιων τι γίνεται;;Γιατί από ότι ξέρω η εγγύηση ισχύει μόνο όταν σφραγίζεται το βιβλίο με το αντίστοιχο check list ,που φαίνονται τα αναλώσιμα της εταιρείας
Δεν υπάρχει πρόβλημα...

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Οκ κατανοητό αλλά η ερώτηση μου ήταν άλλη.

Δεν υπάρχει πρόβλημα...
Μια χαρά τότε (αν και με κλειστά μάτια εμπιστεύομαι ότι δίνει ο κατασκευαστής)

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Σε εξουσιοδοτημένο που άλλαξα προσφατως έβαλε απο βαρέλι με δοσομετρητή. Απεξω απο το συνεργειο εχει κι άδεια βαρέλια. Ξεκαθαρα πραγματα.

στο θεμα του σερβις με άλλα λάδια το εξουσιοδοτημένο στα δυτικά προάστια δεχόταν κανονικα και μου σφραγιζε το βιβλιο. Πληρωνα την εργασία για την αλλαγή και εβαζα μεσα liqui moly και μαλιστα αυτοκινήτου.

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Σε εξουσιοδοτημένο που άλλαξα προσφατως έβαλε απο βαρέλι με δοσομετρητή. Απεξω απο το συνεργειο εχει κι άδεια βαρέλια. Ξεκαθαρα πραγματα.

στο θεμα του σερβις με άλλα λάδια το εξουσιοδοτημένο στα δυτικά προάστια δεχόταν κανονικα και μου σφραγιζε το βιβλιο. Πληρωνα την εργασία για την αλλαγή και εβαζα μεσα liqui moly και μαλιστα αυτοκινήτου.
Πρώτη φορά το ακούω για γέμισμα από βαρέλια. 13 χρ βλέπω ο ίδιος τα 4-5 μπουκάλια συσκευασίας λίτρου να ανοίγονται μπροστά στην μηχανη .Ποια επίσημη είναι αυτή;;Σε motion n style 2016-2017 ,βαγιανελη 2018-2020 ,σφακιανακη 2011-2015 ,και παναγιωτοπουλο που πήγα 1200lc φίλου και το έβλεπα δεν διαπίστωσα ποτέ τέτοιο περιστατικό.

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Πρώτη φορά το ακούω για γέμισμα από βαρέλια. 13 χρ βλέπω ο ίδιος τα 4-5 μπουκάλια συσκευασίας λίτρου να ανοίγονται μπροστά στην μηχανη .Ποια επίσημη είναι αυτή;;Σε motion n style 2016-2017 ,βαγιανελη 2018-2020 ,σφακιανακη 2011-2015 ,και παναγιωτοπουλο που πήγα 1200lc φίλου και το έβλεπα δεν διαπίστωσα ποτέ τέτοιο περιστατικό.
Είναι κακό το βαρέλι;

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη

Είναι κακό το βαρέλι;
Κακό δεν ξέρω αν είναι η οχι αλλά τόσα χρόνια βλέπω με τα ματια μου 5 παλιότερα και 4 πλεον μπουκάλια του 1 λίτρου συνθετικού λαδιού κλειστά να ανοίγονται μπροστά μου .(Το λάδι έχει χημικές ενώσεις και ιξώδες.οταν ανοίγει μια συσκευασία, συνιστάται εντός 9μηνου να χρησιμοποιείται το υπόλοιπο του λαδιού. Στον χρόνο πανω το κάθε λαδι χάνει το 80% των ιδιοτήτων του.Ποιος διαβεβαίωνε ποιον ότι το βαρέλι δεν έχει ανοίξει πριν 2 χρόνια η με το άνοιγμα κλείσιμο *ανεξάρτητα του τρόπου *δεν έχει εισέλθει οτιδήποτε μεσα .Κακό λοιπόν δεν ξέρω αν είναι αλλά αν ρωτήσεις 100ατομα τι προτείνουν ειμαι σίγουρος ότι θα "κλεινουν"προς την συσκευασία του ενός λίτρου. Αν θες μας λες ποια επίσημη είναι αυτή

arcolios

Moderator
Μέλος ΔΟ
Περιοχή
Αθήνα - Χανιά
Μοτοσυκλέτα
R1250GS HP Adv '19
Vespa 300 GTS '18
Κακό δεν ξέρω αν είναι η οχι αλλά τόσα χρόνια βλέπω με τα ματια μου 5 παλιότερα και 4 πλεον μπουκάλια του 1 λίτρου συνθετικού λαδιού κλειστά να ανοίγονται μπροστά μου .(Το λάδι έχει χημικές ενώσεις και ιξώδες.οταν ανοίγει μια συσκευασία, συνιστάται εντός 9μηνου να χρησιμοποιείται το υπόλοιπο του λαδιού. Στον χρόνο πανω το κάθε λαδι χάνει το 80% των ιδιοτήτων του.Ποιος διαβεβαίωνε ποιον ότι το βαρέλι δεν έχει ανοίξει πριν 2 χρόνια η με το άνοιγμα κλείσιμο *ανεξάρτητα του τρόπου *δεν έχει εισέλθει οτιδήποτε μεσα .Κακό λοιπόν δεν ξέρω αν είναι αλλά αν ρωτήσεις 100ατομα τι προτείνουν ειμαι σίγουρος ότι θα "κλεινουν"προς την συσκευασία του ενός λίτρου. Αν θες μας λες ποια επίσημη είναι αυτή
Προφανώς για να ειναι επίσημος, και να ανοίγει βαρέλι, έχει τεράστια κατανάλωση. Κοινώς, δεν προλαβαίνει να κάνει σερβις.

στο σερβις της 1250 μου που έγινε αρχές Αυγούστου τα λάδια στην μηχανή μου μπήκαν απο δοχείο που μοιάζει με ποτιστήρι. ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΚΟ. Απλα το αναφέρω σαν γνώση.

Lone Rider

Member
Περιοχή
Αλεξανδρούπολη
Προφανώς για να ειναι επίσημος, και να ανοίγει βαρέλι, έχει τεράστια κατανάλωση. Κοινώς, δεν προλαβαίνει να κάνει σερβις.

στο σερβις της 1250 μου που έγινε αρχές Αυγούστου τα λάδια στην μηχανή μου μπήκαν απο δοχείο που μοιάζει με ποτιστήρι. ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΚΟ. Απλα το αναφέρω σαν γνώση.
Το τεράστια κατανάλωση δεν έχει σχέση γιατί και εκεί που κάνω σερβις έχει υπέρ υπέρ αρκετή κατανάλωση αλλά βαρέλι δεν είδα ποτέ να χρησιμοποιεί για τα λάδια. Το αντίθετο οι παραγγελίες με τις κουτες με τις συσκευασίες του 1 λίτρου των 10 τεμαχιων έρχονται κατά ριπας και μάλιστα αφού πλέον το 1250 παίρνει 3,8 λίτρα ότι μένει από το μπουκάλι το παίρνει ο πελάτης, αφού έχει χρεωθεί αγορά 4 τεμαχιων.Η χρέωση στην αλλαγή από το βαρέλι με το δοχείο που αναφέρεις πως γίνεται;;γιατί ξέρω ότι χρεώνεται η τιμή μονάδας του 1 λίτρου το μπουκάλι.Το να μην μας παραθέτεις ποιο επίσημο είναι αυτό, από την στιγμή που είναι όλα οκ θα ήταν ενδιαφέρον για τα υπόλοιπα μέλη για να έχουν ολοκληρηρωμενη άποψη για το τι και που πληρώνουν για σερβις.